Türkiye'de EğitimYabancı Öğrenciler için Türkiye'de Açık Öğretim

Türkiye son yıllarda yükseköğretim alanında yaptığı ciddi yatırımlar ile pek çok yabancı öğrenci için en önemli eğitim noktalarından biri haline gelmiştir. Özellikle lisans, yüksek lisans ve doktora programlarına olan yabancı öğrenci ilgisinin yanı sıra yabancı öğrencilere ayrılan kontenjanlarda da artış gözlemlenmiştir. Türkiye’yi en çok Asya ve Afrika ülkelerinden öğrenciler tercih etmektedir. Günümüzde neredeyse Türkiye’nin tüm coğrafi bölgelerinde yabancı dilde eğitim veren üniversite ve fakülteler bulunuyor. Bunun yanı sıra, açık öğretim fakültelerine de yabancı öğrenciler kabul edilmeye başlamış olup, ayrılan kontenjanların da arttığını söyleyebiliriz. Bu yazımızda yabancı öğrenciler için Türkiye’de açık öğretim eğitimi hakkında bazı detaylardan bahsedeceğiz.

Türkiye’de Yabancı Öğrencilerin Eğitimi

Türkiye’de kural olarak herhangi bir lisans, önlisans, yüksek lisans, doktora veya açık öğretim programına kayıtlı olan yabancı öğrencilerin öğrenci ikamet izni almaları zorunludur. Bologna Süreci’nin de etkisiyle beraber Türkiye pek çok yabancı öğrencinin eğitim için tercih ettiği ülkelerden biri haline gelmiştir. Dünyanın pek çok ülkesindeki üniversiteler ve diğer eğitim kurumları ile yapılan karşılıklı anlaşma ve işbirlikleri sonucunda Türkiye’de alınan diplomalar uluslararası alanda geçerli kabul edilmektedir. Ayrıca, Türkiye Erasmus + kapsamında değişim programlarını uygulayan öncü ülkelerden biridir. Erasmus’a ek olarak, Türkiye’de öğrencilerin ve öğretim görevlilerinin hareketliliğini destekleyen Mevlana, Farabi gibi birçok değişim programı bulunmaktadır. Ek olarak, Türkiye’de bir üniversiteye örgün olarak kayıt olacak öğrencilerin YÖS sınavına katılmaları ve kendilerine ayrılan kontenjanlara göre tercih yapmaları ve puanlarına göre yerleştirilmeleri gerekmektedir.

Açık Öğretim Eğitimi

Türkiye’de açık öğretim programına başvurmak isteyen Yabancı Uyruklu öğrenciler yurt dışı lise ve dengi okullardan mezun olarak Milli Eğitim Müdürlüklerinden veya Konsolosluklardan Denklik Belgesi alan öğrenciler Açık Öğretim programlarına kayıt yaptırabilirler. Lisans ve diğer programlara yerleşebilmek için gerekli YÖS şartı açık öğretim fakültelerinde aranmamaktadır. Kendi ülkesinde lise veya dengi bir okuldan mezun olan bir yabancı öğrenciler geçerli bir denklik belgesi alarak bu belge ile açık öğretim fakültelerine doğrudan kayıt yaptırabilmektedir. Açık öğretim fakültelerine kayıt yaptıran öğrenciler öğretimlerine uzaktan devam ederken, aldıkları derslerden dönemde 2 defa vize ve final olmak üzere sınavlara tabi tutulmaktadır. Açık öğretim fakültesi mezunları örgün öğretim öğrencileri ile aynı bölümlerde eğitim alabilir ve yine diplomaları uluslararası alanda geçerli kabul edilir. Sadece fark olarak diplomalarının fakülte kısmında “Açık Öğretim Fakültesi” belirtilmektedir.

Hangi Bölümlerde Açık Öğretim Eğitimi Bulunuyor?

Türkiye’de başta Eskişehir Anadolu Üniversitesi ve Erzurum Atatürk Üniversitesi olmak üzere bazı üniversitelerde açık öğretim fakülteleri bulunuyor. Hem lisans hem de önlisans programları konusunda geniş bir yelpazeye sahip bu üniversitelerde seçeceğiniz bölümlere göre toplam 4 ya da 8 dönemde mezun olarak diploma alma şansınız bulunuyor. Temel kural olarak Türkiye’de önlisans programlarında eğitim süresi 2 yılken, lisans programlarında bu süre 4 yıldır. Ayrıca unutulmamalıdır ki Türkiye’de açık öğretim fakültelerinde yüksek lisans ve doktora yapılamamaktadır. Yüksek lisans eğitiminde tezli ve tezsiz programlar bulunurken, doktora programı tamamen örgün eğitim olarak uygulanmaktadır. Açıköğretim programları hakkında buradan ve buradan detaylı bilgi alabilirsiniz.
Türkiye’de yabancıların açık öğretim eğitimleri hakkında sorularınız bulunuyorsa, bize yorumlar kısmından iletebilirsiniz.

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle