Türkiye'de YatırımYabancıların Türkiye'de Bankacılık İşlemleri

 

Türk bankacılık sistemi, son on yılda hızla gelişerek Türkiye ile bağlantısı olan yabancıların tüm ihtiyaç ve isteklerini karşılama yeterliliğine ulaşmıştır. Sunulan çeşitli hizmetlerle birlikte farklı milletlerden Türk vatandaşı olan ya da sadece Türkiye’de yaşayan birçok yabancı, Türkiye’nin çeşitli özel, İslami ve kamu bankaları ile çalışmaktadır.

Türkiye’de bankaların yabancılara sunduğu avantajlar oldukça fazladır. Fatura ödemelerini yapmak, emekli maaşları gibi yurt dışından para almak veya çoğu yabancı gibi göz ardı edilemeyecek kadar kazançlı tasarruf faiz oranlarını değerlendirmek bunlardan yalnızca birkaçıdır. Birçok yabancı paralarını faiz oranları ortalama %10’dan başlayan vadeli mevduat hesaplarına yatırarak Türkiye’de sermayelerine dokunmadan yaşamaktadır.

Ata Kurumsal olarak, Türk vatandaşlığı alma hizmetlerinde bizimle çalışmayı tercih eden tüm müşterilerimize sorunsuz bir şekilde banka hesaplarını açabilmeleri için bankacılık işlemlerinde yardımcı oluyoruz. Ancak bu işlemleri tek başınıza gerçekleştirmeyi seçerseniz, aşağıda yer alan bilgiler sizlere yol gösterecektir.

Türkiye’de Banka Hesabı Nasıl Açılır?

 

Yabancılar Türkiye'de Nasıl Banka Hesabı Açabilir?

 

Banka hesabı açarken yanınızda bulundurmanız gereken belgeler şunlardır:

  • Pasaport(Banka, kayıtları için pasaportunuzun fotokopisini alacaktır.)
  • Türk Vergi Kimlik Numarası
  • Türkiye’deki ikamet adresinizi kanıtlayan bir belge (Bu, son üç ay içindeki elektrik veya su gibi bir fatura şeklinde olabilir.)

Not: Bazı bankalar sadece Türkiye’de kalıcı olarak yaşayan yabancılar için hesap açma işlemi gerçekleştirmektedir.

Türk Vergi Kimlik Numarası Nasıl Edinilir?

Eğer daha önce Türkiye’de bir mülk satın aldıysanız, zaten bir Türk vergi kimlik numaranız olması gerekiyor. Aksi takdirde, bulunduğunuz yerdeki Vergi Dairesi’ne gidip yalnızca pasaportunuzla başvurarak hemen bir vergi kimlik numarası edinebilirsiniz.

Türk Bankaları Tarafından Sunulan İpotekler

Bazı Türk bankaları yabancılara konut finansmanı sağlayacak ipotekler teklif etmektedir. Ancak biraz araştırma yapıldığında, bu işlem sonucu ortaya çıkan vergi miktarının çok fazla olduğunu ve bunun akıllı bir finansal yatırım seçeneği olmadığını göreceksiniz. Bu yolla ödeyeceğiniz vergi miktarıyla başka bir yeni daire satın alıyor olabilirsiniz.

Oturma İzni Olmayan Yabancılar Türkiye’de Nasıl Banka Hesabı Açabilir?

Oturma izni olmayan yabancılar Türkiye’de yalnızca Ziraat Bankası’ndan, 30 bin TL teminat yatırarak hesap açabilirler.

Türk Bankaları Ne Kadar Güvenlidir?

Doğal olarak, herhangi bir yabancının bir Türk banka hesabına yatırdığı paralarının ne kadar güvende olduğu hakkında endişe duyması beklenebilir. Bu noktada ilgili TMSF düzenlemesi yürürlüğe girmektedir. Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), sigorta tasarrufları ve mevduatların devlet tarafından resmi yönetim organıdır.

Bankalarda, gerçek kişiler adına açılmış olan tasarruflara Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından sağlanan garanti 150.000 TL’ye kadar geçerlidir. Bu nedenle, bazı yabancılar paralarını iki ya da üç farklı banka hesabına paylaştırma yolunu seçmektedir. Daha fazla bilgi için TMSF resmi web sitesine ulaşabilirsiniz. – http://www.tmsf.org.tr/default-en.html

Yabancılar İçin Popüler Türk Bankaları

Yapı Kredi Bankası

Yapı kredi bankası

 

Yapı Kredi, web sitelerinde yabancılar için İngilizce olan bireysel bir bankacılık bölümüne sahiptir. Yapı Kredi, 908 şubesi ile Türkiye’nin dördüncü büyük özel bankasıdır.

Türkiye İş Bankası

Türkiye iş bankası

İş Bankası kendisini “yabancılar için Türk bankası” olarak adlandırıyor. İngilizce web sitelerinde ayrı bir “yurtdışı bankacılık” bölümü mevcut ve yabancılara yönelik bankacılık hizmeti veren şubeleri İngilizce konuşan temsilcilerle birebir iletişim imkânı sunuyor.

HSBC

HSBC Türkiye

HSBC, uluslararası bir banka olma statüsü nedeniyle yabancılar arasındaki en popüler bankalardan biridir. Ancak uluslararası şubelerbirbirine bağlı olmadığından, İngiltere’deki hesabınızı sorgulamak için Türkiye’deki bir ofise gidemezsiniz. Ayrıca belirli şubelerde İngilizce konuşan personelin yanı sıra İngilizce bir web sitesi de bulunmaktadır.

DenizBank

Deniz Bank

Denizbank özellikle piyasadaki en iyi oranlardan birini sunduğu için faiz tasarruf hesabına para yatırmak isteyen yabancılar arasında oldukça popülerdir. Bir İngilizce web sitesinin yanı sıra bireysel şubelerindeki İngilizce konuşan personelleri sayesinde bu popülerliğini güçlendirmektedir.

Garanti

Garanti Bankası

Bir diğer özel banka olan Garanti’nin yurtdışı bankacılık bölümü internet, telefon bankacılığı, ATM ve bazı şubelerde İngilizce konuşan personel de dâhil olmak üzere tüm hizmetlerini İngilizce olarak sunmaya odaklanmıştır. Garanti aynı zamanda bir Western Union kuruluşudur.

AkBank

akbank

Akbank da yurtdışı bankacılık şubelerine sahiptir. Standart hizmetlere ek olarak, vergi danışmanlığı hizmetleri ve seyahat ederken mil kazanmak için çıkarılmış yabancı gezgin kartı gibi bazı avantajları vardır. Akbank da, Western Union ile ilişkili bir diğer bankadır.

Devlet Bankaları

Diğer seçenekler arasında devlete ait Ziraat, Halk ve Vakıflar bankaları sayılabilir. Türkiye’de QNB Finansbank gibi birkaç İslami banka da yer almaktadır.

Abone Ol
Bildir
69 Yorum
En yeni
En eski En Çok Oylanan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Yusuf
Yusuf
2 ay önce

Merhabe ben almanyda dogdum büyudum ve halen türkvatanisim, türkiyed ev almak istiyorum kredi üzeri almak istiyorum ne yapmam lazim? Türkiyede hic bir malim mülkum yoktur saygilarla Yusuf

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal(@murat)
2 ay önce
Yanıtla  Yusuf

Merhaba, Türkiye’de oluşmuş bir kredi notunuz yoksa maalesef ki kredi almanız mümkün değildir.

Emin
Emin
3 ay önce

Oturma izni olmayan yabancılar Türkiye’de yalnızca Ziraat Bankası’ndan, 30 bin TL teminat yatırarak hesap açabilirler.

Ankara’yı dolaştım ama hiçbir ziraat bankası şubesi bana 50 bin TL’ye bile hesap açmayı kabul etmiyor.
Sadece kimlikle mümkün diyorlar, Lütfen, derinden rica ediyorum, lütfen Ziraat Bankası’nın oturma izni olmadan hesap açabileceğinden bahseden kanun maddesi gibi bir referans verin, acil ihtiyacım var.
Cok Tesekkur edirim.

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal(@murat)
3 ay önce
Yanıtla  Emin

Merhaba, evet maalesef artık ziraat bankası da İran vatandaşlarına hesap açmamaktadır.

emin
emin
3 ay önce
Yanıtla  Ata Kurumsal

Teşekkür ederim ama Alman pasaportum var Ziraat dahil tüm bankalar uyruğumu sormayın. her şeyden önce kimlik numarasına ihtiyaçları var, bu web sayfasında iddia ettiğinizin tam tersi.

Bir şey yayınlarsanız, muhtemelen bir referansa dayanarak gördünüz, değil mi?

Türkiye’de ikamet etmeden hesap açmak isteyen yabancılara kimlik gerekmediğine dair bir yazı varsa lütfen paylaşın.

Teşekkürler

Natalya
Natalya
3 ay önce

Merhaba. Türkiye iş bankadan müşteri olmak istiyorum. Yabancı kimlik numara kabul etmiyorlar. Sadece TC kimlik numarası istiyorlar. Ne yapabilirim? Çalışma izni var, sigortalı çalışıyorum.

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal(@murat)
3 ay önce
Yanıtla  Natalya

Merhaba, maalesef ki İş Bankası katı kuralları olan bir banka ve bu yüzden yabancılara hesap açmıyor, Ziraat bankasından kolaylıkla hesap açtırabilirsiniz.

Eray Özer
Eray Özer
4 ay önce

Merhaba benım esım azerbaycan vatandası yaklasık 2 senedır oturma ıznı bulunmaktadır kendısı calısıyor suan ama elden maas alıyor banka hesabı nasıl acabılırım sadece oturma ıznı var 1 sene sonra turk vatandası olacak konu ıle ılgılı bılgı alabılır mıyım yardım ve desteklerınız ıcın tesekkur ederım

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal(@murat)
4 ay önce
Yanıtla  Eray Özer

Merhaba, herhangi bir vergi dairesinden vergi numarası alarak en kolay Ziraat Bankasında hesap açtırabilirsiniz.

Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

Azat
Azat
4 ay önce

Merhaba garanti bankasından vadesiz hesap açmak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal(@murat)
4 ay önce
Yanıtla  Azat

Merhaba, İran vatandaşı değilseniz ve çalışma izniniz varsa, maaş bordronuzla Garanti Bankasından hesap açtırmanız mümkündür. Bunun için çalışma izni kartınız vergi numaranız ve maaş bodronuz ile şubeye bizzat gitmeniz gerekmektedir.

Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

Ali
Ali
4 ay önce

Merhaba, Belçika da ikamet etmekteyim ve çifte vatandaşlığa sahibim. Türkiyede banka hesabı açmak ıstiyorum fakat ikamet adresim konsolosluk ta belcikada kayitli. Ne gibi bir yol izlemeliyim veya herhangi bir akrabamın adresini türkiye için kullanabilirmiyim?

Teşekkür ederim

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal(@murat)
4 ay önce
Yanıtla  Ali

Merhaba, evet bir akrabanızın adresine kayıt olup banka hesabınızı rahatlıkla açabalirsiniz.

Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

Gokhan
Gokhan
5 ay önce

Merhaba , Rusyada yaşayan bir arkadaşım Türkiyede banka hesabı açmak istiyor ve yararlanabileceği faiz oranı nedir acaba ?

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal(@murat)
5 ay önce
Yanıtla  Gokhan

Merhaba, Türk lisası üzerinden %17 oranına kadar faiz veren bankalar bulunmaktadır.

Selbi
Selbi
5 ay önce

Merhaba pasaport la banka hesabi açabilyomuyum türkmenistan vatandaşıyım.

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal(@murat)
5 ay önce
Yanıtla  Selbi

Merhaba, pasaport ve vergi numarası ile Ziraat Bankasından hesap açabilirsiniz.

Sitemizin içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

Joshgun
Joshgun
5 ay önce

Merabalar. Efendim ben Azerbaycan vatandaşıyım . Turkiyede ikamet izniyle banka hesabı acdim ayni zamanda pasaport bilgilerimide verdim. Benim simdi ikamet iznimin suresi doluyo ve bi kac ay Türkiye de olamiycam. Bu sorun olurmu?

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal(@murat)
5 ay önce
Yanıtla  Joshgun

Merhaba, hayır olmaz, Türkiye’de banka hesabınız hiç bir işlem yapmasanız bile 10 yıl açık kalmaktadır.

Sitemizin içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

Tansu
Tansu
6 ay önce

Avrupada yasiyorum, babamlarin yazlikta internet yok acmak icinee hesap nosu istiyorlar. Orda bir gelirimiz yok ama gerekli miktari hesaba aktarip otomatik bir sekilde odeme yapabiliriz herhalde degilmi?? Veya internet uzeri alisveris icin bir hesap numarasina ihtiyacimiz oluyor.. en kolay sekilde nasil actirabiliriz? Turk pasaportlarimizin tarihi gecti ama tc kimliklerimiz yenilendi.. bu yeterlimi?

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal(@murat)
5 ay önce
Yanıtla  Tansu

Merhaba, Türk vatandaşı olduğunuz için kolaylık hesap açabilir ve otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz.

Shohrat
Shohrat
6 ay önce

Pasoport ile hesap acdirabilir miyim

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal(@murat)
6 ay önce
Yanıtla  Shohrat

Merhaba, evet sadece Ziraat Bankasından vergi numaranızı almanız şartıyla banka hesabı açabilirsiniz.

Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

bilgi rica
bilgi rica
7 ay önce

merhabalar, mavi kartli alman vatandasiyim pandemi sebebi ile TR gelemedik fakat heap actirmam gerek nasil yapabilirim

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal(@murat)
7 ay önce
Yanıtla  bilgi rica

Merhaba, vekaletiniz dahilinde bir tanıdığınıza, avukatınıza veya bir danışmanlık firmasına banka hesabı açtırmanız mümkündür.

Murat
Murat
7 ay önce

Merhaba 2 senedir TurkiyedeyTurkiyedeyim IKAMET Izni süresi bitti Pasaportum var nasıl Banka hesabı açabilirim

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal(@murat)
7 ay önce
Yanıtla  Murat

Merhaba, sadece Ziraat bankasında 30 Bin TL depozito yatırmanız şartı ile banka hesabı açabilirsiniz.

Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

Ramazan
Ramazan
8 ay önce

Arkadaşım yabancı ben türk’üm kendi IBAN numarası verip yurt dışından dolar EFT transfer yapılabilir mi gelebilir mi dolar transfer EFT gönderme limiti ne kadar ne kadar dolar gönderebilir

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal(@murat)
7 ay önce
Yanıtla  Ramazan

Merhaba, her hangi bir sınır veya limit bulunmamaktadır.

Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

Beyza
Beyza
8 ay önce

Merhaba, ben Almanyada yaşıyorum ama Türkiye’de hesap açmak istiyorum. Bu mümkün mü? Mümkünse nasıl açabilirim ?

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal(@admin)
8 ay önce
Yanıtla  Beyza

MErhaba, evet mümkün, vekaletiniz dahilinde Türkiye’de hesap açtırabilirsiniz.

Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal(@admin)
8 ay önce

Merhaba, adınıza banka hesabınızın mobil bankacılık sisteminden arkadaşınıza vekalet dahilinde yetki verirseniz sizin belirlediğiniz ölçülerde işlemleri sizin adınıza başka birisinin yapması mümkündür. Öncelikle ilgili kişiye bir vekaletname çıkartmanız ve bunu Türkiye’de çalıştığınız bankanın yetkililerine vermeniz gerekmektedir. Kabul edilmesi durumunda ise mobil bankacılık üzerinden ilgili kişiye şifre oluşturabilir veya gelen SMS giriş bilgilerini aktarabilirsiniz.

Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

Nur
Nur
10 ay önce

Merhaba.
Ben yurtdisindan bir hesap acmak istiyorum turkiyede. Yatirim için. Burda bir kooperatif te calisiyorum. Mumkun mu? Vergi numaram falan yok, turk vatandasim sadece.

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal(@gul)
10 ay önce
Yanıtla  Nur

Merhaba,
Türkiye’de bulunan bankalardan hesap açabilmeniz için vergi numaranız olması gerekmektedir.

Nur
Nur
10 ay önce
Yanıtla  Ata Kurumsal

Merhaba.
Peki nasil yapmaliyim sonucta fransada calistigim var ama hesap acmak istiyorum. Baska bir yolu yok mu peni

irina
irina
10 ay önce

merhaba yabanci calisma iznim var ama niye bankalar hesap açmıyor yardımcı olurmusunuz

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal(@admin)
10 ay önce
Yanıtla  irina

Merhaba, ev hizmetlerinde mi çalışıyorsanız yoksa şirkette mi?

irina
irina
10 ay önce
Yanıtla  Ata Kurumsal

ev hizmetlerinde

mehmet ali
mehmet ali
11 ay önce

merhaba ben libya vatandaşıyım türkiyede 2 senedir ikamet etmekteyim tunusta annemin hesabında benim param var o parayı türkiyedeki her hangi bir bankaya transfer etme imkanım varmı türkiye yatırım yapmak istiyorum yanlız benim hesabım kişisel hesap her hangi bir zorlukla karşılaşırmıyım herhangi bir evrak isteniyormu transfer için lütfen bilgilendiriniz

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal(@admin)
11 ay önce
Yanıtla  mehmet ali

Merhaba, Türkiye’de herhangi bir bankada (Ziraat Bankasını öneririz) hesap açtırıp kolaylıkla başka ülkelerde ki paranızı transfer edebilirsiniz, bankaya hesap açmaya gittiğiniz de size gerekli bilgilendirmeyi zaten yapacaklardır. Türkiye’de nereden buldun yasası yoktur, isteyen yabancılar istedikleri kadar parayı Türkiye’ye getirebilirler.

Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

Orxan
Orxan
11 ay önce

Merhaba Azerbaycan vatandasiyim Turkiye Istanbuld yasadim eskiden oturma iznim oldu hep
En son 2 senedir sehayet yapmadim Oturma iznim bitmis
Su an Bakudeyim
Istanbula gelib kisa vadeli 32/45 ve ya 6 aylik sure icin hesab acmak istiyorum her hangi faiz geri getirisi yuksek olan bankalarda
Oturma izni almadan bu islemleri yapa bilir miyim?
Hesabima Maximum ne kadar TL yatira bilir, faizinden yararlana bilirim bu durumda?
Parami yatirib Bakuye donmek istersem sorun olur mu?
Ve ya mevduatimi uzun sureli vadede 1 yil kadae yatirirsam aylik faiz ala biliyor muyum? Istanbulda olsam ve ya Bakuye donsem bile ?

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
11 ay önce
Yanıtla  Orxan

Merhaba, oturma izniniz olmadan sadece Ziraat bankasında hesap açabilirsiniz, diğer sorularınızın tamamının cevabı evet yapabilirsiniz.

Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review