Türkiye'de Eğitim

Türkiye’de Staj Yapmak İsteyen Yabancı Öğrencilerin Yapması Gerekenler

Dünya sıralamalarında üst sıralarda yer alan üniversiteleri, farklı sektörlerde öncü konumda bulunan sanayi dalları ve öğrencilere sağladığı kaliteli hayat standartlarıyla Türkiye, pek çok yabancı öğrencinin staj yapmak için tercih ettiği ülkeler arasında yer alıyor.

Türkiye’de staj yapmak isteyen yabancı öğrenciler için iki farklı mevzuat bulunuyor;

 1. Türkiye sınırları içerisinde eğitim gören yabancı uyruklu öğrenciler, okullarının statüsünde staj yapmaları zorunlu ise işletmelerde uygulamalı eğitim ve öğretim kapsamı adı altında ekstra hiçbir şey yapmadan stajlarını gerçekleştirebilirler.
 2. Eğitimlerini yurtdışında tamamlamış ancak Türkiye’deki bir işletmede staj yapmak isteyen yabancı uyruklu öğrenciler ise 4817 sayılı kanunun 55. maddesi kapsamına girerler ve bu durumdaki yabancı uyruklu öğrencilerden çalışma izni talep edilir.

Türkiye’de Eğitim Gören Yabancıların Staj Yapması İçin Gerekenler Nelerdir?

Türkiye’de eğitimlerini tamamlayan ve okulları staj yapmayı zorunlu kılan yabancı uyruklu öğrenciler, Türk öğrenciler ile aynı statüdedir ve öğrenciler arasında hiçbir ayrım yapılmamaktadır. Staj kapsamında yer alan yabancı uyruklu öğrencilerin çalışması ‘’gelir getiren bir iş’’ kapsamına girmez. Burada dikkat edilen temel nokta ise; yabancı uyruklu öğrencilerin staj dosyalarını ve staj için gerekli olan tüm belgelerini eksiksiz şekilde tamamlaması ve staj süresi boyunca tatbiki öğrenime katılmasıdır.

Türkiye Dışında Eğitim Gören Yabancıların Türkiye’de Staj Yapması İçin Gerekenler Nelerdir?

Türkiye dışında bir üniversitede eğitimlerini tamamlayan ve Türkiye’de staj yapmak isteyen yabancı öğrenciler; yabancıların çalışma izinleri hakkındaki kanun yönetmeliğine tabi tutulurlar. İlgili kanun yönetmeliğinin bu konuyu kapsayan 55. maddesi ise şöyledir;

 • Eğitim süresi ile sınırlı olmak ve iki yılı geçmemek üzere durumunu belgeleyen tüm yabancı uyruklu öğrenciler,
 • Üniversiteler ile kamu kurum ve kuruluşları aracılığıyla kültürel faaliyetlerde bulunmak, bilgi ve görgülerini arttırmak isteyen yabancı öğrenciler,
 • İçişleri ve Dışişleri Bakanlığı ile Yüksek Öğretim Kurumu’nun karşılıklı olarak izin vermeleri halinde uluslararası stajyer öğrenci programlarında Türkiye’ye gelecek yabancı öğrenciler, Türkiye’de belirledikleri kurum ve kuruluşlarda staj yapabilirler.

Yabancı uyruklu öğrencilerin eğitim gördükleri üniversitelerin ‘’mecburi uygulamalı staj’’ programları bulunmaması durumunda, yabancıların iş veya meslek deneyimi kazanması için başvuruda bulunacakları tüm staj programları Türkiye yasaları gereğince çalışma iznine tabi tutulmuştur. Bu durumdaki yabancı uyruklu öğrenciler herhangi bir işletmede hangi ad altında çalışırsa çalışsın sigortalı işçi kapsamına girecektir. Bu durumdan dolayı çalışma izni bulunmayan yabancı uyruklu öğrenciler ‘’kaçak işçi’’ kapsıma girer ve bu durumun belirlenmesi halinde kişiye de işletmeye de Türkiye yasalarına göre cezalar uygulanır.

Yabancı Uyruklu Öğrencilerin Stajyer İzni Alması İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

 • Türkiye’de eğitim gören ve okullarının zorunlu staj programı bulunmayan; ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri stajlarını tamamlamak için çalışma izni alması gerekir.
 • Ön lisan ve lisans bölümlerinde eğitim gören yabancı uyruklu öğrencilerin staj izinleri ilk yılın ardından başlar ve staj çalışma süreleri haftada 24 saat ile sınırlıdır.
 • Lisans ve ön lisans bölümlerindeki öğrencilerin çalışması hakkındaki usul ve esaslar, Türkiye Göç Politikaları Kurulunca belirlenir. Ayrıca Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı da bu konuda yetkili mercidir.

 Yüksek Lisans Ve Doktora Öğrencilerinin Staj İzni Alması İçin Yapması Gerekenler

Türkiye’de yüksek lisans ve doktora programında eğitim gören yabancı uyruklu öğrencilerin staj izinleri sadece çalışma iznine bağlı olarak gerçekleşir.

Türkiye’de çalışma izni alan yüksek lisans ve doktora öğrencilerin çalışma izni sürelerinin toplamı ikamet sürelerinin toplamına eklenir. Aynı dönem içinde geçerli olan ikamet izinleri ise bu hesaplayama eklenmez ve ayrı bir süre olarak değerlendirilir.

Çalışma izinleri bulunan ve bu izin kapsamında staj yapan yabancı uyruklu yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin ayrıca ikamet izni almalarına gerek yoktur. Fakat çalışma izin süreleri biten ve bu süreyi uzatmak istemeyen yabancıların öğrenci ikameti alması zorunludur.

Av. Batın Yılmaz

Potansiyel bir iş sözleşmesini yansıtan yukarıdaki şartlar yalnızca ek tartışmalar için bir temel olarak sunulmuştur ve yasal olarak bağlayıcı bir yükümlülüğü yoktur. Tüm tarafların dahil olduğu bir sözleşme son haliyle yazılı olarak yapılmadıkça yasal olarak bağlayıcı hiçbir yükümlülük oluşmayacak, olduğu ima edilmeyecek ya da olduğu sonucuna varılmayacaktır.

İlgili Makaleler

57 Yorum

 1. Merhaba, kardeşim avusturyada otel turizim lisesinde okuyor…kendisi avusturya vatandaşı ama mavi kimlik kartı da var…Türkiyede herhangi bir otelde staj yapabilirmi? Bir kaç otel ile görüştük ancak sağlık sigortası olmadığı için Türkiyede kabul etmediler

 2. Merhaba, ben Danimarka’da eczacilik master’imi yapıyorum. Zorunlu staj yapmam gerekiyor (eczanede). Ben turkiyede yapmak istiyorum stajımı, turk vatandasiyim. Ne yapmam gerekiyor ilk olarak?

 3. Merhaba, ben Suriye vatandaşıyım. Türkiye’de ortaokulu son sınıfı ve liseyi bitirdim. Şuan yine Türkiye’de hukuk okuyorum. Sorum şu; benim türk vatandaşım şimdilik yok, yine staj yapabilir miyim?

 4. Merhaba, Hindistan’da biyomedikal mühendisliği okuyan Hintli bir öğrenci okulunun son dönemindeki zorunlu stajı Türkiye’de yapmak için şirketlere başvurup kabul alması durumunda çalışma izni alarak mı gelir? Hangi tür vize gerekir? Sigortalanma durumu olur mu?

 5. iran vatandasiyim turkiyede göçmen olarak yasiyorum ortaokul a gittim lisedeyim staj yeri buldum fakat garanti bankasina sadece maas yatirabiliyorlar banka karti alamiyorum nasil olucak pasaportum yok

 6. Merhabba ! Pakistan vatandaşıyım. Türkiye'de uluslararası ticaret okuyorum , 1. sınıftayım. İlk yıldan itibaren staj yapabilir miyim?
  
  1. Merhaba, okulunuz staj mecbruriyeti istiyorsa evet yapabilirsiniz. Staj yapacağınız yeri okulunuz tespit edecektir.

 7. Merhaba. Ben Bosna Hersek vatandaşiyim ve biokimya ve fizyoloji mezun oldum Bosna Hersekte. Sorum bu, acaba İstanbulda staj yapabilir miyim?

  1. Merhaba, mezun olduğunuz okul zorunlu staj şartı aramamış anladığımız kadarı ile bu durumda Türkiye’de staj yapma imkanınız maalesef bulunmamaktadır.

 8. merhaba,
  Ben Türkiye”de yüksel lisans yaptım ve Şubat”ta mezun oldum.Azerbaycan vatandaşıyım. Türkiye”de iş bulamadım. Stajyer olarak işe girmek istiyorum. Yapmam gerekenler nelerdir?
  Şimdiden teşekkür ederim

  1. Merhaba, staj mecburiyeti olan bir bölümden mezun olduysanız staj yerinizi okulunuz bulmaktadır. Mecburiyetiniz yoksa staj yeri bulmakla iş bulmak aynı şeylerdir. İş bulamadıysanız staj yeri bulmanız da zor olacaktır.

   Sitemizin içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 9. Merhabalar Ben Azerbaycan Türküyüm.Şuan Azerbaycanda turizm ve otel işletmeciliği okuyorum 3 cü sınıfım.Bu yaz Türkiyenin her hangi bir bölgesinde(daha çok turizmin çok daha canlı olduğu antalya falan ) ücretli staj yapa bilirmiyim?

 10. Merhaba
  Ben Iraklıyım liseyi Türkiyede bitirdim, Türk diplomam var. Şuan medipol üniversitesine kaydolacağım ama staj zorunlu değil diye duydum.Biz staj yeri bulamamiz lazım bu haldeyse ben staj yapabiliyor muyum?? Sivil havacılık kabin hizmetleri bölümü.

  1. Merhaba, staj yerinizi okulunuz tespit edip sizi yönlendirecektir. Lütfen öğrenci işleriyle görüşün.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 11. Merhaba
  Ben Almanya’da Hemşire Asistanlığı okuyorum. Ağustosda bitiyor mesleğim.
  6. Ayda benim 3 hafta izinim/tatilim var, acaba Hastanede staj yapma izinim var mi? Yapabilir miyim?

   1. bunun icin calışmak istediğim hastaneyi aramam gerekiyor değil mi? Zamanım kısıtlı ve 1 ayım kaldı. Pandemiden dolayı kabul etmeyecekler diye korkuyorum.
    Arayıp sormam mi lazım çalışmak istediğim hastaneyi, yoksa bir internet sayfasından mi başvuru yapmam lazım?

 12. Merhaba, tyrkiyede devletin bursu ile lisans okumak istiyorum üniversite bitikden sonra tyrkiyede çalişma izini alabilirmiyim acaba?

  1. Merhaba,
   Lisans eğitiminiz bittikten sonra işvereniniz sizin için çalışma izni başvurusunda bulunabilir.
   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

   1. Cevapladiginiz için çok teşekur ediyorum.

    Bir site de şöyle yazıyordu:tyrkiyede burs ile okuyan on lisans ve lisans ogrencileri okul bittikten sonra iş bulsalar bile çalişamazlar

    1. Merhaba, evet en az bir sene kendi ülkenizde mezun olduğunuz bölümde çalıştıktan sonra iş bulmanız durumunda çalışma izni alabilirsiniz.

     1. Yani tyrkiyede mezun olduktan sonra kendi ülkeme geri dönüp bir sene çalıştıktan sonra tekrar tyrkiye ye dönüp iş izni almam mi lazim?

     2. Merhaba, öğrenci ikametiniz yerine kendi ülkenizde ki Türk büyükelçiliği üzerinden çalışma izni başvurunuzu yaparsanız bir ihtimal çalışma izni almanız mümkündür başka yolu yok maalesef.

     3. Tekrar merhaba
      Cevapladiginiz için minnettarım

      Nasil yani öğrenci ikameti yerine?

      Mezun olduktan sonra (lisans) 1sene kendi ülkemde çalişmama gerek yokmu yani?

     4. Evet, öğrenci ikametini yerine kendi ülkenizde ki Türk büyükelçiliği üzerinden başvuru yapmanız durumunda bir ihtimal kabul edilme durumu bulunmaktadır.

      Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 13. Merhaba, Türk vatandaşıyım. İtalya’da master yapıyorum ve zorunlu stajımı Türkiye’de yapmak istiyorum. Okul tarafından sigortalandım. Türkiye’de özel bir şirkette çalışırken şirketin ayrıca SGK girişi yapması gerekiyor mu?

  1. Merhaba, evet Türk vatandaşı olduğunuz için sizin staj sigortanızın yapılması gerekmektedir.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 14. Bizim kuruma yurtdışında üniversite öğrencileri zorunlu olmayan isteğe bağlı staj için yabancı öğrenciler staja gelecekler. Bu öğrencilerin sigorta durumu nasıl olacak? Bir de bu öğrenciler için çalışma iznine gerek var mı?

  1. Merhaba, staj yapacak öğrenciler için çalışma iznine başvurmaya gerek yoktur. herhangi bir TC kimlik numaraları da olmadığı için sigorta girişi de yapılamamaktadır.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 15. Merhaba, Kanada’da okuyan Türk öğrenci , Türkiye’de staj yapabilir mi? Yapabilirse, işveren olarak bizim herhangi bir SGK yükümlülüğümüz doğacak mı?

  1. Merhaba, yabancı öğrenci zorunlu olmayan bir staj programına katılacaksa çalışma izni alınması zorunludur, fakat zorunlu bir staj programı ise YÖK tarafından alınan belge ile staj yapabilir, çalışma izni alınması zorunlu değildir.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 16. Merhaba
  Ben Almanya da pedagoji okuyorum ve 5. ve 6. sömestrda staj senesi oldugu icin, stajimi türkiyede yapmak istiyorum. Nasil ne yapmam gerekir?

  1. Merhaba, öncelikle staj yapacağınız firmayı ayarlamanız gerekir, firmayla anlaşmanız neticesinde ve firmanında yabancı çalıştırma kriterlerini sağlaması koşuluyla Bakanlığa başvurunuzun yapılması gerekir.
   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 17. Merhaba, bu sene ben hukuk olarak okula basladim ve 2 sene staj gormek zorundayim? Hollanda da mart 2020 ayindan beyri bulamiyorum bu corona yuzunden. Ve size sorum orda staj görmek ola bilir? Ve siz geri dönuş yaparsaniz bende kalan sorularimi soruyum.

 18. Merhaba. Ben Azerbaycan vatandaşiyim ve bu yil Biomedical engineering yüksek lisansı bitirdim Azerbaycanda. Sorum şu ki, ben İstanbulda staj yapmak istiyorum, bunun için ne gerekli ve herhangi bir hastanede staj yapa bilirmiyim?

 19. Merhaba . 

  Üniversity of sciance and tecnology yemen sana’a mezon oldum genel tıp ve cerrahi lisans . Şimdi ben staj yil yapmam gerikiyor ,

  Dahiliye 2 ay  , cerrahi 2 ay , çocuk 2 ay  , kadın doğum 2 ay , acıl 2 ay , seçim dönem 1 ay . Birincil sağlık hizmetleri 

  ( community ) 1 ay  .  . 
  Ne yapmam gekiyor?

  Teşekkur ederim 

 20. Süsən Xanim 1 ci sinif oldugunuzdan cetinki Türkiyede Staj ede bilersiniz.Unini gerey Bitirib ve ya 3 4 cü kurslarda Belke staj etmek olar.Hemde Men bildiyime Göre siz Öz oxuduqunuz Uniden Senet almalisiniz Staj uçun.Yaz Dönemindede Gelsez Islemek ucun gerey oturum izni alasiz.Bunlar biraz uzun Meselerdi.En yaxwisi Oxuduqunuz unini bitirdikden sonra Magistri Turkiyede edib,Daha sonra Isleyesiniz

 21. Merhaba,ben Azerbaycanda tıp fakultesi birinci sınıf öğrencisiyim.Bu yaz her hangi bir hastanede staj yapa bilmem için ne yapmam lazım?

 22. Merhaba,

  Ben Ingiltere’de BSc Biomedical okuyorum. Ikinci senedeyim, ve üç yıllık bir kurs. Bitirdikten sonra tıp okumayı düşünüyorum, ve sonradan Türkiye’ye taşınmayı istiyorum. Temmuz 2020 ikinci senem bitiyor, ve İstanbul, Türkiye de bir hastanede staj yapmak istiyorum, olur mu diye sormak istemiştim.

  Bilgi verirseniz mutlu olurum. Teşekkürler ederim.

 23. Merhabalar çok acil yazarsanız sevinirim kırgızistandaki üniversitede 6 yıllık kardiyolog bölümü bitirmiş bir öğrenci burada master yapmak istiyor bu staj gibi birşey mi oluyor veya burada master yapmak için neler yapması gerek lütfen bilen birisi varsa acil yazar mı lütfen

 24. Merhaba, yabancı uyruklu öğrenciyim staj yapabilmem için hangi belgelerimin olması lazım ve nereye başvurmam gerekiyor ?

 25. Benin ablam rusyada tıp okuyor.Zorumlu stajı var onuda turkiyede yapmak istiyor.Turkiyede staj yapmak için ne yapmalı

 26. Merhaba,
  Ben KKTC’de MBA eğitimi görüyorum. KKTC’de öğrenci oturma iznine ve Türkiye’ de turist oturma iznine sahibim. Turkiye’de staj yapmak için çalışma iznine ihtiyacım var mı?

  1. Merhaba, diş hekimliği yabancılara yasak meslekler arasında olduğu için maalesef resmi olarak çalışamazsınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu