Türkiye'de YaşamYabancılar için HES Kodu Nasıl Alınır?

YABANCILAR İÇİN HES KODU NASIL ALINIR?

Yabancılar için HES kodu almak çok zor bir işlem değildir. HES Kodu 2020 yılı boyunca tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs salgını ile ilgili uygulanan karantina tedbirlerinin ardından normalleşme sürecinin ilk adımları olarak geçtiğimiz aylarda başlandı. Bununla beraber Sağlık Bakanlığı, söz konusu salgınla mücadelede ciddi önlemler almaya devam ederken kademeli olarak sosyal yaşantının devam edebilmesini sağlayan ek tedbirleri gündeme getirdi. Bu bağlamda, yetkililer virüsün bulaşma riskini en aza indirmeyi amaçlayan farklı uygulamalar üzerinde çalışmaya başladı.

 

Hes Kodu Nasıl Alınır

 

Yapılan çalışmalar doğrultusunda Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması, kontrollü sosyal yaşam çerçevesinde günlük hayatta karşılaşabileceğimiz bulaş risklerini en aza indirmeyi amaçlayan bir mobil uygulama olarak herkesin erişebileceği şekilde tasarlandı ve yayınlandı. Hayat Eve Sığar uygulaması sayesinde salgın ile ilgili birçok parametre takip edilebilirken uygulama üzerinden seyahatlerde kullanılmak üzere bir HES kodu temin edilmesi imkânı da sağlandı.

COVID-19 salgını ile mücadele doğrultusunda alınan tedbirler kapsamında, Türkiye içinde gerçekleştirilecek hemen hemen tüm seyahatlerde T.C. Sağlık Bakanlığı kanallarından alınabilecek bir HES (Hayat Eve Sığar)Kodunun kullanımı zorunlu hale getirildi.

 

 

 

 

Hes Kodu Ne İşe Yarar?

 

Yabancılar İçin HES Kodu Alma Yöntemleri Nelerdir?

Türk vatandaşlığına sahip olan yabancıların veya Türkiye’de bulunan geçici vizeye sahip yabancı turistlerin de tıpkı diğer Türk vatandaşları gibi gereken durumlarda HES (Hayat Eve Sığar) Kodu kullanmaları zorunludur. Yabancıların HES (Hayat Eve Sığar) Kodu alabilmeleri için Hayat Eve Sığar mobil uygulamasını kullanmak başta olmak üzere birden fazla yöntem mevcuttur.

HES (Hayat Eve Sığar) Kodu alma yöntemleri temelde ikiye ayrılmıştır. Bunlarda bir tanesi Yabancı Kimlik Numarası Kullanılarak HES Kodu Alma yöntemi iken diğeri ise, Yabancı Kimlik Numarası olmayanlar için Pasaport Kullanılarak HES Kodu Alma yöntemidir.

1-Yabancı Kimlik Numarası Kullanılarak HES Kodu Alma

Yabancı Kimlik Numarası Kullanılarak HES Kodu Alabilmek içinse yabancılara üç farklı seçenek sunulmuştur:

1A-Yabancılar, Hayat Eve Sığar mobil uygulamasını Google Play Store veya Apple Store platformları üzerinden cep telefonlarına ya da tablet gibi diğer mobil cihazlarına indirerek Yabancı Kimlik Numaraları ile ilgili menüden HES kodu alabilirler.

Uygulama ile HES Kodu Alma

Uygulama ile HES Kodu Alma 2

1B-Yabancılar, E-Devlet Kapısı (www.türkiye.gov.tr) üzerinden T.C Sağlık Bakanlığı bölümüne (https://www.turkiye.gov.tr/saglik-bakanligi-hes-kodu-uretme-ve-listeleme) girerek Yabancı Kimlik Numaraları ile HES kodu alabilirler.

E-Devlet ile HES Kodu Alma 1

E-Devlet ile HES Kodu Alma 2

E-Devlet ile HES Kodu Alma 3

E-Devlet ile HES Kodu Alma 4

E-Devlet ile HES Kodu Alma 5

 

E-Devlet ile HES Kodu Alma 6

1C-Yabancılar, Türkiye’de faaliyet gösteren GSM firmalarından herhangi bir tanesine kayıtlı bir telefon hattına sahipseler kısa mesaj (SMS) yoluyla da Yabancı Kimlik Numaraları ile HES kodu alabilirler. Bunun için yabancıların yapmaları gereken işlemler sırasıyla aşağıdaki gibidir:

SMS ile HES kodu alma

İlk olarak cep telefonunun kısa mesaj (SMS) bölümüne girilmelidir.
Kısa mesaj metni olarak öncelikle büyük harflerle “HES” yazılmalıdır.
Ardından, aralarda boşluk bırakılarak Yabancı Kimlik Numarası, Doğum Yılı ve HES Kodunun geçerlilik süresi gün olarak yazılmalıdır. (Örnek: HES 987654321 1981 120)
Son olarak, yazılan mesaj 2023’e gönderilmelidir.
HES kodu otomatik olarak SMS yoluyla telefona iletilecektir.

 

2-Pasaport Kullanılarak HES Kodu Alma

Yabancılar Pasaport Kullanılarak HES Kodu Almak için sadece kısa mesaj (SMS) yoluyla işlem yapabilmektedir. Bu adımın yalnızca Yabancı Kimlik Numarası olmayanlar için geçerli olduğu unutulmamalıdır.Yabancılar, pasaport bilgilerini aşağıda yer aldığı gibi 2023 numaralı kısa mesaj hattına göndererek HES kodu üretebilirler. SMS göndererek HES Kodu alabilmek için yabancıların yapmaları gereken işlemler sırasıyla aşağıdaki gibidir:

Pasaport Kullanarak HES Kodu Alma

 

  • İlk olarak cep telefonunun kısa mesaj (SMS) bölümüne girilmelidir.
  • Kısa mesaj metni olarak öncelikle büyük harflerle “HES” yazılmalıdır.
  • Ardından, aralarda boşluk bırakılarak Uyruk Kodu, Pasaport Numarası, Doğum Yılı ve Soyadı yazılmalıdır. (Örnek: HES RUS 987654321 1973 SMIRNOV)
  • Son olarak, yazılan mesaj 2023’e gönderilmelidir.
  • HES kodu otomatik olarak SMS yoluyla telefona iletilecektir.

HES Kodu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  • HES kodunun geçerlilik süresi, seyahatin toplam süresi kadar olmalıdır.
  • Her seyahat eden misafir için ayrı bir HES kodu alınmalıdır.
  • HES kodu 0-2 yaş için gerekli değildir.
  • Seyahat öncesinde ve sırasında HES kodu seyahat şirketi ile paylaşılmalıdır. Salgın kapsamında seyahat etmenizi engelleyen bir durum olması halinde seyahatiniz iptal edilebilecektir.
  • Seyahat şirketleri, test sonucunun pozitif olması, karantinada olmak, HES koduna sahip olmamak veya yanlış kimlik numarası ibraz etmek gibi durumlarda seyahatinizi kısıtlama hakkına sahiptir.
Abone Ol
Bildir
guest
26 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Ramiz
Ramiz
2 ay önce

Merhaba hes kodu uçuşadan kaç gün önce alınmalı?

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
2 ay önce
Yanıtla  Ramiz

MErhaba, HES kodu telefona yüklenen uygulama üzerinden uçağa binmeden önce gösterilmelidir.

hamza
hamza
3 ay önce

iyi günler. Seyahat icin gerekli olan hes kodunu ucus bilgileri kisminda sadece tc vatandaslari girebiliyor, aldigimiz hes kodunu havalimaninda mi göstermemiz gerekiyor tama anlayamadik yardimci olur musunuz? simdiden tesekkürler.

Ata Kurumsal
3 ay önce
Yanıtla  hamza

Merhaba, yabancılardan Türkiye’ye girerken HES kodunu gösterilmesi talep edilmiyor.

Sitemizin içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

Ramal
Ramal
3 ay önce

Merhabalar.Yabanci ogrenciler icin hes kodu kac paradir?

Ata Kurumsal
3 ay önce
Yanıtla  Ramal

Merhaba, HES kodu ücretsizdir. Yazıda belirttiğimiz yöntemler ile kendinize ait bir HES kodu oluşturabilirsiniz.

Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

savas
savas
3 ay önce

kücüklügümden beri isvicredeyasiyorum cifte vatandasim ,Türk pasaportum ve Nüfuz cuzlanim cok eski nasil hes kodu alabilirim, tesekürler

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
3 ay önce
Yanıtla  savas

Merhaba, Şu an mevcut kimliğiniz veya pasaportunuz ile HES kodu alamıyorsanız Türkiye’ye geldiğinizde sırasıyla kimliklerinizi yenileri ile değiştirmeniz gerekmektedir.