Oturma İzni

Uluslararası Koruma Başvurusu Yapanlar Aile Birleşimi Yapabilir mi?

Türkiye Cumhuriyeti’nde uygulanmakta olan kanunlara göre, yabancıların yaptığı uluslararası koruma başvurusunun olumlu olarak neticelenmesi ve yabancıya “mülteci” veya “ikincil koruma” statülerinden biri verilirse, yabancıların ülke dışında bulunan eşleri veya ergin olmayan çocukları ile ergin olup çeşitli sebeplerden dolayı aileye bağımlı çocukların Türkiye’ye gelebilmeleri için “aile ikamet izni” kapsamında izin talep etme hakları bulunmaktadır. Bilinmesi gerekiyor ki, yabancıların Türkiye dışında bir ülkede sığınma başvurusu kabul edilmiş ve orada yasal olarak bulunan bir aile bireyi varsa, ilgili ülkedeki aile birleşimi hakkı çerçevesinden ülkeye kabulleri mümkün olabilmektedir. Eğer Türkiye’deki yabancıların yurt dışında bir yakını bulunuyorsa, bazı ülkelerin aile birleşimi başvurularını ilgili aile bireylerinin sizin adınıza yapmalarını talep ettiğini hatırlatalım. Eğer, yabancı Türkiye’de bulunuyorsa bu başvurular ilgili ülkelerin Türkiye’de bulunan büyükelçilik ya da konsolosluklarına yapılabilmektedir. Fakat, nihai kararlar ilgili ülke tarafından verilmektedir.

Bunun yanı sıra, Türkiye’de uluslararası koruma statüsüyle bulunan yabancıların, yurt dışında bulunan aile bireyleri için aile ikamet izni başvurusu yapabilmelerinin önünde yasal bir engel bulunmamaktadır. Bu konuda başvurular Göç İdaresi Genel Müdürlüğü‘ne yapılmakta olup, nihai kararlar da yine Göç İdaresi tarafından alınmaktadır. Eğer, Türkiye’de uluslararası koruma başvurusu yapan yabancıların aile birleşimleri hakkında sorularınız bulunuyorsa, yorumlar kısmından veya sizin için özel olarak hazırladığımız “Sorun Cevaplayalım” sayfamızdan bize iletebilirsiniz.

 

 

 

 

Av. Batın Yılmaz

Potansiyel bir iş sözleşmesini yansıtan yukarıdaki şartlar yalnızca ek tartışmalar için bir temel olarak sunulmuştur ve yasal olarak bağlayıcı bir yükümlülüğü yoktur. Tüm tarafların dahil olduğu bir sözleşme son haliyle yazılı olarak yapılmadıkça yasal olarak bağlayıcı hiçbir yükümlülük oluşmayacak, olduğu ima edilmeyecek ya da olduğu sonucuna varılmayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu