Türkiye'de Yaşam

İkamet İzni Başvurusu Sonuçlanmadan Yurt Dışına Çıkılırsa Ne Olur?

Öncelikle bilinmesi gerekiyor ki Türkiye’de ikamet izinleri sadece belirli sürelerle Türkiye’de yaşama amacında ve hayatını ülkede devam ettirme niyetinde olan kişilere verilen bir izindir. İkamet izinlerinin kısa dönem, uzun dönem, aile ve öğrenci ikamet izinleri gibi toplamda altı farklı türü bulunmaktadır. Bu türler hakkında detayları buradaki yazımızdan öğrenebilirsiniz. Genel kural olarak Türkiye’de ikamet izinleri başvurunun alındığı süreden itibaren 90 gün içinde sonuçlandırılmaktadır. Başvurunun değerlendirme aşamasında yabancının Türkiye’de bulunmaması gibi durumlar, ikamet izni başvurularının red edilmesine sebep olabilmektedir. Bu yazımızda kısaca bu durumdan bahsedeceğiz.

Yabancı İkamet İzni Başvurusu Sonuçlanmadan Yurt Dışına Çıkabilir mi?

Yabancılar yasal olarak ikamet izni başvuruları sonuçlanmamış olsa bile yasal olarak ülkeye giriş çıkış yapabilirler. Kesin bir kural olmamakla beraber, yabancıların ikamet izni başvuruları sonrasında Türkiye’de bulunmadıkları tespit edilirse, başvurularının olumsuz değerlendirilme ihtimalleri bulunmaktadır. Bu konuda, eğer sonuçlanmamış bir ikamet izni başvurunuz bulunuyorsa, sonuçlanana kadar Türkiye’den çıkış yapmamanızı öneriyoruz. Bunun yanı sıra, ikamet izni uzatma başvurusu için yasal sürede yabancıların başvuru evraklarını başkaları aracılığıyla Göç İdaresi’ne teslim etmeleri oldukça yaygın bir yöntem. Fakat tıpkı ilk başvuru gibi ikamet izni uzatma başvuruları sonuçlanmayan yabancılar, eğer Türkiye’den çıkış yapmışlarsa, başvurularının reddedilmesi oldukça yüksek bir ihtimal haline gelmektedir. Unutulmamalıdır ki, ikamet izinleri sürekli olarak Türkiye’de bulunma niyetinde olan ve bunu belgeleyen ve davranışlarıyla kanıtlayan kişilere verilmektedir.

Eğer ikamet izni başvurusu sonuçlanmamış yabancıların yurt dışında bulunmaları konusunda sorularınız bulunuyorsa, yorumlar kısmından bize iletebilirsiniz.

Av. Batın Yılmaz

Potansiyel bir iş sözleşmesini yansıtan yukarıdaki şartlar yalnızca ek tartışmalar için bir temel olarak sunulmuştur ve yasal olarak bağlayıcı bir yükümlülüğü yoktur. Tüm tarafların dahil olduğu bir sözleşme son haliyle yazılı olarak yapılmadıkça yasal olarak bağlayıcı hiçbir yükümlülük oluşmayacak, olduğu ima edilmeyecek ya da olduğu sonucuna varılmayacaktır.

İlgili Makaleler

37 Yorum

 1. Merhaba ben türk vatandaşlığına başvuru yaptım daha sonuçlanmadı araştırma ve değerlendirme aşamasında bu aşamada yurtdışına çıkmak olmam sorun olacak mı acaba ? Rica etsem bilgi verir misiniz

 2. Merhaba
  Benim uzun dönem ikamet iznim daha onaylanmamış müracaat belgesiyle yurt dışına çıkabiliyor muyum? 15günlük hakkım var diye biliyorum ama her yerde farklı bir şey söylüyorlar,bana net bir cevap verebiliyor musunuz ?
  Şimdiden çok teşekkür ederim

 3. Merhaba ben Azerbaycan vatandaşıyım ve turkiyede Üniversitesi okuyorum.Ikamet iznine baş vurdum ama daha sonuçlanmadı ve vize sürem de 29 aralıkta bitti.Ve 20 ocak Azerbaycana dönmem gerek uçak bileti aldım. Ben ülke dışına nasıl çıka bilirim ?Ceza falan ödersem çıkma şansım var mı?

 4. Merhaba Ben Azerbaycanlıyım Türkiyede evliyim fakat 1 senem dolmadan boşanma davası açtı koca. Şimdi memleketindeyim Aile ikamet iznim bittiğinde Turkiye dönecek olursam başka tür oturum izni ala bilirmiyim ? Döndüğümde ikamet iznim bittiği için ceza olmazki bana ? Boşandıktan sonra Türkiyeyi terk etmem gerekiyormu ? Teşekkürler

  1. Merhaba, normalde aile ikamet izninden, kısa dönem ikamet iznine geçiş yapılabiliyordu, şu an ise Türkiye’de öğrenciler harici ikamet izni vermemektedir. İkamet izniniz bittikten sonra kalmaya devam ederseniz kaçak duruma düşmüş olursunuz.

 5. Merhaba,
  Oturma iznine başvuru yaptım (Turistik olan), fakat sonuç çıkmadan yurt dışına çıkmak zorunda kaldım. Hudut kapılarında durumumu hiza ettim başvuru numarasını vs gösterdim ama gene de ceza ödedim. Şu an geri dönebilmek için vizeye ihtiyacım var (Cezayirliyim) ama konsoloslukta hazır aktif oturma izni başvuru varsa vize veremiyorlar diye cevap verildi. 15 gün fazladan yurt dışında da bulunamıyorum yoksa başvurum iptal olacak. Göç idaresinde hiç bir şey bilmiyorlar ama hem orada hem konsoloslukta çıkışta bana bir belge verilmeliydi diye söylediler, ki geri dönüşümü o belge üzerinden yapacakmışım. Ben şimdi Türkiye’ye nasıl giriş yapabilirim?

  1. Merhaba, oturma izniniz sonuçlanmadan Türkiye dışına çıktığınız için maalesef tüm haklarınızı kaybettiniz, oturma izniniz sonuçlandıktan sonra tekrar konsolosluk ile iletişime geçmenizi öneririz.

 6. Merhabalar,

  Uzatma öğrenci oturma iznine eski oturma iznim bitmeden müracaat ettim. Ama hala sonuçlanmadı. Benim acilen kendi memleketime gitmem gerekli. Oturma izni sonuçlanmadan ülke dışına çıkarsam eski oturma iznimin bittiği günden bugüne kadar olan günler için havaalanında ceza ödeyecek miyim?

  Önceden teşekkürler.

 7. merhaba, benim oturma iznim eylul ayinin 30da bitmis, benim ekim ayinin 5in yurtdisina cikip tekrar geri gelmem gerekiyor. Havalaninda sorun cikar mi? azerbaycan vatandasiyim

 8. Merhabalar. Ben randevu aldım göç idaresinden ama sınavım çıktı ülkeni terk etmem gerekdi geri dönücem ama. Bu benim için sorun olurmu?

  1. Merhaba, eğer ilk başvuru yapıyorsanız şu an için Türkiye’de oturma izni verilmediği için bir şey kaybetmiş olmuyorsunuz. Vize süreniz bitmediyse Türkiye’ye geri gelebilirsiniz.

 9. Oturum kartim kayboldu ama fotokopisi ve ikamatgäh kagidimda var. Bunlarla Almanya’ya gidebilirmiyim?

 10. Merhabalar,

  Sizin tecrübenize dayanaraktan sorum olacaktı. Sorum farkı başlık altında ancak bilgi sahibi olduğunuzu düşünmekteyim ve yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. haziran 2022 yılında vatandaşlık başvurumu yaptım, şu an arşiv araştırması aşamasında. Haliyle Türkiye’de çalışma izni ile ikamet etmekteyim.
  Çalıştığım firma uzun süreli bir şekilde yurtdışına göndermeyi planlıyor, işten çıkışım verilmeyecek ve çalışma iznim devam edecektir.
  Yurtdışına iş amacı ile seyahatım benim vatandaşlık sürecimi etkileyebilir mi? Bu gibi bir örnek ile hiç karşılaştınız mı acaba? Veya bununla ilgili bir kanun/kararname var mıdır?
  Yönlendirebilirseniz çok ama çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba. Vatandaşlık başvurularında son 5 sene içinde bir seneden fazla Türkiye dışında kalınamaz kuralı olduğu için başvuru sonuçlanmadan yurt dışında kalınan sürelere dikkat edilmesi gerekmektedir.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 11. Hello..i have a valid residence permit that will end at 5.july.2023 however i have made an appointment and went to the goc idaresi at 30.june.2023 and give my complete file but
  I didnt recieve evaluation yet and i have to leave turkey immediately

  Is there any advice

 12. Merhaba arkadaşım gayrimenkul sahipliği ile ikamet izni almıitı. süresi 16 haziranda bitecek, ancak uzatma için 22 mayısta başvuru yaptı. Sistemde onay süreci devam eden bir başvurusu olması ile birlikte, ilk başvurusunun gerçerli olduğu 16 hazirana kadar giriş çıkış yapabilir mi? Teşekkürler

  1. Merhaba. 16 Hazirana kadar çıkış yapma hakkı bulunmakta fakat devam ederken bir başvuru varken yurtdışı seyahatleri önermiyoruz.

 13. Merabalar yurt disindayyim Turkmenistan uyruklu 7 ayin sonuna benim oturma izinim dolucak ama yurt disindan cikamam o yuzden nasil yapabilirim lutfen gelmesem sonra Gelsen bide benim evim var orda

  1. Merhaba, ne demek istediğinizi tam olarak anlayamadık. 0539 939 36 89 numaralı hattımız üzerinden iletişim sağlayabilirsiniz.

 14. Merhaba iyi çalışmalar dilerim.
  Eşime Aile ikamet izni başvurusunda bulunduk. Acil işimiz çıkınca 15 günlük geçici belge ile yurtdışına çıkış yaptı. 2 yıl oturma izni İkamet izni kartı elimize ulaştı. Ancak dolayısıyla eşimin yanında kart yok ve dönüş yapması 15 günden fazla olacak. Bu ikamet izni kartını kargo ile ona göndermek zorunda mıyım.

 15. merhaba nişanlım rus vatandaşı tr den ev aldı oturum izni başvurusu yaptık bu esnada gerı rusya ya uçabilirmi mi yada kaç kere giriş çıkıç yapabılır kac gun kalmak şartı gerekıyor

  1. Merhaba, başvuru sonuçlanana dek TÜrkiye’de kalma zorunluluğu bulunsa da, uygulama da başvurularda pek sorun yaşanmadığı bilinmektedir.

 16. Merhaba.Benim Aile ikamet iznim 1.04.2023 da bitiyor.28.02.2023 yıl 1,5 sanelık uzatma için baş vurdum.Onaylanmedi. Memlekete gitsem iptal olur mu? Eşime aile cüzdanını bıraksam eşim ala bilir mi? 1.06.2023 geleceğim.sorun olur mu.Teşekkürler.

  1. Merhaba, aile ikamet izninizin 1.4.2023 tarihinde biteceğini ve uzatma başvurunuzun onaylanmadığını belirtmişsiniz. 1.06.2023 tarihinde döndüğünüzde mevcut bir ikamet izniniz zaten bulunmayacak. Eşinize aile cüzdanı bırakmanız durumunda eşiniz de kendi adına ikamet izni alamaz. Taşınmaz satın alma yolu ile ikamet iznine başvuru yapabilirsiniz.

 17. Eşim fasli 3 yildir evliyim ikamet izni 1 aydır bitmiş üstüne deprem yaşadık depremzedeyiz hatayda yaşıyoruz.
  Deprem dolayisiyla eşim hemen ülkesine gitmek istiyor gitse bi kaç ay sonra dönse bisey olurmu
  Bu arada ben isim gereği arabistandayim 20 gün sonra gelicem durum bu

  1. Merhabalar, eşiniz yurtdışına çıktığında geri gelmek üzere havalimanına geldiğinde ülkeye giriş yasağı tatbik edilmiş olabilir. Öncelikle giriş yasağı sorgusu yapılmalı ve yasak durumuna göre hareket edilmelidir.

 18. Merhaba
  Benim çalışma izinimin bitiş tarihi 25.01.2023 ve iş yeri 30.12.2022 tarihte uzatmaya başvuru yapıldı
  Ben bu süreçte 10.01.2023 de Kırgızistan na gideceğim ve Türkiye’ye dönüşte 25.02.2023 sıkıntı olurmu?
  Ben Türkiye’ye dönerken havalında bana çalışma kartımın uzatmaya başvuru yapıldığına dair bir kağıt göç idaresinden almam lazım mı?

 19. Benim Kimliğinin olumlu Sonuçlanmıştir ,Russiya Gitmek istiyorum buna izin varmı ? Russiyda Kalicam 1 ay falan bunun için evrak falan gerek var mı ? Ailem İstanbul’da Yaşıyor Çocukların İçinde Baş vuru yapmışım Benim üzerimdedir,

  1. Merhaba,aynı durumdayım,kimliğim henüz hazır değil.Bir ay yurtdışında olacağım.Siz çıktınız mı Rusya’ya? Ne oldu aslında bana haber verirseniz çok memnun olurum!

 20. Ben 19 ekimde uzatma başvurusu yaptim ama hala gelmedi bana oturma izni, ben araliğin 21 inde Ozbekistana gitmem lazim. Eğerben gitene kadar gelmezse sikinti olurmu ben geri girerken ulkeye?

 21. Merhabalar benim oturum iznim onaylandı ama kimlik daha gelmedi acil yurtdışına çıkmam lazım ,ceza işlem yapılır mı sınırda ,bunun için bu belge istedim vermediler neyapmam gerekli ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu