Türkiye'de Eğitim

Yabancılar Türkiye’de Mesleki Eğitim Alabilir mi? Halk Eğitim Programlarına Katılabilirler mi?

Türkiye’de yasal olarak bulunan yabancılar, Türkiye’de temel ve mesleki eğitimlerinden yararlanma hakkına sahiptir. Eğer Türkiye’de bir yabancı bir mesleki eğitim almak ve bu alanda kendini geliştirerek bunu belgelendirmek istiyorsa Halk Eğitim Merkezlerinde açılan kurslara katılım sağlayabilir. Türkiye’de uluslararası koruma başvurusu ile bulunan yabancıların Uluslararası Koruma Başvuru Sahibi Kimlik Belgesi’ne sahip olmaları kayıt sırasında önemlidir. Yabancılar, yasal olarak bulundukları il veya ilçedeki Halk Eğitim Merkezleri’ne giderek buradaki mesleki eğitim kurslarına katılım sağlamak için başvuruda bulunabilirler. Halk eğitim merkezleri ücretsiz olup, kurslara katılım için herhangi bir ücret ödenmesine gerek bulunmamaktadır.

Genellikle Halk Eğitim Merkezlerinde katılım ve talep durumuna göre dönem içinde açılacak kurslar kurumlar tarafından belirlenmektedir. Bu nedenle yabancıların kursların açılma durumu ve başlama tarihleri hakkında bizzat merkezlere başvurarak bilgi edinmelerinin önemli olduğunu hatırlatmakta fayda görüyoruz.  Halk Eğitim Merkezleri’nin yanı sıra Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafından da mesleki eğitim kursları her yılın farklı dönemlerinde düzenlenmekte olup, yabancıların bu kurslara katılmaları mümkündür. Bulunduğunuz şehirdeki İŞKUR şubesinden kurslar hakkında detaylı ve güncel bilgileri öğrenebilirsiniz.

Eğer, Türkiye’de mesleki eğitim almaları hakkında sorularınız bulunuyorsa, yorumlar kısmından veya sizin için özel olarak hazırladığımız “Sorun Cevaplayalım” sayfamızdan bize iletebilirsiniz.

Ata Kurumsal

Potansiyel bir iş sözleşmesini yansıtan yukarıdaki şartlar yalnızca ek tartışmalar için bir temel olarak sunulmuştur ve yasal olarak bağlayıcı bir yükümlülüğü yoktur. Tüm tarafların dahil olduğu bir sözleşme son haliyle yazılı olarak yapılmadıkça yasal olarak bağlayıcı hiçbir yükümlülük oluşmayacak, olduğu ima edilmeyecek ya da olduğu sonucuna varılmayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu