Oturma İzni

Antalya’da Yabancı İkametine Kapatılan Mahalleler

Göç İdaresi, 58 ilde, 1169 mahalleyi yabancı ikameti ne kapatmıştı. Bu mahalleler arasında Antalya ilinde bulunan 10 mahalle de yer alıyor. ATSO Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Ayanoğlu, bu düzenlemenin söz konusu mahallelerdeki kira fiyatlarını düşürebileceğini belirtti. Bununla birlikte komşu mahallelerde kira fiyatlarının yükselebileceğine de işaret edildi.

Antalya Türkiye’nin en turistik illerinin başında yer alıyor. Bu sebeple Antalya’nın özellikle kıyı kesimlerine yoğun bir ilgi gösteriliyor. Rusya – Ukrayna savaşı sonrası bu ülkelerden yapılan göç nedeniyle ev fiyatları ve kiraları fahiş rakamlara ulaştı. Söz konusu ilde Rusya ve Ukrayna vatandaşlarının yoğun olarak yaşadığı ilçelerde kiralar 10 bin ila 50 bin lira arasında değişiyor.

Bu durumun birçok ilde yaşanmasıyla birlikte, Göç İdaresi Başkanlığı yeni bir karara imza attı. 1 Temmuz’dan itibaren 58 ilde toplam 1169 mahalleyi yabancı ikameti ne kapattı.

Yabancı İkameti Hangi Mahalleler Kapatıldı?

Yabancı ikametine kapatılan 1169 mahalle arasında Antalya’dan 10 mahalle bulunuyor. Bu mahalleler; Konyaaltı ilçesinde; Hurma, Sarısu ve Liman mahalleleri, Alanya’da; Kargıcak, Mahmutlar, Kestel ve Avsallar mahalleleri, Muratpaşa’da Topçular Mahallesi, Döşemealtı’da ise AOSB2 ce AEOSB3 Kısım mahalleleri olarak listeleniyor. Kararla birlikte Antalya’da bulunan bu 10 mahallede artık yabancılara oturma izni verilmeyecek.

Kaynak

Daha Önceden İkamet İzni Almış Yabancılar Etkilenecek Mi?

Karardan önce ilgili yerleşim yerlerinden ikamet almış yabancılar bu düzenlemeden etkilenmeyecek. Düzenleme sonrası ise ilgili mahallelerde oturma iznine başvuracak yabancılar mülk satın alabilecek fakat bu mülk üzerinden oturma izni alamayacak.

Mülk Satın Alan Yabancılar Oturma İzni Alabilir Mi?

Söz konusu mahallelerde ev satın almış ya da alacak olan yabancı uyruklular, turistik vizeyle 180 güne kadar ikamet edebilecek.

Bu düzenlemeyle birlikte ilgili mahallelerde kira fiyatlarının düşmesi bekleniyor. Fakat düzenleme kapsamında olmayan civar mahallelerde kira artışı söz konusu olabilir.

Av. Batın Yılmaz

Potansiyel bir iş sözleşmesini yansıtan yukarıdaki şartlar yalnızca ek tartışmalar için bir temel olarak sunulmuştur ve yasal olarak bağlayıcı bir yükümlülüğü yoktur. Tüm tarafların dahil olduğu bir sözleşme son haliyle yazılı olarak yapılmadıkça yasal olarak bağlayıcı hiçbir yükümlülük oluşmayacak, olduğu ima edilmeyecek ya da olduğu sonucuna varılmayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu