Türkiye'de Yaşam

Bilindiği üzere, Türkiye’de bir yabancının yasal olarak kalabilmesi için geçerli bir vizesi ya da ikamet izni bulunmalıdır. Yabancılar, eğer vize ya da ikamet izni şartlarını ihlal ederlerse deport olarak bilinen sınır dışı edilme cezası alabilmektedir. Bu nedenle Türkiye’de yaşayan yabancıların mutlaka vizelerini veya ikamet izinlerini geçerlilik süreleri bitmeden uzatmaları ve yenilemeleri gerekmektedir. Hakkında deport kararı bulunan yabancılara ise şartlı giriş adı altında, 10 gün içinde ikamet izni randevusu alacaklarını beyan ederek ülkeye giriş yapabilmeleri sağlayan özel bir izin türüdür. Bu yazımızda V84 tahdit koduyla Türkiye’ye şartlı giriş konusundan bahsedeceğiz.

Şartlı Giriş Nedir?

Türkiye’de vize yada ikame izni ihlali sebebiyle pasaportlarına Göç İdaresi Müdürlüğü tarafından V84 numaralı tahdit kodu eklenen yabancılar tekrar ülkeye girebilmek için havaalanı ya da muhtelif sınır kapılarından giriş yapmadan önceki 10 gün içerisinde e-ikamet uygulaması kullanarak 10 gün içinde ikamet izni randevusu alacağını beyan ve imza ederek şartlı giriş yapabilirler. Temel olarak yabancılar Türkiye’de vize veya ikamet izni ihlali yaptıklarında idari para cezası ile karşı karşıya kalmaktadır. Eğer bu yabancılar V84 kodu kapsamında kendi rızalarıyla ülkeyi terk ederler ve para cezasını öderler ise, kendilerine giriş yasağı uygulanmamaktadır. Bu kişiler “şartlı giriş” kuralıyla beraber 10 gün içinde ikamet izni randevusunu almak şartıyla Türkiye’ye yeniden giriş yapabilmektedir.

V84 Tahdit Kodu Kimlere Uygulanır?

Temel olarak vize veya ikamet izni sürelerini ihlal eden yabancılara Göç İdaresi tarafından V84 tahdit kodu uygulanmaktadır. V84 kapsamında aşağıdaki şekilde yabancıları değerlendirebiliriz:

  • 180 ve90 gün vize ihlali
  • 30,60 ve90 gün ikamet izni ihlali
  • Vize süresi içerisinde ikamet izni başvurusu yapmış, fakat herhangi bir nedenle ikamet izni alamamış ve bu süreçte vizesini ihlal eden yabancı ülke vatandaşlarına Türkiye’de V84 tahdit kodu konulmaktadır.

Ayrıca kişilere şartlı giriş için verilen 10 günlük süre içinde ikamet izni başvurularını tamamlamayan yabancılar hakkında sınırlı süreli giriş yasağı yani deport kararı verildiğini de hatırlatmakta fayda görüyoruz.

Eğer Türkiye’ye şartlı giriş hakkında aklınıza takılan sorular bulunuyorsa, bize yorumlar kısmından iletmeyi unutmayın.

 

 

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments