Türkiye'de SağlıkTürkiye'de Yabancılar İçin Sağlık Raporu Nereden Alınır?

Sağlık raporu uygulaması, kişinin başvuru yapacağı evlilik, meslek vb. kurum için sağlık yönünden elverişli olduğunu ve herhangi bir risk taşımadığını gösteren belge olarak tanımlanmaktadır. Türkiye’de yüksek riskli işlerde çalışmak, evlenmek ya da bazı spesifik durumlarını sağlık yönünden belgelemek isteyen yabancıların tam teşekküllü bir hastaneden alınmış sağlık raporuna ihtiyaçları bulunmaktadır. Türkiye’de yasal bir oturma izniyle yerleşik olan yabancılar sağlık raporu veren devlet hastanelerinden bu belgeyi alabilmektedir. Ayrıca, yüksek riskli işlerde firma tarafından sağlık raporu talep edilmesinin yasal bir zorunluluk olduğunu hatırlatmakta ve sağlık kuruluşlarında muayene olabilmek için geçerli bir HES kodu sahibi olmanızda fayda olduğunu hatırlatalım. “Yabancılar için HES kodu nasıl alınır?” başlıklı yazımızda HES koduyla alakalı bilinmesi gereken tüm noktaları anlatmıştık.

Hangi Durumlarda Sağlık Raporu Talep Ediliyor?

Öncelikle bilinmesi gerekiyor ki tehlikeli risk barındıran işlerde çalışacaklar, evlilik yapacaklar ve diğer yasal olarak sağlık raporunun talep edildiği kurumlarda görevli olacak kişilerin, mutlaka sağlık raporlarındaki tetkikleri bizzat test sonuçlarına göre uygulamaları ve kesinlikle sözlü şekilde verilecek raporlardan uzak durmaları gerekiyor. Örnek vermek gerekirse, inşaat sektöründe çalışacaksınız ve yapacağınız iş tehlike arz ediyorsa, bu durumda işe başlarken mutlaka teşekküllü bir sağlık raporu almanız gereklidir. Bunun yanı sıra Türkiye’de evlilik yapacaksanız talep edilen yasal evraklar arasında sağlık raporu da bulunmaktadır. Bu durumun nedeni, evlenecek eşlerin birbirlerinin haberi olmadığı hastalıklarının bulunup bulunmadığının tespit edilmesini sağlamaktır. Yine örnek vermek gerekirse, çiftler arasında kan uyuşmazlığı bulunuyorsa, bu durum ileride doğacak çocuklarının sağlığını etkileyeceği için, bu durumun önüne geçilmesi amaçlanmaktadır. Evlilik işlemleri için talep edilen sağlık raporunda, akciğer filmi, kan tahlili ve akdeniz anemisi gibi tahliller yer alıyor.

Sağlık Raporu için Nereye Başvurulur?

Öncelikle yabancılar tam teşekküllü bir sağlık raporu almak istiyorlarsa, tüm devlet hastanelerinde bu imkanın bulunmadığını hatırlatmak istiyoruz. Buradaki listeden Türkiye’de  tam teşekküllü sağlık raporu alabileceğiniz devlet, araştırma ve özel hastaneleri kontrol edebilirsiniz. Bunun yanı sıra Türkiye’de aile hekimlerinden de sağlık raporu alınabilmektedir, fakat özellikle işe girişlerde istenen tam teşekküllü raporlar aile hekimliği tarafından verilmemektedir. Tam teşekküllü sağlık raporları için mutlaka devlet hastaneleri veya rapor verme yetkisi bulunan özel hastaneleri ziyaret etmeniz gerekiyor. Sağlık raporu için istenen evraklar ise; kimlik belgesi, 2 adet fotoğraf ve başvuru belgesidir. Ayrıca, rapor ücretinin alış amacına göre değişebildiğini de hatırlatmakta fayda var.

Eğer Türkiye’de yabancılar için sağlık raporu hakkında sorularınız varsa bizimle yorumlardan iletişime geçebilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments