Türkiye'de Sağlık

Uluslararası Koruma Başvurusu Kabul Edilmeyen Yabancılar Sağlık Hizmetlerinden Ücretsiz Olarak Yararlanabilir mi?

Öncelikle bilinmesi gerekiyor ki, Türkiye’de yabancıların sağlık hizmetlerinden faydalanabilmesi için yasal bir statüye sahip olması ve 99 ile başlayan yabancı kimlik numarası sahibi olmaları gerekiyor. Kural olarak, uluslararası koruma başvuru sahipleri de yasal olarak sağlık hizmetlerinden ve diğer kamu hizmetlerinden faydalanabilirler. Fakat, bir yabancının eğer uluslararası koruma başvurusu olumsuz sonuçlanmışsa, başvurusu geri çekilmiş sayılmışsa veya kabul edilemez başvuru statüsüne alınmışsa, sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanma hakkı sona erebilmektedir. Fakat özel tedaviye sürekli ihtiyaç duyan veya sürekli takip gerektiren kronik rahatsızlığı bulunan yabancılar bulundukları şehirdeki İl Göç İdaresi Müdürlüğü’ne hastalıklarının durumuna ait bir belge ile başvuru yapabilirler. Bu başvurunun olumlu değerlendirilmesi halinde yabancılar gerekli sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanmaya devam edebilirler.

Eğer, Türkiye’de uluslararası koruma başvurusu kabul edilmeyen yabancıların sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanmaları hakkında sorularınız bulunuyorsa, yorumlar kısmından veya sizin için özel olarak hazırladığımız “Sorun Cevaplayalım” sayfamızdan bize iletebilirsiniz.

Ata Kurumsal

Potansiyel bir iş sözleşmesini yansıtan yukarıdaki şartlar yalnızca ek tartışmalar için bir temel olarak sunulmuştur ve yasal olarak bağlayıcı bir yükümlülüğü yoktur. Tüm tarafların dahil olduğu bir sözleşme son haliyle yazılı olarak yapılmadıkça yasal olarak bağlayıcı hiçbir yükümlülük oluşmayacak, olduğu ima edilmeyecek ya da olduğu sonucuna varılmayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu