Oturma İzni

Öncelikle hatırlatmak gerekirse, yabancıların Türkiye’de çeşitli vize ve ikamet izni ihlalleri, kamu düzenine aykırı faaliyetler, çeşitli suçlara karışmaları vb. sebepler ile pasaportlarına tahdit kodları uygulanabilmektedir. Tahdit kodları, bu uygulamaya konu olan davranış veya ihlallerin tamamen ortadan kalkmasıyla beraber kaldırılmakta olup, yabancılar hakkında bilgilendirici ve bağlayıcı bir niteliğe sahiptir. Bu yazımızda Ç-136 tahdit kodu hakkında kısaca bir bilgilendirme yapacağız.

Eğer bir yabancının hakkında, herhangi bir sebepten dolayı sınır dışı edilirse ve bu kişi sınır dışı edilmesi sırasında ödemesi gereken seyahat masraflarını ödemezse ve bu ödemeler Türkiye Cumhuriyeti devleti tarafından yapılırsa, yabancı hakkında Ç-136 tahdit kodu uygulanmaktadır. Eğer bu kişi sonrasında bu masrafları ödemezse, giriş yasağı devam etmekte ve tahdit kodu sabit kalmaktadır. Eğer yabancı, tekrar Türkiye’ye giriş yapmak isterse, gerekli masrafları ödeyerek bu tahdit kodunu kaldırabilmektedir.

Eğer, Ç-136 tahdit kodu hakkında sorularınız bulunuyorsa, yorumlar kısmından veya sizin için özel olarak hazırladığımız “Sorun Cevaplayalım” sayfamızdan bize iletebilirsiniz.