Oturma İzni

Bilindiği üzere, günümüzde Türkiye’de binlerce yabancı eğitim, iş, yatırım vb. amaçlarla bulunuyorlar. Özellikle, İstanbul, Antalya, Ankara, İzmir ve Gaziantep gibi önemli metropollerde yüz binlerce yabancı ikamet etmekte. Yabancıların yasal olarak Türkiye’de ikamet edebilmeleri için geçerli bir çalışma izni, oturma izni veya vizeleri bulunmak zorunda. Ayrıca Türk vatandaşlığı alarak da süresiz olarak Türkiye’de ikamet edebilmek ve vatandaşların yararlandığı haklardan yararlanabilmek mümkündür. Bunun yanı sıra, uzun dönemli olarak Türkiye’de ikamet edecek yabancıların mutlaka yasal bir ikamet adresleri bulunmalıdır. Yabancıların, olası adres değişikliği durumlarında ise bu durumlarını belirlenmiş süreler içerisinde yetkili makamlara bildirmeleri yasal bir yükümlülüktür. Bu yazımızda Türkiye’de bulunan yabancılar için ikamet adresi değişikliği uygulamasından kısaca bahsedeceğiz.

İkamet Adresi Değişikliği Nasıl Yapılır?

Öncelikle hatırlatmak isteriz ki, Türkiye’de geçerli bir ikamet izniyle bulunan yabancıların bir ikamet adresi belirtmeleri zorunlu olup, eğer bu adreste değişiklik olduysa bu durumu yasal süreler içerisinde nüfus müdürlüklerine bildirmeleri gerekmektedir. Türkiye’de ikamet adresi değişikliği yapmak isteyen yabancıların, 5683 sayılı Kanunun 14.maddesi gereğince 2 gün içinde yeni ikamet edecekleri şehrin, ayrıldıkları şehrin emniyet makamlarına, ayrıca “Adres Kayıt Sistemi Yönetmeliğinin” 14.maddesi (1) fıkrası uyarınca 20 iş günü içerisinde il veya ilçe nüfus müdürlüklerine bildirmeleri yasal bir zorunluluktur. Yabancılar eğer bu bildirimleri yapmaz veya geç yaparlarsa, idari para cezası uygulamalarıyla karşı karşıya kalabilmektedir

Geçici Koruma Kapsamındaki Yabancılar İçin Adres Değişikliği

Türkiye’de geçici koruma yönetmeliği kapsamında bulunan yabancılara bu kapsamda adres bildirim yükümlülüğü getirilmiş olup ikamet adreslerini değiştirmek isteyenlerin bulundukları ilin İl Göç İdaresi Müdürlüklerine başvurmaları halinde gerekli güncelleme işlemi sağlanmaktadır. Bunun yanı sıra, geçici koruma kapsamındaki Suriyelilerden Geçici Barınma Merkezinde barınanların adres kayıt sistemine kaydedilmeleri amacıyla Geçici Barınma Merkezlerinin adres bilgileri Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü ile paylaşılmıştır.

Eğer, yabancılar için ikamet adresi değişikliği konusunda sorularınız bulunuyorsa, yorumlar kısmından bize iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Yorum Yap