Türkiye'de Yaşam

Türkiye’de Kaçak Durumda Bulunan Yabancılar Evlilik Yapabilir mi?

Yabancıların Türkiye’de yasal olarak evlenebilmeleri için gerekli şartların bulunması ve gerekli belgelerin tamamlanması gereklidir. Yabancı uyruklu kişiler Türkiye’de resmi evlilik yapmak istediklerinde kendilerinden birtakım belgeler istenmektedir. Eğer bir yabancı bir Türk vatandaşı ile resmi evlilik yapmak isterse Türkiye’nin herhangi bir yerinde bulunan evlendirme dairelerinden birine müstakbel eşi ile birlikte başvuru yapması gerekmektedir. Daha öncesinde yalnızca evlenecek tarafların kayıtlı olduğu bölgede bulunan evlendirme dairelerine başvuru yapılabilmekteydi. Ancak şimdi ülkenin herhangi bir yerinde bulunan evlendirme dairesine rahatlıkla başvuru yapılabilir. Evlendirme dairesine gitmeden önce yabancı uyruklu kişinin pasaportunun noter onaylı tercümesini, kendi ülkesinden veya konsolosluğundan alınabilecek legalize ya da apostil edilmiş doğum ve bekarlık belgesini, her iki taraf için aile hekimliğinden alınacak sağlık raporu ve 6 adet fotoğraf hazır edilmelidir. Hazırlanan bu belgeler ile birlikte evlendirme dairesine başvuru yapılabilir. Eğer hazırlanan belgelerde herhangi bir sorun yoksa nikah için gün alınabilir ve kolaylıkla resmi evlilik yapılabilir. Birçok evlendirme dairesi yabancılardan bu sıralanan belgelere ek olarak ya ikamet izni ya da vize süresi içinde olunmasını istiyor. Fakat yabancı kişinin ikamet izni yoksa veya vize süresi içinde değilse yine de diğer belgelerin hazır olması koşulu ile resmi evlilik yapılabilmektedir.

Eğer, Türkiye’de kaçak durumdaki yabancıların evlilik yapmaları hakkında sorularınız bulunuyorsa, yorumlar kısmından veya sizin için özel olarak hazırladığımız “Sorun Cevaplayalım” sayfamızdan bize iletebilirsiniz.

Ata Kurumsal

Potansiyel bir iş sözleşmesini yansıtan yukarıdaki şartlar yalnızca ek tartışmalar için bir temel olarak sunulmuştur ve yasal olarak bağlayıcı bir yükümlülüğü yoktur. Tüm tarafların dahil olduğu bir sözleşme son haliyle yazılı olarak yapılmadıkça yasal olarak bağlayıcı hiçbir yükümlülük oluşmayacak, olduğu ima edilmeyecek ya da olduğu sonucuna varılmayacaktır.

İlgili Makaleler

9 Yorum

 1. Afrika uyruklu bir kadınla birlikteyim. 5 yaşında bir kız çocuğum var.

  Etiyopya uyruklu bir kadın normal turist vizesiyle Türkiye’ ye giriş yapmış daha sonra geri dönüş için ücreti olmadığından burada kaçak yollarla çalışmaya başladı. Burada çalıştığı yerlerden parasını alamadığı için ölüme terk edilmiş şekilde tanıdım. Daha sonra sahiplenerek sağlığına geri dönmesi için aylarca uğraştım ve başardım. Daha sonra aramızda oluşan sevgi durumundan dolayı evlenmeye karar verdim.

  Göçmen büroya başvurdum. Lakin vizesi dolduğundan kaçak durumuna düştüğünü söylediler. Türkiye de 5 yıl kalmasının ardından tekrar vatandaşlığa başvurabileceğini söylediler…
  Resmi olarak evlilik olmadan nasıl olacak dediğimde oluyor dediler…

  Sonra 2019 yılının 5 Ocak’ da Bursa da devlet Hastanesi’nde bir çocuk dünyaya getirdi. Doğum belgesini vermediler resmi evlilik olmadığı için. Yine göçmen büroya ve nüfus müdürlüğüne başvurdum ama sonuç alamadım. Şimdi çocuk 5 yaşında ve eşim dediğim kadın göçmen büronun dediği gibi 5 yılı geçti Türkiye de oluşu…

  Tekrar göçmen büroya başvurdum ama böyle birşey olmadığını söyledi… 5 yıl kaybetmenin verdiği psikolojik durumum beni yıprattı. Bu süre de pasaportunun da süresi bitti. Ve hala ne vatandaşlık, ne evlilik yapabiliyorum. Çocuk yetişti okul çağı geldi ama çocuğun kimliği bile yok…

  Kimse ne yapacağımı net bişey söylemiyor. O zaman ki tuttuğum avukat ise hiç birşey yapmadı. O da zaten pandemi de öldü gitti ve bana koca yüklü bir borç bıraktı.

  Şimdi size soruyorum. 6 yıldır Türkiye de yaşayan bir kadın var ve benimle yaşıyor. Hiçbir şekilde resmi evlilik yapamıyoruz. 5 yaşına geçmiş bir çocuk var ve kimliği yok. Yaşadığım bu buhran yüzünden psikolojik rahatsızlıklar yaşamaya başladım.

  Lütfen bana bu işi nasıl çözeceğimi söyleyin. Ömür boyu size çalışmayı kabul ediyorum. Gerçekten yoksa psikolojimi kaybettim. Çöktüm erken yaşlılık başladı… Lütfen çözüm odaklı yardımcı olun. Ne yapam sahte kimlik filan mı çıkaram ne yapayım ben…

  1. Merhaba, yaşamış olduğunuz mevcut durum için bizler de çok üzgünüz. Ancak mevzuat gereği Türkiye’de kaçak durumda bulunan yabancıların resmi evlilik yapması şuan için mümkün değildir. Çocuk için kimlik çıkarılması ve kayıt yapılması mümkün ancak evlilik konusu maalesef mümkün değildir. Çocuğun nüfusunuza kaydı ile ilgili 0539 939 36 89 WhatsApp hattımızdan destek alabilirsiniz.

 2. Merhaba nişanlım yabancı İstanbul’da yaşıyoruz.Nişanlımın vize süresi dolmuş bu yüzden gittiğimiz belediyeler kabul etmiyorlar yardımcı olabilir misiniz?

  1. Merhaba, konu ile ilgili detaylı bilgi almak için 0539 939 36 89 numaralı hattımızdan bilgi alabilirsiniz.

 3. Merhaba yabancıyım ve vize ihlalim var yani oturma izni aldım ve süresi bitmiş ancak bir Türk vatandaşıyla evlenmek istiyorum ama olmuyor yardımcı olur musunuz 🙏🏻

  1. Merhaba,

   Türkiye’de düzensiz göçmen olarak bulunan kişilerin evlilik yapması mümkündür. Gerekli evraklar avukatımız tarafından temin edilir ve en kısa sürede belediyeden evlilik yapılmak üzere nikah günü alınır. Konu ile ilgili ofisimize gelerek avukatımızdan ücretsiz görüş alabilirsiniz.

  2. Merhaba düzensiz göçmen statüsünde bulunan kişilerin Türkiye’de evlilik yapması mümkündür. Avukatımıza vekaletname vermeniz halinde evlilik için ülkenize giriş – çıkış yapmanız gerekmez. Bütün işlemler avukatımız tarafından yapılıp evlilik yapılmak üzere belediyeden randevu alınır. Konu ile ilgili ofisimize gelerek avukatımızla ücretsiz görüşme sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu