Türkiye'de Yaşam

Türkiye’de Kaçak Durumda Bulunan Yabancılar Evlilik Yapabilir mi?

Yabancıların Türkiye’de yasal olarak evlenebilmeleri için gerekli şartların bulunması ve gerekli belgelerin tamamlanması gereklidir. Yabancı uyruklu kişiler Türkiye’de resmi evlilik yapmak istediklerinde kendilerinden birtakım belgeler istenmektedir. Eğer bir yabancı bir Türk vatandaşı ile resmi evlilik yapmak isterse Türkiye’nin herhangi bir yerinde bulunan evlendirme dairelerinden birine müstakbel eşi ile birlikte başvuru yapması gerekmektedir. Daha öncesinde yalnızca evlenecek tarafların kayıtlı olduğu bölgede bulunan evlendirme dairelerine başvuru yapılabilmekteydi. Ancak şimdi ülkenin herhangi bir yerinde bulunan evlendirme dairesine rahatlıkla başvuru yapılabilir. Evlendirme dairesine gitmeden önce yabancı uyruklu kişinin pasaportunun noter onaylı tercümesini, kendi ülkesinden veya konsolosluğundan alınabilecek legalize ya da apostil edilmiş doğum ve bekarlık belgesini, her iki taraf için aile hekimliğinden alınacak sağlık raporu ve 6 adet fotoğraf hazır edilmelidir. Hazırlanan bu belgeler ile birlikte evlendirme dairesine başvuru yapılabilir. Eğer hazırlanan belgelerde herhangi bir sorun yoksa nikah için gün alınabilir ve kolaylıkla resmi evlilik yapılabilir. Birçok evlendirme dairesi yabancılardan bu sıralanan belgelere ek olarak ya ikamet izni ya da vize süresi içinde olunmasını istiyor. Fakat yabancı kişinin ikamet izni yoksa veya vize süresi içinde değilse yine de diğer belgelerin hazır olması koşulu ile resmi evlilik yapılabilmektedir.

Eğer, Türkiye’de kaçak durumdaki yabancıların evlilik yapmaları hakkında sorularınız bulunuyorsa, yorumlar kısmından veya sizin için özel olarak hazırladığımız “Sorun Cevaplayalım” sayfamızdan bize iletebilirsiniz.

Ata Kurumsal

Potansiyel bir iş sözleşmesini yansıtan yukarıdaki şartlar yalnızca ek tartışmalar için bir temel olarak sunulmuştur ve yasal olarak bağlayıcı bir yükümlülüğü yoktur. Tüm tarafların dahil olduğu bir sözleşme son haliyle yazılı olarak yapılmadıkça yasal olarak bağlayıcı hiçbir yükümlülük oluşmayacak, olduğu ima edilmeyecek ya da olduğu sonucuna varılmayacaktır.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Mehaba nisanlim kacak yasiyo 4 yildan beri biz evlenecegiz ama ulkeden cikip yeniden girmesi lazim mis bunu nasil yapabiliriz cunku giris yasagi gelebilirmis

      1. Peki ulkesine dondugunde bizi nasil bir surec bekliyo tekrar gelebilmesi icin ne yapmamiz lazim yeniden turkiye girebilirmi girerse kac ay icinde girebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu