Türkiye'de EğitimYabancı Öğrenciler YKS Sınavına Girebilir mi?

Lise öğrenimini tamamlamış kişiler, daha geniş iş olanakları ve eğitim alma sebebiyle üniversiteye girmek istemektedir. Türk vatandaşları, lise eğitimi sonrası YKS sınavına girerek, aldığı puana göre Türkiye’deki üniversitelere yerleşmeye hak kazanır. Peki lise eğitimini Türkiye’de tamamlamış yabancılar da YKS’ye girmeli midir? Yabancı uyruklu öğrenciler YKS’ye girmek zorunda mıdır?

Yabancı Öğrenci YKS

 

Yabancılar YKS’ye Başvurabilir mi?

Evet, yabancılar Yükseköğretim kurumları sınavına başvurabilir, sınava da girebilir. Ama Türk vatandaşlığına sahip olmadan YKS sınavı sonuçlarına göre üniversitelere kayıt yaptıramazlar. Bunu bir örnek ile pekiştirebiliriz:

Selma bir Azerbaycan vatandaşı ve 2019 yılının Mart ayında YKS’ye başvuru yaptı. Sınavına girdi ve güzel bir not aldı. Kazandığı üniversite Ağustos ayında kayıtlarını başlattı. Eğer Selma bu süre zarfında Türk vatandaşı olursa herhangi bir sorun çıkmaksızın üniversitesine başlayacaktır. Ancak üniversite kayıt tarihine dek Türk vatandaşı olamaz ise üniversiteye kayıt yaptıramayacaktır.

Yabancılar YKS’ye Girmek Zorunda mıdır?

Hayır, yabancılar eğitimlerini Türkiye’de görseler dahi eğer Türk vatandaşlığı almamışlarsa YKS’ye girme zorunlulukları bulunmamaktadır. Ama tercihen kendilerini deneme adına başvurup sınava katılabilirler. Ancak bu sonuç ile bir üniversite kaydı yaptıramazlar.

Yabancılar Türkiye’de Üniversite Okumak için Hangi Sınava Girmelidir?

Yabancı öğrenciler Türkiye’de üniversite okumak için Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı yani YÖS’e girmelidir. Lise eğitimlerini nerede tamamladıkları fark etmemektedir. YÖS sınavı kayıt olmak istenen üniversiteye göre değişiklik gösterir. Örnek olarak: İstanbul üniversitesi YÖS sınavı için bir gün belirler ve bunu kendi inisiyatifleri neticesinde sadece İstanbul’da veya başka şehirlerde de yapabilir. Her üniversitenin kendi YÖS sınavı olmayabilir. Başka bir üniversite, İstanbul üniversitesinin YÖS sınavı sonuçlarına göre sizi kabul edebilir.

YÖS sınavı hakkında daha detaylı bilgiye bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Abone Ol
Bildir
3 Yorum
En yeni
En eski En Çok Oylanan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Khadija
Khadija
5 ay önce

Ben de verdiğiniz örnekle aynı durumu yaşadım. Fakat aylar önce bu olayı araştırdığımda bana lise eğitimimi Türkiye’de tamamladığım için tercih sürecinde vesaire bir sorun yaşamayacağımı, herkes gibi yerleştirileceğimi söylediler. Tercih dönemi başladı fakat siteye girdiğimde yabancı uyruklu olduğum için tercih yapamayacağımı gördüm. Araştırma yaptım ve yabancı uyruklu olduğum için yerleştirmemin ilgili yükseköğretim kurumu tarafından yapılacağını öğrendim. Ben de herkes gibi bu sene üniversiteye yerleşmek istiyorum. Yapmam gereken nedir? Yardımcı olursanız çok çok sevinirim.

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal(@enes)
5 ay önce
Yanıtla  Khadija

Merhaba, öncelikle geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Türk vatandaşı olmak gibi bir düşünceniz yoksa YÖS’e girmelisiniz. YÖS merkeziyetsiz olduğu için umarız ki hâla sınavı gerçekleştirmemiş üniversiteler olabilir. Türkiye’deki üniversitelerin web sitelerini ziyaret ederek YÖS tarihleri hakkında bilgi alabilirsiniz. Ayrıca YÖS hakkında bilgilendirici bu yazımızı da okuyabilirsiniz : https://atakurumsal.com/adan-zye-yos-hakkinda-detayli-bilgiler/

Sitemizin içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

trackback
YÖS Hakkında En Ayrıntılı ve Detaylı Bilgiler | YÖS Başvuru Tarihleri
7 ay önce

[…] katılarak Türk üniversitelerinde lisans veya ön lisans eğitimi alabilirler. Yabancıların YKS ile Türkiye’de bir yükseköğretim kurumuna yerleşme imkanları bulunmamaktadır. Bu yazımız YÖS hakkında detaylı bilgiye sahip olmanız için […]