Oturma İzniKaçak yabancılar için harç miktarları

Kaçak yabancılar için cezalı harç miktarları son dönemde yabancıların en çok sorduğu sorular arasında yer alıyor. Türkiye’de bulundukları süre zarfında vize/ikamet ihlalinde bulunan yabancıların ihlal süreleri göz önünde bulundurularak belirli sürelerle Türkiye’ye girişlerine yasak uygulanmaktadır. Diğer yandan Türkiye’ye gelerek vize/ikamet ihlalinde bulunup kaçak durumuna düşen ve çıkışta vize/ikamet ihlalinden doğan cezalı harç miktarını ödemeyen yabancılar Türkiye’ye 5 yıl giriş yasağı ile karşılaşmaktadır. Bilindiği üzere, gidilen ülkede vize süresinden fazla bir süre kalma durumunda vize ihlali cezası uygulanmaktadır. Süre ihlali dışında, Türkiye’ye sınır kapıları haricinde illegal olarak kaçak bir şekilde girilmesi de vize ihlali sonucunu doğurmaktadır.

Diğer yandan, vize süresini ve amacını aşmak, Türkiye’ye kaçak yollarla girmek dışında oturma izni ve çalışma izni de bildirilen biçiminden farklı uygulandığı hallerde vize ihlaline sebep olmaktadır. Çalışma izni süresi bitmesine rağmen Türkiye’de çalışmaya devam eden yabancılar ya da ikamet izni süresi tamamlanmasına rağmen Türkiye’de oturmaya devam eden yabancılar vize ihlalinde bulunarak Türkiye’de kaçak kalmaktadır. Sayılan tüm vize ihlali durumlarında yabancılara para cezası uygulanmaktadır. Yazımızın devamında, Türkiye’de kaçak kalan yabancılar tarafından en çok merak edilen konulardan biri olan cezalı harç miktarları hakkında detayları ve nasıl hesaplandığını bulabilirsiniz.

Vize İhlali ve Kaçak Kalma Durumu

Bilindiği üzere, vize ihlali yapan yabancılar Türkiye’de kaçak olarak tanımlanmaktadır.Kaçak durumuna düşen yabancıların ikamet izni harcına ek olarak ceza ücreti de ödemesi gerekmektedir. Söz konusu ceza yıllık ikamet izni harcının 2 katı olarak hesaplanmaktadır. Bazı ülke uyruklu yabancıların kaçak durumunda hesaplanan bu ücrete ek olarak vize harcı ödemeleri de istenmektedir. Vize ihlali ve kaçak kalma durumunda yabancılara para cezasının yanı sıra 1 ay ile 5 yıl arasında ya da süresiz Türkiye’ye giriş yasağı kararı verilmektedir.

Türkiye’de kaçak kalan yabancıların evraklarının tam olmaması, usule aykırı davranış, cezanın eksik beyanı ve eksik ödenmesi, yabancı hakkında sınırlama bulunması, Türkiye’ye yeniden girişin usullere uygun yapılmaması, girdikten sonraki ikamet izni başvurusunda hata yapılması veya sürenin aşılması gibi durumlarda 5 yıl boyunca Türkiye’ye giriş yasağı (Deport) kararı verilebilmektedir. Bu nedenle ilgili süreçlerin büyük bir titizlikle ve danışmanlar aracılığıyla yürütülmesi önerilmektedir.

Kaçak Yabancılar için Cezalı Harç Miktarları Nasıl Hesaplanır?                                                  

Türkiye’de kaçak kalan yabancıların ödemeleri gereken cezalı harç miktarlarını tam olarak öğrenmek için sınır kapılarındaki veya havalimanlarındaki vize ihlali ofislerine müracaat etmeleri gerekmektedir. Vize ihlali hallerinde uygulanacak olan para cezası miktarı ve cezalı harç tutarı yabancıların vatandaşı oldukları ülkeye ve kaçak durumunda Türkiye’de kaldıkları zamanın mahiyetine göre farklı şekillerde hesaplanmaktadır.Örnek olarak sunulan cezalı harç tutarları fikir verme amaçlı olup en doğru miktarlar vize ihlal ofisleri tarafından hesaplanmaktadır.

Azerbaycan uyruklu yabancıların Türkiye’de 30 gün vizesiz olarak kalma hakkı bulunmaktadır. Toplam 9 ay Türkiye’de kalan Azerbaycan uyruklu bir yabancı,ilk ay vizesine uygun olarak, geri kalan 8 ayı ise kaçak olarak geçirmiş olacaktır. Bu halde ödemesi gereken cezalı harç miktarı; 50 USD (İlk ay bedeli) + 70 USD (İlk aydan sonraki her ay için 10 USD) + Kart bedeli olarak hesaplanmaktadır.

Gürcistan uyruklu yabancıların Türkiye’de 90 gün vizesiz olarak kalma hakkı bulunmaktadır. Toplam 9 ay Türkiye’de kalan Gürcistan uyruklu bir yabancı, 6 ay kaçak kalmıştır. Bu durumda ödemesi gereken ceza miktarı; 50 USD (İlk ay bedeli) + 50 USD (İlk aydan sonraki her ay için 10 USD) + Kart bedeli + Vize harcı olarak hesaplanmaktadır.

Özbekistan uyruklu yabancıların Türkiye’de 30 gün vizesiz olarak kalma hakkı bulunmaktadır. Toplam 6 ay Türkiye’de kalan Özbekistan uyruklu bir yabancı, 5 ay kaçak kalmıştır. Bu durumdaki Özbekistan vatandaşının ödemesi gereken miktar; 50 USD (İlk ay bedeli) + 40 USD (İlk aydan sonraki her ay için 10 USD) + Kart bedeli + Vize harcı olarak hesaplanmaktadır.

Vize İhlali Durumunda Cezalı Harç Nereye Ödenir?

Türkiye’de kaçak kalan yabancıların sınır dışı edilmemek için cezalı harç miktarlarını en kısa sürede ödemeleri gerekmektedir.Bahsedilen ceza tutarı havalimanlarında bulunan vize ihlali ofisine ödenmektedir. Türkiye’de kaçak kalan yabancılar için cezalı harç miktarı da bu ofislerde hesaplanmaktadır.

Bu yazımızda kaçak yabancılar için cezalı harç miktarları konusunda bazı örneklerle bu miktarın nasıl belirlendiğini kısaca anlatmaya çalıştık. Fakat kesin ceza tutarlarını sınır kapılarında ve havalimanlarında bulunan yabancılar ofisinden öğrenebilirsiniz.

38 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Kadyr
Kadyr
2 ay önce

Merhaba ben Türkmenistan vatandaşıyım ve burada üniversteyi bitirdim ikamet iznimin süresi eylül ayında bitiyor ama üniyi bitirdiğim için mezun olduğum günden itibaren ikametim iptal ediliyormuş temmuz ayındada mezun oldum ama bunlardan haberim yoktu şimdi iki ay için ne kadar ceza ödemem gerekiyor teşekkürler))

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
2 ay önce
Yanıtla  Kadyr

Merhaba, çıkışta 500 – 750 TL arasında bir cezai durumunuz olacaktır.

Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

Bayram Kurbanov
Bayram Kurbanov
3 ay önce

merhaba, ben Türkmenistan vatandaşıyım, 2019 yılın ekim ayında ikametim iptal oldu(kaçak kaldım) Ağustos ayının sonunda Türkiye’den çıkış yapacağım, Türkiye’yi terke davet kararı alındı, 30 gün içinde Türkiye’yi terk etmem gerekiyor, çıkış yaptığımda ortalama kaç tl ceza ödemem gerekiyor? şimdiden teşekkür ederim.

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
3 ay önce

Merhaba, terke davet yazısı almış yabancılar günü içinde çıkış yaparlarsa çıkışta ceza ödemezler.

Vidad
Vidad
3 ay önce

Merhaba bir bucuk yıldır Turkiyede yasiyorum acaba Azerbaycana donuste kac para cezam olucak?

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
3 ay önce
Yanıtla  Vidad

MErhaba, 2000 TL civarında bir para cezası ödemeniz gerekecek.

İsmayıl
İsmayıl
3 ay önce

Merhabalar. Ben Azerbaycan vatandaşıyım. Türkiyede 5 seneye yakındır kaçak kalıyorum. Şimdi giriş-çıkış yapmadan cezamı ödeyip oturma izni alabilirmiyim? Ve ya çıkış yaparsam ne kadar zaman biriminde Türkiyeye geri dönebilirim?

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
3 ay önce
Yanıtla  İsmayıl

Merhaba, giriş çıkış yapmadan oturma izni alma imkanınız yoktur, cezanızı ödeyip çıkmanız durumda ise en az 5 yıl Türkiye’ye giriş yapamazsınız.

Mado
Mado
3 ay önce

Merhaba 2020 şubatda oturma iznim bitdi gitmedim ağustosun sonu gidiyorum cezam ne kadar olur ve ne kadar süre türkiyeye geçemem azarbeycan vatandaşıyım

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
3 ay önce
Yanıtla  Mado

Merhaba, maksimum bin TL civarında bir ceza söz konusu olabilir, uzun bir süre Türkiye’ye gelmeyecekseniz cezanızı ödemeniz şart değildir.

Gül
Gül
4 ay önce

Kaçak kalanlar ceza parasını öderse tekrer giriş yapabilirmi ne kadar süre içinde giriş yapabilir cevap için teşekkür

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
4 ay önce
Yanıtla  Gül

Merhaba, kaçak kalan yabancılar çıkışta cezalarını ödeseler bile kaçak kaldıkları sürenin iki katı kendi ülkelerinde kalmak zorundadır.

Sitemizin içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

Kerem
Kerem
4 ay önce

Mrb benim eşim azerbaycanlı 2019 da turkiyeye giris yaptı oturma izni icin başvuru yaptık kabul olmadi ıkibuçuk senedir kaçak durumda cezası fiyat olarak nekadar çıkar tşk

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
4 ay önce
Yanıtla  Kerem

MErhaba, 1500-2000 TL arasında bir ceza ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Sitemizin içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

ERDİNÇ DOĞAN
ERDİNÇ DOĞAN
6 ay önce

9 martta kaçak duruma düştüm 28 nisanda evlendim eşim türk vatandaşı Ankara da yasıyoruz sağlık kontroleri sebebiyle giriş çıkış yapmam mümkün degil nasıl yardımcı olursunuz.

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
6 ay önce

Merhaba, GÖÇ idaresi sizin durumunuzda olan yabancılar yeniden bir af getirmedikçe maalesef ki yapılacak bir başvuru bulunmamaktadır.

Leyla
Leyla
7 ay önce

Merhaba benim oturma iznim mart 2020de bitmişti tekrar başvuru yaptım ve 1hafta öncesinde iptal oldu. Ülkeden çıktığımda kaç zaman sonra giremiyorum? Ve Şuan üniversite sınavına hazırlanıyorum üniversiteye girersem para cezamı ödeyip yasak yemeden tekrar ülkeye gire biliyormuyum?

HÜSEYİN
HÜSEYİN
8 ay önce

YURDA KAÇAK YOLLARLA GİRİŞ YAPMIŞ BİR AFGAN İŞÇİ TÜRKİYE DE YASAL OLARAK YAŞAMAK İSTİYOR VE SONRASINDA AİLESİNİ YANINA GETİRMEK İSTİYOR .BU ARKADAŞIN NE YAPMASI LAZIM (PASAPORTU YOK)

EVREN
EVREN
8 ay önce

Merhabalar, eksik form nedeniyle oturma izni reddedilen bir arkadaşım var. Ancak eşi izin aldı. Arkadaşın geçen sürede vizesi bitti. Kendisi bu şartlarda aile izninden faydalanabilir mi? Yoksa cezalı çıkış yapıp, tekrar iran’dan vize alıp gelmesi mi gerekir? Teşekkürler.

mahmut
mahmut
8 ay önce

Ya benim bir arkadaşım var 10 senedir burada 4 yıl kaçak durumda kendi ülkesine dönmek istiyor bu ay Ama o 4 yıl içinde pasaport yenilendi bir problem olur mu cikis yaparken. Ve ülkesine döndü zaman ona adlı sicil kaydı lazım olacak iş için onu alabilir mi?

mahmut
mahmut
8 ay önce
Yanıtla  Ata Kurumsal

Ama şuanda kaçak durumda ve o pasaportla giriş yapılmadı?

mahmut
mahmut
8 ay önce
Yanıtla  Ata Kurumsal

O pasaport numarayı göç müdürlüğüne bildirmedim. O bakımdan bir problem olur mu?

mahmut
mahmut
8 ay önce
Yanıtla  Ata Kurumsal

Peki yeni pasaportla cikis yaparsa yurtdışıdayke alamaz mi?

mahmut
mahmut
8 ay önce
Yanıtla  Ata Kurumsal

O pasaport numara göç müdürlüğü bildirmedim. O bakımda bir problem olur mu

Zayed
Zayed
8 ay önce

Kaçak kaldım diye cikis yaparken para cezası ödemedim bu adlı sicil kaydına geçer mi?

Zayed
Zayed
8 ay önce

Selam aleykum abi ben ingliz vatandasiyim.
Yurtdisindayim.
Turkiyeden adli sicil kaydi alabilir miyim? 15 sene kaldim burada sadece son 7 sene kaçak olarak kaldim. Ceza odemedim. Suanda 21 yaşındayım. Küçükken bana yabancı kimlik no verildi onu kullanabilirmiyim? Yada kaçak kaldım diye adlı sicil kaydı vermeyebilir ler mi?

Sam
Sam
8 ay önce

Slm suanda 20 yasindayim 6 yıl kacak kaldım türkiyede . Ülkeme geri döndüm şimdi bana adlı sicil kaydı lazım turkiyeden temin edebilirmiyim ? Yabancı kimlik numaram yok. Sadece 12 yaşındayken verilen çocuk yabancı kimlik numarası var ?

Sam
Sam
8 ay önce
Yanıtla  Ata Kurumsal

Ya soyle bir sey var pasaportum yenilendi problem olur mu. Simdi pasaport numarasi farkli ya ondan soruyorum?