Türkiye'de YatırımYabancılar için Türkiye'de yatırımın avantajları

Hızla büyüyen genç nüfusu, nitelikli iş gücü, coğrafi ve jeopolitik konumu nedeniyle Türkiye yabancı yatırımcıların tercih ettiği ülkelerin başında gelir.

 

2003 yılında yürürlüğe giren “Doğrudan Yabancı Yatırımlar Kanunu” ile Türkiye’deki yabancı yatırımların ve şirketlerin sayısı arttı ve artmaya devam ediyor. Bu kanun sayesinde yabancı yatırımcıların önündeki engeller kalkmış ve yatırımcılara pek çok avantaj sağlanmış durumda. Üstelik bu avantajlardan yurt dışında yaşayan Türk yatırımcıları da yararlanabiliyor.

Biz de bu nedenle yabancı uyruklu yatırımcılar ve yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları için Türkiye’de yatırım yapmanın sağladığı avantajları sizler için derledik.

Yabancı Yatırımcılara Ne Tür Avantajlar Sunuluyor?

Doğrudan yatırım yapan yabancılar yerli yatırımcılara sağlanan imkanlardan eşit şekilde yararlanabilir. Doğrudan yatırım ise Türkiye’de şirket, şube açmak ya da mevcut bir şirkete ortak olmak biçiminde yapılır. Buna karşın hisse senedi ya da tahvil satın alınarak yapılan dolaylı yatırımlarda yabancı yatırımcılara yönelik herhangi bir teşvik söz konusu değildir. Bu nedenle Türkiye’de sadece uzun vadeli ve doğrudan yatırım yapan yabancılar, devletin sunduğu kolaylıklardan faydalanabilir.

Bununla birlikte yabancı yatırımcılar Türkiye’de ki faaliyetlerinden doğan kâr, satış, tasfiye ve tazminat, lisans, yönetim ve benzeri anlaşmalar karşılığında sağlanan kazançları yurt dışına serbestçe aktarabilirler.

Tüm bunlara ek olarak Türkiye’de yatırım yapmak isteyen yabancılar; vergi indirimlerinden, yatırım yeri tahsislerinden, sigorta primlerinden ve buna benzer devlet teşviklerinden yararlanabilirler.

Özel Vergi Düzenlemeleri Mevcut

Yabancı yatırımcıların hem kendi ülkelerine hem de Türkiye’ye vergi ödemelerini önlemek amacıyla çeşitli ülkelerle ortak anlaşma mevcuttur. Örneğin Türkiye’de yatırım yapan bir Fransız vatandaşı, Türkiye’deki faaliyetleri nedeniyle sadece Türkiye’ye vergi öder. Fransa’ya bu faaliyetleri nedeniyle vergi ödemez.

Türkiye’nin çifte vergilendirmeyi önleme anlaşması kapsamında anlaşmalı olduğu ülkelerden bazıları şunlardır: ABD, Almanya, Azerbaycan, Çin Halk Cumhuriyeti, Fransa, Güney Kore, Gürcistan, İran, Katar, K.K.T.C., Malezya, Pakistan, Rusya, Singapur, Ürdün.

Yabancı Yatırımcılar Ne Tür Şirketler Kurabilir?

Yabancı yatırımcılar Türkiye’de anonim, limited ve adi şirket kurma imkanına sahiptir. Adi şirket gibi kurumsal bir yapısı olmayan şahıs şirketleri kolay kurulabilmeleri ve düşük maliyetli olmaları  nedeniyle birtakım avantajlar sağlasa bile Türkiye’de yatırım yabancılar en çok limited ve anonim şirket tipini tercih etmektedir.

Şirket kurarken şirketin unvanı, merkezi, müdürü, sermaye yapısı belirlenmelidir. Daha sonra noter onaylı şirket evraklarının merkezi sicil kayıt sistemine kaydedilmesi ve ticaret sicil müdürlüğüne başvurulması gerekir. Türkiye dışında hazırlanan evraklarında konsolosluk ya da noter tarafından onaylanması gerekir.  Ayrıca Türk vatandaşı olmayan şirket ortakları için potansiyel vergi numarası alınmalıdır.

Bununla birlikte yabancı şirketler Türkiye’de şube ya da irtibat bürosu da açabilir. Bu şubelerin kuruluş aşamasında sermaye koyma borcu bulunmaz fakat bu şubenin de ticaret sicil müdürlüğüne kaydolması gerekir.

Son olarak belirtmekte fayda var: Yabancı yatırımcılar bu tür kuruluş işleriyle uğraşmamak için hazır şirketleri devralma yolunu tercih ederler.

Türkiye’de şirket kuruluşu ile detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz: https://www.atakurumsal.com/hizmetlerimiz/turkiyede-sirket-kurulusu/

Yabancı Yatırımcılar İçin Vergilendirme Nasıldır?

Türkiye’deki limited ve anonim şirketleri için kurumlar vergisi %20’dir. Buna ek olarak şahıslar yıl içinde elde ettikleri kazançlardan da gelir vergisi ödemekle yükümlüdürler. Şahsi gelir oranı ise %15-%35 arasındadır.

Türkiye, yabancı bir yatırımcının hem kendi ülkesine hem de Türkiye’ye çift vergi ödemesini önleyen anlaşmalara taraf bir ülkedir. Bu anlaşmaya taraf olan ülke sayısı gittikçe artmakta ve Türkiye’de yatırım yapmak daha kolay hale gelmektedir.

Bununla birlikte çeşitli dönemlerde devlet tarafından  yabancı yatırımcılara vergi muafiyetleri sunulmaktadır.

Yabancı Yatırımcılar Türk Vatandaşlığı Alabilir Mi?

12 Ocak 2017’de yürürlüğe giren düzenleme ile birlikte Türkiye’de yatırım yapan yabancı uyruklu kişiler Türk vatandaşlığı hakkına sahip olabilir.

Buna göre Türkiye’de belli bir miktarın üzerinde yatırım yapan ve istihdam yaratan ya da mevduat bulunduran yabancılara Türk vatandaşlığı hakkı tanındı.

Yabancı yatırımcılar, aşağıdaki koşulları sağladıkları takdirde Türk vatandaşlığı kazanabilir.

  • En az 500,000$ Amerikan doları sermaye yatırımı yapmak,
  • En az 250,000$ Amerikan doları ederinde taşınmaz mülk satın almak,
  • En az 50 kişilik istihdam oluşturmak,
  • En az 500,000$ milyon Amerikan doları tutarında mevduatı Türkiye’de faaliyet gösteren bankalarda en az 3 yıl tutmak,
  • En az 5000,000$ Amerikan doları tutarında  devlet borçlanma araçlarını üç yıl tutmak şartıyla satın almak

Bu şartlardan herhangi birini sağlayan yabancı uyruklu yatırımcılar, ilgili bakanlığın teklifi ve Bakanlar Kurulu kararıyla Türk vatandaşlığı kazanabilir.

Abone Ol
Bildir
guest
25 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Mustafa Karaca
Mustafa Karaca
10 ay önce

Merhaba iyi günler ben Fransada kalıyorum Türkiye’de yatırım yapmak istiyorum o konuda sizden bilgi almak istiyorum teşekkürler ben Mustafa Karaca

Samet
Samet
11 ay önce

Ben belcikada yasiyorum turkiye vatandaşliğim yok , turkiyede herhangi bir hisse senedi nasil alabilirim kimligim olmadan alabilirimiyim ? Ve nereden

Meltem
Meltem
1 yıl önce

Nişanlım Amerika’da mühendis burda ev almak istiyor. Parayı buraya nasıl gönderebilir.. bankalara yüklü para gönderirse sorun olur mu.. buraya gelip kendi adına hesap açabilir mi..

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
9 ay önce
Yanıtla  Meltem

Merhaba, yabancılar Türkiye’ye hiç gelmeden de vekalet ile hesap açtırabilir, kendi hesabından Türkiye’de ki hesabına istediği miktar parayı gönderebilir.

Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

Ahmet Taha
Ahmet Taha
1 yıl önce

Merhaba,
Almanya`da Turk vatandasi olarak yasiyorum. Turkiyede ne gibi yatirimlar yaptigimda avantajli olur.
hisse senedi, gayrimenkul, bireysel emeklilik vs. alt sinir ust sinir var midir?
Tesekkürler

Bugra
Bugra
1 yıl önce

Merhaba,

İtalyayı listede göremedim, acaba İtalyada bu çift vergiden muaf olan ülkeler listesinde varmı?

Teşekkürler

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
1 yıl önce
Yanıtla  Bugra

Merhaba, İtalya ve Türkiye arasında çifte vergilendirmeyi önleme anlaşması bulunmaktadır.

Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin.
https://g.page/r/CWsEzaKWy1xwEAQ/review

Bahar
Bahar
1 yıl önce
Yanıtla  Ata Kurumsal

Merhaba. Yabanci sermayeli olmasi icin illa %100 hissesinin yabanci mi olmasi lazimdir ?

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
1 yıl önce
Yanıtla  Bahar

Merhaba, hayır yabancı ortağın %51 hisse sahibi olması halinde şirket yabancı sermayeli şirket olarak tanımlanmaktadır.

Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review