Türkiye'de Yaşam

Türkiye’nin Vize Uygulamadığı Ülkeler (2022)

Türkiye son dönemde globalleşmenin etkileri ve serbest ticaretin geliştirilmesi amacıyla pek çok ülkenin vize şartlarını hafifletmiş, bazı ülkelerin de vizelerini kaldırmıştır. Genellikle karşılıklılık esasına göre uygulanan bu vize istisnaları son dönemde elektronik vize ile daha kolay hale getirilmiştir.  2021 itibariyle toplamda 117 ülkenin vatandaşlarına ya vize muafiyeti ya da elektronik vize alma hakkı tanınmıştır. Bunun yanı sıra 83 ülke vatandaşı ise Türkiye’ye giriş yapmadan önce mutlaka yasal bir temsilcilikten geçerli bir vize almak zorundadır. 2014 yılı itibariyle Türkiye e-vize programını yürürlüğe almıştır. Türkiye’ye vizesiz olarak sınırsız süreyle giriş yapabilme hakkına sahip tek ülke ise Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetidir. Bu yazımızda 2021 yılı itibariyle Türkiye’nin vize uygulamadığı ülkeler hakkında tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Schengen Ülkeleri için Vize Politikası

Avrupa Birliği ülkelerinin oluşturduğu Schengen Bölgesi’nde yer alan ülkelerin bir kaç istisna dışında 90 gün süreyle vize muafiyetleri bulunmaktadır. Bu durumun temel istisnaları Norveç ve Güney Kıbrıs vatandaşlarıdır. Bu ülke vatandaşlarının Türkiye’ye seyahatlerinde vize şartı aranmaktadır.  Fakat, Schengen ülkelerinden Türkiye’ye gelen tüm ziyaretçiler varışları sırasında e-vize veya pul vizesi ile vize şartını yerine getirebilmektedir. Ayrıca Letonya vatandaşlarına ilk girişte 30 günlük vize verilmektedir. Unutulmamalıdır ki, geçerli bir vize veya oturma izni bulunmayan yabancılar için sınır dışı edilme veya harç cezası gibi durumlar uygulanabilmektedir. 2021 yılı itibariyle kaçak yabancılar için cezalı harç miktarları güncellenmiştir.  Aşağıdaki tabloda kısaca tüm ülkelerin vize muafiyet şartlarını görebilirsiniz.

Vize Uygulanan Ülkeler Hangileri?

Türkiye’2021 yılı itibariyle dünyanın 180’den fazla ülkesine vize muafiyeti veya e-viza kolaylığı sağlamış durumdadır. Fakat, günümüzde bazı ülkelere hala vize uygulaması devam etmektedir. Bu ülkeler Bhutan, Kamboçya, Küba, Guyana, Kiribati, Laos, Marshall Adaları, Mikronezya, Myanmar, Nauru, Kuzey Kore, Palau, Filistin, Papua Yeni Gine, Filipinler, Samoa, Solomon Adaları, Güney Sudan, Sri Lanka, Suriye, Tonga, Tuvalu ve Vanautu olarak sıralanabilir.

90 Gün Vizesiz Giriş Hakkına Sahip Ülkeler

 

90 Gün Vizesiz

 

30-60 Gün Vizesiz Giriş Hakkına Sahip Ülkeler

 

30-60 Gün Vizesiz Giriş

 

E-Vize Uygulanan Ülkeler

E-Vize Uygulanan Ülkeler

 

Şarta Bağlı E-Vize Uygulanan Ülkeler

 

Şarta Bağlı E-Vize Uygulanan Ülkeler

 

Türkiye 2020 yılında aldığı kararla Avusturya, Belçika, Hırvatistan, İrlanda Cumhuriyeti, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, İspanya ve Birleşik Krallık pasaportu sahibi kişilerin Türkiye’ye girişlerinde vize gerekmediği duyurmuştu. Ayrıca 2020 yılı sonunda Azerbaycan ile yapılan anlaşma gereği her iki ülke arasında pasaportsuz seyahat etmek mümkün.

Av. Batın Yılmaz

Potansiyel bir iş sözleşmesini yansıtan yukarıdaki şartlar yalnızca ek tartışmalar için bir temel olarak sunulmuştur ve yasal olarak bağlayıcı bir yükümlülüğü yoktur. Tüm tarafların dahil olduğu bir sözleşme son haliyle yazılı olarak yapılmadıkça yasal olarak bağlayıcı hiçbir yükümlülük oluşmayacak, olduğu ima edilmeyecek ya da olduğu sonucuna varılmayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu