Türkiye'de Eğitim

Yabancı Öğrenciler YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı)’na Girebilir mi?

Lise öğrenimini tamamlamış kişiler, daha geniş iş olanakları ve eğitim alma sebebiyle üniversiteye girmek istemektedir. Türk vatandaşları, lise eğitimi sonrası YKS sınavına girerek, aldığı puana göre Türkiye’deki üniversitelere yerleşmeye hak kazanır. Peki lise eğitimini Türkiye’de tamamlamış yabancılar da YKS’ye girmeli midir? Yabancı uyruklu öğrenciler YKS’ye girmek zorunda mıdır?

Yabancı Öğrenci YKS

 

Yabancılar YKS’ye Başvurabilir mi?

Evet, yabancılar Yükseköğretim kurumları sınavına başvurabilir, sınava da girebilir. Ama Türk vatandaşlığına sahip olmadan YKS sınavı sonuçlarına göre üniversitelere kayıt yaptıramazlar. Bunu bir örnek ile pekiştirebiliriz:

Selma bir Azerbaycan vatandaşı ve 2019 yılının Mart ayında YKS’ye başvuru yaptı. Sınavına girdi ve güzel bir not aldı. Kazandığı üniversite Ağustos ayında kayıtlarını başlattı. Eğer Selma bu süre zarfında Türk vatandaşı olursa herhangi bir sorun çıkmaksızın üniversitesine başlayacaktır. Ancak üniversite kayıt tarihine dek Türk vatandaşı olamaz ise üniversiteye kayıt yaptıramayacaktır.

Yabancılar YKS’ye Girmek Zorunda mıdır?

Hayır, yabancılar eğitimlerini Türkiye’de görseler dahi eğer Türk vatandaşlığı almamışlarsa YKS’ye girme zorunlulukları bulunmamaktadır. Ama tercihen kendilerini deneme adına başvurup sınava katılabilirler. Ancak bu sonuç ile bir üniversite kaydı yaptıramazlar.

Yabancılar Türkiye’de Üniversite Okumak için Hangi Sınava Girmelidir?

Yabancı öğrenciler Türkiye’de üniversite okumak için Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı yani YÖS’e girmelidir. Lise eğitimlerini nerede tamamladıkları fark etmemektedir. YÖS sınavı kayıt olmak istenen üniversiteye göre değişiklik gösterir. Örnek olarak: İstanbul üniversitesi YÖS sınavı için bir gün belirler ve bunu kendi inisiyatifleri neticesinde sadece İstanbul’da veya başka şehirlerde de yapabilir. Her üniversitenin kendi YÖS sınavı olmayabilir. Başka bir üniversite, İstanbul üniversitesinin YÖS sınavı sonuçlarına göre sizi kabul edebilir.

YÖS sınavı hakkında daha detaylı bilgiye bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Av. Batın Yılmaz

Potansiyel bir iş sözleşmesini yansıtan yukarıdaki şartlar yalnızca ek tartışmalar için bir temel olarak sunulmuştur ve yasal olarak bağlayıcı bir yükümlülüğü yoktur. Tüm tarafların dahil olduğu bir sözleşme son haliyle yazılı olarak yapılmadıkça yasal olarak bağlayıcı hiçbir yükümlülük oluşmayacak, olduğu ima edilmeyecek ya da olduğu sonucuna varılmayacaktır.

İlgili Makaleler

11 Yorum

  1. Merhaba, yabancı öğrenci eğitimini Türkiye’de almış olsa da TYT ve AYT puanları ile bir üniversiteye yerleştirilemez.

 1. Merhaba Ben yös sinavina girmek istiyorum ama yurt disinda okuyacagim ve yurt disindaki universite turkiyede aldigim sinav notunu baz alacak yani yks yi acaba yös sinav puanim yks puani gibi gecerli olur mu yurt disina basvurmak icin?

  1. Suriye vatandaşıyım ve burada geçici kurma kimliğim var ortaokul ve liseyi burada bitirdim yks’ye girmeye hakkım var mı

 2. Merhaba TC. Vatandaşıyım ben liseyi 9. Ve 10. Sınıfı Türkiyede okudum daha sonra kosovaya geçtik ve 11.ve 12. Sınıflarıda kosovada bitirdim mezun oldum , eğitim Türkçeydi. Şimdi ise Türkiyede 2023yks’ye girmek için başvuru tarihleri geldiğinde başvuru yapacağım  ama ÖSYM aday işlemleri sisteminde “Eğitim bilgileriniz bulunmamaktadır.” yazıyor doğal olarak. Çünkü liseyi kosovada ki liseye aldırdık ve oradan mezun oldum, bu yüzden kaydım TR sistemlerinde, eokulda, ÖSYM de, eğitim bilgilerim gözükmüyor yok. Bunun için ne yapmam gerekiyor?
  Eğer denklik yapmam gerekiyorsa “edenklik.meb.gov.tr” sitesinde başvuru yaparken “Denklik Belgesinin Nerede Kullanılacağı” soruluyor orada hangi seçeneği seçerek başvuru yapmamız gerekir;

  YÖK

  Okul Kaydı

  Sürücü Belgesi

  Açık Öğretim

  İş Başvurusu

  Hemşirelik

  Kurs Kaydı

  Askerlik

  Diğer

  Daha sonra denklik belgesini aldığımızda Türkiye ÖSYM sisteminde eğitim bilgilerimiz olacakmı yks’ye başvurabilecekmiyim?

  Biraz uzun oldu kusura bakmayın ama kısa süre içinde başvuru yapmam gerek lütfen yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Merhaba ben liseyi turkiyede okuyurum yks sınavına girebilir miyim yoksa vatandaşliğim olması mi gerek birde devlet liselerine girebilir miyim

 3. Merhabalar ben hem Fransız hemde Türk vatandaşıyım.Ama liseyi Türkiye’de okudum.hem yös e hemde ygs ye girebilirmiyim.

  1. Merhaba, eğer ilk vatandaşlığınız Fransız ise YÖS’e girebilirsiniz. Türk vatandaşı olduğunuz için YKS’ye katılabilirsiniz.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 4. Ben de verdiğiniz örnekle aynı durumu yaşadım. Fakat aylar önce bu olayı araştırdığımda bana lise eğitimimi Türkiye’de tamamladığım için tercih sürecinde vesaire bir sorun yaşamayacağımı, herkes gibi yerleştirileceğimi söylediler. Tercih dönemi başladı fakat siteye girdiğimde yabancı uyruklu olduğum için tercih yapamayacağımı gördüm. Araştırma yaptım ve yabancı uyruklu olduğum için yerleştirmemin ilgili yükseköğretim kurumu tarafından yapılacağını öğrendim. Ben de herkes gibi bu sene üniversiteye yerleşmek istiyorum. Yapmam gereken nedir? Yardımcı olursanız çok çok sevinirim.

  1. Merhaba, öncelikle geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Türk vatandaşı olmak gibi bir düşünceniz yoksa YÖS’e girmelisiniz. YÖS merkeziyetsiz olduğu için umarız ki hâla sınavı gerçekleştirmemiş üniversiteler olabilir. Türkiye’deki üniversitelerin web sitelerini ziyaret ederek YÖS tarihleri hakkında bilgi alabilirsiniz. Ayrıca YÖS hakkında bilgilendirici bu yazımızı da okuyabilirsiniz : https://atakurumsal.com/adan-zye-yos-hakkinda-detayli-bilgiler/

   Sitemizin içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu