Oturma İzniKaçak yabancılar için harç miktarları

Kaçak yabancılar için cezalı harç miktarları son dönemde yabancıların en çok sorduğu sorular arasında yer alıyor. Türkiye’de bulundukları süre zarfında vize/ikamet ihlalinde bulunan yabancıların ihlal süreleri göz önünde bulundurularak belirli sürelerle Türkiye’ye girişlerine yasak uygulanmaktadır. Diğer yandan Türkiye’ye gelerek vize/ikamet ihlalinde bulunup kaçak durumuna düşen ve çıkışta vize/ikamet ihlalinden doğan cezalı harç miktarını ödemeyen yabancılar Türkiye’ye 5 yıl giriş yasağı ile karşılaşmaktadır. Bilindiği üzere, gidilen ülkede vize süresinden fazla bir süre kalma durumunda vize ihlali cezası uygulanmaktadır. Süre ihlali dışında, Türkiye’ye sınır kapıları haricinde illegal olarak kaçak bir şekilde girilmesi de vize ihlali sonucunu doğurmaktadır.

Diğer yandan, vize süresini ve amacını aşmak, Türkiye’ye kaçak yollarla girmek dışında oturma izni ve çalışma izni de bildirilen biçiminden farklı uygulandığı hallerde vize ihlaline sebep olmaktadır. Çalışma izni süresi bitmesine rağmen Türkiye’de çalışmaya devam eden yabancılar ya da ikamet izni süresi tamamlanmasına rağmen Türkiye’de oturmaya devam eden yabancılar vize ihlalinde bulunarak Türkiye’de kaçak kalmaktadır. Sayılan tüm vize ihlali durumlarında yabancılara para cezası uygulanmaktadır. Yazımızın devamında, Türkiye’de kaçak kalan yabancılar tarafından en çok merak edilen konulardan biri olan cezalı harç miktarları hakkında detayları ve nasıl hesaplandığını bulabilirsiniz.

Vize İhlali ve Kaçak Kalma Durumu

Bilindiği üzere, vize ihlali yapan yabancılar Türkiye’de kaçak olarak tanımlanmaktadır.Kaçak durumuna düşen yabancıların ikamet izni harcına ek olarak ceza ücreti de ödemesi gerekmektedir. Söz konusu ceza yıllık ikamet izni harcının 2 katı olarak hesaplanmaktadır. Bazı ülke uyruklu yabancıların kaçak durumunda hesaplanan bu ücrete ek olarak vize harcı ödemeleri de istenmektedir. Vize ihlali ve kaçak kalma durumunda yabancılara para cezasının yanı sıra 1 ay ile 5 yıl arasında ya da süresiz Türkiye’ye giriş yasağı kararı verilmektedir.

Türkiye’de kaçak kalan yabancıların evraklarının tam olmaması, usule aykırı davranış, cezanın eksik beyanı ve eksik ödenmesi, yabancı hakkında sınırlama bulunması, Türkiye’ye yeniden girişin usullere uygun yapılmaması, girdikten sonraki ikamet izni başvurusunda hata yapılması veya sürenin aşılması gibi durumlarda 5 yıl boyunca Türkiye’ye giriş yasağı (Deport) kararı verilebilmektedir. Bu nedenle ilgili süreçlerin büyük bir titizlikle ve danışmanlar aracılığıyla yürütülmesi önerilmektedir.

Kaçak Yabancılar için Cezalı Harç Miktarları Nasıl Hesaplanır?                                                  

Türkiye’de kaçak kalan yabancıların ödemeleri gereken cezalı harç miktarlarını tam olarak öğrenmek için sınır kapılarındaki veya havalimanlarındaki vize ihlali ofislerine müracaat etmeleri gerekmektedir. Vize ihlali hallerinde uygulanacak olan para cezası miktarı ve cezalı harç tutarı yabancıların vatandaşı oldukları ülkeye ve kaçak durumunda Türkiye’de kaldıkları zamanın mahiyetine göre farklı şekillerde hesaplanmaktadır.Örnek olarak sunulan cezalı harç tutarları fikir verme amaçlı olup en doğru miktarlar vize ihlal ofisleri tarafından hesaplanmaktadır.

Azerbaycan uyruklu yabancıların Türkiye’de 30 gün vizesiz olarak kalma hakkı bulunmaktadır. Toplam 9 ay Türkiye’de kalan Azerbaycan uyruklu bir yabancı,ilk ay vizesine uygun olarak, geri kalan 8 ayı ise kaçak olarak geçirmiş olacaktır. Bu halde ödemesi gereken cezalı harç miktarı; 50 USD (İlk ay bedeli) + 70 USD (İlk aydan sonraki her ay için 10 USD) + Kart bedeli olarak hesaplanmaktadır.

Gürcistan uyruklu yabancıların Türkiye’de 90 gün vizesiz olarak kalma hakkı bulunmaktadır. Toplam 9 ay Türkiye’de kalan Gürcistan uyruklu bir yabancı, 6 ay kaçak kalmıştır. Bu durumda ödemesi gereken ceza miktarı; 50 USD (İlk ay bedeli) + 50 USD (İlk aydan sonraki her ay için 10 USD) + Kart bedeli + Vize harcı olarak hesaplanmaktadır.

Özbekistan uyruklu yabancıların Türkiye’de 30 gün vizesiz olarak kalma hakkı bulunmaktadır. Toplam 6 ay Türkiye’de kalan Özbekistan uyruklu bir yabancı, 5 ay kaçak kalmıştır. Bu durumdaki Özbekistan vatandaşının ödemesi gereken miktar; 50 USD (İlk ay bedeli) + 40 USD (İlk aydan sonraki her ay için 10 USD) + Kart bedeli + Vize harcı olarak hesaplanmaktadır.

Vize İhlali Durumunda Cezalı Harç Nereye Ödenir?

Türkiye’de kaçak kalan yabancıların sınır dışı edilmemek için cezalı harç miktarlarını en kısa sürede ödemeleri gerekmektedir.Bahsedilen ceza tutarı havalimanlarında bulunan vize ihlali ofisine ödenmektedir. Türkiye’de kaçak kalan yabancılar için cezalı harç miktarı da bu ofislerde hesaplanmaktadır.

Bu yazımızda kaçak yabancılar için cezalı harç miktarları konusunda bazı örneklerle bu miktarın nasıl belirlendiğini kısaca anlatmaya çalıştık. Fakat kesin ceza tutarlarını sınır kapılarında ve havalimanlarında bulunan yabancılar ofisinden öğrenebilirsiniz.

Abone Ol
Bildir
guest
38 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Kadyr
Kadyr
1 ay önce

Merhaba ben Türkmenistan vatandaşıyım ve burada üniversteyi bitirdim ikamet iznimin süresi eylül ayında bitiyor ama üniyi bitirdiğim için mezun olduğum günden itibaren ikametim iptal ediliyormuş temmuz ayındada mezun oldum ama bunlardan haberim yoktu şimdi iki ay için ne kadar ceza ödemem gerekiyor teşekkürler))

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
1 ay önce
Yanıtla  Kadyr

Merhaba, çıkışta 500 – 750 TL arasında bir cezai durumunuz olacaktır.

Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

Bayram Kurbanov
Bayram Kurbanov
2 ay önce

merhaba, ben Türkmenistan vatandaşıyım, 2019 yılın ekim ayında ikametim iptal oldu(kaçak kaldım) Ağustos ayının sonunda Türkiye’den çıkış yapacağım, Türkiye’yi terke davet kararı alındı, 30 gün içinde Türkiye’yi terk etmem gerekiyor, çıkış yaptığımda ortalama kaç tl ceza ödemem gerekiyor? şimdiden teşekkür ederim.

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
2 ay önce

Merhaba, terke davet yazısı almış yabancılar günü içinde çıkış yaparlarsa çıkışta ceza ödemezler.

Vidad
Vidad
2 ay önce

Merhaba bir bucuk yıldır Turkiyede yasiyorum acaba Azerbaycana donuste kac para cezam olucak?

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
2 ay önce
Yanıtla  Vidad

MErhaba, 2000 TL civarında bir para cezası ödemeniz gerekecek.

İsmayıl
İsmayıl
2 ay önce

Merhabalar. Ben Azerbaycan vatandaşıyım. Türkiyede 5 seneye yakındır kaçak kalıyorum. Şimdi giriş-çıkış yapmadan cezamı ödeyip oturma izni alabilirmiyim? Ve ya çıkış yaparsam ne kadar zaman biriminde Türkiyeye geri dönebilirim?

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
2 ay önce
Yanıtla  İsmayıl

Merhaba, giriş çıkış yapmadan oturma izni alma imkanınız yoktur, cezanızı ödeyip çıkmanız durumda ise en az 5 yıl Türkiye’ye giriş yapamazsınız.

Mado
Mado
2 ay önce

Merhaba 2020 şubatda oturma iznim bitdi gitmedim ağustosun sonu gidiyorum cezam ne kadar olur ve ne kadar süre türkiyeye geçemem azarbeycan vatandaşıyım

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
2 ay önce
Yanıtla  Mado

Merhaba, maksimum bin TL civarında bir ceza söz konusu olabilir, uzun bir süre Türkiye’ye gelmeyecekseniz cezanızı ödemeniz şart değildir.