Türkiye'de Sağlık

Diş Operasyonları Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken 10 Şey

Diş ve ağız sağlığı insan hayatında oldukça büyük önem taşımaktadır. Pek çok hastalıkla ile doğrudan bağlantılı olan ağız hijyenine özen gösterilmelidir. Diş sağlığında operasyon öncesi kadar, operasyon sonrası da dikkat edilmesi gereken şeyler vardır ve bu sizin sağlığınızla doğrudan bağlantılıdır.

Diş ve ağız içi operasyonları öncesi ve sonrasında dikkat edilmesi gerekilen 10 şeyi sizin için listeledik.

1.Tükürmeyin

Diş operasyonları sonrasında dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri yaranın iyileşmesinin önüne geçebilecek hareketlerden kaçınmaktır. Ağız bölgesinde yapılan cerrahi müdahalelerden sonra oluşan kanamanın durması ve yaranın daha kolay ve sağlıklı bir şekilde iyileşmesi için kanın pıhtılaşmasının sağlanması gerekmektedir. Bu nedenle özellikle operasyondan sonraki ilk iki saatlik sürede kesinlikle ağız çalkalanmamalı ve tükürülmemelidir.

Elbette bu süre yapılan cerrahi operasyona göre değişiklik gösterebilir. Bu konuda diş hekiminizin tavsiyelerini dikkate almanız gerekmektedir.

 

2.Sigara İçmeyin

Diş operasyonu sonrası sigara içmeyin

Ağız bölgesinde yapılan cerrahi operasyonlar sonrasında en çok dikkat edilmesi gereken konulardan biri de sigara tüketiminin azaltılmasıdır.

Sigara içilmesi ağız içindeki yaraların iyileşmesi üzerinde olumsuz etki yaratmaktadır. Özellikle yoğun sigara tüketenler için bu önlem biraz zorlayıcı olabilir. Unutmayın, sigara tüketiminizi azaltmanız ağız sağlığınız için kritik önem taşımaktadır.

3. İlaçlarınızı Aksatmayın

Yapılan ağız ve diş operasyonuna bağlı olarak işlem sonrasında bazı ilaçları doğru zamanlama içerisinde kullanmak kritik önem taşıyabilir. O nedenle size verilen ilaçları kesinlikle aksatmamaya çalışmalısınız.

Operasyon sonrasında özellikle ilk 48 saat içerisinde ağrı, sızı ve kanama olması normaldir. Kullanacağınız ilaçlar bu etkilerin azalmasına katkı sağlayacaktır.

4. Doktorunuzu Bilgilendirin

Diş doktorunuzu bilgilendirin

Operasyon sonrası ilk 48 saat içerisinde ağrınız olabilir. Doktorunuzun verdiği ilaçları düzenli kullanmanıza rağmen ağrılarınızda azalma olmazsa mutlaka diş hekiminiz ile iletişim kurun.

Aynı zamanda diş operasyonları sonrasında ufak kanamalar olması normaldir. Ancak kanamanız durmuyorsa diş hekiminize danışabilirsiniz. Sıcak ortamlarda bulunmaz (sauna, sıcak banyo vb.), vücudu zorlayacak hareketler yapmak kanamanızı arttırabilir. Operasyon sonrası ilk 48 saat içinde bu eylemlerden kaçınmalısınız.

Ameliyatlı bölgede deri altında kan birikerek yüzünüzde morluklar oluşturabilir. Hemen paniğe kapılmayın. Eğer 1 hafta sonunda bu morluk azalmaz ise bilgi almak için diş hekiminize danışabilirsiniz.

5.Yüzünüzü Koruyun

Geçirdiğiniz operasyon sonrasında yüz bölgenizde ( yanak, dudak, ağız içi vb.) çeşitli şişkinlikler oluşabilir. Ameliyat sonrası ilk 48 saatte yüzünüze buz torbası ile tampon yaparak şişkinliğin önleyebilirsiniz.

Aynı zamanda bu şişkin bölgeleri darbelerden de korumanız gerekmektedir. Alacağınız bir darbe eğer dikişleriniz var ise dikişlerinizin zarar görmesine neden olabilir. Bu neden yüzünüzü çeşitli darbelere karşı koruma altında tutmaya dikkat etmelisiniz.

Ayrıca gece uyurken yumuşak bir yastık kullanarak da yüzünüzü koruma altına alabilirsiniz.

6. Ağız Hijyeninize Dikkat Edin

Ağız Hijyeninize Dikkat Edin

Unutmayın ağız içerisinde gerçekleştirilen operasyonlar açık yaralara sebebiyet verebilir. Bu nedenle ameliyat sonrası ağız bakımınıza normalden çok daha fazla özen göstermelisiniz. Doktorunuza danışarak özel bir bakım uygulayıp uygulamamanız gerektiğini mutlaka öğrenin. Operasyondan sonrasında özellikle yemeklerden sonra doktorunuzun vermiş olduğu gargara reçetesine uymayı aksatmayın. Bu reçeteye uyarak ağzınızdaki işlem görmüş bölgenin mikrop kapmasını önleyebilirsiniz.

Eğer cerrahi operasyon büyük bir alana yapıldıysa dişlerinizi fırçalamaktan kaçının.

7.Diyetinize Dikkat Edin

Ameliyat sonrası en çok dikkat etmeniz gerek şeylerden biri de beslenme diyetinizdir. Özellikle operasyondan sonraki ilk 2 gün sert, çiğnemesi zor besinler tüketmekten kaçınmalısınız. Aynı zaman çok sıcak ve çok soğuk gıdalar da ağrınız üzerinde olumsuz etki yaratabilir.

Püre haline getirilmiş sebzeler, muz, çorba, patates gibi sulu ve yumuşak gıdalar tüketmeye dikkat edin. Ameliyat bölgesine yakın olan dişlerinizi çiğnemek için kullanmayın. Ağzınızı çok fazla açmanıza sebebiyet verecek hamburger gibi gıdalardan kaçının.

Bol bol su içmeniz vücudunuzdaki uyuşturucu maddelerin etkisinin hızlı bir şekilde azalmasına katkı sağlayacaktır. Ayrıca alkollü ve gazlı içecekler tüketmekten de kaçınmanız gerekmektedir.

8.Dikişlerinizin Bakımına Özen Gösterin

Dikişlerinizin Bakımına Özen Gösterin

Geçirmiş olduğunuz operasyona bağlı olarak ağzınız içinde dikişler yerleştirilmiş olabilir. Doktorunuz bu dikişlerin ne zaman alınacağına dair size gerekli bilgileri verecektir. Diş hekiminizin belirttiği şekilde ağız içi bakımınızı yapmayı sakın aksatmayın.

9.Kontrollerinizi Aksatmayın.

Operasyon öncesi ve sonrasında gerekli kontrollere özen gösterilmesi gerekilmektedir.  Özellikle doktorunuzun bu yöndeki bilgilendirmelerine dikkat etmeyi lütfen atlamayın.

10. Dokunmayın

Diş operasyonu sonrası operasyon bölgelerine dokunmayın

Diş operasyonları sonrası yapılan en büyük hatalardan biri operasyon yapılan bölgeye dokunmak, dil ile bölgeyi kontrol etmektir. Ağzını zorlayarak açarak yarayı görmeye çalışmamalısınız. İstemsiz olarak dilinizi işlem yapılan bölgeye götürme eğilimi gösterebilirsiniz, ancak bunu yapmamaya özen göstermelisiniz. Operasyonun yapıldığı bölgede bir uyuşukluk hissi oluşabilir. Bu durumu elinizle kontrol etmekten kaçınmalısınız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu