Türkiye'de Yaşam

Yabancılar için Türkiye’ye “Şartlı Giriş” Nedir? Nasıl Uygulanır?

Bilindiği üzere, Türkiye’de bir yabancının yasal olarak kalabilmesi için geçerli bir vizesi ya da ikamet izni bulunmalıdır. Yabancılar, eğer vize ya da ikamet izni şartlarını ihlal ederlerse deport olarak bilinen sınır dışı edilme cezası alabilmektedir. Bu nedenle Türkiye’de yaşayan yabancıların mutlaka vizelerini veya ikamet izinlerini geçerlilik süreleri bitmeden uzatmaları ve yenilemeleri gerekmektedir. Hakkında deport kararı bulunan yabancılara ise şartlı giriş adı altında, 10 gün içinde ikamet izni randevusu alacaklarını beyan ederek ülkeye giriş yapabilmeleri sağlayan özel bir izin türüdür. Bu yazımızda V84 tahdit koduyla Türkiye’ye şartlı giriş konusundan bahsedeceğiz.

Şartlı Giriş Nedir?

9 Haziran 2020 tarihinden önce, vize ihlali yapan tüm yabancılar 5 yıl süreyle Türkiye’ye giriş yasağıyla karşı karşıya gelmekteydi. Fakat bu tarihte yapılan yeni düzenlemeyle beraber kademeli idari para cezaları ve şartlı giriş uygulaması yürürlüğe girmiş oldu. Türkiye’de vize yada ikame izni ihlali sebebiyle pasaportlarına Göç İdaresi Müdürlüğü tarafından V84 numaralı tahdit kodu eklenen yabancılar tekrar ülkeye girebilmek için havaalanı ya da muhtelif sınır kapılarından giriş yapmadan önceki 10 gün içerisinde e-ikamet uygulaması kullanarak 10 gün içinde ikamet izni randevusu alacağını beyan ve imza ederek şartlı giriş yapabilirler. Temel olarak yabancılar Türkiye’de vize veya ikamet izni ihlali yaptıklarında idari para cezası ile karşı karşıya kalmaktadır. Eğer bu yabancılar V84 kodu kapsamında kendi rızalarıyla ülkeyi terk ederler ve para cezasını öderler ise, kendilerine giriş yasağı uygulanmamaktadır. Bu kişiler “şartlı giriş” kuralıyla beraber 10 gün içinde ikamet izni randevusunu almak şartıyla Türkiye’ye yeniden giriş yapabilmektedir.

V84 Tahdit Kodu Kimlere Uygulanır?

Temel olarak vize veya ikamet izni sürelerini ihlal eden yabancılara Göç İdaresi tarafından V84 tahdit kodu uygulanmaktadır. V84 kapsamında aşağıdaki şekilde yabancıları değerlendirebiliriz:

 • 180 ve 90 gün vize ihlali
 • 30,60 ve 90 gün ikamet izni ihlali
 • Vize süresi içerisinde ikamet izni başvurusu yapmış, fakat herhangi bir nedenle ikamet izni alamamış ve bu süreçte vizesini ihlal eden yabancı ülke vatandaşlarına Türkiye’de V84 tahdit kodu konulmaktadır.

Ayrıca kişilere şartlı giriş için verilen 10 günlük süre içinde ikamet izni başvurularını tamamlamayan yabancılar hakkında sınırlı süreli giriş yasağı yani deport kararı verildiğini de hatırlatmakta fayda görüyoruz. Yine şartlı giriş başvurularına ilişkin nihai kararların Hudut Kapıları Büro Amirliği tarafından verilmekte olduğunu belirtelim.

Eğer Türkiye’ye şartlı giriş hakkında aklınıza takılan sorular bulunuyorsa, bize yorumlar kısmından iletmeyi unutmayın.

Av. Batın Yılmaz

Potansiyel bir iş sözleşmesini yansıtan yukarıdaki şartlar yalnızca ek tartışmalar için bir temel olarak sunulmuştur ve yasal olarak bağlayıcı bir yükümlülüğü yoktur. Tüm tarafların dahil olduğu bir sözleşme son haliyle yazılı olarak yapılmadıkça yasal olarak bağlayıcı hiçbir yükümlülük oluşmayacak, olduğu ima edilmeyecek ya da olduğu sonucuna varılmayacaktır.

İlgili Makaleler

59 Yorum

 1. Merhaba ben Özbekistan vatandaşıyım İstanbul’da üniversitede okuyorum öğrenciyim oturma iznim eksik evrak oldu istanbuldan çikiş yaptım çikarken ceza paramı ödedim memleketen evrak almaya gıtım 15 günde geri dönereken havalımandan almadılar geri gönderdiler dedilerkı san yasak uygulamiş 3 ay vize al gel dediler ama viza en az 90 günde çıkabilyor bu ay sonu sınavlarım var bu durumda ne yapabilirim

 2. Merhaba ülkeye V84 le giriş yaptım ama 10 gün içerisinnde sistem iki kez başvuru yaptığım için randevu vermedi ve şu anda sınavlarım olduğu için 10 günden fazla kaldım reşit deyilim 17 yaşındayım giriş yasağı uygulanır mı?

 3. MERHABA. Lütfen 2023 yılı Ocak ayında Türkiye’deydim ve oturma iznimi alamadığım için ülkeme dönüp vergilerimi ödedim. Tekrar vize başvurusunda bulunarak Türkiye’ye döndüm ve şartlı giriş belgesini imzaladım. Ancak bu 10 günden sonra oturma iznimi alamadım. bu yüzden vizemin süresi dolmadan ülkeyi terk ettim, cezayı ödedim ve 3 ay giriş yasağı koydum. Bu giriş yasağından sonra öğrenim vizesine yeniden başvurabilir miyim?

   1. Merhaba, 2024 yılının ocak ayında bende türkiye’deydim ikametimin süresi bitmişti ve cezası vardı. Ülkeden çıkmadan önce tüm cezayı ödedim. Tekrar ikamet almak istiyorum ama yeterince param yok. Orada öğrenciydim ve hala okul devam belgem var. Bir şekilde oraya gidip çalışıp sonra başvuruda bulunabilir miyim?

 4. Merhaba ben TC vatandaşıyım tüm çocuklarım TC vatandaşı yalnız bir oğlum Azerbaycan vatandaşı 28.05 2023 de Türkiye’den çıkış yaptı gecikme cezası ôdedi 1 yıl giriş yasağı vurdular. Şuan çok hasta bakıma ihtiyacı var yürüyemiyor nahçıvanda hastanedeyiz onu evime goturmeliyim yalnız yasağı var ne yapabilirim

 5. Merhaba.Ben Azerbaycan vatandaşıyım.Turkiyede 2021 den beri oturum izni alarak kalıyordum.En son oturum izni 6 aylık verdiler.6 ayım bittikten sonra yeniden baş vuru yaptım red etdiler ve 10 gün içerisinde Türkiye’den çıkış yapmamı söylediler.10 gün dolmadan çıkış yaptım ağustosun sonlarına doğru Nahçıvan gümrükten geçtim ve dediler hiç bir problem yok geri gele bilirisn Türkiye’de 3 ay kalma hakkın var.Bende 1 buçuk hafta Azerbaycan da kaldım ve sonra Türkiyeye giriş yaptım ama beni havaalanında durdurlar polisler ve şartı giriş kağıdı verdiler her hangi bir para cezası ödemedim ne olduğunu da anlamadım 10 içerisinde oturum izni almam gerekiyormus ama gümrük kapısında dediler ki senin 3 ay kalma hakkın olcak çünkü vaktinde Türkiye’den çıkış yapmıştım.Yine 10 günü geçirmeden tekrar çıkış yaptım gümrükte polisler dediki senin 82 günün var daha Türkiye’de kala bilmem için havaalanında neden öyle dediklerini polisde anlamadi.Yani dediki senin hiç bir sıkıntın yok cezan yok Türkiye’de kalma hakkın var ama ben yinede şuan Azerbaycandayim dedimki yine 3 ay kaliyim tekrar geri dönerim şuan Aralık 17 si 3 ayım tamam oluyor Azerbaycan da kaldığım.Şimdi ben aralığın 20 sinde tekrar Türkiye giriş yapmak istiyorum ben Türkiye’de 3 ay kala bilicekmiyim ? Havaalanında bir sıkıntı çıkarirlarmi? Sonuçta geldim Azerbaycan da 3 ay kaldım.Rica ediyorum yardımcı olur musunuz?

 6. Merhaba ben istanbula 2019- senede geldim uzatmaya verdim aldim pandemide iptal geldi amma 2- ci kez uzatmam.Simdi 3- senedir kaçak durumdayim ben çikis yaparsam Azerbaycana memleketime para cezami odersem şartli giriş çikis yaparak döne bilirmiyim?

 7. Merhaba benim kimliğimin süresi 2022 eylülde bitti ve ocak ayında ülkeme döndüğümde 3 ay için sınır dışı edildim ve para cezası ödedim. 3 ayının dolmasını bekledikten sonra Türkiyeye yeniden giriş yaptım. 10 günün tamamında randevu aldım. Ben 3 ay sınır dışı süresini bekleyip döndüm şimdi 90 gün turistik hakkım var mı Türkiye sınırlarında kalmaya? Ve şimdi ülkeme geri dönersem yine sınır dışı edilir miyim? Teşekkürler

  1. Merhaba, 180 günde 90 gün uygulamasına dahil olan ülkelerden birinin vatandaşı iseniz evet 90 gün yasal kalış hakkınız bulunmaktadır.

   1. Merhabalar , ben 2021 çıkış yaptım idari ceza para ödedim , ç105 tahdit kodu aldım , benim için şartlı giriş mümkün mü acaba , şuan kendi memleketteyim , oluyorsa nasıl yapılır ? Teşekkür ederim şimdiden

   2. Merhaba . Bir buçuk yıldır bir Türk erkekle evliyim. Türkiye’ye evlenmeden 10 gün girme şartıyla girdiğim için bana aile kimliği verilmedi . Bir yıl boyunca birçok şikayet ve talepten sonra giriş çıkış yapmanız gerektiğini söylediler. Sınırdan çıkıp ceza parayı ödediğimde bana içinde Ç104 ve V84 bağlı kodlarının yazılı olduğu bir kağıt verdiler. Aile vizesine iki kez başvurdum ama reddettiler. Lütfen ne yapacağımızı bize yönlendirin

   3. Slm ben 2024 mart26 sureziz ikmaet izin belgesiyle geldim nahcivanda 8;gun kaldim geldim normalda o belgeyle 15 gun kala bilirsin amma sinirda 10 gunluk şarti giris yasagi vurdu

 8. Merhaba ilk sorum, benim çocuklarım v84 şartlı girişle geldiler Türkiye’ye ama 10 günlük randevu süresini kaçırdık. İdari para cezasını ödemememiz durumunda yeniden randevu alma şansımız var mı? Böyle bir şansımız yoksa nasıl bir yol izlenilmeli?
  Diğer sorum, Ben V84 şartlı girişle ülkeye girersem çocuklarımda faydalanabilir mi bu haktan? Teşekkür ederim şimdiden.

 9. Merhaba, yabancı uyruklu arkadaşım Türkiye’de birkaç yıldır yaşamaktadır. Oturma izni başvurusundan red aldıktan sonra vize ihlali süresi 6 ayı geçmiş bulunuyor. Gürcistan’a çıkış yaparken cezasını ödeyecek ve tekrar Türkiye’ye şartlı giriş yapmak istiyor. Kendisine herhangi bir giriş yasağı uygulanır mı?

 10. Mrb 2021 de oturma iznim iptal edildi idari dava açtım sonuçlanmadı ailem uzun zamandır burada annem ablam kardsşim hepsi tc vatandaşı ben azerbaycan vatandaşıyım. İdari dava süresi nerdeyse 1 sene sürdü. Ne yapacığımı bilmiyorum

 11. Merhaba, ben iran vatandaşıyım, geçen eylul oturma iznim bitti ve ocakta çıkış yaptım ancak 1ay giriş yasağı kondu, ben 2ay sonra giriş yaparken turkiyeye şartlı giriş yapmak zorunda kaldım halbuki yasağım bitmişti ama oturma izni için başvurmadan 1hafta sonra irana dönerken 3aylik yasak kondu bu sefer. Şimdi 3ay bitti ve geçen 180günden 150günunu ben iranda geçirdim. Şimdi turkiyeye normal giriş yapabilirmiyim?yani şartlı giriş olmadan?

 12. Mehraba
  ben isvicere vatandasim
  türkiyede 96 gün kaldim cikmadan önce ceza ödedim.
  Simdi yine girmek istiyorum ikamet icin.
  sartli giris nasil yapilir ?

 13. Merhaba ben rus vatandaşıyım 2023 yıl 01 ay ikametim red olduğundan dolay 0 gun içinde çıkış yaptım,27 gün sonra sonra şartlı girisle giriş yaptım yine 10 gün içinde turizm ikametine baş vurdum ama yine red geldi,115 gün kacak kaldım ve çıkış yaparken ceza para ödedim ama bana 6 ay yasak koydular,simdi tekrardan şartlı giriş yapabilirsiniz elimde doktorumuz raporu var tedev devam etmesi gerekiyor,teşekkürler

 14. Merhaba Ben ozbekistan vatandasiyim cikis yaparken ceza odedim bir sene giris yasak koydular yasagi kaldirmak icin ne yapmaliyim

  1. Merhabalar, bir sene giriş yasağının kaldırılması için dava açmanız ya da giriş yasağı süresinin bitimini beklemeniz gerekmektedir.

 15. Merhaba kardeşime oturma izni alırken hep turizm amaçlı alıyordum bir kere kendi aldı yalnışlıkla ticaret amaçlı almışlar red cevabi geldi hemen arkasına turizm amaçlı oturma izni aldım randevu günü kabul etmedi goç idaresi giriş çikiş yapın dedi size sorum kardeşim daha 9 yil önce giriş yasaği almişti şimdi Türkiyeden çıkış yaparken 3 ay yasak alır diyorlar v84 ile şartlı giriş yapabilirmi? Bizim tüm aile Türk vatandaşı önceden teşekkürler

 16. merhabalar özbekistan vatandasıyım 28 subatta ikamet iznim bitti basvurdum ama 32, maddeden red yedim ve türk vatandası cocugum var nasıl bir yol izlemem gerekiyor özbekistana gider isem deport olurmuyum veya şartlı giriş yapma sansım varmı simdiden tesekkürler.

  1. Merhaba, ikamet izni uzatma talebiniz İl Göç İdaresi Müdürlüğü tarafından reddedildiyse, red kararına karşı idare mahkemesine başvuru yapmanız gerekmektedir. Türkiye’de kaçak kalacağınız süreye bağlı olarak hakkınızda ülkeye giriş yasağı tahdit kodu koyulur. Konu ile ilgili 0539 939 36 89 numaramızdan destek alabilirsiniz.

 17. Merhaba ben şartli giriş yaptim ve 10 gun içerisinde ikamet izni için başvuruda yaptim sonra ikamet izni vermiyorlar dediler sonra bıraktım oturma izni işini şu an kaçak durumdayım ve Türkiyede üniversiteye başvuru yapmam lazim yeniden oturma izni yaptırabilirmiyim bu durumda

  1. Merhaba, maalesef kaçak durumda olduğunuz için ikamet izni başvurusu yapmanız mümkün olmayacaktır.

   1. Salam Ben ikamet izni kimliyini uzatmaya başvuru yapdım lakin redd geldi 15 mart tarixinde eve belge geldi ve beni jandarma çevirmesine düşende akyurta götürüldüm bana 1 ay içinde çıxış belgesi verdiler bu belgeyle giriş çıxış yaparsam deport olurmuyum..???

 18. Merhaba, İraq vatandaşıyım, 90 gün vizesiz süremden 42 gün fazla kaldım,
  20 Ocak tarihinde para cezasını ödeyip ve çıkış yaptım.
  Bu hafta Türkiye’ye gelmek istiyorum. Şartlı giriş yapabilir miyim?
  (Lisans için hi üniversiteden öğrenci mektubu almışım)
  Teşekkürler …

  1. Merhaba, cevap verebilmemiz için Türkiye’ye giriş ve çıkış yaptığınız tarihleri bildirmeniz gerekmektedir.

 19. Merhaba ben iran vatandaşıyım 2 yıl turist amaçlı oturum izni ile kalıyordum türkiyede ve 3 yıl başvurduğumda red edildi sonra ben mahkemede itiraz yapmıştım ama dava eksik açmışım bu yüzden terke davet belgesi verdiler bana . Sonra avukatıma verdim eksikleri tamamladı banada derkenar belgesi aldı verdi. Şimdi ben türkiyede ev aldım ve onun üzerinden ikamet almam için çıkış yapmak zorundayım. 7-8 aydır ikamet iznim yok . Çıkış yapıp cezayı ödersem giriş yasağım olur mu? Yada şartı giriş kullana bilir miyim? Eğer ben türkiyede gelemezsem avukatım benim yerime ikamet iznimi alabilirm mi?

  1. Merhaba, ülkeden çıkış yaparken para cezası ödeseniz dahi 1 yıl süre ile ülkeye giriş yasağınız bulunmaktadır. Şartlı girişte yapamazsınız. Evli olup olmadığınıza göre sorunun yanıtı değişecektir. Ülkeye giriş yasağınız bulunurken taşınmaza dayalı ikamet başvuru yapmanız mümkün değildir. Konu ile ilgili detaylı bilgiyi ofisimize gelerek avukatımızla görüşebilirsiniz.

 20. Merhaba,
  Rus vatandaşı arkadaşım ikamet başvurusu sonuçlanmadan kendi ülkesine çıkış yaptı. Normal şartlarda 15 gün içinde geri dönüş yapması isteniyor biliyorsunuz. Fakat çıkış yaptıktan 10 gün sonra ikamet başvurusu onaylandı. Kartı şu anda PTT’de bekliyor. Geri dönüş planı ise çıkış tarihinden 40 sonra olacak. Türkiyeye girerken “vize rejimine tabisin” derler ise 180 gün içindeki 90 günü aşmış durumda. Şartlı giriş mi isterler yoksa sistemden ikamet kartını görüp giriş izni mi verirler? Bir başka açıdan sorarsak, ikamet kartını fiziken göstermek gerekiyor mu girişlerde?

 21. Merhaba Kırgızistanlıyım 4 ay önce Turkiyeden çıkış yaptım. Bişkeketen vize için başvuruda bulundum vize rededildi 2 yaşında kızım var türk vatandaşı babası türk doktor kontrolleri vardı kızımın şartlı giriş yapabilirmiyiz

 22. Ben cezami odedim ama 5 yil deport aldim geri donmek icin şartli girisi nasil kullana bilirim Azerbaycan vatandasiyim lutfen yardimci olursaniz cok sevinirim

  1. Merhaba, Türkiye’ye neden dönmek istiyorsanız meşruhatlı vize de bunu belirttin, gerekçeniz uygun görülürse vize alıp Türkiye’ye gelebilirsiniz.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 23. Merhaba ban Özbekistan uyrukluyum 18 ekimde şartlı gırış yaptım randevu aldım samsundan 27 ekım bugun ama ilk başvuru dıye Red verdiler elime tebliğ kağıdı ne yapmam lazım başka bir yolu varmı

  1. Merhaba, şu an GÖÇ idaresi hiç bir yabancıya ikamet izni vermemektedir, kendi ülkenize dönmekten başka yasal olarak yapabileceğiniz başka bir durum bulunmamaktadır.

 24. Ben öğrenciyim ve 5 aydır ki bitiş tarihim bitti.
  3 gün önce bir çıkış yaptım. Şimdi şartlı girişi ile Türkiye’ye girebilir miyim?

 25. Ben 2017. Yılında geldim calışmadığım için gide medim 8 aydır evliyim ailem çok korkuyor yakalanacakım diye ve bu durumla ilgili insaniye baş vuruda bulundum tutarlı sebeb isdediyleri için oturma izni alamadım memleketim gürcistana ben normal çıkış yaparsam geri ailemin yanına döne bilrmiyim aile vizesi ve ya evlik vizesi ala bilirmiyim lütfen bir bilgi verebilirmisiniz rica ediyorum

  1. Merhaba, eşiniz Türk vatandaşı ise meşruatlı vize alarak tekrar Türkiye ye girip yapabilirsiniz ama aileniz de Türk vatandaşı yoksa eninden sonunda yakalanıp kendi ülkenize gönderileceksiniz ve en az 5 sene Türkiye ye gelemeyeceksiniz.

   1. Iyi gunler. 2021 temmuz ayina kadar gecerli ikamet iznim vardı (yuksek lisans ogrenci) ancak goc idaresinde yasanan bir karışıklık nedeniyle 2019 30 aralik günü ikamet iznim iptal edilmiş ve ben bunu 2020 ekim ayinda tesaduf jandarma cevirmesinde ogrendim. Bana hicbir deklarasyon yapilmadi. Goc idaresi sinir kapısında ceza odemem ve geri girmem konusunda bilgi verdi ancak o donem pandemiden dolayı çıkış yapamadim. Hakkimda bir kaçaklik durumu yok cunku yuksek lisansa kayıtlı bir öğrenciyim. Suan itibarile 30 aylik bi ihlal soz konusu. Sorum şu :acaba sinir kapısına gidip cezami odersem v84 sartli giris alabilir miyim öğrenci olduğum için? Bu konuda bana bilgi verirseniz çok mutlu olurum

  2. Mereba dediniz gibi cezamı ödeyerek çıkış yapdim aile vizesine baş vuruda bulundum bir ay oldu hale haber alamıyorum ve bu olumlu olurmu bir bilgi ala bilirmiyim lütv n

    1. Merhaba ben fas vatandasiyim burda evlilik icin turkiyeye geldim fakat evlenemedik fasa gidio evlecegiz sorum su ben 3 ay sureyi, 29 gun astim cikarken vize ihlali cezami odersem 10 gunluk sartli izni verilirmi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu