Türkiye'de Yaşam

Yabancılar Türkiye’de Memur Olabilir mi? Hangi Sınavlara Katılmak Zorunludur?

Günümüzde küreselleşmenin de bir etkisi olarak, yabancılar Türkiye’nin farklı şehirlerinde farklı meslekleri icra etmektedir. Özellikle İstanbul, Ankara, Antalya gibi kentlerde yaşayan yabancılar iş gücüne de önemli bir katkı yapmaktadır. Genellikle yabancı yatırımcıların veya ihracatçı firmalar tarafından tercih edilen yabancı çalışanların iş piyasasındaki ağırlıkları da artmaktadır. Peki yabancılar Türkiye’de kamu sektöründe çalışabilir mi, yani memur olabilir mi? İşte bu yazımızda bu konuya kısaca açıklık getireceğiz.

Yabancıların Memuriyet İstisnası

Öncelikle belirtmemiz gerekiyor ki, bir yabancının Türkiye’de çalışması için geçerli bir çalışma iznine sahip olması gerekmektedir. Türkiye’de yürürlükte olan Devlet Memurları Kanunu (DMK)’ya göre 2020 öncesinde kamu hizmetlerinde çalışacakların sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması şartı bulunuyordu. Fakat 2020 itibariyle yapılan değişiklik ile bu vatandaşlık kıstasına bazı istisnalar getirilmiş oldu. Yapılan yeni değişikliğe göre belirli kurumlar sınırlı olmak üzere devlet işlerinde yabancı uyruklu personel istihdam edilebilecek. Bu kişiler sözleşmeli memur olarak çalışabilecekler. Ayrıca, memur olacak yabancı personeller yarı zamanlı ve tam zamanlı olarak istihdam edilebilecekler. Tabi ki, ilgili kanunla belirlenmiş kamu kurum ve kuruluşlarının yine belirli pozisyonları için istihdam edilecek yabancı memurların bazı yeterlilikleri sağlaması gerekiyor.

Yabancılar Türkiye’de Hangi Kamu Kurumlarında Çalışabiliyor?

Genel olarak yabancıların Türkiye’de çalışabilecekleri kamu kurum ve kuruluşları kanun ve yönetmelikler ile belirlenmektedir. Bu nedenle, yabancıların oldukça kısıtlı bir alanda kamuda istihdam edilebileceğini söyleyebiliriz. Ayrıca yabancıların kamu hizmetlerinde çalışma statüleri de sözleşmeli personel olarak belirlenmiştir. Buna göre yabancılar belirli sanat faaliyetleri gösteren Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü ile Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü gibi profesyonel beceriler gerektiren işlerin yanı sıra, özel bilgi ve uzmanlık gerektiren işlerde de çalışabilecekler. Ayrıca geçici süreli işlerde çalışabilen yabancıların, ihtiyaç hallerinde sözleşmeleri de yenilenebilecek. Böylece sanat veya özel nitelik gerektiren işlerin tamamlanmasında ve belirli projelerde yabancı çalışanların desteği kamu hizmetlerinde kullanılabilecek. Bu personeller tam zamanlı ya da yarı zamanlı çalıştırılabileceği gibi bir projenin süresi ile sınırlı olarak da istihdam edilebileceklerdir. Yapılacak sözleşmelerde çalışma süreleri kesin olarak belirlenecektir. İşin mahiyetine göre sözleşme yenilenebilecektir.

Yabancılar Türkiye’de KPSS’ye Girebilir mi?

Türkiye’de 20 yılı aşkın süredir uygulanan Kamu Personeli Seçme Sınavı ile kadrolu, sözleşmeli ve geçici statülü işçi alımları yapılmaktadır. Genel olarak devlet tarafından belirlenen kadroların tamamına uzun yıllardır sadece Türk vatandaşları başvurabiliyordu. Özellikle son dönemde yabancıların Türkiye’de bir kamu kurumunda istihdam edilmelerinin önü açılmasıyla beraber yabancıların KPSS başvuruları da kabul edilmeye başlanmıştır. Türkiye’de kamu görevlerinde çalışmak isteyen yabancıların KPSS başvuru formunda “Uyruğu” bölümünden kendi uyruklarını seçmeleri gerekiyor. Açıklanacak puanlar sonucunda, kamu kurumlarının belirlediği puan limitlerini ve diğer tüm kriterleri karşılayan yabancılar sözleşmeli personel ilanlarına başvuru yapabilmektedir. Yabancıların KPSS sonrasında Devlet Personel Başkanlığı tarafından ilan edilen personel alım duyurularını takip etmeleri gerekmektedir.
Eğer, yabancıların Türkiye’de memur olması hakkında sorularınız bulunuyorsa, yorumlar kısmından bize iletebilirsiniz.

Av. Batın Yılmaz

Potansiyel bir iş sözleşmesini yansıtan yukarıdaki şartlar yalnızca ek tartışmalar için bir temel olarak sunulmuştur ve yasal olarak bağlayıcı bir yükümlülüğü yoktur. Tüm tarafların dahil olduğu bir sözleşme son haliyle yazılı olarak yapılmadıkça yasal olarak bağlayıcı hiçbir yükümlülük oluşmayacak, olduğu ima edilmeyecek ya da olduğu sonucuna varılmayacaktır.

İlgili Makaleler

54 Yorum

 1. Merhaba, 10 yıldır Türkiye’deyim ve vatandaşlığı kazandım, vatandaşlığı sonradan almış olmam memur olmamda ya da arşiv araştırmasında ve güvenlik soruşturmasında sıkıntı çıkarır mı?

 2. Merhabalar ben iran vatandaşıyım, burda beslenme ve diyçtetik mezunuyum kpss’ye girebilirmiyim? 28 yaşındayım

 3. Merhaba bu bilgi 2024 için güncelmidir. Ben ortaöğretim kpss ve dhbt ye girmek istiyorum atanabilir miyim

 4. ben mavi kartlıyım (çift vatandaşken türk vatandaşlığından izinli çıkış yaptım) kpss sınavına girebiliyormuyum devlet memuru olarak çalışabiliyormuyum ?

 5. Merhaba ben yabancıyım ve Türk vatandaşlığım da yok yös sınavın girip hukuk okumak istiyorum mezun olduktan sonra is bulabilirmiyim

 6. Selamlar.Benim Amerika’da yaşayan hem Amerikan hem de Türk vatandaşı yeğenim var.Sormak istediğimiz soru şu..Şimdi Yeğenim sözleşmeli olarak Amerikan Hava Kuvvetlerine Amerikan ordusunda çalışacak.İlerleyen zamanlarda Türkiye’ye kesin dönüş yaptığında Ülkemizde herhangi bir kamu kurumunda memur olarak çalışabilir mi?Şimdiden ilginiz için teşekkür ederim.

 7. Merhabalar çifte vatandaşım (hem Türk hem Bulgaristan) üniversiteye yös sınavıyla girdim ve mezun oldum. Yeterli puanı aldığım takdirde öğretmen olarak atanabilir miyim üniversiteye yös sınavıyla ile girmem bir sorun teşkil eder mi?

 8. Merhabalar, ben Türkiye’de doğdum ve ikamet ediyorum ancak T.C kimliğim yok (hiç olmadı sonradan vatandaşlıktan çıkma gibi bir durum söz konusu değil) üniversite son sınıftayım KPSS sınavına girip vatandaş olmadan aldığım puanımı 2 yıl içinde vatandaş olursam kullanabilir miyim?

  1. Arzu hanım merhaba aynı sorunu ben yaşamaktayım ancak sorduğunuz sorudan bu yana bir sonuca vardınız mı bu konuda ? Bende kpss 2024 girip TC olduktan sonra puanımı kullanmak istiyorum ama bu mümkün mü bilmiyorum. Sizden sormak istiyorum cevaplarsanız sevinirim

 9. Merhaba,Cecenistanliyim (posopartta Rusya federasyonu olarak geçer), 99 la başlayan TC. Var ama vatandasligim yok, İmam Hatip lisesi mezunuyum şu an Arap üniversitesinde ilahiyat okuyorum, dört yıllık lisansımı bitirdiğimde devlette atanabiliyor muyum ve nasıl?
  Teşekkürler.

 10. Merhaba,
  Eşim yabancı ama TC vatandaşlığını var. Ana dili de ingilizce. Kpss sınavı haricinde YDS sınavına girmesi gerekiyor mu? Ayrıca yüksek lisans kimya mezunu ve kpss için A ve B sınavlarının ikisine de girmek zorunda mı ve yabancı dilini kullanabileceği hangi kurumları tercih edebiliriz, yönlendirirseniz seviniriz

  1. Merhaba ban Özbekistan vatandaş olarak Türkiye de üniversite öğrencisiyim bende KPSS ge başvuru yapabilırmıyim?

 11. merhaba ben azerbaycanliyim turkiyede maliyeden mezun oldum . yusek lisansima devam etmekteyim. bu durumda KPSS girerek memur olma sansimiz varmidir ? OSYM burosuna sordugumda kpss sinavina girebilir ancak atama asamasinda tc vatandasi olmadan gerceklesmeyecegini soylediler

 12. Merhaba ben Özbekistan uyrukluyum memur olmak istiyorum yabancı olarak önce okuyarak sonra okulu bitirdikten sonra türk vatandaşı olursam memur olarak çalışabilir miyim yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkür ederim

  1. Merhaba 7 ceddimde Türküz, Türkiye’de doğup büyümüş birisiyim. Vatani görevimi de yaptım. Yabancı ülke kimliği alsam devlet memuru olabilir miyim?

 13. Merhabalar arkadaşımın eşi suriyeli türk vatandaşı oldu. İlahiyat fakültesi mezunu şuan kpss ye girip ataması yapılabilir mi süreç hakkında bilgi alabilir miyim? Teşekkür ederim.

 14. Merhaba ben Alman uyrukluyum ve Türkiye’de hemşirelik lisans mezunuyum kpss girip devlette çalışa biliyormuyum yoksa sadece sözleşmeli mi girebiliyorum

  1. Merhaba, KPSS’ye katılıp devlet memuru olarak çalışabilirsiniz. Ancak bu durum çok istisnai durumlarda gerçekleşir.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

  2. Merhaba erkek arkadasım Azerbaycan lı. 8 senedir burada yasıyor arada gidip geliyor tabi ki. İki senelik okudu öğrenci olarak Türkiye’de yasadı şimdi yüksek lisans olarak öğrenci adıyla kalıyor yüksek lisansını bitiremeyecek ama Türkiye’de vatandaslık almak istiyor. Vatandaslik nasıl alabilir evlilik dısında, son 6 ayı var lütfen yardım edin sorunu cevaplarsanız çok sevinirim. Ve vatandaslık alamasa bile kpss ye girebilir mi? Nasıl girebilir ve paramedik okudu ha gidip bölümlerden girebilir lütfen cevap verin şimdiden tesekkürler Allah razı olsun.

   1. Merhaba, vatandaşlık için 3 yol bulunmaktadır.

    1. Evlilik
    2. İkamet (5 sene çalışma izni veya gayrimenkul üzerinden alınmış oturma izni ile kesintisiz ikamet)
    3. Yatırım

    Sizin sorunuzun cevabı maalesef ki ilgili yabancı Türk vatandaşlığı için gerekli şartları taşımadığından, Hayır.

    Yabancılar KPSS ye aynı Türk vatandaşları gibi girebilir fakat çok özel durumlar hariç yabancılar Türk vatandaşı olmadan devlet memuru olamazlar.

 15. Merhaba ben 3sınıf hemşirelik öğrencisiyim ve bu sene kpss girmek istiyorum İranlı olduğum halde kpss girebilirmiyim ??

  1. Merhaba, evet girebilirsiniz fakat KPSS’de yüksek puan almanız, devlet memuru olma hakkını doğurmaz.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 16. merhaba. ben Azerbaycanda elektrik mühendisliyi bitirdim. vatandaş oldukdan sonra kpss sınavına gire bilirmiyim memur olmak için?

 17. Merhaba. Ben yabancı uyrukluyum. 3 sene salisma izni ile çalıştım. İngilizce öğretmeniyim kpss ye girebilir miyim?

  1. Merhabalar ben kırgızistan uyrukluyum öğretmen bölümün bitirdim KPSS sınavından puanım yüksek çıkarsa aynı bölümdenmı atanacam yoksa baksa ışmi veriliyor varsa seçenekler varmi

 18. İyi günler dilerim öncelikle. Benim eşim yabancı ve milli sporcudur. Mükemmel derecede türkçesi farsçası ve İngilizcesi var. Kamu sektöründe sınava girerek çalışmak istiyor. Lise mezunu ama velakin irandan türkiyeye gelirken ilk okul diplomasına kadar getirmiş 19 yıldır türkiyede eşimin ilk okul diğlomasından kpss girip devlet memuru olma şansı varmıdır. Varsa ne şekilde nasıl olacaktır.

  1. Merhaba, yabancılar Türk vatandaşı olmadan maalesef ki devlet memuru olamazlar. Eşinizin Türk vatandaşı olması durumunda ise maalesef ki ilk okul diploması ile KPSS giriş mümkün değildir.

 19. Merhaba benim babam yabancı annem Türk vatandaşı bende Türk vatandaşıyım memur olmak istiyorum. Babamın yabancı olması memurluk atamasında sorun teşkil eder mi şimdiden teşekkür ederim

   1. Merhaba ben liseyi açıktan bitirdim Türkiye’de şimdi kapss girsem puanım iyi olursa gardiyan olarak atana bilir miyim Uyrukl olarak Gürcistanlıyım

    1. Merhabai yabancılar KPSS ye girebilirler fakat memur olarak atanmaları çok özel durumlar haricinde mümkün değildir, sorunuzun cevabı kesin bir dille olumsuzdur.

   2. Azerbaycanlılar Türkiye’de evlilik dısında nasıl vatandaş olabilir?8 yıldır buradayım öğrenci olarak yaşıyorum son 6 ayım kaldı. ve vatandaş olmak istiyorum yardım edin. Tesekkürler.

     1. Merhaba, ben Azerbaycanlıyım, 3senedir Türkiyede yaşıyorum. Azerbaycanda lisan ve lisansüstü derecem vardı ve burada denkliyimi aldım. Ben kpss-ye gire bilir miyim? Nasıl bir yol izlemem gerek acaba, rica etsem yardımcı olur musunuz?

     2. Merhaba, yabancılar Türkiye’de KPSS sınavına girebilir fakat olağan üstü durumlar hariç yabancılar Türk vatandaşı olmadan devlet memuru olamazlar.

 20. Merhabalar. Ben yabancı uyruklu Türkmenistan vatandaşıyım. Türkiyede okudum lisansımı. Sağlık alanından mezunum. sorum şu KPSS sınavına girince ve yeterli puan alınca benimde türk vatandaşları gibi atanma durumu olur mu?. Yoksa sistem farklımı işliyor. Daha ayrıntılı bi şekilde yardımcı olursanız sevinirim. İyi günler dilerim.

  1. Merhaba, yazımızda da belirttiğimiz üzere bazı istisnai durumlar haricinde KPSS ye girip başarılı olsanız bile devlet memuru olarak atanamazsınız.

  2. Merhaba ben lisanas hemşirelik mezunuyum vatadanşlık başvurumu yaptım sonuç bekliyorum bu sırada kpssye girersem batandaş olunca bu puanı kullanabilirmiyim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu