Türkiye'de YaşamYabancıların Türkiye'de Evlat Edinmesi

Türkiye son dönemde dünyanın en çok göç alan ülkelerinden biri konumunda. Üç kıt’a arasında köprü görevi gören coğrafyası, gelişmiş altyapısı ve eğitimli iş gücüyle Türkiye, bugün pek çok yabancı tarafından hem yatırım hem de çalışmak için tercih edilmektedir. Günümüzde artan yabancı nüfusunun da etkisiyle pek çok yabancı Türk vatandaşları tarafından evlat edinilmeye başlanmıştır. Evlat edinme uygulamasının bazı şartları sağlaması durumunda evlat edinilen yabancıların Türk vatandaşlığı sahibi olmaları da mümkün hale gelmiştir. Bu yazımızda yabancıların evlat edinilmesi hakkında bazı yasal bilgilerden ve uygulamalardan bahsedeceğiz.

Yabancı Uyruklu Eşin Çocuğunun Evlat Edinilmesi

Yürürlükteki Medeni Kanun’a göre sadece belirli şartlar sağlandığında evlat edinmek yasal olarak mümkündür. Evlat edinme yasal olarak, Türk eşin yabancı uyruklu eşin velayetinde bulunan çocuğu için yapacağı evlat edinme başvurusu ile başlamaktadır. Türk Medeni Kanunu’nun 306. maddesi uyarınca, çiftin en az iki yıllık bir evliliklerinin olması veya evlat edinme talebinde bulunan eşin otuz yaşını aşmış olması şartı sağlanmalıdır. Bu koşulların oluşmaması durumunda evlat edinme başvurusu geçersiz olarak kabul edilecektir. Ayrıca evlat edinecek kişinin evlat edinme ehliyetine sahip olması ve evlat edinilecek kişinin ise Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşaması için hukuki bir engel bulunmamalıdır.

Evlat Edinilen Kişilerin Türk Vatandaşlığı Kazanması

Türk vatandaşlarının bir yabancı uyruklu veya vatansız çocuğu evlat edinmesi durumunda evlat edinilen çocuğun bazı şartları taşıması halinde Türk Vatandaşlığına geçişi mümkün olmaktadır. İlk olarak, evlat edinilecek çocuğun henüz ergin olmaması yani 18 yaşını tamamlamamış olması gerekmektedir. Genel olarak bu şartları taşıyan kişilerin bu başvuru için aşağıdaki evrakları başvuru sırasında hazır bulundurmaları gereklidir:

 • Evlat edinen tarafından doldurulmuş başvuru formu
 • 2 adet fotoğraf (biometrik)
 • Evlat edinilene ait Pasaport veya yerine geçen belge ve noter onaylı tercümesi
 • Evlat edinenin nüfus kayıt örneği
 • Doğum belgesi ve noter onaylı tercümesi
 • Doğum tutanağı
 • Hizmet bedelinin ödendiğini gösteren dekont

Evlat edinilecek kişilerin başvuru tarihi itibariyle 18 yaşlarını doldurmuş olmaları halinde, yabancının Türkiye’de hukuka uygun olarak ikamet izni ile 5 sene boyunca kesintisiz kalması halinde, tüm şartları sağlamasıyla beraber yetkili makam kararı ile Türk Vatandaşlığını kazanılabilmektedir. Kural olarak evlat edinme başvuruları Türkiye Cumhuriyeti Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın il müdürlüklerinden alınmaktadır.

Evlatlık İlişkisinin Sona Ermesi

Türkiye’de evlatlık ilişkisinin kurulması ve akabinde elde edilebilecek Türk vatandaşlığı için belirli kuralları yazımızda aktardık. Ayrıca, evlatlık ilişkisi sonradan kopabilen yasal bir bağ olduğundan farklı yasal sonuçlar doğurabilmektedir. Miras hakkı vb. konuları da etkileyebileceğinden bu ilişkilerin yasal dayanaklarının kurallara uygun şekilde oluşturulması oldukça önemlidir. Yine kural olarak, evlatlık ilişkisi sona ermiş olsa bile, evlat edinilen yabancı Türk vatandaşlığı kazanmış ise, vatandaşlık hakkının korunmasında yasal engel bulunmamaktadır. Özet olarak, evlatlık ilişkisi bitse bile, evlat edinilen kişiler Türk vatandaşı olarak kalmaya devam edecektir.

Eğer yabancıların evlat edinilmesi ile alakalı sorularınız bulunuyorsa, bize yorumlar kısmından iletebilirsiniz.

4 yorum

 1. Çocuklar makedon vatandaşı biri 4 yaşında diğeri 2 yaşında. 6. Ayda çocukları teslim aldık 7 ayda kurumla sözleşme imzaladık bu arada yabancı vatandaşlar için kimlik çıkardık. 2 yıl süre aldık şimdi bunları evlat edinmek istiyoruz nasıl bir yol izlemeliyiz? Mahkeme uzarsa bunların kalma süreleri biterse ne olur ? Deport etmeye kalkarlarsa geri bakanlığa mı verilir? Yoksa bizde kalır mı bakanlık mahkeme kararı olmadan evlat verebilir mi?
  Mehmet Rüstem Yıldız 0555 259 88 89

 2. Hollandalı bir adam ve Türk bir kadının evlenmesi Suriyeli bir çocuk evlat edinmeleri. Evliliğin 4 yılın da adamın Türk vatandaşlığına başvurması fakat kadının vefatı sonucu Suriye vatandaşı olarak görünen bu çocuğun evlat edinilmesi Türk vatandaşlığını kazanmasını sağlar mı? Dağlarda hangi andan itibaren sağlıyor???

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Yorum Yap