Türkiye'de Yaşam

Yabancılar için Türkiye’de E-Devlet Nedir ? Nasıl Kullanılır ?

 

Bilişim teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte devletler vatandaşları için bazı hizmetleri elektronik ortama taşıyarak yenileşme eğilimine ayak uydurmuşlardır. Türk vatandaşlarının, devlet kurumlarının sunduğu hizmetlere hızlı ve güvenilir bir şekilde ulaşmasına olanak sağlayan e-devlet sistemi Türkiye Cumhuriyeti tarafından kurulmuş ve tüm vatandaşların bilgiye erişimini kolaylaştıran elektronik bir sistem olmuştur. Türk vatandaşlığı alarak Türkiye’de yaşayan ya da sadece çalışmak için geçici olarak Türkiye’de bulunan yabancılar da e-devlet şifresi temin ederek bu hizmetten faydalanabilirler.

Yabancıların E-Devlet Hizmetlerinden Yararlanma Şartları Nelerdir?

Yabancıların Türkiye Cumhuriyeti’nde e-devlet hizmetlerinden faydalanabilmeleri için öncelikle geçerli bir ikametgâh adresleri olması gerekmektedir. Yabancılar, bazı belge ve bilgilerini bildirerek PTT şubelerinden alacakları şifre ile e-devlet internet portalına www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden giriş yapabilirler.Türkçe bilmeyen yabancılar için İngilizce dil seçeneği de mevcuttur. Ayrıca,herhangi bir bankada daha önce hesap açmış olan yabancılar PTT şubelerine gitmeden banka işlemlerini e-devlet üzerinden yapabilmektedirler.

 

E Devlet Giriş

 

Geçici Koruma Kimlik Belgesi, Pasaport ile birlikte geçerli ikametgâh belgesi veya Pasaport ile birlikte T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca yabancılara düzenlenen geçerli (süresi dolmamış) Çalışma İzin Kartı ibraz etmeleri şartıyla şifre alma işlemi gerçekleştirilebilmektedir.

“Mavi Kart” ile e-Devlet şifresi talep eden yabancılar, bu kartın yanında uyruğunda bulundukları kendi ülkelerinin devlet makamlarınca verilmiş fotoğraflı nüfus kimlik cüzdanı, pasaport veya sürücü belgesi ibrazı ile “e-Devlet Kapısı” şifrelerini alabilmektedir.

Ayrıca, yabancılar E-Devlet şifrelerini ilgili elçilik veya konsolosluklardan şahsen başvuru yaparak temin edebilmektedirler.

 

E Devlet Nedir

 

Oturma veya Çalışma İzni Almak İsteyen Yabancılar İçin E-Devlet Hizmeti

Türkiye’de yaşamaya karar veren yabancıların 90 günlük vize süresinden sonra ülkede kalabilmeleri için oturma ya da çalışma izinlerini almaları gerekmektedir. Türkiye’ye taşınmadan önce yabancılar, ülkelerindeki Türkiye Cumhuriyeti konsolosluklarından istenen belgelerle çalışma izni başvurusunda bulunmalıdır. İlk başvurunun ardından 10 gün içinde e-Devlet portalı (www.turkiye.gov.tr) üzerinden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına online başvuru yapılmalıdır. İkamet izni başvuruları ayrıca Göç İdaresi Genel Müdürlüğü e-ikamet sistemi üzerinden de yapılabilmektedir. Online başvurunun ardından, yabancılar gerekli belgeleri yerel Göç İdaresi Genel Müdürlüklerine sunmalıdır.

Yabancıların E-Devlet Üzerinden Yararlanabileceği Hizmetler

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Mavi Kart sahipleri ve ikamet tezkeresi (veya geçerli çalışma izin belgesine sahip) ile yabancı kimlik numarasına sahip olan yabancılara sağlanan hizmetler genel olarak aşağıdaki gibi gruplandırılabilir:

 • Bilgilendirme hizmetleri
 • Entegre elektronik hizmetler
 • Ödeme işlemleri
 • Kurum ve kuruluşlara kısa yollar

Bunun yanı sıra kamu kurumları arasında yapılan bilgi ve belgelerin paylaşımı da e-Devlet tarafından sunulan hizmetler ile sağlanmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti’ne bağlı yetkili mercilerde kayıtlı ve 99 ile başlayan geçerli bir kimlik numarasına sahip geçici koruma altındaki yabancılar aşağıdaki işlemleri e-devlet üzerinden gerçekleştirebilirler.

 • Sosyal güvenlik ve sağlık sigortası takibi,
 • Çalışma saatlerinin takibi,
 • Adli sicil kaydı sorgulama ve Adli Sicil Belgesi Oluşturma,
 • Mahkeme Dava dosyası sorgulama,
 • Motorlu taşıt tescili, taşıt vergisi, vergi ve ihlallerin takibi,
 • Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama,
 • Sürücü Belgesi ve Şahıslara Yazılan Ceza Sorgulama,
 • OGS (Otomatik Geçiş Sistemi) geçiş Bilgileri Sorgulama,
 • Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) Hesap Bilgileri Sorgulama,
 • İsminiz altında bulunan kayıtlı mobil telefon hatlarının takibi,
 • Yurtdışından ülkeye girişi yapılan mobil telefonlar için IMEI Kaydı Yapma,
 • Vergi borcu takibi,
 • Tarım arazisi hakkında bilgi edinme,
 • Türkiye İş Kurumu’na başvuru,
 • Üniversitelere kayıt ve öğrenci belgelerinin takibi,
 • BİMER Başvurusu yapma,
 • DASK Poliçesi Sorgulama,
 • Tapu Bilgileri Sorgulama,
 • Adres Değişikliği Bildirimi,
 • Vatandaşlık işlemleri.

E-devlet portalında oluşturularak indirilen tüm belgeler, barkod formatında gösterilen bir e-imza ile gerekli sertifikaya sahiptir ve tüm resmi işlemlerde geçerlidir.

Av. Batın Yılmaz

Potansiyel bir iş sözleşmesini yansıtan yukarıdaki şartlar yalnızca ek tartışmalar için bir temel olarak sunulmuştur ve yasal olarak bağlayıcı bir yükümlülüğü yoktur. Tüm tarafların dahil olduğu bir sözleşme son haliyle yazılı olarak yapılmadıkça yasal olarak bağlayıcı hiçbir yükümlülük oluşmayacak, olduğu ima edilmeyecek ya da olduğu sonucuna varılmayacaktır.

İlgili Makaleler

123 Yorum

 1. Merhaba, nişanlım yabancı ve nikah işlemleri için saglik ocagindan randevu almamiz gerekiyor, bunun icin e devlet sifresi alip aile hekimligi olusturmamizi söylediler, yabanci tc kimlik nosu var ama oturma süresi 7 ay önce doldu, e nabizdaki görevli bana yine de şifre alabileceğimi söyledi ama emin olamadim, şifre alip saglik ocaginda o tc ile kan verme islemlerini yapabilir mi?

  1. Merhaba, evet yapılabilir ama kaçak durumdaki yabancılar ile nikah kıyılamaz diye biliyoruz, lütfen yaşadığınız belediyenin evlendirme dairesi ile görüşün ve ona göre hareket edin.

 2. Merhabalar! Yabancilar e devlete cocuklarini nasil kayit yaparlar?Yardimci olursaniz cok sevinirim🙏Su anda eokuldan cocuklarimin sinav sonuclarini goremiyorum. Yoksa okulmu veli olarak kayit etmesi lazim?! Onceden tesekkurlar ilginiz icin💐

 3. Merhaba
  Yabancı olarak e devlet açmıştım şifrem var ve hala aktif şimdi Türk vatandaşıyım yenidenmi e devlet şifresi almam gerekiyor.

  1. Merhaba, mevcut e devlet iniz sizi yabancı mı yoksa Türk vatandaşı mı algılıyor yazmamışsınız, eğer yabancı olarak görünüyorsanız yeniden Türk kimliğiniz ile almanız gerekmektedir.

 4. Merhaba, çocuğumu okul naklî yapmak istiyorum, ama sistemde çocuk kaydı bulunmuyor yazısı çıkıyor, ne yapmalıyım? Nasıl kayıt yapılır?

   1. Merhaba Kolay gelsin
    Milli eğitim müdürlüğü e öneriyorsunuz ama bu çözüm deği, biz neden Turk vatantaşlar gibi çöcuğumuzun hiç bir şeyin göremiyoruz, vatantaş olmak için de kesin sorun yaşayacağiz bu durumda.

  1. Merhaba oturma vizesi bitti esimin ve ne telefonla ne internetten defalarca yapmış olduğum randevu alma işlemini gerrceklestiremiyorum ne yapmaliyim

 5. Merhabalar ben 21 yıldır Türkiye de yaşıyorum türk kimliğim da var aynı anda Romanya vatandaşıyim ve romen pasaportla giriş çikış yapıyorum.Pasaportum kızlık soyadı ile türk kimliğim vefat eden eşimin soyadında.E devlet bilgilerimde Romanya pasaportu ile giriş çıkış yapmama rağmen Türkiye ye giriş çikışım hiç görünmüyor mesela kendime telefon aldım İmei kaydı nasıl yapacam?

  1. Merhaba bu sorunu düzeltebildiniz mi aynısı bende de var e devlete gözükmüyor
   @ismaiilbinici düzeldiyse instagram adresimden bana yazabilir misiniz yardımcı olursanız çok sevinirim 🙏🏻

 6. merhabalar,

  Ben yabanci vatandasyim. yillar once turkiye’de ogrenciyidim ve turkiye’de ikamat iznim vardi, ordayken e-devlet sifresini aldim ve hala da girebilyorum. halihazirde yurtdisinda yasiyorum ve turkiye’de ikamatim yok. baska bir ulke viza basvuru yapacagim benden herhangi ulke’de 1 senden fazla yasadigimdan polis sertifikasi (Adli Sicil Kaydi) istyorlar(Turkiye’de 5 sene yasadim).e-devlet platformuna girebiliyorum, ama benim icin hata veriyor. (Sistemde yasanan bir teknik aksaklik nedeni ile isleminiz tamamlanamadi.)

  turkiye’de ikamatim bittikten dolayi mi e-devletten cevap alamiyorum? yoksa gercekten teknin bir problem mi var?(3 gundur ayni hata cikiyor) bu arada ceza ve icra sorgulama da hichangi bir dosyam olmadigi cikyor.

  Konu ile ilgili yardimci olmanizi rica ediyorum.
  saygiler

  1. Merhaba, e devlet şifrenizi hala kullabilmeniz normal bir durumdur fakat Türkiye’de ikamet etmediğiniz için bazı fonksiyonları çalışmıyor olabilir. Sizin durumunda olan bir çok yabancıya verdiğimiz cevabı sizede vereceğiz, maalesef ki bu belgeyi internet üzerinden alamazsınız, ya bir avukata vekalet vereceksiniz o sizin adınıza alacak veya Türkiye’ye gelip kendiniz adliye sarayından alacaksınız.

 7. İkamet uzatmak için günü dolmadan randevu aldık.simdi e devlete girip nüfus kaydı ,nüfus örneği gibi belgeleri alamıyoruz .randevu gününu beklerken günü dolduğu için e-devlet kullanamıyor.nufus dairesinde de verilmiyor bu belgeler.ne yapmak gerekir.

  1. Merhaba, benim Hanımin kendisi alman, 2016 yılında onun üzerine daire aldık, oturma musadeside var. Sözde olan daire e-devlet de gözükmüyor, bu islenebiliyormu ve işleniyorsa ne yapmamız gerekiyor.

   TSK ederim

   Mustafa Erten

 8. Merhaba, ben Kore vatandaş ve Türk ile evliyim.
  E nabız üzerinde benim çocuklar(Türk vatandaş) gözükmüyor ve çocuk için kimlik değiştirmek için randevu alırken çocuğumun annesi olarak ben gözükmüyor.
  Demekki e devlet sistem de ailemiz içinde benim data yokmuş. Bunu nasıl düzeltebilir miyim?

  1. Merhaba, bir dilekçe ile Türkiye İstatiskik kurumuna hataları detaylı olarak bildirip, düzeltilmesiniz saygılarınız arz etmeniz gerekmektedir.

 9. Abi ben 21 yaşındayım İngiltere vatandaşıyım 8 yıldır buradayım kaçak olarak ikametim biti için, İngiltereye döneceğim ama orada iş için adli sicil kaydı lazım. Onu nasıl alacağım 8 yıldır kaçak olarak buradayım ve o sürede pasaportum yenilendi? Abi lütfen bir akıl ver. Teşekkür ederim

 10. Merhaba annemin e devlet şifresini unuttuk ve kimlik uzatma sureside dolmuş ptt gittiğimizde kimlik suresi doldugu icin yeni şifre veremem diyor bizim yeni şifreyi nasil almamız gerekiyor

  1. Merhaba, e devlet kullanan bir akrabası varsa sistem üzerinden başvuru yaparak alabilmeniz mümkündür.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 11. Merhabalar ben Özbek vataşndaşiyim Türkiye’de üniversite okuyorum ama şu an Özbekistandayim e devlet şifresi nasıl alabilirim

  1. Merhaba, Özbekistan da PTT varsa alabilirsiniz veya Türk vatandaşı olan bir akrabanız veya TC numarası tahsis edilmiş bir tanıdığınız varsa sistem üzerinden alabilirsiniz, yoksa mecburen Türkiye’ye geldiğinizde alabilirsiniz.

   Sitemizin içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 12. yabancı uyruklu ve daha önce eDevlet şifresi almış biri. Şifremi unuttum bölümünde yakıları ile ilgili TC no olarak ne girmeliler. Bütün birinci derece akrabaları yabancı ve TC noları yok.

  1. Merhaba, böyle bir durumda yeniden PTT şubelerine giderek tekrar E-Devlet şifresi almanız gerekmektedir.

   Sitemizin içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 13. Mehraba. Ben şimdi kendi ülkemdeyim yüksek lisans işlemim için e- devlet şifresi gerekiyor. Benım TC min tarihi 2019 da bıtdı yenı tc almadim eskı TC nosuyla e devlet şifresi ala bilirmiyim?

  1. Merhaba, maalesef alamazsınız, Türkiye’de veya varsa kendi ülkenizde ki PTT şubelerinden yeni şifre almanız gerekmektedir.

   Sitemizin içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 14. Merhabalar, Türkmenistan uyruklu vatandaşlar eski pasaportu olanlar, kimlik alamayanlar e devlet şiresini alabilir mı??

 15. abi ben suriyeliyim arapça bilmiyorum ve anneme e devlet şifresi almak istiyorum nasıl alabilirim 8 yıldır burdayız cevapla ne olur

  1. Merhaba, e-devlet şifresi almak için anneniz yabancı ikamet kartı ve geçerli telefon numarası ile Ptt’ye başvurmalıdır. Çok cüzi bir miktar harç ücreti ödeyerek anında e-devlet bilgilerine sahip olabilir. Bu videomuzda yabancılar için e-devlet şifresinin nasıl alındığını anlattık: https://www.youtube.com/watch?v=FmaRw7OjCBY
   Ayrıca bu yazımıza da bakabilirsiniz : https://www.atakurumsal.com/yabancilar-icin-turkiyede-e-devlet-nedir-nasil-kullanilir/

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 16. Selam abi ben ingliz vatandasiyim 7 sene kaçak olarak kaliyorum burada ulkeme girmek istiyorum ama oradaki iş için once buradan adlı sicil kaydı alabilirmiyim. Bir problem olur mu?
  Bide yabancı dilde alabilirmiyim ?

  1. Merhaba ben Azerbaycan vatandasiyim ben 18 yaşıma giricem bayadır Türkiye’de oturuyorum 2 3 yaşımdan beri ben futbol oynuyorum burada amatör kümede kendime lisans çıkarmak için e devlet üzerinden vukuatlı nüfus kayıt örneği almam gerekiyor henüz oynayacağım ligler başlamadı ben ikamet izni müracat belgesi aldım uzun dönem ikamet izni için başvurum kabul edildi ikamet iznim 5 ay içinde gelecekmiş kartım gelene kadar bu belgeyle İstanbulda yasal bir şekilde kalabilme hakkına sahibim ben bu belgeyle e devlet hesabı alabilirmiyim babama veya kendime ?

  1. Merhaba, izin belgesi almanızın maalesef ki bir yolu bulunmamaktadır, mecburen kısıtlamanın kaldırılmasını beklemeniz gerekmektedir.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 17. Merhabalar ben yabancim Türkiye’de evliyim e devlet şifre vermediler türk vatandaşı olmayınca veremicaz dediler nasıl alabilirim bi yardamci olurcaniz sevinirim.

  1. Merhaba, başka bir PTT şubesine gidin lütfen, büyük ihtimal acemi bir memur arkadaş size yanlış bilgi vermiş, yabancılar da e devlet şifresi alabilirler.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 18. Merhaba benim ikamet izin sürem bitdi yenisini almam için ülkeme gidib 1 ay kalmak zorundayım ama bu yasaklar yüzünden gidemedim seyahat izini alamadım e devlet şifresi üzerinden almam gerektiyini dediler ama e devleti kyllanamadım sürekli hatalı olduğunu yazıyor ne yapmalıyım lütfen yardımcı olun

  1. Merhaba, E-devlet sistemi ilk başta yoğunluktan dolayı sağlıklı çalışmıyordu fakat şimdi sistem düzeldi, izin için başvuru yapabilirsiniz.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 19. Merhaba ben yabancıyım ve edevlet şifremi bilmiyorum. Bu şifreyi ptt şubesinden mi öğrenmem gerek? Şifre alırken sadece ikamet belgemi mi göstermem lazım?

  1. Merhaba evet PTT şubelerinden İkamet kartınız ile veya pasaportunuz ile E-Devlet şifrenizi alabilirsiniz.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

  1. Merhaba, maalesef ki telefondan alamazsınız, mecburen PTT şubelerinden birine gidip yeni E-Devlet şifresi almanız gerekmektedir.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 20. Merhabalar e devlet şifresi unuttum PPT dan eyni şifre almalı yoksa başka yol var yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

  1. Merhaba, PTT den tekrar E-Devlet şifresi almanız gerekmektedir, maalesef başka bir yöntemi yoktur.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 21. Merhaba iyi günler efendim.Türkmenistan vatandaşıyım şuanda Türkiye’de yaşıyorum,99 ile başlangiç ikamet izni ile PTT şübesine gidipde e-devlet şifresi alabilirmiyim? Başka bi evrak istiyorlar’mı?

  1. Merhaba, hayır geçici TC numaranızı ibare eden resmi evrakınız ile istediğiniz PTT şubesinden E-Devlet şifrenizi alabilirsiniz.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

  1. Merhaba, tekrar PTT şubelerine giderek kendinize yeniden E-Devlet şifresi almanız gerekmetedir.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 22. Önce ikamet tezkere aldım ondan sonra nüfus müdürlüğünden bir kağıt parca üzerinde yabancı kimlik no aldım. Şuanda kaçak durumuna düştüm yakında gidiyorum uçak bekliyorum.
  Şimdi pasaportum yenilendi ama bana e devlet şifre lazım. Burada kayıtlı adresim yok artık. E devlet şifre alabilirmiyim?

  1. Merhaba, pasaportunuz ile PTT şubelerinden geçici E-Devlet şifresi alabilirsiniz.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 23. Abi selam aleykum 7 sene once ikamet tezkere aldiktan sonra bana nüfus müdürlüğünden bir kağıt parca üzerinde yabancı kimlik no verildi.
  2 senedir bir kaç problem yüzünden kaçak durumuna düştüm yakında gidiyorum zaten uçak bekliyorum .
  Bu süreçte pasaportum yenilendi ptt den e devlet şifresi alabilirmiyim. Burada kayıtlı adresim yok. Bir yardımcı olursa.

  1. Merhaba,
   En yakın PTT şubesine giderek konu ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 24. Merhabalar
  Süresi dolmuş ikametgah belgesi ile birlikte e devlet şifresi alabılırım.
  Yada pasaport ile e devlet şifresi alabılırmıyım.
  Şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba,
   En yakın PTT şubesine giderek konu hakkında bilgi alabilirsiniz.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu