Türkiye'de Yaşam

Bilindiği üzere, Türkiye’de bir yabancının yasal olarak kalabilmesi için geçerli bir vizesi ya da ikamet izni bulunmalıdır. Yabancılar, eğer vize ya da ikamet izni şartlarını ihlal ederlerse deport olarak bilinen sınır dışı edilme cezası alabilmektedir. Bu nedenle Türkiye’de yaşayan yabancıların mutlaka vizelerini veya ikamet izinlerini geçerlilik süreleri bitmeden uzatmaları ve yenilemeleri gerekmektedir. Hakkında deport kararı bulunan yabancılara ise şartlı giriş adı altında, 10 gün içinde ikamet izni randevusu alacaklarını beyan ederek ülkeye giriş yapabilmeleri sağlayan özel bir izin türüdür. Bu yazımızda V84 tahdit koduyla Türkiye’ye şartlı giriş konusundan bahsedeceğiz.

Şartlı Giriş Nedir?

9 Haziran 2020 tarihinden önce, vize ihlali yapan tüm yabancılar 5 yıl süreyle Türkiye’ye giriş yasağıyla karşı karşıya gelmekteydi. Fakat bu tarihte yapılan yeni düzenlemeyle beraber kademeli idari para cezaları ve şartlı giriş uygulaması yürürlüğe girmiş oldu. Türkiye’de vize yada ikame izni ihlali sebebiyle pasaportlarına Göç İdaresi Müdürlüğü tarafından V84 numaralı tahdit kodu eklenen yabancılar tekrar ülkeye girebilmek için havaalanı ya da muhtelif sınır kapılarından giriş yapmadan önceki 10 gün içerisinde e-ikamet uygulaması kullanarak 10 gün içinde ikamet izni randevusu alacağını beyan ve imza ederek şartlı giriş yapabilirler. Temel olarak yabancılar Türkiye’de vize veya ikamet izni ihlali yaptıklarında idari para cezası ile karşı karşıya kalmaktadır. Eğer bu yabancılar V84 kodu kapsamında kendi rızalarıyla ülkeyi terk ederler ve para cezasını öderler ise, kendilerine giriş yasağı uygulanmamaktadır. Bu kişiler “şartlı giriş” kuralıyla beraber 10 gün içinde ikamet izni randevusunu almak şartıyla Türkiye’ye yeniden giriş yapabilmektedir.

V84 Tahdit Kodu Kimlere Uygulanır?

Temel olarak vize veya ikamet izni sürelerini ihlal eden yabancılara Göç İdaresi tarafından V84 tahdit kodu uygulanmaktadır. V84 kapsamında aşağıdaki şekilde yabancıları değerlendirebiliriz:

 • 180 ve 90 gün vize ihlali
 • 30,60 ve 90 gün ikamet izni ihlali
 • Vize süresi içerisinde ikamet izni başvurusu yapmış, fakat herhangi bir nedenle ikamet izni alamamış ve bu süreçte vizesini ihlal eden yabancı ülke vatandaşlarına Türkiye’de V84 tahdit kodu konulmaktadır.

Ayrıca kişilere şartlı giriş için verilen 10 günlük süre içinde ikamet izni başvurularını tamamlamayan yabancılar hakkında sınırlı süreli giriş yasağı yani deport kararı verildiğini de hatırlatmakta fayda görüyoruz. Yine şartlı giriş başvurularına ilişkin nihai kararların Hudut Kapıları Büro Amirliği tarafından verilmekte olduğunu belirtelim.

Eğer Türkiye’ye şartlı giriş hakkında aklınıza takılan sorular bulunuyorsa, bize yorumlar kısmından iletmeyi unutmayın.

10 yorum

 1. Merhaba ban Özbekistan uyrukluyum 18 ekimde şartlı gırış yaptım randevu aldım samsundan 27 ekım bugun ama ilk başvuru dıye Red verdiler elime tebliğ kağıdı ne yapmam lazım başka bir yolu varmı

 2. Ben öğrenciyim ve 5 aydır ki bitiş tarihim bitti.
  3 gün önce bir çıkış yaptım. Şimdi şartlı girişi ile Türkiye’ye girebilir miyim?

 3. Ben 2017. Yılında geldim calışmadığım için gide medim 8 aydır evliyim ailem çok korkuyor yakalanacakım diye ve bu durumla ilgili insaniye baş vuruda bulundum tutarlı sebeb isdediyleri için oturma izni alamadım memleketim gürcistana ben normal çıkış yaparsam geri ailemin yanına döne bilrmiyim aile vizesi ve ya evlik vizesi ala bilirmiyim lütfen bir bilgi verebilirmisiniz rica ediyorum

  • Merhaba, eşiniz Türk vatandaşı ise meşruatlı vize alarak tekrar Türkiye ye girip yapabilirsiniz ama aileniz de Türk vatandaşı yoksa eninden sonunda yakalanıp kendi ülkenize gönderileceksiniz ve en az 5 sene Türkiye ye gelemeyeceksiniz.

   • Iyi gunler. 2021 temmuz ayina kadar gecerli ikamet iznim vardı (yuksek lisans ogrenci) ancak goc idaresinde yasanan bir karışıklık nedeniyle 2019 30 aralik günü ikamet iznim iptal edilmiş ve ben bunu 2020 ekim ayinda tesaduf jandarma cevirmesinde ogrendim. Bana hicbir deklarasyon yapilmadi. Goc idaresi sinir kapısında ceza odemem ve geri girmem konusunda bilgi verdi ancak o donem pandemiden dolayı çıkış yapamadim. Hakkimda bir kaçaklik durumu yok cunku yuksek lisansa kayıtlı bir öğrenciyim. Suan itibarile 30 aylik bi ihlal soz konusu. Sorum şu :acaba sinir kapısına gidip cezami odersem v84 sartli giris alabilir miyim öğrenci olduğum için? Bu konuda bana bilgi verirseniz çok mutlu olurum

  • Mereba dediniz gibi cezamı ödeyerek çıkış yapdim aile vizesine baş vuruda bulundum bir ay oldu hale haber alamıyorum ve bu olumlu olurmu bir bilgi ala bilirmiyim lütv n

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Yorum Yap