Türkiye'de Sağlık

Türkiye’de Yabancılar İçin Sağlık Raporu Nereden Alınır?

 

Sağlık raporu uygulaması, kişinin başvuru yapacağı evlilik, meslek vb. kurum için sağlık yönünden elverişli olduğunu ve herhangi bir risk taşımadığını gösteren belge olarak tanımlanmaktadır. Türkiye’de yüksek riskli işlerde çalışmak, evlenmek ya da bazı spesifik durumlarını sağlık yönünden belgelemek isteyen yabancıların tam teşekküllü bir hastaneden alınmış sağlık raporuna ihtiyaçları bulunmaktadır. Türkiye’de yasal bir oturma izniyle yerleşik olan yabancılar sağlık raporu veren devlet hastanelerinden bu belgeyi alabilmektedir. Ayrıca, yüksek riskli işlerde firma tarafından sağlık raporu talep edilmesinin yasal bir zorunluluk olduğunu hatırlatmakta ve sağlık kuruluşlarında muayene olabilmek için geçerli bir HES kodu sahibi olmanızda fayda olduğunu hatırlatalım.

Güncelleme 02.03.2022

Türkiye Bilim Kurulunun toplantısı ve ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamaları neticesinde HES kodu uygulaması yürürlükten kaldırıldı. Hiçbir kurum ve kuruluş HES kodu talep etmeyecek.

2 Mart Düzenlemeleri hakkında daha fazla bilgi için bu yazımızı okuyabilirsiniz: 2 Mart 2022 Koronavirüs Türkiye Bilim Kurulu Açıklamaları

Yabancılar için HES kodu nasıl alınır?” başlıklı yazımızda HES koduyla alakalı bilinmesi gereken tüm noktaları anlatmıştık.

Hangi Durumlarda Sağlık Raporu Talep Ediliyor?

Öncelikle bilinmesi gerekiyor ki tehlikeli risk barındıran işlerde çalışacaklar, evlilik yapacaklar ve diğer yasal olarak sağlık raporunun talep edildiği kurumlarda görevli olacak kişilerin, mutlaka sağlık raporlarındaki tetkikleri bizzat test sonuçlarına göre uygulamaları ve kesinlikle sözlü şekilde verilecek raporlardan uzak durmaları gerekiyor. Örnek vermek gerekirse, inşaat sektöründe çalışacaksınız ve yapacağınız iş tehlike arz ediyorsa, bu durumda işe başlarken mutlaka teşekküllü bir sağlık raporu almanız gereklidir. Bunun yanı sıra Türkiye’de evlilik yapacaksanız talep edilen yasal evraklar arasında sağlık raporu da bulunmaktadır. Bu durumun nedeni, evlenecek eşlerin birbirlerinin haberi olmadığı hastalıklarının bulunup bulunmadığının tespit edilmesini sağlamaktır. Yine örnek vermek gerekirse, çiftler arasında kan uyuşmazlığı bulunuyorsa, bu durum ileride doğacak çocuklarının sağlığını etkileyeceği için, bu durumun önüne geçilmesi amaçlanmaktadır. Evlilik işlemleri için talep edilen sağlık raporunda, akciğer filmi, kan tahlili ve akdeniz anemisi gibi tahliller yer alıyor.

Sağlık Raporu için Nereye Başvurulur?

Öncelikle yabancılar tam teşekküllü bir sağlık raporu almak istiyorlarsa, tüm devlet hastanelerinde bu imkanın bulunmadığını hatırlatmak istiyoruz. Buradaki listeden Türkiye’de  tam teşekküllü sağlık raporu alabileceğiniz devlet, araştırma ve özel hastaneleri kontrol edebilirsiniz. Bunun yanı sıra Türkiye’de aile hekimlerinden de sağlık raporu alınabilmektedir, fakat özellikle işe girişlerde istenen tam teşekküllü raporlar aile hekimliği tarafından verilmemektedir. Tam teşekküllü sağlık raporları için mutlaka devlet hastaneleri veya rapor verme yetkisi bulunan özel hastaneleri ziyaret etmeniz gerekiyor. Sağlık raporu için istenen evraklar ise; kimlik belgesi, 2 adet fotoğraf ve başvuru belgesidir. Ayrıca, rapor ücretinin alış amacına göre değişebildiğini de hatırlatmakta fayda var.

Eğer Türkiye’de yabancılar için sağlık raporu hakkında sorularınız varsa bizimle yorumlardan iletişime geçebilirsiniz.

Av. Batın Yılmaz

Potansiyel bir iş sözleşmesini yansıtan yukarıdaki şartlar yalnızca ek tartışmalar için bir temel olarak sunulmuştur ve yasal olarak bağlayıcı bir yükümlülüğü yoktur. Tüm tarafların dahil olduğu bir sözleşme son haliyle yazılı olarak yapılmadıkça yasal olarak bağlayıcı hiçbir yükümlülük oluşmayacak, olduğu ima edilmeyecek ya da olduğu sonucuna varılmayacaktır.

İlgili Makaleler

37 Yorum

 1. Merhaba Türkiyede ikamet iznim olmadan doğum yaptım 10ay önce, Azerbaycan vatandaşıyım,şimdi ülkeme dönmem için bebeğime kimlik çıkartmam lazım kpnsolosluk sağlık raporu istiyor hiç bir şekilde alamıyorum ne yapa bilirim?

 2. Ben yabancıyım ve Giresun’da okuyorum saglik raporu almam gerek spor salonu için ben bir yabancı olarak saglik raporunu saglik ocağından alabilirmiyim ve ya nerden ala bilirim

  1. Merhaba, öncelikle aile hekimizden randevu almanız ardından aile hekiminizin yönlendirmesine göre hareket edebilirsiniz. Önemli bir konu için değilse aile hekiminiz de verebilir.

 3. Merhaba,
  Ben mülk sahibiyim,
  5 yaşından aldım bir daire,
  Şimdi vatandaşlık başvuru yapacam ama nüfus müdürlüğü sağlik raporu istiyorlar,
  Nerden bu sağlik raporu alabilir miyim?
  Not: Adana’da yaşıyorum, eğer devlet hastanesiden alabilirim sistem kodu yoksa sistem isim varmı bu raporu?

  Tşk ler

 4. Merhaba
  Ben Azerbaycan vatandaşıyim çocuğum 2 yasinda doğum raporu var.Ama 1 aylik sure gectigi icin konsolosluk saglik raporu istiyorlar (azerbaycan nufusuna kayit için) ama çocuğumun tc kimligi yok .Saglik ocağı veremiceyini soyledi biz nasil alabiliriz saglik raporunu lutfen bizi bilgilendirin.
  Şimdiden teşekkürler.

   1. merhaba, ben Fransızım, evlenmek istiyoruz, Türk erkek arkadaşım ve ben Türkiye’da. İkametim yok ama vizem var. Vizeli yabancı için sağlık raporu düzenlenebilir mi?

 5. Türk vatandaşlığının kazanılmasıyla ilgili Sağlık raporu (Tehlike teşkil etmeyecek diye bir rapor), İstanbul için hangi hastanelerden alınabilir? çoklu hastane ve sağlık kurumları bilmiyorlar nasıl rapor olacak diye..

 6. yabancılar için
  Evlilik raporu almak için özel hastanede veya aile hekimi olmak istiyorsam ne yapmalıyım?

  Evlilik raporumu özel bir hastaneden alırsam Sağlık Bakanlığına gitmem gerekir mi?

  Bir aile doktoruna gitmek istersem, hangi evraklara ihtiyacım var?

 7. Merhaba
  Eşimin kardeşi Azerbaycan vatandaşı Türkiye’de oturma izni olmadan ikamet ediyor yeni çocuğu olacak bunun için resmi nikah yapmak istiyorlar konsolosluktan sağlık raporu istemişler tam teşekküllü oturma izni olmadan alma şansımız varmı

 8. Merhaba Türkmenistan vatandaşıyım Türkiye de taşinmaz üzerine ikamet izni alıyorum ama uzatma başvurusu yaptım ama devlet hastanesinde kuruldan sağlık raporu istediler nasil alabilirim

 9. Merhabalar nişanlım Azerbaycan vatandaşı,buradaki oturma izni başvurusu red edildiği için Azerbaycan’a gidip tekrar Türkiye’ye döndü. Şuan da ailesi ile birlikte İstanbul’da fakat oturma izni için ailesinin adresi red edilip başka bir adres üzerinden başvuru talep ediyorlar. Bizde bu durumda nikah tarihini biraz erkene alıp bu önümüzdeki 10 gün içinde gerçekleştirmeyi planlıyoruz ki nişanlım ülkede kaçak konumuna düşmesin.Benim ikametim Hatay’da ve biz İstanbul’da nikah kıymak istiyoruz Bu konu hakkında biraz araştırdık ve istenilen belgelerin sağlık raporu hariç hepsi tamamlandı, sağlık raporu için herhangi bir devlet hastanesinden ikimizde sağlık raporu alıp herhangi bir aile hekimine imzalatabilir miyiz? Yardımcı olursanız çok sevinirim, cevabınızı bekliyorum.
  Şimdiden teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

  1. Merhaba, lütfen hangi belediyede nikahınızı kıydıracaksanız evlendirme dairesi ile görüşün ve hangi hastanelerden alınan raporları kabul ettiklerini öğrenin, maalesef ki buna net bir cevap biz veremiyoruz.

   1. Merhaba,Türkiye ye turist vizesiyle  turistik amaçli gelen yabancilarin evlenebilmesi için  evlendirme dairelerinin istediğı; Sağlık raporu aile sağlıktan alınmasi gerekmektedir.Aile sağlık ocaklari vermemektedir Evlilk işlemlerinin olabilmesi için saglik raporunu nerden alabilir iki yabanci uyruklu

  2. Ornegin Kocaeli nde yabancilar icin Mehmet Ali Pasa da Aile Saglik Merkezi var. Oturma izini olsun olmasin. Devlet destekli kan tahlili ve rontgen sonrasi bu tur bir merkezden yabanci misafirinize birlikte giderek tabii rapor alabilirsinix.

 10. Merhaba. İngiliz komşularım icin Mugla araştırma ve eğitim hastanesine gideceğiz ve heyet raporu alacağız. Biri görme özürlü eşi ise özürlü bir çift. 1945 dogumlular. Özürlüler için sağlık ( heyet ) raporu alırken onlara öncelik tanınıyor mu ve bunun için ne yapılmalı? Teşekkür ediyorum. Kolay gelsin.

 11. Iyi akşamlar ben isveç vatandaşıyım nişanlım türk vatandaşı evlenme raporunu nasıl nereden alabilirim oturma iznim yok

  1. Merhaba, yaşadığınız il ve ilçeyi bilmediğimiz için sorunuza cevap veremiyoruz fakat belediyenin evlendirme dairesinden verilecen hazırlanacak evraklar listesinde sağlık raporunu alabileceğiniz kurumların bilgileri bulunmaktadır.

 12. Merhba iyi günler Azerbaycan vatandaşıyim sözlüm türk evlenicez ben sağlık raporu için tahlileri özel hastaneden yaptırdım bunu aile hekimine onaylata bilirmiyim?

  1. Merhaba, evet aile hekiminizinde uygun görmesi durumunda özel hastaneden alınmış raporları onaylama yetkisi bulunmaktadır.

   Sitemizin içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 13. Merhaba. Türkmenistan vatandasi ehliyer icn saglik raporu istendi fakat bizim aile hekimimiz yok nasil alinir. Tesekkur ederim

  1. Merhaba, sağlık raporunu sadece Aile Hekiminden değil birçok hastaneden alabilirsiniz. Sağlık raporu alabileceğiniz hastanelerin listesine ve detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz : https://atakurumsal.com/turkiyede-yabancilar-icin-saglik-raporu-nereden-alinir/

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 14. Merhaba
  Türkmenistan vatandaşıyım ikinci üniversite sivil hava Ulaştırma işletmeciliği bölümüne başvuru yapabilmem için heyet raporu isteniliyor bunu nasıl alabilirim

  1. Merhaba, sitemizde verdiğimiz link üzerinden yaşadığınız ilde ki heyet raporu alabilecek hastaneleri bulabilirsiniz.

  2. Merhabalar evleneceğim insan Alman vatandaşı sağlık raporunu Türkiye’de çıkartabilir miyiz ve nereden çıkartabiliriz ne gerekli

   1. Merhaba, evliliğinizi Almanyada yapacaksanız Türkiye’den alınmış sağlık raporu geçerli olmaz, Türkiye’de yapacaksanız yaşadığınız ilçe belediyesinden sağlık raporu alabileceğiniz yerleri öğrenebilirsiniz.

    Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 15. Azerbaycan vatandaşı pasaportu ile sağlık raporu alabilir mi? Alabilirse nereye başvuru yapması gerekiyor. Herhangi bir kimliği yok. Azerbaycan pasaportu dışında herhangi bir kimlik belgesi yok. Oturma izni de yok.

  1. Merhaba, sağlık raporunu Türkiye’de bir kurum istiyorsa, isteyen kurumun yazısı alınabilmektedir, aksi durumunda maalesef ki münkün değildir.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 16. Merhaba
  Almanan Vatandasi ve Mavi Kart sahibiyim .
  Amatör Denizci Belgesi icin Saglik Raporu gerekiyo bunu nasil alabilirim.
  Bartinda Saglik Ocagina Kayinpederin Aile Hekimine Özelere Devlet Hastanesine ve Saglik Müdürüne kadari gittim ve hic biryerde yardimci olamadilar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu