Türkiye'de Sağlık

Yabancılar için Yaş Tespiti Nedir? Nasıl Yapılır?

Yaş tespiti uygulaması, bir yabancının geçerli bir kimlik, pasaport veya diğer yasal evraklar ile yaşının geçerli bir şekilde tespit edilemediği durumlarda uygulanmakta olan tıbbi bir değerlendirme olarak tanımlanabilir. Bu değerlendirme ayrıca yabancılar iddia ettikleri yaşta olmadıklarına dair ciddi şüphelerin ortaya çıktığı durumlarda da uygulanmaktadır. Yaş tespiti uygulaması kural olarak uzman bir doktor ya da doktor heyeti tarafından bir sağlık kuruluşunda gerçekleştirilir ve ilgili kişi şüphenin ortadan kaldırılması için çeşitli testler uygulanır.

Özellikle vücutta meydana gelen bazı değişiklikler, kemik, diş ve uzuv gelişimi gibi bazı hususlar ilgili testi yapan doktorlara yabancının biyolojik yaşıyla alakalı bulgular sağlamaktadır. Refakatsiz çocuklar olarak değerlendirilen ve ebeveyni bulunmayan çocukların yaşlarının tespit sürecinde el bileği röntgeni tespiti kemik gelişiminin bulgularını ortaya dökmesi açısından en yaygın yöntem olarak gösterilebilir. Tüm bu yaş tespiti sürecinde ilgili doktorun ve sağlık personelinin yabancı çocuğa herhangi bir fiziksel ya da psikolojik zarar vermeyecek şekilde süreci yönetmesi ve tüm prosedürler hakkında bilgilendirme sağlamaları gerekmektedir. Ayrıca bu süreçte yaş tespiti yapılacak yabancıya ihtiyaç halinde polis veya bir tercüman eşlik edebilmektedir. Tüm bu süreç tamamen ücretsiz olup yabancıdan herhangi bir ücret talep edilmemektedir.

Eğer, Türkiye’de yabancıların yaş tespiti uygulamaları hakkında sorularınız bulunuyorsa, yorumlar kısmından veya sizin için özel olarak hazırladığımız “Sorun Cevaplayalım” sayfamızdan bize iletebilirsiniz.

 

 

Ata Kurumsal

Potansiyel bir iş sözleşmesini yansıtan yukarıdaki şartlar yalnızca ek tartışmalar için bir temel olarak sunulmuştur ve yasal olarak bağlayıcı bir yükümlülüğü yoktur. Tüm tarafların dahil olduğu bir sözleşme son haliyle yazılı olarak yapılmadıkça yasal olarak bağlayıcı hiçbir yükümlülük oluşmayacak, olduğu ima edilmeyecek ya da olduğu sonucuna varılmayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu