Türkiye'de Yaşam

2 Mart 2022 Koronavirüs Türkiye Bilim Kurulu Açıklamaları

2 Mart 2022 tarihinde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bazı açıklamalarda bulundu. Daha öncesinde sürpriz bir haber vereceğini açıklayan Fahrettin Koca, Koronavirüs (COVID-19) salgınında normal hayata dönüşte büyük bir etkiye sahip olan düzenlemelerin getirileceğinden bahsetti.

Türkiye’nin yüksek vaka sayılarından kurtulmayı başardığını söyleyen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bundan sonra mücadelenin aşı ile verileceğini vurguladı. Kısıtlamaların yavaş yavaş kaldırılacağını ve serbestleşmeye yönelik çalışmaların başlatıldığının müjdesi olarak da HES kodu uygulamasına son verildi.

Koca’nın açıklamasındaki detaylar şöyle sıralandı;

  1. Artık açık havada maske kullanmak zorunda değiliz.
  2. Kapalı ortamlarda havalandırma yeterliyse ve mesafe kuralına uyum gösterilebiliyorsa maske takmak zorunda değiliz.
  3. Mesafenin korunmadığı kapalı alanlarda, uçak, otobüs, tiyatro, sinema, sağlık kuruluşları ve okulların kapalı alanlarında maskeleri kullanmaya devam ediyoruz.
  4. Yeni dönemde HES kodu uygulaması kaldırıldı. Hiçbir kurum ve kuruluş girişte HES kodu istemeyecek.
  5. Hastalık belirtisi olmayan kişilerden test istenmeyecek.
  6. Okullarda 2 vaka çıkması halinde sınıf kapanmayacak. Pozitif çıkan öğrencinin izole edilmesi yeterli olacak. Eğitim devam edecek.

Bakan Koca, şöyle devam etti:

Mücadele Aşı ile Verilecek!

“Nihayet beklediğiniz gibi kısıtlamalardan çok, serbestliklerden bahsedeceğiz. Şu anda salgının, Türkiye’de toplumsal hayatı çok daha az etkilediğini vurgulamak isterim. Ülkemizde de bazı kısıtlamalar kalkmıştı. Karantina, izolasyon gibi birçok uygulamada değişikliğe gittik. Gelinen noktada hepimizin bilmesi gereken Kovid-19 ile mücadelenin bundan sonra aşı ile verileceğidir. Bununla birlikte geliştirilmiş bir ilaç da var. İlacın 65 yaş üstüne ve bağışıklığı baskılanan kişilere dağıtımına başladık. Şükür ki normale dönüşün eşiğine gelmiş durumdayız. Salgınla toplum olarak kısıtlamalarla mücadele döneminden, bireysel koruma aşamasına geçtik. Maske konusunda bence prensip şudur; hayatımızdan çıkarmıyoruz, maskeyi gerektiğinde takmak suretiyle yanımızda taşıyoruz. Maske günlük hayatımızın vazgeçilmez olanı olmalıdır.”

Müzik Yasağı Kalkacak

(Pandemi gerekçesiyle getirilen 00.00’dan sonra müzik yasağı) İçişleri Bakanlığı çalışma yapacak. Müzik yasağıyla ilgili Kurul’un bir kararı yok. Yakın dönemde kalkacağı kanaatindeyim.

Dördüncü Hatırlatma Dozu

(Aşıda 4. doz açılması) Şu an dördüncü doz ile ilgili Bilim Kurulu kararı olmadı. Ama dördüncü doz gerekecekse riskli ve bağışıklığı baskılanmış kişiler için belki düşünülebilir. (İzolasyon süreci değişti mi?) Kovid’li hastaların izolasyonu 7’nci günden sonra semptom yoksa bitiyor. Karantinayı aşılı ise temaslı olanlara zaten uygulamıyoruz.

 

Ata Kurumsal

Potansiyel bir iş sözleşmesini yansıtan yukarıdaki şartlar yalnızca ek tartışmalar için bir temel olarak sunulmuştur ve yasal olarak bağlayıcı bir yükümlülüğü yoktur. Tüm tarafların dahil olduğu bir sözleşme son haliyle yazılı olarak yapılmadıkça yasal olarak bağlayıcı hiçbir yükümlülük oluşmayacak, olduğu ima edilmeyecek ya da olduğu sonucuna varılmayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu