Türkiye'de YaşamYabancılar Türkiye'de Kredi Çekebilir mi?

 

Evet, yabancılar Türkiye’de kredi çekebilmektedir. İhtiyaç kredisi, taşıt kredisi ve ev kredisi alabilmek için yabancılar Türkiye’deki bankalara tüketici kredisi başvurusu yapabilmektedir. Bunun için yabancıların dikkat etmesi gereken bazı noktalar ile bankalara sunmaları gereken birtakım evraklar mevcuttur. Yazımızın devamında yabancıların Türkiye’de kredi çekmeleri ile ilgili bilinmesi gerekenleri bulabilirsiniz.

Türkiye’de Yabancılara Kredi İmkânı

 

Türkiye’de Yabancılara Kredi İmkânı

 

Yabancı uyruklu kişiler Türkiye’de ev sahibi olmak, bir iş kurmak veya bazı ihtiyaçlarını karşılamak üzere bankalara kredi başvurusunda bulunmaktadırlar. Türkiye’deki bankalar, önceki yıllarda yabancılara kredi sağlama noktasında zorluklar çıkarma eğilimdeyken, devletin son yıllarda uygulamaya koyduğu yabancı yatırımları destekleme politikası doğrultusu kapsamında söz konusu tutumlarını değiştirerek daha kolay bir şekilde kredi çekme olanakları sunmaya başlamışlardır.

Son zamanlarda Türkiye sınırları içerisinde yaşayan yabancıların sayısının bir hayli arttığı düşünüldüğünde, bankalar yabancılara da bazı şartları taşımaları halinde kredi vermeye başlamıştır. Son dönemde Türkiye’de yaşanan gelişmeler ve ekonomik hamleler doğrultusunda yabancı yatırımcılara sunulan imkânlar yabancıları Türkiye’deki gayrimenkullere yatırım yapmaya yöneltmiştir. Bunun yanı sıra yatırım yoluyla yabancılara Türk vatandaşlığı kazanma fırsatı da devlet tarafından sunulmuştur.Bu bağlamda, yabancılar bankalardan en fazla konut kredisi talebinde bulunmaktadır. Kredi talep eden yabancı vatandaşlar içerisinde Avrupa ülkeleri ve ABD uyruklarına sahip olanlar Türkiye’deki bankalardan daha rahat bir şekilde kredi çekebilmektedir.

Yabancıların Krediye Başvuru Şartları Nelerdir?

Öncelikle, yabancı bir ülkenin vatandaşı olup da Türkiye sınırları içerisinde ikametgâh eden yabancılar kredi alabilmek için Türkiye’den almış oldukları ikametgâh ve çalışma izinlerini kanıtlamaları gerekmektedir. Bankalar, yabancılardan en az 12/24 aylık ikametgâh veya çalışma izninin olmasını istemektedir.

Yabancıların krediye başvurması için ikametgâh veya çalışma izni tek başına yeterli olmayıp bir tane de kefil istenmektedir. Yabancıların Türkiye’den sınır dışına dönmemek üzere çıkma olasılığına karşı bankalar, bir Türk vatandaşının kefil olarak gösterilmesini talep etmektedir.

Bir gayrimenkul satın almak üzere krediye başvurulması halinde, söz konusu taşınmazın tapusu, su veya elektrik faturalarının da bankaya ibraz edilmesi gerekmektedir. Bankalar, yabancılara verdikleri krediyi ilgili taşınmazın değerine göre saptamaktadır.

Türkiye’de çalışan yabancıların, maaş bordroları ile 3 aylık gelirlerini gösteren evrakı da bankaya sunması gerekmektedir.Bu şart ile birlikte, işsiz olan yabancıların kredi çekebilmeleri pek mümkün olmamaktadır. Ancak durumu kolaylaştırmak için Türkiye’de işsiz olan yabancıların,kendi ülkelerindeki banka hesaplarının hesap hareketlerini gösteren dökümlerin sunulması da talep edilebilmektedir.

Son olarak, başvuru formu ile birlikte pasaportun bir fotokopisinin de sunulması gerekmektedir. Kredi çeşitlerine bağlı olarak yabancılardan istenen belgeler aşağıda listelenmiştir.

Yabancılardan Tüketici Kredilerine Başvuru İçin İstenen Belgeler Nelerdir?

 

Yabancılardan Tüketici Kredilerine Başvuru İçin İstenen Belgeler Nelerdir?

 

İhtiyaç Kredisi

Yabancılar nakit ihtiyaçlarını karşılamak için ihtiyaç kredisine başvurabilirler. Bunun için başlangıçta müşterinin bir banka hesabı açtırması gerekmektedir. İhtiyaç kredisine başvurmak için yabancılardan bankaya sunması istenen belge ve bilgiler aşağıda sıralanmıştır:

 • Pasaportun bir kopyası
 • Gelir Belgesi
 • Çalışma ve Oturma İzni
 • Yerli ikamet kefil veya nakit teminat

Taşıt Kredisi

Yabancılar yeni bir otomobil satın alabilmek için taşıt kredisine başvurabilirler. Bunun için başlangıçta müşterinin bir banka hesabı açtırması gerekmektedir. Taşıt kredisine başvurmak için yabancılardan bankaya sunması istenen belge ve bilgiler aşağıda sıralanmıştır:

 • Pasaportun bir kopyası
 • Satın alınacak arabanın proforma faturası
 • Gelir Belgesi
 • Çalışma ve Oturma İzni
 • Yerli ikamet kefil veya nakit teminat

Konut Kredisi

Yabancılar Türkiye’den yeni bir konut satın almak istediklerinde finansman ihtiyaçları için konut kredisine başvurabilirler. Bunun için başlangıçta müşterinin bir banka hesabı açtırması gerekmektedir. Konut kredisine başvurmak için yabancılardan bankaya sunması istenen belge ve bilgiler aşağıda sıralanmıştır:

 • Pasaportun bir kopyası
 • Satın alınacak taşınmazın tapusu
 • Teminat
 • Yerli ikamet kefil veya nakit teminat
 • Gelir Belgesi
 • Çalışma ve Oturma İzni

NOT: Yukarıda belirtilen belgeler dışında bankalar tarafından istenebilecek belgeler farklılık gösterebilmektedir. Yabancıların herhangi bir krediye başvuru yapmadan önce, ilgili bankanın internet sitesinden başvuru belgelerini teyit etmeleri gerekmektedir.

Yabancılara Kredi Veren Türk Bankaları Hangileridir?

 

Yabancılara Kredi Veren Türk Bankaları Hangileridir?

 

Yabancılara kredi veren bankalar yabancı merkezli bankalar ve Türkiye merkezli bankalar olarak ikiye ayrılmaktadır. Yabancı merkezli bankaların neredeyse tümü yabancılara kredi verirken, Türk bankalarından ise sadece Ziraat Bankası, Vakıfbank, İş Bankası, Garanti Bankası, QNB Finansbank, Akbank, Halkbank yabancılara kredi vermektedir.

193 Yorum
En yeni
En eski En Çok Oylanan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Mehemmed Sanei
Mehemmed Sanei
3 ay önce

Merhaba
Sayın yetkili

Benim adım Mehemmed, İran’dan Tebriz şehrinden size mesaj atıyorum. Ben Savis Uluslararası şirketin tarafından çevirmen olarak sizin’le konuşuyorum. Banka kredi için size kaç soru’m olacak. Acaba siz İran’da projelere, fabrikalara ve böyle bir iş yerlerine banka kredisi verebilirmisiniz yoksa değil? Banka kredisini İran’da mı teslim edeceksiniz ve ya Türkiye’de mi? Ve yıllık kredi faizi ne kadar’dır? Banka kredisinin dinlenme süresi kaç yıldır? Kaç yılın boyunda kredini ödememiz lâzım? Kredinin bizim hesabımıza yatırılması yaklaşık kaç gün sürür? Güvence ne isterseniz? Güvence senedinin değerinin yüzde kaçına kredi ödenir? Ozmanlığı nasıl yapılır? Ve eğer İran’da birisi önceden temsilci olarak çalışıyor zahmet olmazsa bize tanıştırın ki onlar’la konuşup ve işlerimiz hızlıca yapılsın.

                           Saygılarımla
  Mehemmed Sanei

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
3 ay önce
Yanıtla  Mehemmed Sanei

Merhaba, Türk bankaları Türkiye dışında ki kişi veya kurumlara kredi vermiyor maalesef.

ozdemir
ozdemir
3 ay önce

ben 20 yıldır yurt disinda ikamet ediyorum. ve türk vatandaşıyım araç veya konut kredisi cekebilirmiyim eğer çekebilirsem gerekli evraklar neler. teşekkürler

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
3 ay önce
Yanıtla  ozdemir

Merhaba, herhangi bir kredi puanınız oluşmadığı için kredi almanız pek mümkün değildir.

Ouadie
Ouadie
3 ay önce

İyi niyetle yazdınız ama şunu söylüyorum 3 senedir istanbulda yaşıyorum, çalışma iznim ve SGKam vardır üstelik garanti bbva hem maaş hem hayat sigortası müşterisiyim, aylık ortalama gelirim 12 k, kredi kartım bile vermiyorlar benim KKB temiz bütün yollara denedim şikayet de bulundum cevap şirket politikası uygun bir adayı değilmişim uygun olduğumu nasıl olabilirim ya da ne yapmam gerekiyor diye sordum son cevap üzgünüz yabancılara kredit kartı vermiyoruz

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
3 ay önce
Yanıtla  Ouadie

Merhaba, bazı bankalar maalesef ki şirket kuralları gereği vermiyorlar, üzgünüz.

Eda
Eda
4 ay önce

Merhaba ben KKTC vatandaşıyım, 10 yıldır burada yaşıyorum. Bir KKTC vatandaşı olarak, otomatik olarak kalifiye olduğumuz için ikamet veya çalışma iznine sahip olmamız gerekmez. Kendi başarılı işim var ama KKTC vatandaşı olarak ev kredisi alabilir miyim?

Eda
Eda
4 ay önce
Yanıtla  Ata Kurumsal

Cevabınız için teşekkür ederim.

Babam pek çok mülkü olan bir TC vatandaşı. Ev kredisi almak için tapularından birini teminat olarak bankaya sunabilir mi?

Lala Hasanova
Lala Hasanova
4 ay önce

Merhaba ben Azerbaycanliyim. 2senedi turkle evliyim. Esimi kefil gosterim onuniyi puan hakkiyla kendime kredi ala bilirmiyim? İhtiyac kredisi