Türkiye'de Yatırım

Yabancılar İçin Türkiye’de Yatırım Yapmanın Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Hızla büyüyen genç nüfusu, nitelikli iş gücü, coğrafi ve jeopolitik konumu nedeniyle Türkiye yabancı yatırımcıların tercih ettiği ülkelerin başında gelir.

 

2003 yılında yürürlüğe giren “Doğrudan Yabancı Yatırımlar Kanunu” ile Türkiye’deki yabancı yatırımların ve şirketlerin sayısı arttı ve artmaya devam ediyor. Bu kanun sayesinde yabancı yatırımcıların önündeki engeller kalkmış ve yatırımcılara pek çok avantaj sağlanmış durumda. Üstelik bu avantajlardan yurt dışında yaşayan Türk yatırımcıları da yararlanabiliyor.

Biz de bu nedenle yabancı uyruklu yatırımcılar ve yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları için Türkiye’de yatırım yapmanın sağladığı avantajları sizler için derledik.

Yabancı Yatırımcılara Ne Tür Avantajlar Sunuluyor?

Doğrudan yatırım yapan yabancılar yerli yatırımcılara sağlanan imkanlardan eşit şekilde yararlanabilir. Doğrudan yatırım ise Türkiye’de şirket, şube açmak ya da mevcut bir şirkete ortak olmak biçiminde yapılır. Buna karşın hisse senedi ya da tahvil satın alınarak yapılan dolaylı yatırımlarda yabancı yatırımcılara yönelik herhangi bir teşvik söz konusu değildir. Bu nedenle Türkiye’de sadece uzun vadeli ve doğrudan yatırım yapan yabancılar, devletin sunduğu kolaylıklardan faydalanabilir.

Bununla birlikte yabancı yatırımcılar Türkiye’de ki faaliyetlerinden doğan kâr, satış, tasfiye ve tazminat, lisans, yönetim ve benzeri anlaşmalar karşılığında sağlanan kazançları yurt dışına serbestçe aktarabilirler.

Tüm bunlara ek olarak Türkiye’de yatırım yapmak isteyen yabancılar; vergi indirimlerinden, yatırım yeri tahsislerinden, sigorta primlerinden ve buna benzer devlet teşviklerinden yararlanabilirler.

Özel Vergi Düzenlemeleri Mevcut

Yabancı yatırımcıların hem kendi ülkelerine hem de Türkiye’ye vergi ödemelerini önlemek amacıyla çeşitli ülkelerle ortak anlaşma mevcuttur. Örneğin Türkiye’de yatırım yapan bir Fransız vatandaşı, Türkiye’deki faaliyetleri nedeniyle sadece Türkiye’ye vergi öder. Fransa’ya bu faaliyetleri nedeniyle vergi ödemez.

Türkiye’nin çifte vergilendirmeyi önleme anlaşması kapsamında anlaşmalı olduğu ülkelerden bazıları şunlardır: ABD, Almanya, Azerbaycan, Çin Halk Cumhuriyeti, Fransa, Güney Kore, Gürcistan, İran, Katar, K.K.T.C., Malezya, Pakistan, Rusya, Singapur, Ürdün.

Yabancı Yatırımcılar Ne Tür Şirketler Kurabilir?

Yabancı yatırımcılar Türkiye’de anonim, limited ve adi şirket kurma imkanına sahiptir. Adi şirket gibi kurumsal bir yapısı olmayan şahıs şirketleri kolay kurulabilmeleri ve düşük maliyetli olmaları  nedeniyle birtakım avantajlar sağlasa bile Türkiye’de yatırım yabancılar en çok limited ve anonim şirket tipini tercih etmektedir.

Şirket kurarken şirketin unvanı, merkezi, müdürü, sermaye yapısı belirlenmelidir. Daha sonra noter onaylı şirket evraklarının merkezi sicil kayıt sistemine kaydedilmesi ve ticaret sicil müdürlüğüne başvurulması gerekir. Türkiye dışında hazırlanan evraklarında konsolosluk ya da noter tarafından onaylanması gerekir.  Ayrıca Türk vatandaşı olmayan şirket ortakları için potansiyel vergi numarası alınmalıdır.

Bununla birlikte yabancı şirketler Türkiye’de şube ya da irtibat bürosu da açabilir. Bu şubelerin kuruluş aşamasında sermaye koyma borcu bulunmaz fakat bu şubenin de ticaret sicil müdürlüğüne kaydolması gerekir.

Son olarak belirtmekte fayda var: Yabancı yatırımcılar bu tür kuruluş işleriyle uğraşmamak için hazır şirketleri devralma yolunu tercih ederler.

Türkiye’de şirket kuruluşu ile detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz: https://www.atakurumsal.com/hizmetlerimiz/turkiyede-sirket-kurulusu/

Yabancı Yatırımcılar İçin Vergilendirme Nasıldır?

Türkiye’deki limited ve anonim şirketleri için kurumlar vergisi %20’dir. Buna ek olarak şahıslar yıl içinde elde ettikleri kazançlardan da gelir vergisi ödemekle yükümlüdürler. Şahsi gelir oranı ise %15-%35 arasındadır.

Türkiye, yabancı bir yatırımcının hem kendi ülkesine hem de Türkiye’ye çift vergi ödemesini önleyen anlaşmalara taraf bir ülkedir. Bu anlaşmaya taraf olan ülke sayısı gittikçe artmakta ve Türkiye’de yatırım yapmak daha kolay hale gelmektedir.

Bununla birlikte çeşitli dönemlerde devlet tarafından  yabancı yatırımcılara vergi muafiyetleri sunulmaktadır.

Yabancı Yatırımcılar Türk Vatandaşlığı Alabilir Mi?

12 Ocak 2017’de yürürlüğe giren düzenleme ile birlikte Türkiye’de yatırım yapan yabancı uyruklu kişiler Türk vatandaşlığı hakkına sahip olabilir.

Buna göre Türkiye’de belli bir miktarın üzerinde yatırım yapan ve istihdam yaratan ya da mevduat bulunduran yabancılara Türk vatandaşlığı hakkı tanındı.

Yabancı yatırımcılar, aşağıdaki koşulları sağladıkları takdirde Türk vatandaşlığı kazanabilir.

 • En az 500,000$ Amerikan doları sermaye yatırımı yapmak,
 • En az 400.000$ Amerikan doları ederinde taşınmaz mülk satın almak,
 • En az 50 kişilik istihdam oluşturmak,
 • En az 500,000$ milyon Amerikan doları tutarında mevduatı Türkiye’de faaliyet gösteren bankalarda en az 3 yıl tutmak,
 • En az 5000,000$ Amerikan doları tutarında  devlet borçlanma araçlarını üç yıl tutmak şartıyla satın almak

Bu şartlardan herhangi birini sağlayan yabancı uyruklu yatırımcılar, ilgili bakanlığın teklifi ve Bakanlar Kurulu kararıyla Türk vatandaşlığı kazanabilir.

Av. Batın Yılmaz

Potansiyel bir iş sözleşmesini yansıtan yukarıdaki şartlar yalnızca ek tartışmalar için bir temel olarak sunulmuştur ve yasal olarak bağlayıcı bir yükümlülüğü yoktur. Tüm tarafların dahil olduğu bir sözleşme son haliyle yazılı olarak yapılmadıkça yasal olarak bağlayıcı hiçbir yükümlülük oluşmayacak, olduğu ima edilmeyecek ya da olduğu sonucuna varılmayacaktır.

İlgili Makaleler

26 Yorum

 1. merhaba
  BEN ENERJİ SİSTEMLERİ VE ELEKTRİK MÜHENDİSLİĞİ HİZMETİ VERMEKTEYİM . 2015 YIL İTİBARİYLE TÜRKİYEDE SEKTÖRDE SAHA ENERJİ SİSTEMLERİ KURULUM MONTAJ VE DEVREYE ALAN FİRMA SAHİBİYİM . HALEN AKTİF ÇALIŞMALARIM TAM KAPSAMLI HİZMET AŞAMASINDA AKTİF DEVAM ETMEKTE. ÜLKEMİZ COĞRAFYASI GÜNEŞLANMA SAATİ OLARAK VE İKLİM OLARAK YETERLİ YÜKSEK SEVYEDE ENERJİ ÜRETİMİYDE YÜKSEK VERİMLİLİK ELDE ETME NOKTASINDA LİSTEDE İLK SIRADADIR. V SEKTÖRÜMLE YABANCI YATIRIMCILARIMIZI ÜLKMİZDE ENERJİ SANTRALLERİ YATIRIMI YAPTIRMAK İÇİN ÇALIŞMA YAPMAK İSTİYORUM .DEVELET DESTEKLERİ İLE YATIRIM MALİYETİ DÜŞECEKTİR ANAHTAR TESLİM TÜM RESMİ İŞLEMLER VE YATIRIM SAĞLAMAYI TAHHÜT EDİYORUM. İLETİŞİM: alpges.solarenerjı@göail.com gsm; 0 552 340 25 33

 2. Merhaba iyi günler ben Fransada kalıyorum Türkiye’de yatırım yapmak istiyorum o konuda sizden bilgi almak istiyorum teşekkürler ben Mustafa Karaca

 3. Ben belcikada yasiyorum turkiye vatandaşliğim yok , turkiyede herhangi bir hisse senedi nasil alabilirim kimligim olmadan alabilirimiyim ? Ve nereden

 4. Nişanlım Amerika’da mühendis burda ev almak istiyor. Parayı buraya nasıl gönderebilir.. bankalara yüklü para gönderirse sorun olur mu.. buraya gelip kendi adına hesap açabilir mi..

  1. Merhaba, yabancılar Türkiye’ye hiç gelmeden de vekalet ile hesap açtırabilir, kendi hesabından Türkiye’de ki hesabına istediği miktar parayı gönderebilir.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 5. Merhaba,
  Almanya`da Turk vatandasi olarak yasiyorum. Turkiyede ne gibi yatirimlar yaptigimda avantajli olur.
  hisse senedi, gayrimenkul, bireysel emeklilik vs. alt sinir ust sinir var midir?
  Tesekkürler

 6. Merhaba,

  İtalyayı listede göremedim, acaba İtalyada bu çift vergiden muaf olan ülkeler listesinde varmı?

  Teşekkürler

  1. Merhaba, İtalya ve Türkiye arasında çifte vergilendirmeyi önleme anlaşması bulunmaktadır.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin.
   https://g.page/r/CWsEzaKWy1xwEAQ/review

    1. Merhaba, hayır yabancı ortağın %51 hisse sahibi olması halinde şirket yabancı sermayeli şirket olarak tanımlanmaktadır.

     Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 7. S-n yetkili Türkiyede Ameria şirketin temsilcilğini açtığımda ne gibi avantajlarım olur
  sayılarımla Thomas

  1. Merhaba,
   Amerika Türkiye’nin çifte vergilendirmeyi önleme anlaşması kapsamında olan ülkelerden biridir. Türkiye’deki faaliyetleri nedeniyle sadece Türkiye’de vergi ödemeniz gerekir. Ayrıca, devlet tarafından yabancı yatırımcılara vergi muafiyetleri ve çeşitli teşvikler sunulmaktadır.

   Düşünceleriniz bizim için önemli. Bizden aldığınız hizmetten memnun musunuz? lütfen memnuniyetiniz oranında yıldız verip yorum yapın.Tıklayınız

 8. Merhaba Pakistan vatandaşı ile Türkiyede ortak ltd sti kurmak istesek onlardan ve bizlerden ne gibi şartlar ön görülmektedir

  1. Merhaba, özel izin gerektirmeyen (bankacılık, sağlık, eğitim vb) herhangi bir şart yoktur, yabancının pasaportu ve fotoğrafı şirket kurmak için yeterlidir.

 9. merhaba .turkiyeda bir yabanci uyruglular icin en az yaterim (satin / kiralik ev olarak ) nekadar TL gerekir su anda ? tesekkurler

  1. Merhaba, satın alınacak gayrimenkuller için bir alt sınır bulunmamaktadır, kiralama bir yatırım değildir.

  1. Merhaba, Türkiye’de 500,000 TL ve üzeri yatırım yapan tüm şirketlere, yatırımın yapıldığı bölgeye göre değişkenlik gösteren çeşitli teşvik sistemleri bulunmaktadır.

   1. Yanitiniz icin tesekkur ederim.Ayrica yabanci yatirimciyi Turkiye getiren Turk sirketlerine verilen tesvik vb destekler varmidir? Yatirim bolgeleri ve tesvikleriyle ilgili daha detayli bilgiye nereden ulasabiliriz? Bizim konumuz henuz baslangic asamasinda oldugu icin on bilgiler isiginda profesyonel destege ihtiyac duydugumuzda da sizinle b2b iletisime gecmeyi dusunuyoruz. Iyi calismalar

    1. Merhaba, döviz getirici faaliyetler kapsamında iş yapan şirketlere çeşitli devlet teşvikleri bulunmaktadır, Ekonomi Bakanlığı web sitesinden detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

     1. Merhaba
      Ben iran azerbaycanda yaşiyorum, inşaat mahandisi yam, şu istadiyim şey bu, turkiyeda bir bankda yatirim hesabi aça biliriz ya yok? AN AZİ KAÇ para lazimdir,
      Çok taşakkur edarim

     2. Merhaba, evet Türkiye’de banka hesabı açabilirsiniz, Ziraat Bankası minimum 30 Bin TL ile hesabınızı açmaktadır.

 10. Fransiz vatandasi esim Turkiye’de danismanlik sirketi kurmak istiyor. Tek mulkiyet yada Adi sirket kurulabilir mi? Sermaye zorunlugu var mi? Ne kadar? Sirket sahibi olarak oturum izni otomatik olarak veriliyor mu?
  Bilgilendirmenizi rica ederim.
  Saygilarimla,
  Hale Balzaretti

  1. Merhaba, yabancılar Türkiye’de şirket kurarak çalışma izni almak isterlerse aşağıdaki şartları yerine getirmek zorundadırlar.

   1- Şirketin türü farketmeksizin ödenmiş sermayesinin 100 bin olması gerekmektedir.
   2- Açılan şirkette maksimum 6 ay sonra 5 sigortalı Türk personel çalışmak zorundadır.

   Bu iki kriteri yerine getiren şirket sahibi yabancılara çalışma izni alınabilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu