Türkiye'de Eğitim

Yabancı Öğrenciler Nasıl Transkript Belgesi Alabilir?

Yabancı öğrencilerin transkript belgesi alması son dönemde bazı üniversitelerin dijital ortama geçiş yapmalarıyla beraber geçmişe oranla daha kolay hale gelmiştir. Transkript belgesi, üniversite hayatı boyunca alınan derslerin genel olarak not dökümü olarak tanımlanmaktadır. Mezun olunan eğitim kurumunda alınan tüm dersler, notları ile birlikte bu dökümde listelenmektedir. Ders ismi, dersin alındığı dönem ve bu notların harf sistemindeki karşılıkları, transkript belgesi üzerinde açık bir şekilde gösterilmektedir. Belgenin sonunda ise ilgili dönemlerde alınmış not ortalaması ve genel not ortalaması gibi genel başarı durumunu gösterir değerler yer almaktadır. Transkript belgesi, not ortalamaları ile birlikte tamamlanan staj faaliyetlerini de belirtmektedir.

Transkript belgesi, herhangi bir resmi kuruma özellikle iş ve burs başvurularında bulunurken beyan edilmesi istenen önemli belgeler arasında yer almaktadır. Diğer yandan, transkript belgesi eğitim kurumlarının öğrenci işleri biriminden veya internet üzerinden alınabilmektedir. Türkiye’de eğitim gören yabancı öğrenciler de bu imkânlardan aynı derecede faydalanabilmektedir. Günümüzde yalnızca bazı üniversitelerin transkript belgeleri e-devlet üzerinden alınabilmektedir.​ Ancak Yüksek Öğretim Kurumu, üniversiteler tarafından verilen transkript belgelerinin standart bir formda, Türkçe ve İngilizce olarak e-Devlet kapısı üzerinden dijital ortamda verilebilmesi için bir çalışma başlatmıştır. Bu sayede yakın bir süre sonra tüm üniversiteler için geçerli olmak üzere üniversiteye gitmeden dijital ortamda kolay bir şekilde ve ücretsiz olarak e-transkript belgesi almak mümkün olabilecektir. Yabancı öğrencilerin transkript belgesi alması konulu bu yazımızda hangi kurumlardan bu belgenin alınabileceğini açıkladık.

Transkript Belgesi Neden Alınır?

Transkript belgesi birçok kurum tarafından talep edilmektedir. Genellikle staj başvurularında, iş başvurularında, akademik personel alımlarında ve yüksek lisans başvurularında transkript belgesi talep edilmektedir. Transkript belgesi beyan edilmesi zorunlu olan belgelerinden biridir. Transkript belgesi çoğunlukla eğitim durumunu ve yeterliliği sunmak için istenmektedir. Yabancı öğrenciler de kendi ülkelerinde yapacakları başvurularda transkript belgesine ihtiyaç duymaktadır.

Transkript belgeleri, Türkiye’deki birçok yükseköğretim kurumunda yalnızca Türkçe olarak hazırlanmaktadır. Transkript belgesinin Türkiye içinde kullanımında Türkçe olması gerekmektedir. Ancak, özellikle yabancı öğrenciler için başvuru yapılacak kurum yurt dışında ise bu belgenin istenilen dile çevrilmesi gerekmektedir. Yurt dışında lisans ya da lisansüstü eğitim almak isteyen yabancı öğrencilerin bu hususa dikkat etmeleri önerilmektedir. Diğer yandan, İngilizce dilinin anadil olmadığı bazı ülkelerde, üçüncü bir dil de talep edilebilmektedir. Yabancı öğrencilerin transkript belgelerini alırken yukarıda sayılan durumlara dikkat etmeleri gerekmektedir.

Transkript Belgesi Nasıl Alınır?                                                                        

Hali hazırda üniversitelerde eğitim öğretim gören yabancı öğrenciler veya üniversite mezunları transkript belgelerini almak için üniversitelerinin Öğrenci İşleri Daire Başkanlıklarına, Fakültelerine veya Enstitülerine bizzat giderek transkript başvurusu yapmakta ve üniversitelerin altyapısına bağlı olarak bu belgeyi en erken bir veya iki iş günü içerisinde temin edebilmektedirler. Ayrıca transkript belgesi yalnızca kişinin kendisi ya da verilen vekâletname ile belirtilen ikinci bir kişi tarafından teslim alınabilmektedir.

Diğer yandan yabancı dilde transkripte ihtiyaç duyulmakta ve çok sayıda üniversite bu hizmeti sunamamaktadır. Yabancı öğrenciler ve mezunlar, transkriptlerini tercüme bürolarında ücret karşılığında tercüme ettirmektelerdir. Bu durum özellikle ülke dışından başvuru yapan yabancı öğrenciler ve mezunlar için zaman ve maddi kayba sebep olmaktadır. Önümüzdeki günlerde e-Transkript belgesinin e-devlet kapısı üzerinden İngilizce olarak da alınabilmesi sağlanacak ve özellikle yurtdışındaki yabancı öğrencilere zaman ve maddi açıdan tasarruf sunulacaktır.

E-Devlet Üzerinden Transkript Belgesi Alma

E-Devlet üzerinden transkript belgesi almak için ilk olarak https://www.turkiye.gov.tr adresine T.C Kimlik No ve şifre bilgilerini girerek kimlik bilgilerinin doğrulanması ve sisteme giriş yapılması gerekmektedir. E-Devlet ana sayfasının üst orta kısmında arama bölümü yer almaktadır. Transkript Belgesi alma işlemini gerçekleştirmek için arama bölümüne “Transkript Belgesi Sorgulama” yazmanız gerekmektedir. Arama yapmanızın ardından karşınıza şu anda e-devlet üzerinden transkript belgesi verebilen yükseköğretim kurumlarının kayıtları gelecektir. Bu kayıtlar arasından öğrenim gördüğünüz yükseköğretim kurumunun üzerine tıklayarak ilgili sayfasına yönlendirileceksiniz. Böylelikle, e-devlet üzerinden transkript belgesi sorgulama ve alma işlemini gerçekleştirmek için son adıma ulaşacaksınız. Karşınıza gelen sayfada, “Belge Oluştur” yazan butona tıklayarak belge oluştur komutunu verdikten sonra transkript belgeniz çıktıya hazır bir biçimde karşınızda olacaktır. Bu belgeyi bir yazıcı aracılığıyla çıktı olarak alabilir ve dilediğiniz kuruma başvurularınız esnasında sunabilirsiniz. Bu yazımızda yabancı öğrencilerin transkript belgesi alması konusunu detaylı şekilde açıkladık, sorularınız olursa yorum kısmından bize ulaştırabilirsiniz.

Av. Batın Yılmaz

Potansiyel bir iş sözleşmesini yansıtan yukarıdaki şartlar yalnızca ek tartışmalar için bir temel olarak sunulmuştur ve yasal olarak bağlayıcı bir yükümlülüğü yoktur. Tüm tarafların dahil olduğu bir sözleşme son haliyle yazılı olarak yapılmadıkça yasal olarak bağlayıcı hiçbir yükümlülük oluşmayacak, olduğu ima edilmeyecek ya da olduğu sonucuna varılmayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu