Türkiye'de Eğitim

Yabancı Öğrencilerin Türkiye’yi Seçmesi İçin 10 Neden

Türkiye her yıl birçok yabancı öğrencinin eğitimlerini sürdürmek için tercih ettiği ülkelerin başında yer almaktadır. Bu yazımızda, yabancı öğrencilerin Türkiye’yi seçmelerinde etken olan 10 nedeni sizler için sıraladık. Keyifli okumalar!

Yüksek Nitelikli Eğitim Olanakları

Türkiye %94,2 okullaşma oranı ile yüksek öğretime erişimde dünyada ikinci sırada yer almaktadır. Bunun yanı sıra Türkiye, yabancı öğrenciler için Bologna Sürecini mükemmel bir şekilde uygulamaktadır. Bu nedenle, yabancı öğrencilerin Türkiye’deki bir üniversiteden aldıkları diploma tüm Avrupa ülkelerinde tanınmaktadır. Ders kredi sistemi de Avrupa’daki sisteme uygun olarak düzenlenmiştir. Ayrıca Türkiye, Erasmus+ kapsamında değişim programlarına katılan en başarılı ülkelerden biri konumunda yer almaktadır. Erasmus’a ek olarak Türkiye’de Mevlana, Farabi gibi birçok değişim programı bulunmaktadır.

 

Yüksek Nitelikli Eğitim Olanakları

Üniversite ve Program Çeşitliliği

Türkiye’de 82 Milyon nüfusa sahip bir ülke olarak 206 üniversiteye sahiptir. Öğrenci sayısı ise 8 milyona yakın bir rakama dayanmaktadır. Bu sayıda öğrenciyle Türkiye, Avrupa’da yüksek öğretim alanında en fazla öğrenciye sahip birinci ülke olarak sahnede görünmektedir. 206 üniversitede toplam 58.092 farklı öğretim programı bulunmaktadır. Böyle bir çeşitlilik içinde, kesinlikle her bir yabancı öğrenci kendisi için bir üniversite ve program seçme şansına sahip olmaktadır.

Üniversite ve Program Çeşitliliği

 

Çok Kültürlü Yaşam

Türkiye binlerce yıldır Anadolu topraklarında köklü medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Bu açıdan bakıldığında bir kültür mozaiği olarak nitelendirilmektedir. Sayısız medeniyetin ve imparatorlukların ağırlandığı, yüzyıllar boyunca dünya tarihine yön veren savaşların yaşandığı bu ülkede, insanlar farklı kültür ve milletlere karşı oldukça hoşgörülü ve saygılıdır.Türkiye’ye okumak için gelecek olan yabancı öğrenciler burada köklerinin bir parçasını bulabilecek ve belki de dillerini konuşan insanlarla tanışabileceklerdir. Türkiye, güvenli ve huzurlu ortamı ile öğrenciler için ideal bir yaşam sunmaktadır.

 

Çok Kültürlü Yaşam

Doğal Güzellikler

Dört mevsimi bir arada yaşayabilme özelliğine sahip olan Türkiye, dünyanın her yerinde doğal güzellikleriyle bilinmektedir. Türkiye’ye gelen yabancı öğrenciler muhteşem plajlarda yüzme ve su sporlarının keyfini çıkarma, birçok şehirdeki merkezlerde kayak yapabilme, nehirlerde rafting yapabilme ve dağcılık gibi birçok ekstrem sporu tecrübe etme şansına sahip olmaktadır. Sadece eşsiz manzaralarıyla bile insanları kendine hayran bırakan sayısız güzelliğin bulunduğu Türkiye’de kendinizi cennette hissedeceksiniz.

 

Doğal Güzellikler

Tarihi ve Kültürel Miras

Uzun bir geçmişe dayanan Türkiye’de, birçoğu UNESCO Kültürel Mirası olarak korunan binlerce tarihi ve kültürel anıt bulunmaktadır. Günlük yaşamınızda bile, sık sık karşılaşabileceğiniz geçmiş uygarlıkların izlerini takip etmek isteyeceksiniz.

 

Tarihi ve Kültürel Miras

Öğrenci Dostu Ülke

Her şehrinde en az bir üniversite bulunan Türkiye tam olarak öğrenci dostu bir ülke olarak tanınmaktadır. Her üniversitede bulunan sosyal kulüpler, spor takımları ve kültürel etkinlikler öğrencileri bir araya getirirken uzak coğrafyaları birbirine yakınlaştırmaktadır. Öğrencilerin zaman geçirdiği kafeler, restoranlar ve kütüphaneler sayesinde şehirler günün 24 saati boyunca yaşamını sürdürmektedir.

 

Öğrenci Dostu Ülke

 

Misafirperver Türk Halkı

Türk halkının misafirperverliği tüm dünyada bilinmektedir.İnsanlar tüm samimiyetleriyle öğrenciler için ellerinden geleni yapmaktadır. Türkler yabancı öğrencileri misafirleri olarak ağırlarken onlara evlerini özletmemek için müthiş bir çaba göstermektedir.

 

Misafirperver Türk Halkı

 

Modern Teknolojik Kampüsler

Türkiye’de eğitim veren 206 üniversite de öğrencilerine en son teknoloji ile donatılmış modern ve kullanışlı bir kampüs hayatı deneyimleme fırsatını sunmaktadır.

 

Modern Teknolojik Kampüsler

 

Kolay Yaşam Koşulları

Türkiye’de yaşam mali açıdan çoğu ülkeden daha uygundur. Konaklama, beslenme ve eğlence gibi ihtiyaçlar uygun fiyatlarla karşılanabilmektedir. Üniversite kampüslerinin içinde veya yakınındaki yurtlarda kalmak ya da makul şartlarda ev kiralamak mümkündür. Buna ek olarak, ulaşım ve sinema gibi sosyal hayatın çeşitli noktalarında öğrencilere indirim imkânı sağlanmaktadır. Türkiye aynı zamanda orta Asya ve Avrupa kıtalarında olduğu için ulaşılması kolay bir ülke konumundadır. Sayısız cazibe merkezine ev sahipliği yapan Türkiye’ye hangi yolu seçerseniz seçin, hızlı ve rahat bir şekilde ulaşabilmek mümkündür.

 

Kolay Yaşam Koşulları

 

Türkçe Öğrenme Olanakları

Türkiye’deki üniversitelerde yer alan birçok program İngilizce eğitim olanağına sahiptir. Ayrıca dünyanın en çok konuşulan 5. dili olan Türkçeyi de öğrenmek için yabancı öğrencilere imkânlar sunulmaktadır. Üniversitenin yabancı öğrencilerine sunduğu Türkçe kurslarında yeni bir dil öğrenme şansı yakalayabilir ve birçok farklı kültürden insanlarla arkadaş olabilirsiniz.

 

Türkçe Öğrenme Olanakları

Av. Batın Yılmaz

Potansiyel bir iş sözleşmesini yansıtan yukarıdaki şartlar yalnızca ek tartışmalar için bir temel olarak sunulmuştur ve yasal olarak bağlayıcı bir yükümlülüğü yoktur. Tüm tarafların dahil olduğu bir sözleşme son haliyle yazılı olarak yapılmadıkça yasal olarak bağlayıcı hiçbir yükümlülük oluşmayacak, olduğu ima edilmeyecek ya da olduğu sonucuna varılmayacaktır.

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. Merhaba ben yurtdışında iki kızım doğdu biz çifte vatandaşız lise eğtimini Türkiyede tamamlıyacaklar Yös sınavına girebilirlermi ama çifte vatandaşlar

  2. merhaba ben 12.sınıf ogrencisiyim yös a nasil başvuru yapılır bilmiyorum okulda da kımsenın bilgisi yok yardimcı olsanız sevınırım 🙂

    1. Merhaba, YÖS genel bir sınav olmadığı için üniversiteden üniversiteye değişiklik göstermektedir. Okumak istediğiniz üniversitenin YÖS ile alakalı web sayfasını takip ederek başvuru tarihleri ve nasıl başvuru yapılacağına dair bilgiler edinebilirsiniz.

      Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu