Türkiye'de Yaşam

Akdeniz Bölgesinde Yaşam

Şehirler

Nüfusu;

  • Burdur : 269.926
  • Isparta : 441.412
  • Antalya : 2.426.356
  • Mersin : 1.814.468
  • Adana: 2.220.125
  • Kahramanmaraş: 1.144.851
  • Osmaniye: 534.415
  • Hatay: 1.609.856

Antalya Limanı, Antalya

Antalya Limanı, Antalya

Türkiye’nin güneyinde yer alan ve ülkenin en sıcak iki bölgesinden biri olan Akdeniz Bölgesi; benzersiz doğası, sıcacık iklimi, tarihi ve kültürel miraslarıyla taşınmaz ediniminde en çok ilgi gören bölgelerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Yeşilin maviyle kusursuz uyumuna tanıklık edeceğiniz doğa harikası kıyıları, eşsiz lezzetleri ve köklü tarihiyle her şehrinde farklı bir güzelliği keşfedeceğiniz bölge, sıcak bir yuva hayal eden herkese büyük imkânlar sunuyor. Taşınmaz edinimi için kusursuz bir seçenek olan Akdeniz Bölgesi’nin coğrafi yapısından iklimine, tarihinden eğlencesine tüm özelliklerini sizin için bir araya getirdik.

Coğrafi Yapısı

Akdeniz Bölgesi, adını komşu olduğu denizden alır. Yaklaşık 120.000 km2’lik yüzölçümüyle Türkiye’nin toplam yüzölçümünün yaklaşık %15’ini oluşturur. Bölgenin büyük bir kısmı Toros Dağları ve yüksek platolarla kaplıdır. Bölgenin yeryüzü şekillerinin ana çizgilerini Toros’lar belirler. Akdeniz bölgesinin dağlık ve oldukça engebeli bir yapısı vardır. Genel olarak engebeli ve dağlıktır. Akdeniz kıyıları, az girintili çıkıntılı olması ve geniş yaylar çizmesi bakımından Karadeniz kıyılarına benzer. Bölgenin en batı kesiminde ise dağlar kıyıya dik uzandığı için, burada Ege kıyılarına benzeyen daha girintili çıkıntılı bir kıyı tipi vardır.

Toros Dağları, Mersin

Toros Dağları, Mersin

Seyhan Nehri ve Sabancı Camii, Adana

Seyhan Nehri

Kaputaş, Kaş, Antalya

Kaputaş, Kaş, Antalya

Bölgenin Akdeniz yamaçlarında Akdeniz İklimi görülür. Yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlıdır. Dağların kuzey yamaçlarında ve göller yöresindeyse iklim karasallaşır. Bu alanlarda bitki örtüsü de bozkırdır. Yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve kar yağışlıdır. Yer yer ormanlara da rastlanır. En sıcak ay ortalaması kıyılarda 27-28 °C, iç kısımlarda 23-25 °C dir; en soğuk ay ortalaması ise kıyıda 10 °C dolayında iken iç kısımlarda 1,5-2 °C kadar iner.

Kız Kalesi, Mersin

Kız Kalesi

Bölgede Yetişen Tarım Ürünleri

Yaz mevsiminin sıcak ve kurak kış mevsiminin ise ılık ve yağışlı olması sebebiyle muz ve turunçgiller üretimi yapmaya uygun bir bölgedir. Ülkemizde üretilen muzun tamamı Akdeniz Bölgesinde yapılır. Turunçgillerin ise % 90’a yakını Akdeniz Bölgesi’nde üretilmektedirler. Bunların yanında buğday, arpa, pirinç, tütün, zeytin, ananas, haşhaş, gül ve şekerpancarı üretimi yapılır ve pamuk, yer fıstığı, susam üretimlerinin de büyük bir bölümü bu bölgede üretilir. Akdeniz Bölgesi seracılıkta ise Türkiye’de ilk sırada yer alır.

Meyveler
Portakal Yetişen Şehirler

Tarih

Yeşili ve maviyi buluşturan, “deniz, kum ve güneş” üçlüsünün vazgeçilmez adresi Akdeniz Bölgesi, aynı zamanda köklü tarihiyle de insanları büyülüyor. Aspendos’tan Patara’ya, Apollon Tapınağı’ndan Phaselis’e sayısız tarihi kalıntıya ev sahipliği yapan bölge, tarihi keşfetmek isteyen herkese eşsiz kültürel miraslar sunuyor. Bu yerlerden en bilineni Kale İçi adı ile anılan Antalya’nın Tarihi Çekirdek Kenti’dir. Kentin büyük bir bölümü surlarla çevrilidir. Tarihin ve modern yaşamın mükemmel bir sentezini yansıtan Akdeniz Bölgesi, aynı zamanda, Türkiye’nin büyük ölçekli göç alan kentlerinden biridir.

Apollo Tapınağı, Antalya

Apollo Tapınağı

Titus Tüneli, Hatay

Titus Tüneli

Tarihi Mozaik, Antakya

Mozaik

Kültür ve Eğlence

Antalya Festival

Antalya Festival

Müzik

Müzik

Konyaaltı Plajı, Antalya

Konyaaltı Plajı

İstatistikler

Eşsiz güzellikteki kıyıları kaplayan Akdeniz Bölgesi turizmiyle tanınıyor olsa da Türkiye’nin en büyük delta ovası olan Çukurova ve Amik ovası ile tarım bakımından da Türkiye’nin en üretken 2. Bölgesi konumundadır. Ayrıca 3 önemli dinin mensuplarının bir arada yaşadığı ve dünyanın en önemli mozaik müzelerinden birine ev sahipliği yapan Hatay gibi zengin kültür şehirlerini de bünyesinde bulunduran Akdeniz bölgesi tüm sıcaklığı ve içtenliği ile sizleri gayrimenkule yatırım yapmaya ve bu ülkede yaşamaya davet ediyor.

Yabancıların en çok yatırım yaptığı ikinci bölge olan Akdeniz Bölgesi’nde yapılan gayrimenkul yatırımının illere göre dağılımı şöyledir;

Grafik 1
Grafik 2

Av. Batın Yılmaz

Potansiyel bir iş sözleşmesini yansıtan yukarıdaki şartlar yalnızca ek tartışmalar için bir temel olarak sunulmuştur ve yasal olarak bağlayıcı bir yükümlülüğü yoktur. Tüm tarafların dahil olduğu bir sözleşme son haliyle yazılı olarak yapılmadıkça yasal olarak bağlayıcı hiçbir yükümlülük oluşmayacak, olduğu ima edilmeyecek ya da olduğu sonucuna varılmayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu