Türkiye'de Eğitim

Yabancılar İçin Türkiye’de Üniversite Okumanın Avantajları

Köklü bir tarihe sahip olan Türkiye; doğu ve batının kesişim noktasında yer alan, son derece önemli stratejik konuma sahip olan bir ülke. Üç tarafının denizlerle çevrili olması ve Çanakkale ile İstanbul Boğazları gibi stratejik geçiş noktalarına sahip olması Türkiye’nin önemini arttırıyor ve dünyada önemli bir konuma yerleştiriyor.

1923’ten bu yana yönetim şekli Cumhuriyet olan ve Batı ülkeleriyle son derece iyi ilişkiler kuran Türkiye, liberal ekonomi sistemini benimsemiş, hızla ilerleyen ve gelişen bir dünya devleti olmuştur. Farklı etnik grupların bir arada yaşadığı, kültürel zenginliğin fazla olduğu ve bölgesindeki en güvenli ülkelerden olan Türkiye’de yabancılar için üniversite okumanın avantajları da bir hayli fazla olmaktadır. Türkiye’de uluslararası geçerliliği olan modern tarzda üniversite eğitimleri verilmektedir. Üniversitelerin eğitim dilleri İngilizce ve Türkçe olmakla birlikte kabul edilen her aday için dil eğitimi sağlanmakta ve hazırlık sınıflarından sonra üniversite bölümlerine geçiş olmaktadır.

Türkiye Üniversitelerinin Yabancı Öğrencilere Sağladığı Avantajlar

Eğitim Öğretim Standartlarının Yüksek Olması

Dünyada geçerliliği olan Türkiye üniversiteleri; kaliteli eğitim anlayışı, başarılı öğretim kadrosu ve dünya ile entegre olmuş eğitim sistemi ile standartların çok üzerinde yükseköğretim imkanı sunuyor. Bu sayede öğrenciler hem hayata hem de mesleklerine en iyi şekilde hazırlanarak başarı basamaklarını kolayca çıkabiliyor.

Uluslararası Düzeyde Geçerliliği Olan Diploma Programları

Türkiye’de üniversite eğitimi almış yabancı uyruklu öğrencilerin diplomaları Avrupa, Amerika ve dünyanın birçok ülkesinde geçerliliği olan ve denkliği kabul edilen diplomalardır. Her üniversitenin diploma denkliği farklılık gösterdiğinden giriş yapılması düşünülen üniversitenin diploma denklik yönetmeliğine bakmak daha doğru sonuçlara ulaşmanızı sağlayacaktır.

Öğrenci Odaklı, Modern ve Donanımlı Kampüsler

Hem devlet üniversiteleri hem de özel üniversiteler; geniş, konforlu ve tam donanımlı kampüslerde eğitim-öğretim çalışmaları sağlayarak öğrencilerin bilgiye en kolay şekilde ulaşmasını sağlıyor. Kampüs içindeki kütüphaneler, laboratuvarlar, öğrenci kulüpleri, sanatsal etkinlik alanları ve daha birçok öğrenci faaliyet alanıyla öğrenciler,  modern eğitim kampüslerinde yükseköğretimlerini tamamlıyorlar.

Ekonomik ve Güvenli Eğitim İmkanı

Türkiye bölgesine göre son derece gelişmiş özellikler gösterirken aynı zamanda oldukça güvenli bir ülke imajı çiziyor. Komşularından farklı olarak sosyal hayatın canlı olduğu Türkiye’de, Avrupa ve Amerika’ya göre daha ekonomik şartlarda öğretim görmek mümkün.

Türk Misafirperverliği Ve Dostane İlişkiler

Genç nüfusun yoğun olduğu Türkiye, yabancıyı hemen kabul eden ve rahat etmesi için birçok farklı imkanı sunan özel bir ülkedir. Türk misafirperverliği dünya literatüründe geçerliliği olan bir kavramdır ve Türk insanının samimiyeti, içtenliği her zaman en üst seviyededir.

Kaliteli ve Kolay Ulaşılabilir Barınma, Beslenme ve Ulaşım İmkanları

Öğrencilerin en temel gereksinimlerinden olan barınma, beslenme ve ulaşım imkanları Türkiye’de son derece gelişmiş bir sistem dahilinde sunuluyor. Birçok üniversite yabancı uyruklu öğrencilerin Türkiye’deki yaşama daha çabuk uyum sağlaması için danışmanlık hizmetleri sağlıyor.

Her üniversitenin kendine ait veya yakın mesafelerde bulunan yurtları bulunuyor. Bu yurtlar özel işletmeler olduğu gibi devlet yurtları da olabiliyor. Yurtta kalmanın yanı sıra ev kiralama da barınma için diğer bir seçenek oluyor. Üniversite çevresinde sadece öğrenci için kiralanan apartlar, odalar veya evler bulmak mümkün oluyor.

Beslenme

Her üniversitenin kaliteli, temiz ve çok uygun fiyatlara yemek hizmeti sağlayan yemekhaneleri bulunuyor. Üç öğün yemeği üniversite yemekhanesinde yiyebilir veya üniversite kantinini tercih edebilirsiniz.

Ulaşım

Büyükşehirlerde toplu taşıma sistemi son derece gelişmiştir. Metro, tramvay, otobüs, dolmuş ve metrobüs gibi alternatif toplu taşıma imkanlarıyla şehir içinde bir yerden başka bir yere gitmek son derece kolay oluyor. Öğrenciler şehir içi ulaşımda indirimli kart kullanıyor ve ulaşım masrafları oldukça düşük rakamlar oluşturuyor.

Av. Batın Yılmaz

Potansiyel bir iş sözleşmesini yansıtan yukarıdaki şartlar yalnızca ek tartışmalar için bir temel olarak sunulmuştur ve yasal olarak bağlayıcı bir yükümlülüğü yoktur. Tüm tarafların dahil olduğu bir sözleşme son haliyle yazılı olarak yapılmadıkça yasal olarak bağlayıcı hiçbir yükümlülük oluşmayacak, olduğu ima edilmeyecek ya da olduğu sonucuna varılmayacaktır.

İlgili Makaleler

10 Yorum

 1. Merhaba, liseyi Türkiye dışında okuduysanız veya yabancı uyrukluysanız web sitemizde bulunan YÖS ve SAT sınav makalelerini incelemenizi öneririz. Bu sınavlar aracılığı ile Türkiye’de okuyabilirsiniz. Burs konusunda detayları, gitmek istediğiniz üniversiteyi arayarak veya web sitelerinden öğrenebilirsiniz.

  Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 2. Merhaba bana yardimji olurmusunuz.
  Medipol unuversitesinde tip Trukce okumak istiyorum burs imkyani nedir tam burs alabilirmiyim.

 3. Ben turkmenistanlyym 1990 san dogumluyym ben okumak we turkiyede calysmak we yasamak turk watandasy olmak istiyorum bana bi el uzatan olmazmy

 4. merhaba ben afaganistan vetandaşıyım türkiyede yuksek lisans yapmak istiyorum. bilmiyrum ünversitelerle nasıl irtibat kurabilirim.

 5. Selam
  Ben Hubaib Arakanlıyım. Uluslararası Fatih Sultan Mehmet Anadolu İmam Hatip lisesinde okumaktayım . Benim üniversite bittikten sonra Türk vatandaşlık alma şansımız var mı?

  1. Merhaba, üniversite bittikten sonra hemen iş bulur ve çalışma izni alabilirseniz Türk vatandaşlığına başvurabilirsiniz, çalışma izni alabilmek için üniversite hayatınız boyunca devletten burs almamış olmanız gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu