Türkiye'de YaşamYabancıların adres değişikliği

Türkiye’de oturma iznine sahip olan yabancıların en çok merak ettikleri konulardan bir diğeri ise adres değişikliği olarak karşımıza çıkıyor. Adres değişikliğinin nasıl yapıldığı ve yabancıların adres değişikliği gerekli evraklar hakkındaki detayları bu yazımızın devamında bulabilirsiniz. Yerleşim yeri adresi, kişinin oturduğu evin bulunduğu yer anlamına gelmektedir. Yasalara göre, kişilerin oturdukları yeri resmi olarak belgelemeleri zorunlu kılınmıştır. Ayrıca yerleşim yeri belgesi almak isteyen kişilerin 20 gün içerisinde e-devlet üzerinden ya da nüfus müdürlüklerinden adres değişikliği beyanında bulunması gerekmektedir.

Yürürlükte olan nüfus kanunu gereği herkes yerleşim yeri adresini doğru bir şekilde ve yazılı olarak bildirmekle mükelleftir. Bu bildirim Türkiye’deki nüfus müdürlüklerine adres beyan formu ile bizzat yapılmaktadır. Adres beyanı ile yükümlü olan tüm kişiler yerleşim yerine ilişkin değişiklikleri de en geç yirmi gün içinde ilçe nüfus müdürlüklerine bildirmekle yükümlüdürler. İlgili kanun ve yönetmelikler, Türk vatandaşları ile Türkiye’de yaşayan ve oturma izni olan yabancıları aynı yükümlülükler altına almıştır. Kişilerin adres bildirim yükümlülüğü bakımından herhangi bir fark bulunmamaktadır. Türkiye Cumhuriyeti Nüfus Kanunu gereği nüfus müdürlüklerine herhangi bir işlem sebebi ile gerçek dışı beyanda bulunan kişiler hakkında hapis ve idari para cezası uygulanırken, yükümlülüklerini yerine getirmeyenlere de belirli miktarda idari para cezası uygulanmaktadır.

E-Devlet Üzerinden Adres Değişikliği Nasıl Yapılır?

Yerleşim yeri adresi değişikliği e-devlet üzerinden mobil imza ya da elektronik imza ile gerçekleştirilebilmektedir.Ancak sistemde kayıtlı e-imza sahibi olmadan adres değişikliği yapmak mümkün olmamaktadır. Taşınılan yer daha önce sistemde kayıtlı değilse adres oluşturmak mümkündür. Fakat adres daha önce başkaları tarafından beyan edilmiş ise adres değişikliği yapılamamaktadır. Bu sebeple mobil ya da elektronik imza olmadan e-devlet üzerinden adres değişikliği yapmak mümkün değildir. Bunun için öncelikle nüfus müdürlüğüne gidilerek adres değişikliğinin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Böylelikle e-devlet üzerinden yerleşim yeri belgesi almak mümkün olmaktadır.

Yabancılar Nasıl Adres Değişikliği Yapabilir?

İkamet izni başvurusunda bulunup yerleşim yeri belgelerini alan yabancıların randevu aldıkları zaman adres ve iletişim bilgilerini de randevu dosyalarına eklemeleri gerekmektedir. Yabancılar,ikamet izni başvurusu yaptıktan sonra veya yeni kimlikleri kendilerine ulaştıktan sonra adres değişikliğinde bulunmuşlarsa bu durumu yaşadıkları şehirdeki göç idaresi müdürlüğüne bildirmek zorundadır.

Aynı şekilde, konsolosluklardan ikamet veya çalışma izni alan yabancılar ülkeye giriş tarihinden, ülke içinden ikamet veya çalışma izni alan yabancılar ise bu izinlerin kendilerine teslim edildiği tarihten itibaren en geç yirmi iş günü içinde Nüfus Müdürlüğüne başvurarak adres kayıt sistemine kayıtlarını yaptırmak zorundadırlar.

Diğer yandan, ikametgâhlarını ikamet izni aldıkları şehirden farklı bir şehirde bulunan adrese taşıyan yabancıların taşındıkları şehirde ikamet etmek üzere en geç 20 iş günü içinde başvuruda bulunarak yeni bir ikamet izni almaları gerekmektedir. Bu işlemde, ikamet izin türü değişmiyorsa yeni bir ikamet izni belgesi düzenlenmekle birlikte, harcı ödenmiş olan süre, tekrar harca tabi tutulmamaktadır.

Eğer yabancılar yukarıda belirtilen süre içinde bir bildirimde bulunmazlarsa herhangi bir kontrolde bildirim yapmadıkları için kimliklerinin iptali ile karşı karşıya gelebilmektedirler.Bu sebeple, yabancıların adres değişikliğinin ardından başta yaptıkları kira sözleşmesi gibi bazı evraklar ile oturdukları şehirdeki göç idaresi müdürlüğüne giderek adres değiştirdiklerine dair beyanda bulunmaları gerekmektedir. Bu işlem çok kolay bir şekilde ve kısa zamanda gerçekleştirilebilmektedir. Yabancılar için bu bildirimi yapmanın göz ardı edilmesi birçok olumsuz soruna yol açabilmektedir. Yabancılar tarafından adres değişikliği bildirimi zamanında yapılmadığı halde ikamet izni iptaline neden olabilmektedir.Bu hususa özellikle dikkat edilmeli ve yükümlülüklere eksiksiz bir biçimde uyulmalıdır.

Yabancıların Adres Değişikliği İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Adres değişikliği yapmak isteyen yabancıların nüfus müdürlüklerine başvururken yanlarında bulundurmaları gereken bazı evraklar vardır. Bu evraklar aşağıda sıralanmıştır:

 • Kira Sözleşmesi
 • İkamet İzin Belgesi
 • Pasaport

Yabancılar,adres değişikliği yapmak için yeni adreslerine ait kira sözleşmesi ile bulundukları şehrin nüfus müdürlüğüne bizzat başvurarak öncelikle yeni adreslerini sisteme kayıt ettirmeli ve adres yerleşim belgesi almalıdır.Son olarak, nüfus müdürlüğünden alınan adres yerleşim belgesi ya da ikametgâh belgesi şehirdeki göç idaresi müdürlüğüne bir dilekçe ile birlikte sunulmalıdır. Bu yazımızda, Türkiye’de yabancıların adres değişikliği gerekli evraklar hakkında bilinmesi gereken detaylardan bahsettik, eğer sorularınız olursa bize yorum kısmından ulaşabilirsiniz.

21 yorum

 1. merhaba, benim arkadaşım yabancı ve çok yakında oturum süresi bitecek tüm aşamaları tamamladık ancak adres değişikliği için e devlet üzerinde kayıt yaparken tarih kısmında yanlışlık yaptık bu yüzden göç idaresine gidilmesi konusunda bir mesaj aldık. Ev sahibi ile önce notere oradan göç dairesine gidilmesi gerekiyormuş. Sorun şu ki ev sahibi bizi başından savıyor şehir dışında olduğunu iki ay dönemeyeceğini söylüyor. Bu durumda bize tavsiyeniz nedir? Göç idaresine gitsek faturalar ile çözebilir miyiz? ya da arkadaşım notere kendi kimliüği ile gitse? Zamanımı çok kısıtlı umarım bize yardımcı olursunuz. 157 yi aradığımda bu konuda bilgi veremediklerini söylediler. Gerçekten yorucu ve stresli bir süreç geçiriyoruz.Saygılar

  • Merhaba, GÖÇ idaresine faturalar ile ile gitmeniz ev sahibinizin tatilden dönünceye kadar belki size zaman kazandırabilir fakat GÖÇ idaresi bu zamanı vermeyebilir. Ev sahibi tarafından noter huzurunda imzalanmış kontratı ibra etmeniz maalesef şarttır.

 2. merhaba. eşim yabancı uyruklu. başka şehre taşındık ve nüfus müdürlüğünden adres değişikliği yapıldı. vatandaşlık için başvurmaya gittğimizde ikametin süresinin bitmemesine rağmen bize ikametin değiştirilmesi ve üzerinde bulunduğumuz şehrin yazması gerektiğini söylediler. il göçe sorduğumuzda ilk başvuru randevusu almamız gerektiğini söylediler. bunlar ne kadar doğru. ne yapmamız gerekiyor?

 3. Merhaba, evliyim ve eşimin annesinin adına alınan dairede oturuyorum. Kira sözleşmesi yoksa adres değişikliği için göç idaresine hangi belge ile başvuru yapmam lazım?

 4. Merhaba kolay gelsin bir yabancı uyruklu türk vatandaşın evende misafir olorak adress kayti yapabilir mi bu durumda ec sahibiyle birlikte nüfus müdürlüğü müracaat etmesi yeterlimi yoksa kira sözleşmesi olocak mi

 5. Merhaba kız arkadaşımın oturma izni izmirde, başka bir arkadaşı vasıtasıyla Ankarada işe girdi ve çalışma iznini aldı. Fakat ikametgahını bir türlü Ankaraya alamıyoruz. İlçe Nüfus Müdürlüğü biz artık bu işlemi yapmıyoruz, sadece ikametgah adresinde oturan gözüküyorsa onları boşaltabiliriz, geri kalan işlemleri il göç idaresi yapacak diyor. İl göç idaresine gidiyoruz, oturma izni izmir gözüktüğü için adres taşıma işlemini yapamıyoruz diyor. Çalışma izni Ankarada olup ikametgah nasıl alamıyor diye sorduk yanıt alamadık. İşin diğer ilginç kısmı, banka arkadaşımın Ankarada ikametgahı olmadığı için maaş hesabı açmıyor.

 6. Merhabalar, ben bugün kumkapı göç idaresinde adres değişikliği yaptım. Yalnız 3-4 saat sonra, kontrol amaçlı e-devlette baktım, hala eski adres gözüküyor. Kaç gün içinde değişir bilginiz var m?

  • Merhaba, PTT şubelerinden E-devlet şifresi alarak yasal adresini ve diğer bilgilerinizi öğrenebilirsiniz.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 7. Nüfus müdürlüğünde söylediler direk göç idaresine gitmemiz lazım…göç idaresinde de söylediler yeniden oturuma başvurmamız lazım.

 8. Merhaba.”Son olarak, nüfus müdürlüğünden alınan adres yerleşim belgesi ya da ikametgâh belgesi şehirdeki göç idaresi müdürlüğüne bir dilekçe ile birlikte sunulmalıdır.” Dilekçe örneğini nereden bulabilirim. Yardımcı olursanız sevinirim

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Yorum Yap