Türkiye'de Sağlık

Yabancıların Türkiye’de Sağlık Hizmetlerinden Yararlanabilmesi İçin Yapması Gerekenler

Türkiye’de yaşayan yabancıların genel sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesi için yapması gereken bazı başvuru işlemleri bulunur.

Sizin için yabancıların Türkiye’de devlet tarafından sağlanan sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesi için bilinmesi gerekenleri detaylarıyla ele aldık.

 

Soru: Genel Sağlık Sigortasından Kimler Yararlanabilir?

Cevap: Genel sağlık sigortasından aşağıda ki şartları karşılayan yabancılar yararlanabilirler.

 • Türkiye’de oturma izni almış yabancılar,
 • Türkiye harici bir ülkede sigortası olmayan yabancılar,
 • Türkiye’de bir yıldan uzun bir süredir yaşayan ve bu sürenin ardından başvuru yapan yabancı ülke vatandaşları genel sağlık sigortasından faydalanabilirler.

S: Yabancı Uyruklu Kişilerin Genel Sağlık Sigortasına Başvurması Zorunlu Mudur?

C: Hayır, yabancı uyruklu kişiler kendi istekleri doğrultusunda genel sağlık sigortası için başvuru yapabilirler.

S: Yabancı Uyruklu Kişilerin Genel Sağlık Sigortasından Faydalanmak İçin Nereye Başvuru Yapması Gerekir?

C: Yabancı uyruklu kişilerin genel sağlık sigortası başvurusu yapmak için en yakın sosyal güvenlik merkezine bizzat gitmeleri gerekmektedir. Türkiye’nin hemen her ilçesinde sosyal güvenlik merkezi vardır. Ülke genelinde sosyal  güvenlik merkezi sayısı ise yaklaşık 600’dür.

S: Yabancı Uyruklu Kişiler Genel Sağlık Sigortasından Yararlanabilmek İçin Hangi Evraklarla Başvuru Yapması Gerekir?

C: Başvuru evrakları aşağıda yer almaktadır.

 • İkamet izin belgesi,
 • İlgili yabancı ülke sosyal güvenlik kurumundan ya da çalışma ataşeliğinden alınan genel sağlık sigortası uygulaması bakımından sosyal güvenlik durumlarını gösteren yazının aslı veya fotokopisi,
 •  Taahhütname formu

S: Yabancı Uyruklu Kişiler, Hangi Sağlık Hizmetlerinden Yararlanabilir?

C: Yabancı uyruklu kişilerin; genel sağlık sigortalısı ya da genel sağlık sigortalısının bakmakla yükümlü olduğu kişi sayıldığı tarihten önce mevcut olan kronik hastalıkları dışındaki diğer hastalıklarının tedavisi, genel sağlık sigortası dahilindedir.

S: Genel Sağlık Sigortası Kapsamındaki Yabancı Uyruklu Kişilerin Bakmakla Yükümlü Olduğu Kişiler Genel Sağlık Sigortasından Yararlanabilir Mi?

C: Yurt dışında eğitim görenler hariç olmak üzere yabancı uyruklu kişilerin; yurt içinde ikamet eden, Türkiye veya başka bir ülkede sigortası olmayan;

 • Eşleri,
 • 18 yaşını doldurmamış çocukları,
 • Lise veya dengi öğrenim görmesi halinde 20 yaşını doldurmamış ve evli olmayan çocukları,
 • Yükseköğrenim görmesi halinde 25 yaşını doldurmamış ve evli olmayan çocukları,
 • Yaşına bakılmaksızın malûl olduğu tespit edilen evli olmayan çocukları,
  Geçiminin yabancı uyruklu kişi tarafından sağlandığı Kurumca belirlenen kriterlere göre tespit edilen ana ve babası, sağlık hizmetlerinden yararlanabilir.

S: Uluslararası Koruma Başvurusu veya Statüsü Sahibi ve Vatansız (Haymatlos) Olarak Tanınan Kişiler Nasıl Genel Sağlık Sigortalısı Olurlar?

C: Uluslararası koruma başvurusuna ya da uluslararası koruma statüsüne sahip insanlar ile vatansız olarak tanındıktan sonra herhangi bir sigorta güvencesine sahip olmayan, sigorta sahibi olmak için ödeme gücü bulunmayan insanlar,  Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Müdürlüğü’ne bir ay içerisinde başvurarak genel sağlık sigortasına sahip olabilirler. Bu kişilerin sigorta primi kurum tarafından karşılanır.

 S: Yabancı Uyruklu Öğrenciler Genel Sağlık Sigortasından Yararlanabilir Mi?

C: Türkiye’de eğitim gören yabancı uyruklu öğrenciler, 1 yıllık ikamet izni şartı aranmadan okula kaydoldukları tarihten itibaren 3 ay içinde talepte bulunmaları halinde genel sağlık sigortasından yararlanabilirler. Bu süre içinde genel sağlık sigortası için başvuru yapmayan öğrenciler hakkında öğrenimleri boyunca genel sağlık sigortası hükümleri uygulanmaz.

S: Yabancı Uyruklu Kişilerin Ödeyecekleri Genel Sağlık Sigortası Prim Oranı Nedir?

C: Yabancı uyruklu kişilerin ödeyecekleri prim oranı asgari ücretin % 24’ü kadardır.

S: Yabancı Uyruklu Öğrencilerin Ödeyecekleri Genel Sağlık Sigortası Prim Oranı Nedir?

C: Yabancı uyruklu kişilerin ödeyecekleri prim oranı asgari ücretin % 4’ü kadardır. Asgari ücrette meydana gelen değişiklikler neticesinde ortaya çıkan prim farkı, değişikliğin uygulanmaya başladığı ayın son gününe kadar Kuruma ödenir.

Öğrenciler için bir yıllık tescil yapılmakta ve bir yıllık prim tutarının ödenmesi gerekmektedir.

Türkiye’de asgari ücret değişikliği her yılın Ocak ayında yapılır ve asgari ücret belli bir oranda artış gösterir. 2021 yılı için belirlenen asgari ücret 2825,90 TL’dir.

Av. Batın Yılmaz

Potansiyel bir iş sözleşmesini yansıtan yukarıdaki şartlar yalnızca ek tartışmalar için bir temel olarak sunulmuştur ve yasal olarak bağlayıcı bir yükümlülüğü yoktur. Tüm tarafların dahil olduğu bir sözleşme son haliyle yazılı olarak yapılmadıkça yasal olarak bağlayıcı hiçbir yükümlülük oluşmayacak, olduğu ima edilmeyecek ya da olduğu sonucuna varılmayacaktır.

İlgili Makaleler

63 Yorum

 1. Ben yabancıyım hangi hastaneden faydalanmam mümkün 4 senedir Türkiyedayim 2 sene sigortam var ve şimdi oturuma izn var

  1. MErhaba, devam eden bir çalışma izniniz yoksa yani SGK nız yoksa sadece ücretli tedavi olma hakkınız bulunmaktadır.

  1. Merhaba, ikamet izniniz varsa e devlet sistemine girerek aile hekiminizin hangi sağlık ocağında olduğunu öğrenebilirsiniz.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

  1. Merhaba, evet yararlanabilir, bunun için size en yakın SGK müdürlüğüne giderek eşiniz için provizyon belgesi almanız gerekmektedir.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 2. Gaziantep eso me gocmenler burosunda saglik sigortasi istrdiler yaptirdim outrun iznini kaldin bunan ramen esim sagliktan yararlanamiyor

  1. Merhaba, oturma izni için aldığınız sigortalı sadece sizi acil durumlarda kapsayan basit kapsamlı bir sigortadır, bu yüzden maalesef ki eşinizin faydalanması imkansızdır.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 3. Merhaba Efendim benim sorum ben yurtdışında,mavi karta sahibim ,ben borçlanma yaptım,busene aylık talebinde bulundum ve 4 ay aylık aldım sonra tekrar dondurdum yurtdışına tekrar döndüm ve tekrar çalışmaya başladım,sorum şu efendim bu 4 ay esnasında Türkiye’de biz genel sağlıktan yararlanamadık, hanım rahatsızlandı tüm masrafları kendimiz ödedik Türkiye’de emekli olmamıza rağmen,ben bulunmuş olduğum ülkedede sigorta ödendiğini dondurup gelmiştim Türkiye’den maaş alabilmem için ,ben seneye yine aynı şartlarda Türkiye’ye gideceğim bu durumda ne yapmam lazım efendim aydınlatırsanız memnun olurum .

 4. Mrhb. Ben Türk vatandaşıyım, annem/ babam Moldova vatandaşı ve yaşça 67 ve üzere, sık Türkiye’de bulunuyorlar. Malum bu zamanda çoğumuz cepte sıkıntı yaşıyoruz, ve endişeleniyorum sağlıkla ilgili bisey olursa ne yapabilirim? Hanghi hastane doctora götürebilirim, ve de fatura ne olur? Sanırım MD ve TR sağlık anlaşması yapıldı ama çalışan icin, peki emekli olan kisiler bi ise yarıyor mu?
  Önceden tesekurler.

 5. merhaba türkiyede 1 yıldan az ikamet eden yabancılar genel sağlıık sigortası kapsamı dışında olduguna göre bunların saglık hizmetleri nasıl karşılanır. istege baglı sigortalılı mı olmalıdır

 6. Merhaba türkiyede çalışma izni olup gss ve sgk lı çalışan birinin annesi veya babası türkiyeye turist vizesi ıle gelip burada kaldığı dönem içinde bu kişinin sigortası üzerinden sağlık hizmetlerinden faydalanabilirmi

 7. Merhaba erkek ark afrikali yaklasik 4 yildir turkiyede . Oturma izni var. Calisma izni henuz yok. Bazi saglik ocaklarinda ucretsiz muayene olabiliyor diye duymustum. Yabancilar icin olan. Acaba hastanede de olabilirmi. Ayaka bilegini sakatladi agrisi var ? rontgendi vs bunlar cok pahali. Acaba acile gitse ucretsiz faydalanabilirmi

 8. merhabalar türkmenistanlıyım türkiyede çalışıyorum hastayım ve hangi hastanede tedavi görebilirim. sigortam ve oturma ve çalışma iznim yok birsürü tahlil istiyorlar ve özel hastane çok pahalı devlette tedavi görmem için neler yapmam lazım teşekkürler

  1. Merhaba, oturma veya çalışma izniniz olmada hastanelerin acil servisleri hariç devlet hastanelerinde ücretsiz muayene veya tedavi olamazsınız maalesef.

   1. Peki ücretli olursa ise tc vatandaşı gibi mi ücretlendirilir yoksa faiş birler mi çıkar? hyır bu ülkede tc vatandaşı dışında hastalara bakmıyolar mı

 9. Merhabalar.
  TC vatandasiyim. Yabanci uyruklu babam Benim SGKdan yararlanabiliyor mu? Yurtdisinda ameliyat gecirdi, şuan ise fizik tedavi ve protez için benim SGKdan yararlanabirim mi? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim
  Saygilarimla

  1. Merhaba, evet yararlanabilir, babanızın Türkiye’de ikamet izni olması gerekldir, SGK dan provizyon belgesi alarak tedavisine Türkiye devam edebilirsiniz.

 10. Avusturya vatandaşıyım Türkiyede yupass numarası alarak sigortadan yararlanıyordum süresi bitince yurtdışından uzattım fakat Türkiye anlaşmanın 20 gündür feshedildiğini söyleyerek uzatmadı ne yapmalıyım?

  1. Merhaba,
   Oturma – çalışma izni ve istisnai vatandaşlık kazanma konularında danışmanlık hizmetimiz vardır. Konu hakkında ilgili makamlarla görüşmeniz gerekmektedir.

 11. Merhaba, yabancı uyruklu yurtdışında yaşayan kanser hastası olan fakat anne babası TÜRKİYE’DE ikamet eden türk vatandaşı bir kişi babasının bağkurundan faydalanıp nasıl tedavi olabilir sağlık sigortasından faydalanabilir mi?

  1. Merhaba, bahsettiğiniz yabancı kadınsa ve bekarsa Türk babasının BAĞKUR undan yaralanabilir, değilse ve 18 yaşından büyükse yararlanamaz.

 12. Merhaba sorum soyle ben yabanci ulkenin vatandasiyim annemi Turkiyede saglik denetimi yaptirtmak istiyorum bunun icin her hangi bir hastaneden davetiye mecburmu tesekkurler

  1. Merhaba,
   Annenizin tabi olduğu vize uygulaması ve seyahat amacına uygun vize işlemleri konusunda ,yurt dışında iseniz, size en yakın Türk Konsolosluğundan bilgi almanızı tavsiye ederiz.

 13. Yabancı uyruklu kişilerin Türkiye ziyaretlerinde (Turist) hastalanıp acillik olması durumunda ücretlendirme varmıdır? 18 yaş altı ve üstü olmak üzere bir bilgi vermenizi saygı ile rica ederim.

  1. Merhaba, Türkiye’de ki hastanelerin acil servisleri yerli yabancı küçük veya yetişkin ayırt etmeksizin herkese ücretsizdir.

 14. Amerikalı kız arkadaşım Amerika’dan erken emekli olup , temelli olarak İzmir’e yerleşmek istiyor . Kendisi 62 yaşında . Ev kira kontratında ismi olması ona ikamet sağlanmasına yardımcı olur mu , olur ise eğer sağlık sigortası yaptırırsa aylık ne kadar prim ödemesi gerekir ?
  Cevaplarınız için teşekkürler şimdiden

 15. Ben Rus vatandaşıyım
  1 yıl ikamet izni almak istiyorum.
  e-ikamet başvurusunda sağlık sigortası poliçe bilgilerini istiyorlar. Ben 1 yıllık sigortayı randevu almadan önce yaptırırsam randevuya gittiğimde sigortamın süresi bir yıldan az kalmış olacak. O zaman bana senin sigorta poliçenin bitmesine bir yıldan az kalmış derlerse ve ikamet izni vermeme durumu olur mu?

  1. Merhaba, başvuruyu yapacağınız gün oturma izni müracaatı yaparsanız herhangi bir sorun yaşamazsınız.

 16. Merhaba. Yabancı uyruklu, ikamet izni olan ama çalışma izni olmayan kız arkadaşım genel sağlık sigortası yaptırabilir mi ve devlet hastanelerinden faydalanabilir mi?

 17. Oturum izni olan Kırgız arkadaşım devlet hastanesinde ameliyat oldu,sonra çıkış yaptı hiç bir şey söylemediler,ardından eve borç olarak bir kağıt geldi 11000 tl,bu durum ilebilgili ne yapabiliriz

 18. Merhaba. Türkiye devlet hastanelerinde türksoylu vatandaşlar için uygulanan indirimden nasıl, kanunun hangi maddesine dayanarak kullana bilir? Duyduğuma göre yeteri belge sundukda bu mümkün, amma hangı noktaya dayanarak ve ne kadar yararlana biliriz?
  Önceden teşekkürler!

 19. türkle şu an evli fakat vatandaşlık alamamış burda 1 de dogum yapmış kadın devlet hastanelerinden nasıl faydalanır eşin hiç bir yerde sağlık sigortası yok

 20. selam, Azeri bir arkadaşım is ziyareti için istanbula gelecek . Burada devlet hastanesinde tetkik ve tahlil yaptırabiliyor mu. evet se Bunun için randevu ve ücret nasıl yapılıyor.

 21. Merhaba bizim bi tanıdığımız Irak vatandaşı burada Türkiyede şirketi var 5-6 yıldır.Bu tanıdığımızın annesi babası hasta kanser.Türkiye’ye getirip bağkur üzerinden sağlıktan yararlandırabilir miyiz?Teşekkürler.

  1. Merhaba, ilgili yabancının geçerli bir çalışma izni varsa anne ve babası yabancının SGK sından yararlanarak tedavi olabilir.

 22. Genel Sağlık Sigortası Kapsamındaki Yabancı Uyruklu Kişilerin Bakmakla Yükümlü Olduğu Kişiler Genel Sağlık Sigortasından Yararlanabilir Mi?

  Yurt dışında eğitim görenler hariç olmak üzere yabancı uyruklu kişilerin; yurt içinde ikamet eden, Türkiye veya başka bir ülkede sigortası olmayan;

  Eşleri,
  18 yaşını doldurmamış çocukları,
  Lise veya dengi öğrenim görmesi halinde 20 yaşını doldurmamış ve evli olmayan çocukları,
  Yükseköğrenim görmesi halinde 25 yaşını doldurmamış ve evli olmayan çocukları,
  Yaşına bakılmaksızın malûl olduğu tespit edilen evli olmayan çocukları,
  Geçiminin yabancı uyruklu kişi tarafından sağlandığı Kurumca belirlenen kriterlere göre tespit edilen ana ve babası, sağlık hizmetlerinden yararlanabilir.

  1. Merhaba, yazınızın ekinde de belirtmiş olduğunuz gibi evet yararlanabilir fakat sorunuzun direk muhatapı yaşadığınız ilçenin SGK müdürlüğüdür.

  2. İyi günler, benim arkadaşım 1 yıllık oturma izni aldı , Hasta olduğu zaman Devlet hastanelerinde ücretsiz tedavi olabiliyor mu yoksa Herhangi bir ücret ödemesi mı gerekiyor?

   1. Merhaba, sosyal güvenliği olmayan yabancılar sadece hastanelerin acil servislerinden ücretsiz yararlanabilirler.

 23. merhaba ben türküm eşim azeri vatandaşı oturum aldık eşimin ilk evliliğinden çoçuğu var 8 yaşında öğrenci ben genel sağlık sigortası ödüyorum cocuğu sigortadan nasıl yararlandırabilirim

  1. Merhaba, yaşadığınız bölgenin SGK müdürlüğüne giderek gerekli bilgiyi alabilirsiniz.

 24. Ilgili ülke sosyal güvenlik kurumu veya ateseliginden alınması gereken evrak tam olarak nedir, nereden ve nasıl alınır, hangi başlıkla talep edilmelidir.

  1. Merhaba, makalemiz bilgilendirme amaçlı yazılmıştır, konuyla ilgili bilgimiz veya hizmetimiz bulunamamaktadır.

 25. Merhabalar Ukrayna uyruklu arkadaşım Türkiye’de yasal olarak öğretmenlik yapıyor. Babasının coxarthrosis yüzünden ameliyat olması gerekiyor, Ukrayna’da ameliyat buraya göre nispeten ucuz ancak teknik altyapı konusunda maalesef kötü ve riskli. Acaba bu ameliyatın Türkiye’de yapılması yapılması mümkün mü ? Ne gibi aşamalardan geçmek gerekir ve ücret olarak çok yüksek meblağlar çıkar mı ?
  Şimdiden çok teşekkür ederim.

  1. Merhaba, evet bu ameliyatın Türkiye de yapılması mümkün fakat ücret konusunda hastanelerden bilgi almanız gerekmektedir, detaylı bilgiyi ve prosedürel işlemler hakkında hastanelerden bilgi alabilirsiniz.

 26. İkametini almış yabancı uyruklu iki doktora öğrencisi ve 6 yaşındaki çocukları için genel sağlık sigorta işlemlerini yapabilir misiniz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu