Türkiye'de Yaşamİkamet İzni Başvurusu Sonuçlanmadan Yurt Dışına Çıkılırsa Ne Olur?

Öncelikle bilinmesi gerekiyor ki Türkiye’de ikamet izinleri sadece belirli sürelerle Türkiye’de yaşama amacında ve hayatını ülkede devam ettirme niyetinde olan kişilere verilen bir izindir. İkamet izinlerinin kısa dönem, uzun dönem, aile ve öğrenci ikamet izinleri gibi toplamda altı farklı türü bulunmaktadır. Bu türler hakkında detayları buradaki yazımızdan öğrenebilirsiniz. Genel kural olarak Türkiye’de ikamet izinleri başvurunun alındığı süreden itibaren 90 gün içinde sonuçlandırılmaktadır. Başvurunun değerlendirme aşamasında yabancının Türkiye’de bulunmaması gibi durumlar, ikamet izni başvurularının red edilmesine sebep olabilmektedir. Bu yazımızda kısaca bu durumdan bahsedeceğiz.

Yabancı İkamet İzni Başvurusu Sonuçlanmadan Yurt Dışına Çıkabilir mi?

Yabancılar yasal olarak ikamet izni başvuruları sonuçlanmamış olsa bile yasal olarak ülkeye giriş çıkış yapabilirler. Kesin bir kural olmamakla beraber, yabancıların ikamet izni başvuruları sonrasında Türkiye’de bulunmadıkları tespit edilirse, başvurularının olumsuz değerlendirilme ihtimalleri bulunmaktadır. Bu konuda, eğer sonuçlanmamış bir ikamet izni başvurunuz bulunuyorsa, sonuçlanana kadar Türkiye’den çıkış yapmamanızı öneriyoruz. Bunun yanı sıra, ikamet izni uzatma başvurusu için yasal sürede yabancıların başvuru evraklarını başkaları aracılığıyla Göç İdaresi’ne teslim etmeleri oldukça yaygın bir yöntem. Fakat tıpkı ilk başvuru gibi ikamet izni uzatma başvuruları sonuçlanmayan yabancılar, eğer Türkiye’den çıkış yapmışlarsa, başvurularının reddedilmesi oldukça yüksek bir ihtimal haline gelmektedir. Unutulmamalıdır ki, ikamet izinleri sürekli olarak Türkiye’de bulunma niyetinde olan ve bunu belgeleyen ve davranışlarıyla kanıtlayan kişilere verilmektedir.

Eğer ikamet izni başvurusu sonuçlanmamış yabancıların yurt dışında bulunmaları konusunda sorularınız bulunuyorsa, yorumlar kısmından bize iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Yorum Yap