Türkiye'de Sağlık

Türkiye’de İngilizce Eğitim Veren Tıp Fakülteleri

Hekimlik, öteden beri en saygın mesleklerden biri olmuştur. Bu durum da Türkiye için de son derece geçerlidir. Türkiye’de sokakta oyun oynayan 8-9 yaşındaki çocukların pek çoğu “Büyüyünce ne olmak istersin?” sorusuna “Doktor olmak istiyorum.” yanıtını verir. Hekimliğin hem insan hayatını kurtarma, sağlık verme gibi kutsal bir görevi vardır; hem de günümüzde maddi açıdan en tatmin edici mesleklerden biri durumundadır.

Bu bağlamda Türkiye’de her yıl yapılan üniversite sınavlarında en yüksek puan alan öğrencilerin pek çoğu tıp fakültelerini tercih etmektedir. Özellikle lisede sayısal ağırlıklı bir bölümde okuyan her genç en az bir kere tıp okuma hayali kurmuştur diyebiliriz çünkü tıp okumak Türkiye’de önemli bir başarı olarak görülür.

Son yıllarda ise dünya tıp literatürünü daha yakından takip eden öğrenciler yetiştirmek için hem vakıf hem de devlet üniversitelerinde İngilizce tıp eğitimi veren fakülte sayısında ciddi bir artış olmuştur. İngilizce tıp bölümlerinin puanı ise Türkçe tıp bölümlerinden bir miktar daha yüksektir. Öğrenciler, İngilizce tıp eğitimi alarak mezun olduktan sonra dünyanın her yerinde çalışma imkânına sahip olmak istemektedir şeklinde yorum yapmak bu noktada doğru olabilir.

Bizler de Türkiye’de İngilizce eğitim veren ve en yüksek puanla öğrenci alan bazı tıp fakültelerini sizler için derledik.

İstanbul Medipol Üniversitesi

İstanbul Medipol Üniversitesi

Medipol Sağlık Grubu’nun öncülüğünde 2009 yılında İstanbul’da kurulan İstanbul Medipol Üniversitesi, 2020 yılı üniversite sınavında 10 öğrenci aldı ve bu öğrencilerden bölüme giren en düşük puanlı öğrencinin sıralaması 37. Diğer bir ifadeyle 2.3 milyon öğrencinin girdiği bir sınavda ilk 37’ye giren öğrencilerden 10’u bu fakülteyi tercih etmiş durumda. Gerçekten bir tıp fakültesi adına oldukça hızlı bir başarı.

Öğrencilerine sağlam bir İngilizce eğitimi vererek onları tıp dünyasındaki gelişmeleri yakından takip etmeleri konusunda teşvik eden İstanbul Medipol Üniversitesi Tıp Fakültesi, öğrencilerine İngilizce hazırlık eğitimini ABD’de yapma imkanı sunuyor ve öğrencilerinin barınma ve eğitim giderlerini karşılıyor.

İnternet sayfası: https://www.medipol.edu.tr/

Koç Üniversitesi

Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi

Türkiye’nin en büyük holdingi olan Koç Holding’in destekleriyle kurulmuş olan Koç Üniversitesi de yine mühendislik, ekonomi, hukuk ve tıp gibi bölümleriyle Türkiye’nin en yüksek puanla öğrenci alan okullarından biri.

2010 yılında öğrenci almaya başlayan Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitim dili %100 İngilizce. 14’ü tam burslu, 36’sı yarı burslu olmak üzere her yıl 50 öğrenci alan fakülte bünyesinde DNA araştırmaları yapmak üzere Koç Üniversitesi Translasyonel Tıp Araştırmaları Merkezi (KUTTAM) bulunmakta.

 

Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitim görmek isteyen uluslararası öğrencilerin 3. yılın sonunda en az C1 seviyesinde Türkçe bilmeleri şart koşulmaktadır. Zira fakültedeki ilk 4 yıl teorik eğitimle geçmekte, geriye kalan 2 yılda ise hastane stajları olmaktadır. Yani uluslararası öğrenciler intörnlük dönemine kadar hastalarla iletişim kurabilecek kadar Türkçe konuşabilmeli ve anlayabilmelidir.

İnternet sayfası: https://medicine.ku.edu.tr/

İstanbul Üniversitesi

İstanbul Üniversitesi

Uzun yıllar bir devlet üniversitesi olan İstanbul Üniversitesi’ne bağlı Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, 2018 yılında bazı fakülteleri de içine alarak bağımsız bir üniversite haline gelmiştir. Türkiye’nin en önemli hekimlerini yetiştiren ve bugün ülkenin en önemli tıp insanlarının ders verdiği çok köklü bir kurum olan Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Türkiye’de en çok Prof. Dr. unvanına sahip akademisyeninin ders verdiği fakültelerden biridir.

Dünya ile daha iyi entegre olabilmek, yenilikleri daha yakından takip edebilmek adına öğrencilerine İngilizce eğitim veren Cerrahpaşa Tıp Fakültesi geçmişten gelen birikimini insan sağlığını geliştirmeye ve iyileştirmeye adamış önemli insanlar yetiştiren harikulade bir kurum.

İnternet sayfası:https://www.istanbulc.edu.tr/tr/

Hacettepe Üniversitesi

Hacettepe Üniversitesi

1967 yılında Türkiye’nin ilk çocuk hastanelerinden biri olarak faaliyet vermeye başlayan Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, bugün Türkiye’de “tıp eğitimi” dendiğinde insanların aklına gelen ilk fakültedir diyebiliriz. Nasıl dünyada bir “Harvard Law School” ya da “Stanford ComputerScience” prestiji varsa Türkiye için de bunu adı Hacettepe Tıp’tır.

Türkçe ve İngilizce olmak üzere iki farklı şubesi bulunan Hacettepe Tıp Fakültesi, verdiği eğitimin kalitesiyle paralel olmak üzere dünyanın en zor tıp fakültelerinden biri olarak görülmektedir. Bu bakımdan Hacettepe kendi ekolünü yaratmış bir okuldur. Bugün Türkiye’deki pek çok tıp fakültesinin eğitim kadrosunda Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu hekimleri görmek mümkündür.

Bünyesinde bir adet onkoloji, bir adet çocuk ve bir adet yetişkin hastanesi barındıran Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri bir tıp öğrencisinin mezuniyetten önce görmesi gereken her şeyi bizzat görerek ve deneyimleyerek öğrenir. Zira Hacettepe Hastanesi her yıl 400.000 hastanın ayakta, 24.000 hastanın yatarak tedavi gördüğü; yıllık 20.000 ameliyatın yapıldığı 1200 yataklı bir hastanedir. Bu açıdan Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi kurulduğu günden beri hem üniversite tercihlerinde hem de tıpta uzmanlaşma sınavında (TUS) en yüksek puanlarla öğrenci kabul eden bir fakültelerin başında gelir.

İnternet sayfası:http://www.tip.hacettepe.edu.tr/

Acıbadem Üniversitesi

Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi

Türkiye’nin en büyük özel sağlık kuruluşu Acıbadem Grubu’nun bünyesinde yer Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi ilk öğrencilerini 2009 yılında almıştır. 2013 yılında Türkiye’nin en gelişmiş temel eğitim kampüslerinden birine taşınan Acıbadem Tıp Fakültesi, kısa süre içinde hem Türkiye içinden hem de Türkiye dışından pek çok idealist hekim adayının ilk tercihi olma konumuna yükselmiştir. Bu durumda Acıbadem Sağlık Grubu’nun Türkiye genelinde sağlık alanında verdiği hizmetler büyük rol oynamaktadır.

İnternet sayfası:https://www.acibadem.edu.tr/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu