Türkiye'de Yaşam

Yabancılar Nasıl HES Kodu Alabilir?

Güncelleme 02.03.2022

Türkiye Bilim Kurulunun toplantısı ve ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamaları neticesinde HES kodu uygulaması yürürlükten kaldırıldı. Hiçbir kurum ve kuruluş HES kodu talep etmeyecek.

2 Mart Düzenlemeleri hakkında daha fazla bilgi için bu yazımızı okuyabilirsiniz: 2 Mart 2022 Koronavirüs Türkiye Bilim Kurulu Açıklamaları

YABANCILAR İÇİN HES KODU NASIL ALINIR?

Yabancılar için HES kodu almak çok zor bir işlem değildir. HES Kodu 2020 yılı boyunca tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs salgını ile ilgili uygulanan karantina tedbirlerinin ardından normalleşme sürecinin ilk adımları olarak geçtiğimiz aylarda başlandı. Bununla beraber Sağlık Bakanlığı, söz konusu salgınla mücadelede ciddi önlemler almaya devam ederken kademeli olarak sosyal yaşantının devam edebilmesini sağlayan ek tedbirleri gündeme getirdi. Bu bağlamda, yetkililer virüsün bulaşma riskini en aza indirmeyi amaçlayan farklı uygulamalar üzerinde çalışmaya başladı.

 

Hes Kodu Nasıl Alınır

 

Yapılan çalışmalar doğrultusunda Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması, kontrollü sosyal yaşam çerçevesinde günlük hayatta karşılaşabileceğimiz bulaş risklerini en aza indirmeyi amaçlayan bir mobil uygulama olarak herkesin erişebileceği şekilde tasarlandı ve yayınlandı. Hayat Eve Sığar uygulaması sayesinde salgın ile ilgili birçok parametre takip edilebilirken uygulama üzerinden seyahatlerde kullanılmak üzere bir HES kodu temin edilmesi imkânı da sağlandı.

COVID-19 salgını ile mücadele doğrultusunda alınan tedbirler kapsamında, Türkiye içinde gerçekleştirilecek hemen hemen tüm seyahatlerde T.C. Sağlık Bakanlığı kanallarından alınabilecek bir HES (Hayat Eve Sığar)Kodunun kullanımı zorunlu hale getirildi.

 

 

 

 

Hes Kodu Ne İşe Yarar?

 

Yabancılar İçin HES Kodu Alma Yöntemleri Nelerdir?

Türk vatandaşlığına sahip olan yabancıların veya Türkiye’de bulunan geçici vizeye sahip yabancı turistlerin de tıpkı diğer Türk vatandaşları gibi gereken durumlarda HES (Hayat Eve Sığar) Kodu kullanmaları zorunludur. Yabancıların HES (Hayat Eve Sığar) Kodu alabilmeleri için Hayat Eve Sığar mobil uygulamasını kullanmak başta olmak üzere birden fazla yöntem mevcuttur.

HES (Hayat Eve Sığar) Kodu alma yöntemleri temelde ikiye ayrılmıştır. Bunlarda bir tanesi Yabancı Kimlik Numarası Kullanılarak HES Kodu Alma yöntemi iken diğeri ise, Yabancı Kimlik Numarası olmayanlar için Pasaport Kullanılarak HES Kodu Alma yöntemidir.

1-Yabancı Kimlik Numarası Kullanılarak HES Kodu Alma

Yabancı Kimlik Numarası Kullanılarak HES Kodu Alabilmek içinse yabancılara üç farklı seçenek sunulmuştur:

1A-Yabancılar, Hayat Eve Sığar mobil uygulamasını Google Play Store veya Apple Store platformları üzerinden cep telefonlarına ya da tablet gibi diğer mobil cihazlarına indirerek Yabancı Kimlik Numaraları ile ilgili menüden HES kodu alabilirler.

Uygulama ile HES Kodu Alma

Uygulama ile HES Kodu Alma 2

1B-Yabancılar, E-Devlet Kapısı (www.türkiye.gov.tr) üzerinden T.C Sağlık Bakanlığı bölümüne (https://www.turkiye.gov.tr/saglik-bakanligi-hes-kodu-uretme-ve-listeleme) girerek Yabancı Kimlik Numaraları ile HES kodu alabilirler.

E-Devlet ile HES Kodu Alma 1

E-Devlet ile HES Kodu Alma 2

E-Devlet ile HES Kodu Alma 3

E-Devlet ile HES Kodu Alma 4

E-Devlet ile HES Kodu Alma 5

 

E-Devlet ile HES Kodu Alma 6

1C-Yabancılar, Türkiye’de faaliyet gösteren GSM firmalarından herhangi bir tanesine kayıtlı bir telefon hattına sahipseler kısa mesaj (SMS) yoluyla da Yabancı Kimlik Numaraları ile HES kodu alabilirler. Bunun için yabancıların yapmaları gereken işlemler sırasıyla aşağıdaki gibidir:

SMS ile HES kodu alma

İlk olarak cep telefonunun kısa mesaj (SMS) bölümüne girilmelidir.
Kısa mesaj metni olarak öncelikle büyük harflerle “HES” yazılmalıdır.
Ardından, aralarda boşluk bırakılarak Yabancı Kimlik Numarası, Doğum Yılı ve HES Kodunun geçerlilik süresi gün olarak yazılmalıdır. (Örnek: HES 987654321 1981 120)
Son olarak, yazılan mesaj 2023’e gönderilmelidir.
HES kodu otomatik olarak SMS yoluyla telefona iletilecektir.

 

2-Pasaport Kullanılarak HES Kodu Alma

Yabancılar Pasaport Kullanılarak HES Kodu Almak için sadece kısa mesaj (SMS) yoluyla işlem yapabilmektedir. Bu adımın yalnızca Yabancı Kimlik Numarası olmayanlar için geçerli olduğu unutulmamalıdır.Yabancılar, pasaport bilgilerini aşağıda yer aldığı gibi 2023 numaralı kısa mesaj hattına göndererek HES kodu üretebilirler. SMS göndererek HES Kodu alabilmek için yabancıların yapmaları gereken işlemler sırasıyla aşağıdaki gibidir:

Pasaport Kullanarak HES Kodu Alma

 

 • İlk olarak cep telefonunun kısa mesaj (SMS) bölümüne girilmelidir.
 • Kısa mesaj metni olarak öncelikle büyük harflerle “HES” yazılmalıdır.
 • Ardından, aralarda boşluk bırakılarak Uyruk Kodu, Pasaport Numarası, Doğum Yılı ve Soyadı yazılmalıdır. (Örnek: HES RUS 987654321 1973 SMIRNOV)
 • Son olarak, yazılan mesaj 2023’e gönderilmelidir.
 • HES kodu otomatik olarak SMS yoluyla telefona iletilecektir.

HES Kodu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 • HES kodunun geçerlilik süresi, seyahatin toplam süresi kadar olmalıdır.
 • Her seyahat eden misafir için ayrı bir HES kodu alınmalıdır.
 • HES kodu 0-2 yaş için gerekli değildir.
 • Seyahat öncesinde ve sırasında HES kodu seyahat şirketi ile paylaşılmalıdır. Salgın kapsamında seyahat etmenizi engelleyen bir durum olması halinde seyahatiniz iptal edilebilecektir.
 • Seyahat şirketleri, test sonucunun pozitif olması, karantinada olmak, HES koduna sahip olmamak veya yanlış kimlik numarası ibraz etmek gibi durumlarda seyahatinizi kısıtlama hakkına sahiptir.

Av. Batın Yılmaz

Potansiyel bir iş sözleşmesini yansıtan yukarıdaki şartlar yalnızca ek tartışmalar için bir temel olarak sunulmuştur ve yasal olarak bağlayıcı bir yükümlülüğü yoktur. Tüm tarafların dahil olduğu bir sözleşme son haliyle yazılı olarak yapılmadıkça yasal olarak bağlayıcı hiçbir yükümlülük oluşmayacak, olduğu ima edilmeyecek ya da olduğu sonucuna varılmayacaktır.

İlgili Makaleler

24 Yorum

 1. iyi günler. Seyahat icin gerekli olan hes kodunu ucus bilgileri kisminda sadece tc vatandaslari girebiliyor, aldigimiz hes kodunu havalimaninda mi göstermemiz gerekiyor tama anlayamadik yardimci olur musunuz? simdiden tesekkürler.

  1. Merhaba, yabancılardan Türkiye’ye girerken HES kodunu gösterilmesi talep edilmiyor.

   Sitemizin içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

  1. Merhaba, HES kodu ücretsizdir. Yazıda belirttiğimiz yöntemler ile kendinize ait bir HES kodu oluşturabilirsiniz.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 2. kücüklügümden beri isvicredeyasiyorum cifte vatandasim ,Türk pasaportum ve Nüfuz cuzlanim cok eski nasil hes kodu alabilirim, tesekürler

  1. Merhaba, Şu an mevcut kimliğiniz veya pasaportunuz ile HES kodu alamıyorsanız Türkiye’ye geldiğinizde sırasıyla kimliklerinizi yenileri ile değiştirmeniz gerekmektedir.

  1. Merhaba,
   Yabancıların nasıl HES kodu alacağını adım adım anlattığımız videomuzu izleyebilirsiniz.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 3. Merhaba, başka ülkeden gelecek olan arkadaşım için HES kodu almam gerekiyor istanbulcarda tanımlayabilmek için. Kimlik numarası yok. kendi telefonuyla hes kodu alabilir mi? yoksa türkiyedeki bir operatöre mi kayıtlı olmalı?

  1. Merhaba, sayfamızda bulunan videomuzda geçici TC numarası olmayan yabancıların pasaport ile nasıl HES kodunu alabileceğini adım adım gösterdik, lütfen izleyiniz.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 4. Ben Azerbaycandayim.COVID testi vereceyiz.Istanbula ucduktan 1 gun sonra Konyaya gitmem lazim.HES kodunu ne zaman nasil ala bilirem.Türk numaram yok,Azeri numarasi ile ala bilirmiyim?

  1. Merhaba, pasaportunuzla alabilirsiniz, lütfen sayfamızda yayınlandığımız vidoyu seyredin, orada nasıl alacağınızı anlattık.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 5. Ben Gürcistan’dan.. batumidan.. oturma çalışma izni yapamadım çünkü çocuk 18yas olmadan gidemiyorum..az kaldı zaten da..hes kod yapmışım geldi sms ama akpilda olmuyor yuklemiyo

  1. Merhaba.
   E-devlet kapısı üzerinden ya da HES uygulaması üzerinden HES kodunuza erişim sağlamakta sorun yaşıyorsanız SMS ile HES kodu almayı deneyebilirsiniz.
   SMS ile HES kodu almanın iki yöntemi bulunuyor. Yazımızın ve videomuzun içeriğinde SMS yoluyla HES kodu almak detaylarıyla anlatılmıştır.

 6. Ben azerbaycan vatandaşıyım türk vatandasiyla evliyim burda yasıyorum ben hes kodu alamıyorum nasıl yapa bilirim yardımcı olursansız sevinirim

  1. Merhaba.
   Yabancı kimlik numaranızı ya da pasaport numaranızı kullanarak HES kodunuzu alabilirsiniz.

 7. 3 olasikta hes kodunu vermiyor. Bu bilgiyi paylasmada olasilillari effektief olup olmadigini uygulayarak teyit ettiniz mi?

  1. Merhaba.
   Bahsettiğimiz yöntemlerin tamamıyla yabancı danışanlarımıza HES kodu aldık.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu