Oturma İzni

18 Yaşından Küçük Yabancılar Türkiye’ye Giriş Yasağı Alır mı?

Bilindiği üzere, yabancıların ülkede yasal olarak ikamet etme sürelerinin ihlal edildiği durumlarda, Türkiye’ye giriş yasağı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunun 9. Maddesine göre uygulanmaktadır. Ayrıca, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, kamu düzenine tehdit vb. özel durumlarda yine yabancılara giriş yasağı verebilmektedir. Özellikle son 2 yıldır tüm dünyayı etkisi alan Covid-19 Pandemisi sebebiyle pek çok yabancı hem çeşitli ihlaller sebebiyle Türkiye’ye giriş yasağı almaktadır. Bunun yanı sıra 18 yaşından küçük çocukların Türkiye’de giriş yasağı hakkında sorular da son dönemde sıklıkla karşılaşılır olmuştur. Bu yazımızda, bu konudaki uygulamadan kısaca bahsedeceğim.

Genel uygulamaya göre, tıpkı 18 yaş üzeri ebeveynleri gibi, 18 yaşından küçük çocuklar için de Türkiye’de giriş yasağı uygulaması bulunmaktadır. Fakat, özellikle Pandemi döneminde ortaya çıkan bazı mağduriyet durumlarının giderilmesi adına, vize ihlali cezasını ödeyen yabancı çocukların giriş yasakları kalkmakta olup, giriş-çıkış işlemi ile tekrar ikamet izni başvurusu yapabiliyorlar.  Fakat, belirttiğimiz gibi bu uygulama genel geçer bir özelliğe sahip olmadığı için, çocukların veya ebeveynlerin özel durumlarına göre giriş yasağı alma ihtimalleri ve bu yasağın idari para cezası ödenmiş olsa bile, kaldırılmaması seçeneklerini de göz önünde bulundurmalısınız. Bunun yanı sıra eğer 18 yaşından küçük çocuğunuzun Türkiye’ye giriş yasağı bulunuyorsa ve mağduriyetinizi yasal olarak belgeleyebiliyorsanız, her zaman bu karara karşı idari dava yolunun da açık olduğunu belirtmek isteriz.

18 yaşından küçükler için Türkiye’ye giriş yasağı hakkında sorularınız bulunuyorsa, yorumlar kısmından veya sizin için özel olarak hazırladığımız “Sorun Cevaplayalım” sayfamızdan bize iletebilirsiniz.

Av. Batın Yılmaz

Potansiyel bir iş sözleşmesini yansıtan yukarıdaki şartlar yalnızca ek tartışmalar için bir temel olarak sunulmuştur ve yasal olarak bağlayıcı bir yükümlülüğü yoktur. Tüm tarafların dahil olduğu bir sözleşme son haliyle yazılı olarak yapılmadıkça yasal olarak bağlayıcı hiçbir yükümlülük oluşmayacak, olduğu ima edilmeyecek ya da olduğu sonucuna varılmayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu