Türkiye'de Eğitim

Yabancılar Türkiye’de Hangi Üniversite Sınavına Girebilir ?

 

Yabancıların Türk üniversitelerinde eğitim görebilmeleri için girdikleri üniversite sınavının adı Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı ya da kısa adıyla YÖS olarak bilinmektedir.Bu sınav yabancı öğrencilere Türkiye’de Tıp, Hukuk, Psikoloji, Eczacılık, Mühendislik, Mimarlık ve daha birçok disiplinde eğitim görme olanağı sağlamaktadır. YÖK’e göre, son iki yılda Türkiye’deki yabancı öğrenci sayısı iki kat artmıştır. 2023 yıllına kadar 100.000 öğrencinin daha Türkiye’deki üniversitelere kayıt olması beklenmektedir.

YÖS toplamda 80 sorudan oluşmaktadır. Sınavdaki 45 soru genellikle genel yetenek ve zekâ sorularından oluşurken, geriye kalan 35 soru ise Matematik bilgisini ölçmeye yönelik sorulardan meydana geliyor. YÖS her üniversitenin kendisi tarafından uygulanmaktadır.

Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı’na Nasıl Girilir?

 

Yabancı Öğrenci Sınavı

 

YÖS’e girebilmek için öncelikle bazı koşulların yerine getirilmesi gerekmektedir. Üniversiteler tarafından belirlenen bu gereksinimlerin karşılanması halinde, aşağıdaki adımlar sırasıyla izlenmelidir. Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı kaydı dört temel aşamadan oluşmaktadır:

 1. Aşama: Ön Kayıt

Sınav kaydı oluşturmak için öncelikle ilgili üniversitelerin web siteleri ziyaret edilmelidir.Birçok üniversitede çevrimiçi kayıt yapmak mümkündür. İlk olarak geçerli bir e-posta adresine sahip olunmalıdır. Daha sonra ön ayıt formu doldurulmalıdır. Bu kayıt formunda, sınava girmek istenilen şehir seçilmelidir. Ardından pasaportun taranması ve sisteme yüklenmesi gerekir. Ön kayıt formu gönderildikten sonra tarafınıza bir onay e-postası gönderilecektir. Onay alındıktan sonra başvuru sahibi için bir başvuru numarası verilecek ve üniversite hesabı oluşturulacaktır. Hesap etkinleştirildikten sonra bir kullanıcı adı ve şifre belirlenmesi gerekmektedir. Bu aşamada son olarak, bir onay e-postası gönderilir ve asıl kayıt işlemi başlar.

 1. Aşama: Kayıt

Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı ön kayıt işlemini başarıyla tamamladıktan sonra, kayıt adımlarını içeren bir e-posta tarafınıza gönderilmektedir. Gönderilen e-postadaki bağlantıya tıklayarak İlgili okulun “Aday Sistemi” ne kayıt olunması gerekmektedir. Sistemdeki tüm adımlar boşluk bırakılmadan doldurulmalıdır. Daha sonra sınav ücreti ödeme adımına geçilecektir. Bu aşamada kredi kartı ile ödeme yapmak mümkündür. Ancak, parayı banka havalesiyle gönderme seçeneği de mevcuttur. Ödemeyi başarıyla tamamladıktan sonra, onay penceresi görünene kadar beklemek gerekmektedir. Daha sonra ödemenin alındığını onaylayan bir mesaj adaya gönderilecek ve YÖS kaydı başarıyla tamamlanacaktır.

 1. Aşama: Kontrol

Sınav giriş kaydı durumu sistemden kontrol edilebilmektedir. Sınav tarihlerindeki değişiklikleri takip edebilmek ve YÖS hakkında daha fazla bilgi edinmek için aday sistemini kullanmak mümkündür.

 1. Aşama: Sınav Katılım Belgesi

Kayıt işlemi ikinci aşamada zaten tamamlanmıştır. Daha sonra adaylara sınav katılım belgelerinin hazır olduğunu belirten bir e-posta gönderilmektedir. Bu belgenin bir çıktısı alınmalı ve sınava girerken mutlaka adayın yanında bulunmalıdır.

Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı İle Hangi Lisans Programlarına Girilebilir?

YÖS ile girilebilecek lisans programları ve derslerin listesi üniversitelerin kendileri tarafından yayınlanmaktadır. YÖS ile hem özel hem de devlet üniversitelerine başvurmak mümkündür. Bununla birlikte, görsel sanatlar ve müzik alanında eğitim veren bazı üniversiteler ayrıca “Özel Yetenek Sınavları” yapmaktadır. Ayrıca bazı programlara başvurmak için, başvuranların bu programların özel gereksinimlerini karşılamaları gerekmektedir.Sınavların sonuçları üniversitelerin kendileri tarafından ilan edilmektedir.

Yabancıların En Çok Tercih Ettikleri Lisans Programları Hangileridir?                                    

Yabancılar Türk üniversitelerinde en çok Tıp, Diş Hekimliği, İşletme, Hukuk, Ekonomi, Psikoloji, Mimarlık, Veterinerlik ve Mühendislik lisans programlarına başvuru yapmaktadır.

Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı’na En Çok Hangi Ülkelerden Aday Başvurmaktadır?

Dünyanın her yerinden yabancı öğrenciler YÖS’e katılarak Türkiye’de eğitim görme şansına sahip olmaktadır. Yabancı öğrencilerin çoğu Azerbaycan, Türkmenistan, İran, Suriye, Almanya, Bulgaristan, Afganistan, Kırgızistan, Tanzanya, Kenya, Malavi, Mısır ve Tunus’tan gelmektedir.

Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı İçin Lise Not Ortalamasının Önemi Nedir?

Lise not ortalamasının sınava herhangi bir etkisi yoktur. Lise derecesi değerlendirmede bir faktör olarak kabul edilmemektedir. Sonuç olarak, Türk üniversitelerine girişte yabancı öğrencilerin sadece YÖS sonuçları değerlendirmeye alınmaktadır.Bunun yanı sıra adayların normal eğitim veren bir liseden veya Açık liseden mezun olmaları fark yaratmamaktadır. Tek gereklilik yabancı öğrencilerin geçerli bir lise diplomasına sahip olmalarıdır.

Av. Batın Yılmaz

Potansiyel bir iş sözleşmesini yansıtan yukarıdaki şartlar yalnızca ek tartışmalar için bir temel olarak sunulmuştur ve yasal olarak bağlayıcı bir yükümlülüğü yoktur. Tüm tarafların dahil olduğu bir sözleşme son haliyle yazılı olarak yapılmadıkça yasal olarak bağlayıcı hiçbir yükümlülük oluşmayacak, olduğu ima edilmeyecek ya da olduğu sonucuna varılmayacaktır.

İlgili Makaleler

35 Yorum

 1. Merhaba. Ben Turkmenistan vatandaşiyim ve burada finans liseyi okudum yani bu diplomamin Turkiye’de universite okumak için bir paydasi olurmu

  1. Merhaba, eğer Türk vatandaşı değilseniz lise diplomanızı nereden aldığınız fark etmeksizin Türkiye’de üniversite okumak için YÖS sınavına girmelisiniz.

 2. Merhabalar 2025’te sınava girecek olan suriyeli öğrenciler YÖS’e mi yoksa YKS’ye mi girecek o zamana kadar değişme olasılığı var mı ?
  Lisenin tamamını düz lisede okuyup o liseyi birincilikle bitirmenin üniversiteye alınımda etkisi yok mu?

 3. Merhaba.ben Uzbekistan vatandaşiyim.yoruma yazmissiniz baska unversiteyi sinav sonuclari Kabul edilir diye.ben Uzbekistan da unversiti sinavlarini kazanip turkiye unversitesine transfert yapabilirmiyim.oyle bi Sansom varmi.

  1. Merhaba, maalesef hayır Türkiye’de girdiğiniz sınavlardan başarılı olmanız gerekmektedir.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 4. Merhaba
  Yabancı öğrenci sınavları merkezi midir yoksa her üniversiteye göre değişmekte midir? Şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba, YÖS için konuşacak olursak; hayır merkezi değildir. Üniversiteler isterlerse kendi kampüslerinde sınavı gerçekleştirirler, isterlerse başka bir üniversitenin sınav sonucunu kabul ederler. Bu sebeple her üniversitenin sınav tarihi farklı olabilir. YÖS hakkında daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz :https://www.atakurumsal.com/adan-zye-yos-hakkinda-detayli-bilgiler/
   SAT sınavı ise merkezidir, aynı tarihte yapılır. SAT sınavı hakkında daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz : https://www.atakurumsal.com/sat-sinavi-nedir/

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 5. Merhaba, pakistandan arkadasim turkiyede üniversite okuma istiyor. Devlet üniversiteleri yabancı uyruklu öğrenciler için ücretli mı?

  1. Merhaba, evet. Üniversiteler yabancı öğrencilerden her dönem harç ücreti almaktadır. Bu ücret, özel okul ücreti kadar yüksek bir meblağa değildir. Ancak arkadaşınız yerleşmek istediği üniversiteyi arayarak daha detaylı bilgiye ulaşabilir.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

   1. merhaba özel liseden mezun olan ybancı bir öğrenci devlet üniveristeleri okuya bilirmi ve bölüm tercihlerinde öncelik olurmu

 6. Mesela hani biz Türk öğrenciler Tyt Ayt sınavına girerken okul birincilik kontenjanından yararlanıyoruz.Yabancılar da okul birincilik kontenjanından yararlanabiliyor mu?.Mesela ben türküm ama arkadaşım Suriyeli benden bi kaç puan önde.Sonuçta sınavlarımız farklı ama okul birincilik kontenjanını kazanabilir miyim?

  1. Merhaba, maalesef Türk öğrencilerin durumlarıyla ilgili bilgimiz bulunmamaktadır.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 7. Merhabalar,
  Filipin asilliyim ve universite mezunuyum. Lisa diplomam mezun oldugum universitede kaldi. Sadece universite diplomam mevcut. Basvuru yaparken lise diploma bilgileri istenmektedir. Kayit esnasinda lise diplomasi yerine universite diplomasi sunabiliniyor mu ?

  Tesekkurler

  Saygilar.

 8. Mrb. Kızım yüksek okulu okumak istiyo.hukuk. napabilirim. Ozbekistondan yaziyom. Menenjer olmak isyiyo

  1. Merhabalar,
   Konu ile ilgili bilgi almak için ilgilendiğiniz yükseköğrenim kurumu ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 9. Merhaba. Azerbaycan’dan yazıyorum. Üniversite okumak için YÖS sınavı mı gerekli yoksa ÖSYM’mi gerekli? Ve sınava ne zaman baş vurmak gerekiyor? Şimdiden teşekkürler.

 10. Merhaba:Ben Azerbaycanda lise sona kadar okudum ve şimdide Türkiyede iç mimarlık veya mimar olmak istiyorum ne yapmam gerekli?

  1. Merhaba, öncelikle Türkiye’nin hangi ilinde okumak istediğinize karar vermeniz gerekmektedir, örneğin İstanbul da okumak istiyorsanız, İstanbul da ki istediğiniz bölümü barındıran üniversiteleri listeyelip birisine karar vermeli ardından o okulun YÖS sınavına girmeniz gerekmektedir.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 11. Merhaba! Ben YOS girmek istitorum ama girmek istediğim üniversitenin web sayfasını bilmiyorum. Universitelerin web sayfalarını nerden bula biliriz? Cevaplarsanız sevinirim. Saygılar.

  1. Merhabalar,
   Girmek istediğiniz üniversitenin adını Google’da aratarak, ilgili üniversitenin web sitesine ulaşabilirsiniz.

 12. Merhaba ben yabanci uyruklu ogrenciyim liseyi turkiyede okudum. TYT girip gecerli puan aldiktan sonra Yetenek sinavina katilip guzel sanatlar kazanabilirmiyim

 13. Merhabalar, iyi günler.
  Ya biz yabancılar ÖSYM EA veya diğer sınavlara giriş yapamaz mıyız??
  Ben EA sınav sonucum ile üniversiteye başvuru yapmak istiyorum!!!
  Cevap verirseniz sevinirim, önceden teşekkürler hocam

 14. Merhaba,

  Benim Avusturya Vatandaslim var. Ben burdan Meslek Lisenin Diplomasini aldim Temmuzda 2020 ve Türkiyede Üniversite okumak istiyorum, fakat Meslek Lisenin Diplomasi, Lise Diplomasi olarak gecerlimi deyilmi bilmiyorum. Yardimçi olursaniz Sevinirim!

  1. Merhaba, evet meslek lisesi diploması lise diplomasına yerine geçmektedir.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 15. Merhabalar ben yos yerinde yks (tyt.ayt) sinavina girebilirmiyim. 11 siniftayim simdi.
  _99 ile baslayan tc kimlik var bende

  1. Merhaba,
   YKS’ye yabancı uyruklu veya hiçbir devletin uyruğunda olmayan adaylar da başvurabilirler ancak; bu adaylar, yükseköğretim programları tercih süreci başlamadan önce T.C. uyruğuna geçmedikleri takdirde, Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer alacak yükseköğretim programları kontenjanlarına yerleştirilmezler. Yabancı uyrukluların Türkiye’deki yükseköğretim programlarına yerleştirme işlemleri YKS kapsamı dışında olup bu yerleştirme işlemleri, Yükseköğretim Kurulunun belirlediği usul ve esaslar doğrultusunda ilgili yükseköğretim kurumu tarafından yapılmaktadır.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 16. Merhaba. Azerbaycan’dan yazıyorum ve Azerbaycanlıyım. Meram ettiğim bir soru var. Ben liseyi Azerbaycan’da okuyup bitirip üniversite için Türkiye’ye gelsem vereceğim sınav’da sorular Azerbaycan dilinde mi olacak yoksa Türkçe mi olacak? Çünkü liseyi Azerbaycan’da bitirdiğim için Türkçe bilgim çok zayıf. Cevaplarsanız sevinirim. İyi günler

 17. Merhaba ben Moldova vatandaşlı ama Türkiye de 9 sene yaşıyorum üniversite girmek istiyorum ne yapmam lazim girmek için. Teşekkür ederim

  1. Merhaba, gitmek istediğiniz üniversitenin web sayfasından YÖS sınav tarihlerini takip ederek sınava girmeniz gerekmektedir.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 18. Merhaba ben Özbekistan da yaşıyorum listeyi bu sene bitirdim amacım Türkiye üniversitesinde okumak mesafeden online sınav oluyor mu? Yoksa Türkiye gedip orda sınava katilmam gerekecek mi?

 19. merhaba.Rus vatandasiyiz ama Turk kimligimiz var.
  Ben cocuklarimin Universiteye Turkiye’de gitmelerini istiyorum.Ama Turkce bilgileri okumak icin zayif . O sure zarfinda iyilestirmek icin ugrasacagiz ancak formaliteler YOS kapsaminda mi olacak yoksa kimlikden dolayi TC vatandasi statusunde mi olacaklar ?Simdiden tesekkurler

 20. merhaba, Benim cifte vatandaslim var ( fransiz,ve Turk) ben burdan meslek lisenin diplomasini aldım suan universitenin ilk senesin deyim ve Turkiyeye gelip sağlık bolumunu okumak istiyorum nasıl olcak nasıl başvuru yapa bilirim.
  Tesekurler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu