Türkiye'de Yaşam

Türkiye’de Boşanan Yabancılar Yeniden Evlenebilir mi?

Türkiye’de evliliğin sona ermesi yani boşanma kavramı ancak mahkeme kararı ile gerçekleşebilmektedir. Boşanma davası açmak için yabancıların bulundukları ildeki yetkili mahkemeye başvurması gerekmektedir. Bunun yanı sıra Türkiye dışında bir ülkede resmi evlilik yapmış yabancılar da bu medeni durumları ülkede tanındığından dolayı Türkiye’de boşanma davası açabilmektedirler. Fakat, hatırlatmak isteriz ki, yabancılar Türkiye’de kendi kanunlarına göre değil, Türkiye’de uygulanan kanunlara göre boşanabilmektedir. Bunun yanı sıra, Türkiye’de halihazırda bulunmayan veya ikamet etmeyen eşlere de boşanma davası açmak mümkündür, fakat bu davalarda eşin ülkede bulunmaması süreci uzatan bir faktör olarak gösterilebilir.

Resmi olarak boşanan ve medeni durumu bekar görünen tüm yabancılar boşanma davalarının sonuçlanmasından sonra tekrar evlilik yapabilirler. Kadınlar, boşandıkları tarihten itibaren 300 gün sonra tekrar evlilik yapabilirken, erkekler için böyle bir kısıtlama bulunmamaktadır.  Daha kısa bir süre içerisinde evlenmek istenmesi durumunda, evlenmek isteyen kadınların hamile olmadıklarına dair bir sağlık raporu sunmaları gerekmektedir

Eğer, Türkiye’de boşanmış yabancıların tekrar evlenmeleri hakkında sorularınız bulunuyorsa, yorumlar kısmından veya sizin için özel olarak hazırladığımız “Sorun Cevaplayalım” sayfamızdan bize iletebilirsiniz.

Ata Kurumsal

Potansiyel bir iş sözleşmesini yansıtan yukarıdaki şartlar yalnızca ek tartışmalar için bir temel olarak sunulmuştur ve yasal olarak bağlayıcı bir yükümlülüğü yoktur. Tüm tarafların dahil olduğu bir sözleşme son haliyle yazılı olarak yapılmadıkça yasal olarak bağlayıcı hiçbir yükümlülük oluşmayacak, olduğu ima edilmeyecek ya da olduğu sonucuna varılmayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merhaba iyi günler esim yabancı uyruklu anlaşmalı boşandıktan sonra tekrar evlenebilirmiyiz. Bunun içinne kadar zaman geçmesi gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu