Türkiye'de YaşamYabancılar Türkiye'de Memur Olabilir Mi?

Günümüzde küreselleşmenin de bir etkisi olarak, yabancılar Türkiye’nin farklı şehirlerinde farklı meslekleri icra etmektedir. Özellikle İstanbul, Ankara, Antalya gibi kentlerde yaşayan yabancılar iş gücüne de önemli bir katkı yapmaktadır. Genellikle yabancı yatırımcıların veya ihracatçı firmalar tarafından tercih edilen yabancı çalışanların iş piyasasındaki ağırlıkları da artmaktadır. Peki yabancılar Türkiye’de kamu sektöründe çalışabilir mi, yani memur olabilir mi? İşte bu yazımızda bu konuya kısaca açıklık getireceğiz.

Yabancıların Memuriyet İstisnası

Öncelikle belirtmemiz gerekiyor ki, bir yabancının Türkiye’de çalışması için geçerli bir çalışma iznine sahip olması gerekmektedir. Türkiye’de yürürlükte olan Devlet Memurları Kanunu (DMK)’ya göre 2020 öncesinde kamu hizmetlerinde çalışacakların sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması şartı bulunuyordu. Fakat 2020 itibariyle yapılan değişiklik ile bu vatandaşlık kıstasına bazı istisnalar getirilmiş oldu. Yapılan yeni değişikliğe göre belirli kurumlar sınırlı olmak üzere devlet işlerinde yabancı uyruklu personel istihdam edilebilecek. Bu kişiler sözleşmeli memur olarak çalışabilecekler. Ayrıca, memur olacak yabancı personeller yarı zamanlı ve tam zamanlı olarak istihdam edilebilecekler. Tabi ki, ilgili kanunla belirlenmiş kamu kurum ve kuruluşlarının yine belirli pozisyonları için istihdam edilecek yabancı memurların bazı yeterlilikleri sağlaması gerekiyor.

Yabancılar Türkiye’de Hangi Kamu Kurumlarında Çalışabiliyor?

Genel olarak yabancıların Türkiye’de çalışabilecekleri kamu kurum ve kuruluşları kanun ve yönetmelikler ile belirlenmektedir. Bu nedenle, yabancıların oldukça kısıtlı bir alanda kamuda istihdam edilebileceğini söyleyebiliriz. Ayrıca yabancıların kamu hizmetlerinde çalışma statüleri de sözleşmeli personel olarak belirlenmiştir. Buna göre yabancılar belirli sanat faaliyetleri gösteren Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü ile Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü gibi profesyonel beceriler gerektiren işlerin yanı sıra, özel bilgi ve uzmanlık gerektiren işlerde de çalışabilecekler. Ayrıca geçici süreli işlerde çalışabilen yabancıların, ihtiyaç hallerinde sözleşmeleri de yenilenebilecek. Böylece sanat veya özel nitelik gerektiren işlerin tamamlanmasında ve belirli projelerde yabancı çalışanların desteği kamu hizmetlerinde kullanılabilecek. Bu personeller tam zamanlı ya da yarı zamanlı çalıştırılabileceği gibi bir projenin süresi ile sınırlı olarak da istihdam edilebileceklerdir. Yapılacak sözleşmelerde çalışma süreleri kesin olarak belirlenecektir. İşin mahiyetine göre sözleşme yenilenebilecektir.

Yabancılar Türkiye’de KPSS’ye Girebilir mi?

Türkiye’de 20 yılı aşkın süredir uygulanan Kamu Personeli Seçme Sınavı ile kadrolu, sözleşmeli ve geçici statülü işçi alımları yapılmaktadır. Genel olarak devlet tarafından belirlenen kadroların tamamına uzun yıllardır sadece Türk vatandaşları başvurabiliyordu. Özellikle son dönemde yabancıların Türkiye’de bir kamu kurumunda istihdam edilmelerinin önü açılmasıyla beraber yabancıların KPSS başvuruları da kabul edilmeye başlanmıştır. Türkiye’de kamu görevlerinde çalışmak isteyen yabancıların KPSS başvuru formunda “Uyruğu” bölümünden kendi uyruklarını seçmeleri gerekiyor. Açıklanacak puanlar sonucunda, kamu kurumlarının belirlediği puan limitlerini ve diğer tüm kriterleri karşılayan yabancılar sözleşmeli personel ilanlarına başvuru yapabilmektedir. Yabancıların KPSS sonrasında Devlet Personel Başkanlığı tarafından ilan edilen personel alım duyurularını takip etmeleri gerekmektedir.
Eğer, yabancıların Türkiye’de memur olması hakkında sorularınız bulunuyorsa, yorumlar kısmından bize iletebilirsiniz.

Abone Ol
Bildir
6 Yorum
En yeni
En eski En Çok Oylanan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
MMA Freefight Özel Antrenör
MMA Freefight Özel Antrenör(@mmafreefightozelantrenor)
14 gün önce

İyi günler dilerim öncelikle. Benim eşim yabancı ve milli sporcudur. Mükemmel derecede türkçesi farsçası ve İngilizcesi var. Kamu sektöründe sınava girerek çalışmak istiyor. Lise mezunu ama velakin irandan türkiyeye gelirken ilk okul diplomasına kadar getirmiş 19 yıldır türkiyede eşimin ilk okul diğlomasından kpss girip devlet memuru olma şansı varmıdır. Varsa ne şekilde nasıl olacaktır.

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal(@murat)
4 gün önce

Merhaba, yabancılar Türk vatandaşı olmadan maalesef ki devlet memuru olamazlar. Eşinizin Türk vatandaşı olması durumunda ise maalesef ki ilk okul diploması ile KPSS giriş mümkün değildir.

Selen Yahama
Selen Yahama(@selenyahama)
19 gün önce

Merhaba benim babam yabancı annem Türk vatandaşı bende Türk vatandaşıyım memur olmak istiyorum. Babamın yabancı olması memurluk atamasında sorun teşkil eder mi şimdiden teşekkür ederim

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal(@murat)
18 gün önce
Yanıtla  Selen Yahama

Merhaba, hayır hiç bir sorun teşkil etmez.

Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

maya gurban
maya gurban
4 ay önce

Merhabalar. Ben yabancı uyruklu Türkmenistan vatandaşıyım. Türkiyede okudum lisansımı. Sağlık alanından mezunum. sorum şu KPSS sınavına girince ve yeterli puan alınca benimde türk vatandaşları gibi atanma durumu olur mu?. Yoksa sistem farklımı işliyor. Daha ayrıntılı bi şekilde yardımcı olursanız sevinirim. İyi günler dilerim.

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal(@murat)
3 ay önce
Yanıtla  maya gurban

Merhaba, yazımızda da belirttiğimiz üzere bazı istisnai durumlar haricinde KPSS ye girip başarılı olsanız bile devlet memuru olarak atanamazsınız.