Türkiye'de Yaşam

İkamet İzni Başvurusu Sonuçlanmadan Yurt Dışına Çıkılırsa Ne Olur?

Öncelikle bilinmesi gerekiyor ki Türkiye’de ikamet izinleri sadece belirli sürelerle Türkiye’de yaşama amacında ve hayatını ülkede devam ettirme niyetinde olan kişilere verilen bir izindir. İkamet izinlerinin kısa dönem, uzun dönem, aile ve öğrenci ikamet izinleri gibi toplamda altı farklı türü bulunmaktadır. Bu türler hakkında detayları buradaki yazımızdan öğrenebilirsiniz. Genel kural olarak Türkiye’de ikamet izinleri başvurunun alındığı süreden itibaren 90 gün içinde sonuçlandırılmaktadır. Başvurunun değerlendirme aşamasında yabancının Türkiye’de bulunmaması gibi durumlar, ikamet izni başvurularının red edilmesine sebep olabilmektedir. Bu yazımızda kısaca bu durumdan bahsedeceğiz.

Yabancı İkamet İzni Başvurusu Sonuçlanmadan Yurt Dışına Çıkabilir mi?

Yabancılar yasal olarak ikamet izni başvuruları sonuçlanmamış olsa bile yasal olarak ülkeye giriş çıkış yapabilirler. Kesin bir kural olmamakla beraber, yabancıların ikamet izni başvuruları sonrasında Türkiye’de bulunmadıkları tespit edilirse, başvurularının olumsuz değerlendirilme ihtimalleri bulunmaktadır. Bu konuda, eğer sonuçlanmamış bir ikamet izni başvurunuz bulunuyorsa, sonuçlanana kadar Türkiye’den çıkış yapmamanızı öneriyoruz. Bunun yanı sıra, ikamet izni uzatma başvurusu için yasal sürede yabancıların başvuru evraklarını başkaları aracılığıyla Göç İdaresi’ne teslim etmeleri oldukça yaygın bir yöntem. Fakat tıpkı ilk başvuru gibi ikamet izni uzatma başvuruları sonuçlanmayan yabancılar, eğer Türkiye’den çıkış yapmışlarsa, başvurularının reddedilmesi oldukça yüksek bir ihtimal haline gelmektedir. Unutulmamalıdır ki, ikamet izinleri sürekli olarak Türkiye’de bulunma niyetinde olan ve bunu belgeleyen ve davranışlarıyla kanıtlayan kişilere verilmektedir.

Eğer ikamet izni başvurusu sonuçlanmamış yabancıların yurt dışında bulunmaları konusunda sorularınız bulunuyorsa, yorumlar kısmından bize iletebilirsiniz.

Av. Serkan Tiryaki

Potansiyel bir iş sözleşmesini yansıtan yukarıdaki şartlar yalnızca ek tartışmalar için bir temel olarak sunulmuştur ve yasal olarak bağlayıcı bir yükümlülüğü yoktur. Tüm tarafların dahil olduğu bir sözleşme son haliyle yazılı olarak yapılmadıkça yasal olarak bağlayıcı hiçbir yükümlülük oluşmayacak, olduğu ima edilmeyecek ya da olduğu sonucuna varılmayacaktır.

İlgili Makaleler

11 Yorum

 1. Merhaba.Benim Aile ikamet iznim 1.04.2023 da bitiyor.28.02.2023 yıl 1,5 sanelık uzatma için baş vurdum.Onaylanmedi. Memlekete gitsem iptal olur mu? Eşime aile cüzdanını bıraksam eşim ala bilir mi? 1.06.2023 geleceğim.sorun olur mu.Teşekkürler.

  1. Merhaba, aile ikamet izninizin 1.4.2023 tarihinde biteceğini ve uzatma başvurunuzun onaylanmadığını belirtmişsiniz. 1.06.2023 tarihinde döndüğünüzde mevcut bir ikamet izniniz zaten bulunmayacak. Eşinize aile cüzdanı bırakmanız durumunda eşiniz de kendi adına ikamet izni alamaz. Taşınmaz satın alma yolu ile ikamet iznine başvuru yapabilirsiniz.

 2. Eşim fasli 3 yildir evliyim ikamet izni 1 aydır bitmiş üstüne deprem yaşadık depremzedeyiz hatayda yaşıyoruz.
  Deprem dolayisiyla eşim hemen ülkesine gitmek istiyor gitse bi kaç ay sonra dönse bisey olurmu
  Bu arada ben isim gereği arabistandayim 20 gün sonra gelicem durum bu

  1. Merhabalar, eşiniz yurtdışına çıktığında geri gelmek üzere havalimanına geldiğinde ülkeye giriş yasağı tatbik edilmiş olabilir. Öncelikle giriş yasağı sorgusu yapılmalı ve yasak durumuna göre hareket edilmelidir.

 3. Merhaba
  Benim çalışma izinimin bitiş tarihi 25.01.2023 ve iş yeri 30.12.2022 tarihte uzatmaya başvuru yapıldı
  Ben bu süreçte 10.01.2023 de Kırgızistan na gideceğim ve Türkiye’ye dönüşte 25.02.2023 sıkıntı olurmu?
  Ben Türkiye’ye dönerken havalında bana çalışma kartımın uzatmaya başvuru yapıldığına dair bir kağıt göç idaresinden almam lazım mı?

 4. Benim Kimliğinin olumlu Sonuçlanmıştir ,Russiya Gitmek istiyorum buna izin varmı ? Russiyda Kalicam 1 ay falan bunun için evrak falan gerek var mı ? Ailem İstanbul’da Yaşıyor Çocukların İçinde Baş vuru yapmışım Benim üzerimdedir,

  1. Merhaba,aynı durumdayım,kimliğim henüz hazır değil.Bir ay yurtdışında olacağım.Siz çıktınız mı Rusya’ya? Ne oldu aslında bana haber verirseniz çok memnun olurum!

 5. Ben 19 ekimde uzatma başvurusu yaptim ama hala gelmedi bana oturma izni, ben araliğin 21 inde Ozbekistana gitmem lazim. Eğerben gitene kadar gelmezse sikinti olurmu ben geri girerken ulkeye?

 6. Merhabalar benim oturum iznim onaylandı ama kimlik daha gelmedi acil yurtdışına çıkmam lazım ,ceza işlem yapılır mı sınırda ,bunun için bu belge istedim vermediler neyapmam gerekli ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu