Türkiye'de EğitimYabancı öğrencilerin yararlanabileceği burs programları

Değerli okuyucumuz, burada yazılanlar tamamen bilgilendirme amaçlıdır, konuyla ilgili hizmetimiz bulunmadığı gibi maalesef bilgimiz de bulunmamaktadır, lütfen bu konu hakkında bize telefon açmayınız sorularınız olursa lütfen aşağıdaki yorum bölümünden sorunuz, bildiğimiz soruları cevaplıyoruz.

 

Türkiye, son yıllarda dünyadaki tüm öğrencilere kapılarını ardına kadar açan önemli bir eğitim ülkesidir. Türk misafirperverliği ve yüksek eğitim kalitesiyle yabancı uyruklu öğrenciler için her türlü imkanı sağlayan Türkiye, burs programlarıyla da öğrencilerin yaşam kalitelerinin ve refah seviyelerinin yükselmesini sağlıyor.

Farkı alanlarda karşımıza çıkan avantajları ile Türkiye, yabancı uyruklu öğrenciler için tercih edilebilir bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Her şeyin yanı sıra, ülkede yabancı uyruklu öğrencilerin maddi olarak kendilerini güvence altında hissetmesi için pek çok burs imkanı da bulunmaktadır.

Sizler için Türkiye’de yabancı uyruklu öğrencilerin yararlanabileceği burs programlarından bazılarını derledik.

Türk Dili Konuşan Ülkeler Burs Programı

Türk Konseyi içerisinde yer alan ve Türk Dili konuşan ülkelerden gelen öğrencileri kapsayan bu burs programı sayesinde bölgenin ekonomik ve sosyal kalkınmasına bütüncül bir yaklaşım sağlanmaktadır. Türk Konseyi içerisinde yer almayan ancak ortak değerleri taşıyan ülkelerin öğrencileri de bu programdan yararlanabilir.

Bursun kapsadığı ülkeler; Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan, Türkmenistan, Kırgızistan ve KKTC’den gelen yabancı uyruklu öğrencilerdir.

Balkanlar Burs Programı

Balkanlarla Türkiye’nin tarihsel ve kültürel bağları çok eskilere dayanır. Dostluk ve komşuluk ilişkilerinin vücut bulmuş hali olan Balkanlar ve Türkiye arasında eğitim imkanlarının arttırılması, yabancı uyruklu öğrencilerin Türkiye’de zorlanmadan eğitimlerine devam etmesi için sağlanan Balkanlar burs programı; Bosna-Hersek, Arnavutluk, Karadağ, Kosova, Hırvatistan, Makedonya, Slovenya, Bulgaristan ve Yunanistan’dan gelen yabancı uyruklu öğrencileri kapsamaktadır.

Karadeniz Burs Programı

Türkiye’nin Karadeniz kıyılarındaki; doğu, batı ve kuzey bölümlerindeki komşularını kapsayan bu burs programı çok geniş bir coğrafyaya hitap ederek bu bölgelerden Türkiye’ye eğitim almaya gelen gençlere oldukça fayda sağlıyor. Orta Avrupa ile Baltık ülkelerini de içine alan Karadeniz burs programı sayesinde ülkeler arasındaki ilişkiler gelişiyor ve ülkelerin yatırımları için insan kaynağı yetiştirmek amaçlanıyor.

Karadeniz Burs Programı, Estonya, Gürcistan, Letonya, Belarus, Romanya, Rusya, Ukrayna, Ermenistan, Macaristan, Polonya ve Çek Cumhuriyeti’nden Türkiye’ye yükseköğretim eğitimi almaya gelen öğrencileri kapsıyor.

Harran Burs Programı

Tarihte kurulan ilk üniversiteye ev sahipliği yapan Harran bölgesi, tarih boyunca dünyanın önemli bilim merkezleri arasında yer almıştır. Bölgedeki ülkeler arasında bilimsel, ekonomik ve sosyal etkileşimlerin gerçekleştirilmesi için verilen bursa da Harran Bursu denmiştir. Harran Bursu, bölge ülkelerinin geçmişte olduğu gibi dünyada bilim ve kültür vahası olmasına katkı sağlamayı amaçlamaktadır.

Harran Bursu; Filistin, Irak, Lübnan, Yemen, Afganistan, Bangladeş, Yemen ve İsrail’den Türkiye’ye üniversite eğitimi almak için gelen yabancı uyruklu öğrencilerin talep edeceği burs programıdır.

Türkiye-Afrika Burs Programı

Afrika Açılımı İle Türkiye ve Afrika arasında yeni bir dönem başladı. Bu açılım kapsamında ortaya çıkan Türkiye-Afrika Burs Programı ise nitelik ve nicelik açısından daha fazla öğrenciye eğitim imkanı sağlamayı başardı. Afrika’nın kalkınmasında, Afrikalı gençlerin eğitim ve öğretim hayatlarının devam etmesinde son derece önemli bir burs imkanı olan Türkiye-Afrika Burs Programı, Afrika kıtasında yer alan tüm ülkeleri kapsamaktadır.

Boğaziçi Burs Programı

Boğaziçi Burs Programı’nda Türkiye’nin marka şehri olan İstanbul’daki ‘Boğaziçi’ semtinin ismi kullanılmış ve en uzak coğrafyadaki öğrencilerin bile bu burs programından faydalanması amaçlanmıştır.

Birleşik Arap Emirlikleri’nden Bolivya’ya, Endonezya’dan Sri Lanka’ya, Hindistan’dan Tayvan’a kadar geniş bir coğrafyayı kapsayan Boğaziçi Burs Programı toplamda 65 farklı ülkeyi kapsıyor.

Türkiye burs programlarına başvuracak adayların;

  • 01.01.1996 tarihinden sonrası doğumlu olmaları,
  • Tıp, eczacılık ve diş hekimliği lisans programları için %90, diğer programlar için ise en az %70 oranında başarı seviyesi bulunması,
  • Liseden mezun olmaları veya  içinde bulunulan eğitim yılının sonunda mezun olmaları gerekir.

Türkiye’de yabancı uyruklu öğrencilerin alacağı burslar ve başvuru süreçleri hakkında detaylı bilgiler için www.turkiyeburslari.gov.tr internet adresi ziyaret edilebilir veya 0 850 455 0 982 numaralı Çağrı Merkezi’nden bilgi alınabilir.

Abone Ol
Bildir
55 Yorum
En yeni
En eski En Çok Oylanan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Röya
Röya
5 ay önce

Merhaba.iyi günler.bu yıl üniversiteye PDR bölümne kabul oldum.yaş 29.burslardan yararlana bilirmiyim?biliyorsam ne yapmam lazım?

Aygün
Aygün
5 ay önce

Selam. Ben Aygün. Azerbaycandan yazıyorum. Hangi yaşa kadar burslu okumak mümkün? Adayın yaşı 35 üzeri ise ama universite ortalaması 93 üzeri ise ona yüksek lisansla burs vermezlermi?

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal(@murat)
5 ay önce
Yanıtla  Aygün

Merhaba, maalesef ki konu hakkında bilgimiz veya hizmetimiz bulunmamaktadır.

ZHaraskhan Islam
ZHaraskhan Islam
8 ay önce

Ben ZHaraskhan Islam Kazakistanlıyım
Türkiye devlet üniversitelerinde nasıl burs alını ? Ne yapmalıyız

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal(@murat)
7 ay önce

Merhaba, burs alınacak programların nerede alınacağını yazımızda belirttik, harici olarak konu hakkında bilgimiz ve hizmetimiz bulunmamaktadır.

Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

Gülşem
Gülşem
1 yıl önce

selam oglum liseyi izmirde okudu ama türk vetandaşı değil sınavlara hazırlanıyor kazanırsa (inşallah) burs dan yararlana bilecek mi teşekkürler

Ruslan Bayramli
Ruslan Bayramli
1 yıl önce

Merhaba Azerbaycan uyruklu iktisat ogrenciyim 3 cu sinifda okuyorum covid 19 salgini nedenliyle tek gelir kaynagim olan babami isden cikardiler şu an cok kotu bir durumdayim yardimci olurmusunuz ?

Rahmatulloh
Rahmatulloh
1 yıl önce

Ben Türkiye’de yabancı öğrenciyim burs almak istiyorum

Mahsa
Mahsa
1 yıl önce

Merhaba ben İran’ın türkmeniyim türk dili konuşan ülkeler burs programı bana muhtemel olur mu??
Cevablayiniz için teşekkür ederim.

Ruyana
Ruyana
1 yıl önce

Merhaba burs konusunda bilgi alabildiniz mi

Farangiz
Farangiz
1 yıl önce

Merhaba. Adım Farangiz Ankara Üniversitesi Öğrencisiyim. Burs almaya ihtiyacım var yardımcı olurmusunuz. Bilgiler verirmisiniz. Önceden teşşekürler.

Gulya
Gulya
1 yıl önce

Merhabalar!

Azerbaycanlı psikoloji öğrencisi olarak, doktora programı için burslarınızdan yararlanmam mümkün mü? Lisansı Bakü Devlet Üniversitesinde, Yüksek lisans Varşova SWPS üniversitesinde bitirdim.

Teşekkürler.

Dilafruz
Dilafruz
1 yıl önce

Merhaba BEN Türkmenistan’lıyım nasıl burs alabilirim ,yabancı uyruklu öğrencilerin burs alabiliyorlar mı. lütfen bilgilendirir misiniz şimdiden Teşekkürler.

Turaba
Turaba
1 yıl önce

Dear sir
Assalamualaikum.
I’m Turaba Islam from Bangladesh. December 2019 I was completed my Honours level but still can not get my Honours level certificate for the reason of covid-19. My Secondary Education level and Higher Secondary Education level was in Bangladesh Open University.I am very much interested to do my Masters level in your country Turkey. if I want to do the masters level in your country have you give me any scholarship. could you please inform me the details?

marta
marta
1 yıl önce
Yanıtla  Turaba

Hello,
You can get informations about scholarships in Turkey and the criteria to be eligible for it in link below:
https://www.turkiyeburslari.gov.tr/

Kind Regards,

Your thoughts are important to us. Are you satisfied with the answers we have given to your questions? Please rate us and leave a comment Click here

Gizem
Gizem
1 yıl önce

Merhaba

Lisansta dramatik yazarlığı bitirmiş İranlı bir arkadaşım yüksek lisansı Türkiye’de yapmak istiyor. Alanı yine dramatik yazarlık olacak şekilde çeşitli üniversitelerden kendisi için burs araştırıyoruz, hangi kurumlarla irtibata geçebiliriz yardımcı olabilirseniz çok seviniriz, şimdiden teşekkürler

Kendisi şimdiye kadar aşağıdaki üniversitelerde yüksek lisans olarak dramatik yazarlık bölümü olduğunu iletti bu arada, bilginize

9 Eylül Üniversitesi
Mimar Sinan Üniversitesi
Uludağ Üniversitesi
Kocaeli Üniversitesi
Süleyman Demirel Üniversitesi
Erzurum Atatürk Üniversitesi

Gizem
Gizem
1 yıl önce

merhaba, lise hayatimi türkiyede bitirdim üniversiteyi de türkiye de okuyacagim, ispanyol vatandasiyim, acaba burs alma gibi bir imkanim var mi?

marta
marta
1 yıl önce
Yanıtla  Gizem

Merhaba,
Evet, tüm ülkelerin vatandaşlarının Türkiye’de burs alma ihtimali var. Burs alma şartları ve detaylı bilgi için http://www.turkiyeburslari.gov.tr web sitesine ziyaret edebilirsiniz.

Düşünceleriniz bizim için önemli. Bizden aldığınız hizmetten memnun musunuz? lütfen memnuniyetiniz oranında yıldız verip yorum yapın. Tıklayınız

Farid
Farid
1 yıl önce

Selam Aleyküm ben Bilgisayar mühendisli bölümünde okuyorum 2 ci sınıfım Azerbaycan vatandaşıyım Burs nasıl ala bilirim bu konuda yardımcı olursanız sevinirim

Alvina
Alvina
1 yıl önce

Merhabalar, işletme bplümünde okuyorum.Bursa ihtiyacım var, yardımcı olur musunuz

Ulugbek
Ulugbek
1 yıl önce

Merhaba. Türkmenistanlı öğrenciler burslardan nasıl faydalanabilirler. İhtiyacımız var. Teşekkürler.

Mohammad
Mohammad
2 yıl önce

Merhabalar. İranlıyım. Doktra yapmak için sorularım var. Tahrandan tiyatro yönetmenliği yüksek lisansım var. Diplomalarım hazır. Ne yapmalıyım? Teşekkürler

Isa
Isa
2 yıl önce

Merhaba,iyi aksamlar
Burs icin yardimci olurmusunuz?

Leyli
Leyli
2 yıl önce

Merhaba ben 4.sınıfım Turkmenistan lıyım nasıl burs ala bilirim acaba biyoloji bölümü okuyorum yardımcı olurmusunuz