Türkiye'de YaşamYabancılar SGK Ödemelerini Geri Alabilirler Mi?

 

5510 sayılı Sosyal Sigortalar Mevzuatı’na göre yabancı çalışanlar Türkiye’de adlarına yapılmış SGK ödemelerini geri alamazlar. Fakat yabancılar eğer Türkiye ile vatandaşı oldukları ülkenin ikili anlaşması bulunması durumunda Türkiye’de ödemiş oldukları SGK primlerini ülkelerinde saydırabilir ve emeklilik sürelerinden düşürebilmektedirler. Tıpkı Türk vatandaşları gibi, yabancı uyruklu çalışanların da sosyal güvenceleri ve emeklilik hakları güvence altındadır. Özellikle son dönemde dünyanın dört bir yanından farklı insanların çalışmak için tercih ettiği ülkelerin başını çeken Türkiye, yabancı personellerin sosyal güvenlik haklarıyla alakalı düzenlemelere ve 28 farklı ülkeyle ikili sosyal güvenlik anlaşmalarına sahiptir.

SGK Ödemeleri Konusunda Yanlış Bilinenler

 

SGK Ödemeleri Konusunda Yanlış Bilinenler

 

Çeşitli nedenlerden ötürü emekli olma imkanı zorlaşan veya imkansız hale gelen kişilerin yararlanabildikleri toptan SGK geri ödemesi konusu özellikle son dönemde sık sık gündeme geliyor. Fakat, verilen eksik ve yanlış bilgiler sebebiyle bu durum çoğu zaman hatalı şekilde anlaşılmakta ve tüm personellerin primleri iade almalarının mümkün olduğu şekilde yanlış anlaşılmalara sebep olmaktadır. Türk Sosyal Güvenlik Sistemi’nde hem Türk personellerin hem de yabancı personellerin SGK primlerini geri iade uygulaması bulunmamaktadır. 5510 sayılı kanuna göre sadece erkeklerde 60, kadınlarda 58 yaşını dolduran çalışanlar herhangi bir nedenden dolayı emekli olamayacaklarsa SGK iadesi talep edebiliyorlar.

Türkiye’nin Hangi Ülkelerle Sosyal Güvenlik Anlaşması Bulunuyor ?

Türkiye Cumhuriyeti toplamda 28 ülkeyle sosyal güvenlik anlaşması imzalamıştır. Bu ülkelerin 20 tanesi, Türkiye’de sigorta girişinin, eğer yabancının kendi ülkesinde daha önce bir sigorta girişi mevcutsa, eski girişin ilk başlangıç tarihi olarak sayılmasını karşılıklı olarak kabul etmektedir. Ayrıca bu ülkelerin 14’ü Avrupa Birliği’ne tam üyelik statüsüne sahiptir. Karşılıklı sosyal güvenlik anlaşmasına sahip ülke vatandaşları gereken SGK primi ve yaş şartlarını yerine getirdikleri tarihte Türkiye’de emeklilik hakkına sahip olmaktadır. Türkiye’nin aktif olarak sosyal güvenlik anlaşmasının bulunduğu ülkelere ait tabloya aşağıdan ulaşabilirsiniz :

 

İkili Sosyal Güvenlik Sözleşmeleri

Abone Ol
Bildir
guest
20 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Yryskul
Yryskul
4 ay önce

Merhabalar, benim çalışma iznim ve sgk’am var. Eşimin de kısa dönem ikamet izni var. Benim sağlık sigortayı hastenlerde kullabilirmi, yada aile ikameti mi alması lazım?

En son 4 ay önce, Yryskul tarafından düzenlendi
Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
4 ay önce
Yanıtla  Yryskul

Merhaba, evet kullanabilir, SGK ya giderek eşiniz için provizyon belgesi çıkartmanız yeterlidir.

Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

tarik
tarik
5 ay önce

Suriye ile Türkiye arasında anlaşma yok, primleri geri çekebilir miyiz?

SAMİRA ASLANBAYOVA
SAMİRA ASLANBAYOVA
5 ay önce

Merhaba. Yabancı uyrukluyum.2001 yılından sigortalayım. 5800 günüm var.25 yıl – 58 yaş ve 7000 günü doldurduğumda primleri geri alabiliyor muyum? Şimdiden teşekkürler

SAMİRA ASLANBAYOVA
SAMİRA ASLANBAYOVA
5 ay önce

Ama ben emekli olmak istemiyorsam toplu para alıp memleketime dönmek istiyorum. Bir kaç yabancı arkadaşım bu şekilde Turkiyeden ayrıldı

engin özden
engin özden
6 ay önce

merhaba 58 yaşında 10 yıldır yanımızda ev hizmetlerinde çalışan yabancı uyruklu bayan var. 10 yıldır çalışma izni ve ssk primi yatıyor. ülkesine dönerken prim iadesi isteyebilir mi?