Türkiye'de Yatırım

Yabancılar İçin Türkiye’de Bankacılık İşlemleri

 

Türk bankacılık sistemi, son on yılda hızla gelişerek Türkiye ile bağlantısı olan yabancıların tüm ihtiyaç ve isteklerini karşılama yeterliliğine ulaşmıştır. Sunulan çeşitli hizmetlerle birlikte farklı milletlerden Türk vatandaşı olan ya da sadece Türkiye’de yaşayan birçok yabancı, Türkiye’nin çeşitli özel, İslami ve kamu bankaları ile çalışmaktadır.

Türkiye’de bankaların yabancılara sunduğu avantajlar oldukça fazladır. Fatura ödemelerini yapmak, emekli maaşları gibi yurt dışından para almak veya çoğu yabancı gibi göz ardı edilemeyecek kadar kazançlı tasarruf faiz oranlarını değerlendirmek bunlardan yalnızca birkaçıdır. Birçok yabancı paralarını faiz oranları ortalama %10’dan başlayan vadeli mevduat hesaplarına yatırarak Türkiye’de sermayelerine dokunmadan yaşamaktadır.

Ata Kurumsal olarak, Türk vatandaşlığı alma hizmetlerinde bizimle çalışmayı tercih eden tüm müşterilerimize sorunsuz bir şekilde banka hesaplarını açabilmeleri için bankacılık işlemlerinde yardımcı oluyoruz. Ancak bu işlemleri tek başınıza gerçekleştirmeyi seçerseniz, aşağıda yer alan bilgiler sizlere yol gösterecektir.

Türkiye’de Banka Hesabı Nasıl Açılır?

 

Yabancılar Türkiye'de Nasıl Banka Hesabı Açabilir?

 

Banka hesabı açarken yanınızda bulundurmanız gereken belgeler şunlardır:

 • Pasaport(Banka, kayıtları için pasaportunuzun fotokopisini alacaktır.)
 • Türk Vergi Kimlik Numarası
 • Türkiye’deki ikamet adresinizi kanıtlayan bir belge (Bu, son üç ay içindeki elektrik veya su gibi bir fatura şeklinde olabilir.)

Not: Bazı bankalar sadece Türkiye’de kalıcı olarak yaşayan yabancılar için hesap açma işlemi gerçekleştirmektedir.

Türk Vergi Kimlik Numarası Nasıl Edinilir?

Eğer daha önce Türkiye’de bir mülk satın aldıysanız, zaten bir Türk vergi kimlik numaranız olması gerekiyor. Aksi takdirde, bulunduğunuz yerdeki Vergi Dairesi’ne gidip yalnızca pasaportunuzla başvurarak hemen bir vergi kimlik numarası edinebilirsiniz.

Türk Bankaları Tarafından Sunulan İpotekler

Bazı Türk bankaları yabancılara konut finansmanı sağlayacak ipotekler teklif etmektedir. Ancak biraz araştırma yapıldığında, bu işlem sonucu ortaya çıkan vergi miktarının çok fazla olduğunu ve bunun akıllı bir finansal yatırım seçeneği olmadığını göreceksiniz. Bu yolla ödeyeceğiniz vergi miktarıyla başka bir yeni daire satın alıyor olabilirsiniz.

Oturma İzni Olmayan Yabancılar Türkiye’de Nasıl Banka Hesabı Açabilir?

Oturma izni olmayan yabancılar Türkiye’de yalnızca Ziraat Bankası’ndan, 30 bin TL teminat yatırarak hesap açabilirler.

Türk Bankaları Ne Kadar Güvenlidir?

Doğal olarak, herhangi bir yabancının bir Türk banka hesabına yatırdığı paralarının ne kadar güvende olduğu hakkında endişe duyması beklenebilir. Bu noktada ilgili TMSF düzenlemesi yürürlüğe girmektedir. Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), sigorta tasarrufları ve mevduatların devlet tarafından resmi yönetim organıdır.

Bankalarda, gerçek kişiler adına açılmış olan tasarruflara Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından sağlanan garanti 150.000 TL’ye kadar geçerlidir. Bu nedenle, bazı yabancılar paralarını iki ya da üç farklı banka hesabına paylaştırma yolunu seçmektedir. Daha fazla bilgi için TMSF resmi web sitesine ulaşabilirsiniz. – http://www.tmsf.org.tr/default-en.html

Yabancılar İçin Popüler Türk Bankaları

Yapı Kredi Bankası

Yapı kredi bankası

 

Yapı Kredi, web sitelerinde yabancılar için İngilizce olan bireysel bir bankacılık bölümüne sahiptir. Yapı Kredi, 908 şubesi ile Türkiye’nin dördüncü büyük özel bankasıdır.

Türkiye İş Bankası

Türkiye iş bankası

İş Bankası kendisini “yabancılar için Türk bankası” olarak adlandırıyor. İngilizce web sitelerinde ayrı bir “yurtdışı bankacılık” bölümü mevcut ve yabancılara yönelik bankacılık hizmeti veren şubeleri İngilizce konuşan temsilcilerle birebir iletişim imkânı sunuyor.

HSBC

HSBC Türkiye

HSBC, uluslararası bir banka olma statüsü nedeniyle yabancılar arasındaki en popüler bankalardan biridir. Ancak uluslararası şubelerbirbirine bağlı olmadığından, İngiltere’deki hesabınızı sorgulamak için Türkiye’deki bir ofise gidemezsiniz. Ayrıca belirli şubelerde İngilizce konuşan personelin yanı sıra İngilizce bir web sitesi de bulunmaktadır.

DenizBank

Deniz Bank

Denizbank özellikle piyasadaki en iyi oranlardan birini sunduğu için faiz tasarruf hesabına para yatırmak isteyen yabancılar arasında oldukça popülerdir. Bir İngilizce web sitesinin yanı sıra bireysel şubelerindeki İngilizce konuşan personelleri sayesinde bu popülerliğini güçlendirmektedir.

Garanti

Garanti Bankası

Bir diğer özel banka olan Garanti’nin yurtdışı bankacılık bölümü internet, telefon bankacılığı, ATM ve bazı şubelerde İngilizce konuşan personel de dâhil olmak üzere tüm hizmetlerini İngilizce olarak sunmaya odaklanmıştır. Garanti aynı zamanda bir Western Union kuruluşudur.

AkBank

akbank

Akbank da yurtdışı bankacılık şubelerine sahiptir. Standart hizmetlere ek olarak, vergi danışmanlığı hizmetleri ve seyahat ederken mil kazanmak için çıkarılmış yabancı gezgin kartı gibi bazı avantajları vardır. Akbank da, Western Union ile ilişkili bir diğer bankadır.

Devlet Bankaları

Diğer seçenekler arasında devlete ait Ziraat, Halk ve Vakıflar bankaları sayılabilir. Türkiye’de QNB Finansbank gibi birkaç İslami banka da yer almaktadır.

Av. Batın Yılmaz

Potansiyel bir iş sözleşmesini yansıtan yukarıdaki şartlar yalnızca ek tartışmalar için bir temel olarak sunulmuştur ve yasal olarak bağlayıcı bir yükümlülüğü yoktur. Tüm tarafların dahil olduğu bir sözleşme son haliyle yazılı olarak yapılmadıkça yasal olarak bağlayıcı hiçbir yükümlülük oluşmayacak, olduğu ima edilmeyecek ya da olduğu sonucuna varılmayacaktır.

İlgili Makaleler

77 Yorum

 1. Selam. 6 aydır türk vatandaşıyla evliyim , kocam tüek kendim azerbaycanlıyım. Yabancı kimlik No lu İkamet izni belgesi varımdır. Kocaç çalışıyor, onun sigortasından yararlanıyorum. Kendim çalışmıyorum daha. Ziraat bankasına ysklaştım Debet Hesabı açtırmak için, çalışmadığımı bilince olmaz dediler. Ne alaka. Kredi istemiyorum ki. Lütfen açıklama beklerim

  1. Merhaba, geçerli bir ikamet izniniz varsa istediğiniz bankadan hesap açabilirsiniz, ikamet izni olmayan yabancılar banka hesabı açamazlar. Başka bir ziraat bankası şubesine veya başka bir bankaya müracaat etmenizi öneririz.

 2. Merhaba,
  Belcikada yasiyorum ve TC vatandasi olarak Turkiyede hesap numarasi acmak istiyorum.
  Aile ici gorulecek hesaplar/miraslar/davalar icin Turkiyede bir hesap numaramin olmasi sart, fakat bugune dek dogru kisiye denk gelemedigim icin hesabi kendi basima internetten acamadim.

  Yardimci olursaniz cok sevinirim,

 3. Merhaba Almanyada Yasiyorum Türkiyeye birikim Icin banka hesabi acmak istiyorum bu mümkünmü ve mümkünse ne yapmam gerekiyor? (Türkiyeye gelmem Sartmi? )

 4. Türkiye’de şirket kurdum ancak ikamet ve oturma iznim yok. Yabancı vatandaşım. Yurt dışında oturuyorum. Vekaletname sahibine hesap açmamı söyledim ancak bu mümkün mü ? Vergi levhası ve potansiyel vergi numaram bulunmaktadır. Hesap açabilir miyim ?

 5. Merhabe ben almanyda dogdum büyudum ve halen türkvatanisim, türkiyed ev almak istiyorum kredi üzeri almak istiyorum ne yapmam lazim? Türkiyede hic bir malim mülkum yoktur saygilarla Yusuf

  1. Merhaba, Türkiye’de oluşmuş bir kredi notunuz yoksa maalesef ki kredi almanız mümkün değildir.

 6. Oturma izni olmayan yabancılar Türkiye’de yalnızca Ziraat Bankası’ndan, 30 bin TL teminat yatırarak hesap açabilirler.

  Ankara’yı dolaştım ama hiçbir ziraat bankası şubesi bana 50 bin TL’ye bile hesap açmayı kabul etmiyor.
  Sadece kimlikle mümkün diyorlar, Lütfen, derinden rica ediyorum, lütfen Ziraat Bankası’nın oturma izni olmadan hesap açabileceğinden bahseden kanun maddesi gibi bir referans verin, acil ihtiyacım var.
  Cok Tesekkur edirim.

   1. Teşekkür ederim ama Alman pasaportum var Ziraat dahil tüm bankalar uyruğumu sormayın. her şeyden önce kimlik numarasına ihtiyaçları var, bu web sayfasında iddia ettiğinizin tam tersi.

    Bir şey yayınlarsanız, muhtemelen bir referansa dayanarak gördünüz, değil mi?

    Türkiye’de ikamet etmeden hesap açmak isteyen yabancılara kimlik gerekmediğine dair bir yazı varsa lütfen paylaşın.

    Teşekkürler

 7. Merhaba. Türkiye iş bankadan müşteri olmak istiyorum. Yabancı kimlik numara kabul etmiyorlar. Sadece TC kimlik numarası istiyorlar. Ne yapabilirim? Çalışma izni var, sigortalı çalışıyorum.

  1. Merhaba, maalesef ki İş Bankası katı kuralları olan bir banka ve bu yüzden yabancılara hesap açmıyor, Ziraat bankasından kolaylıkla hesap açtırabilirsiniz.

 8. Merhaba benım esım azerbaycan vatandası yaklasık 2 senedır oturma ıznı bulunmaktadır kendısı calısıyor suan ama elden maas alıyor banka hesabı nasıl acabılırım sadece oturma ıznı var 1 sene sonra turk vatandası olacak konu ıle ılgılı bılgı alabılır mıyım yardım ve desteklerınız ıcın tesekkur ederım

  1. Merhaba, herhangi bir vergi dairesinden vergi numarası alarak en kolay Ziraat Bankasında hesap açtırabilirsiniz.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu