Oturma İzni

Türkiye’nin son dönemde artan uluslararası iş gücü hareketliliğiyle beraber yabancı personellerin ve şirket ortaklarının Türkiye iş piyasasına katılımlarında ciddi bir artış gözlemlenmektedir. Öncelikle hatırlatmamız gerekiyor ki bir yabancının Türkiye’de yasal olarak çalışabilmesi için geçerli bir çalışma izni sahibi olması gerekmektedir. Türkiye’de çalışma izinleri başvuruları Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından alınmaktadır. Eksiksiz olarak yapılan başvurular ortalama 30 gün içinde sonuçlandırılmakta ve çalışma izni almasında sakınca bulunmayan yabancılara izin kartları gönderilmektedir. Ayrıca yasal düzenlemeler ile belirtilmiş kurallara yabancının veya işvereninin uymaması durumunda yabancının çalışma izni iptal edilebilmektedir. Bu yazımızda çalışma izni iptal edilen yabancıların ikamet izni başvuru şartlarını ve Türkiye’de yasal olarak kalma koşullarından kısaca bahsedeceğiz.

Çalışma İzni Hangi Durumlarda İptal Olmaktadır?

Çalışma izinleri kural olarak yabancının istifa etmesi, işverenin yabancının işine son vermesi veya kanunda belirtilmiş sebeplerden birinin gerçekleşmesi ile iptal olmaktadır. Yabancıların çalışma izni alma ve iptal koşulları Uluslararası İşgücü Kanunu ile belirlenmektedir. Türkiye’de çalışma izni bulunan bir yabancının istifa ve işine son verilmesi dışında şu nedenlerle çalışma izni kanunen iptal olmaktadır;

  • Çalışma izni onay tarihini takiben 6 ay içerisinde yabancının Türkiye’ye giriş yapmaması,
  • Yabancının pasaportunun geçerliliğini yitirmesi,
  • Çalışma izni başvurusunda belirtilen bilgilerin yanlış, yanıltıcı veya eksik olduğunu tespit edilmesi ile yabancının taahhüt edilen pozisyonda çalışmaması,
  • Yabancının sınır dışı edilme kararı alınması veya vize verilmeyecek durumda olması,
  • Yabancının  kamu düzeni ve kamu sağlığına karşı tehdit oluşturması,
  • Yabancının süreli olarak verilmiş çalışma izinlerinde 6 ay, süresiz çalışma izinlerinde kesintisiz 1 yıl Türkiye dışında kalması.

Yukarıda sayılan durumlarda yabancının çalışma izni re’sen iptal olmaktadır.

Çalışma İzni İptal Olan Yabancının İkamet İzni Alması

Öncelikle bilinmesi gerekiyor ki, Türkiye’de yabancıların geçerli çalışma izinleri aynı zamanda ikamet izni yerine geçmektedir. Buradan hareketle, geçerli bir çalışma izni olan yabancının ekstra olarak oturma izni almasına gerek yoktur. Çalışma izninin süresinin dolmasına veya iptal olmasını takiben 10 gün kala yabancı, kalma amacına göre ikamet iznine başvurabilir. Yabancı, bu 10 günlük sürede Türkiye’den çıkış yapmazsa vize ihlali yapmış kabul edilir ve kaçak duruma düşebilir. Bu 10 günlük süre yabancılar için oldukça önemli olup, yabancı Türkiye’de kalmaya devam etmek istiyorsa, genelde turistik ikamet izni başvurusu yapmaktadır. Ek olarak, 2017 yılı sonrasında yürürlüğe konulan yeni uygulamaya göre, ev hizmetlerinde çalışma izinleri iptal olan yabancılara turistik ikamet izni verilmemektedir. Bu yabancıların turistik ikamet izni dışında başka bir ikamet iznine başvuru yapmaları gerekmektedir. Bunun yanı sıra çalışma izni iptal olan yabancılar, bu karara 30 gün içinde itiraz edebilirler. Fakat bilinmelidir ki 30 günlük süre hak düşürücü olup, süresi içinde yapılmayan itiraz başvuruları dikkate alınmayacaktır.

Eğer, Türkiye’de çalışma izni iptal olan yabancının ikamet izni alması konusunda sorularınız bulunuyorsa, bize yorumlar kısmından iletebilirsiniz.

4 yorum

  1. Merhabalar,
    Özel sektörde çalışıyorum ve yakında istifamı vereceğim. İptal olmasını takiben 10 gün içinde oturma iznine başvuracağım bahsettiğiniz gibi. Bu durum da tekrar ilk başvuru olarak mı girmem gerekiyor?

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Yorum Yap