Türkiye'de Yaşam

Yabancılar Türkiye’de Nasıl Müze Kart Sahibi Olabilir?

Binlerce yıllık tarihi ile onlarca farklı medeniyete ev sahipliği yapmış coğrafyası ile Asya ve Avrupa’nın köprü noktası olan Anadolu coğrafyası pek çok tarihi esere ve müzeye sahip. Özellikle Göbeklitepe gibi inançların başlangıç noktası kabul edilen, İstanbul gibi imparatorluklara başkentlik yapmış, Efes gibi tarihin en önemli antik kentlerinden biri ve yine Cumhuriyet tarihinin dönüm noktası Ankara’ya ev sahipliği yapan Türkiye coğrafyası müzeler bakımından bölgenin en zengin ülkesidir. Türkiye’de müzelere giriş yapabilmek için bir Müze Kart sahibi olmanız gerekiyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından verilmekte olan bu Müze Kart ile yüzlerce farklı müze ve ören yerine giriş yapabilirsiniz. Bugün 50’ye yakın şehirde geçerli olan ve 1 yıl geçerliliğe sahip Müze Kart uygulaması ile sınırsız olarak müze ziyaretleri gerçekleştirmeniz mümkün. Ayrıca son dönemde yapılan yasal düzenlemeler ile Türkiye’de yerleşik olarak yaşayan yabancı kimlik numarası sahibi yabancılar Müze Kart sahibi olabiliyorlar. Bu yazımızda kısaca Müze Kart avantajları ve yabancıların bu kart için başvuru süreçlerinden bahsedeceğiz.

Kimler Müze Kart Alabilir ve Çeşitleri Nelerdir?

Müze Kart, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, KKTC vatandaşları, Mavi Kart sahipleri ve Türkiye’de yerleşik olarak bulunan yabancılar tarafından alınabilmektedir. Türkiye’de bir ortaöğretim kurumunda eğitim gören yabancı öğrenciler ile yüksek öğrenim kurumlarında önlisans, lisans veya yüksek lisans programlarında eğitim görmekte olan yabancı öğrencilere, öğrenci kimliği ibrazı şartı ile P indirimli Müze Kart düzenlenir. Ayrıca, Türkiye’de bulunan yabancı misyon şeflikleri ve temsilciliklerinde görev yapan diplomatik statüdeki kişiler ile eş ve çocuklarına Ankara gişe izleme merkezi ve Müzekart satış noktası tarafından Diplomatik Müze Kart düzenlenmektedir.  Ayrıca Müze Kart’ın bölgesel olarak düzenlenen çeşitleri bulunmaktadır. İstanbul sınırlarındaki müzelere giriş sağlayan Museum Pass İstanbul, Kapadokya bölgesindeki müzelere giriş sağlayan Museum Pass Cappadocia, Akdeniz bölgesindeki müzelere giriş sağlayan Museum Pass Akdeniz ve Ege bölgesindeki müzelere giriş sağlayan Museum Pass Ege gibi farklı bölgesel çeşitleri bulunmaktadır. Museum Pass Türkiye ise tüm Türkiye genelinde müzelere giriş sağlamaktadır.

Yabancılar Nasıl Müze Kart Başvurusu Yapabilir?

Müze Kart sahibi olmak isteyen yabancılar, kart basım istasyonlarından, fotoğrafı bulunan kimlik kartı, pasaport veya sürücü belgeleri ile Müze Kart başvurusu yapabilirler. Ayrıca online olarak https://muze.gov.tr/MuseumPass adresini ziyaret edebilir, buradan da Müze Kart satın alabilirsiniz. Internet üzerinden alacağınız Müze Kartlar 5 gün içinde adresinize kargolanmaktadır.

Müze Kart Avantajları Nelerdir?

Müze Kart sadece gişelerde sıra beklemeksizin geçiş avantajı değil, pek çok farklı avantajı da beraberinde getiriyor. Müze Kart sahipleri Türkiye genelinde müzelere ek ücret ödemeden giriş yapabilmelerinin yanı sıra Devlet Opera ve Balesi sahnelerinde sahnelenen tüm gösterilerde indirim kazanıyor. Ayrıca İstanbul Şehir Hatlarında bağlı boğaz turlarında da indirim hakkı kazanan Müze Kart sahipleri yıl içinde pek çok kampanyadan da indirimli olarak yararlanabiliyor.

Av. Batın Yılmaz

Potansiyel bir iş sözleşmesini yansıtan yukarıdaki şartlar yalnızca ek tartışmalar için bir temel olarak sunulmuştur ve yasal olarak bağlayıcı bir yükümlülüğü yoktur. Tüm tarafların dahil olduğu bir sözleşme son haliyle yazılı olarak yapılmadıkça yasal olarak bağlayıcı hiçbir yükümlülük oluşmayacak, olduğu ima edilmeyecek ya da olduğu sonucuna varılmayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu