Türkiye'de Yaşam

Hangi Durumlarda Süresiz Türkiye’ye Giriş Yasağı Uygulanır?

Bilindiği üzere, Türkiye’de yasal bir vize veya ikamet izniyle bulunmayan, ayrıca mevcut vize veya ikamet izni süresi tamamlanmış, fakat uzatması yapılmamış yabancılara deport adı verilen giriş yasağı uygulanmaktadır. Kişiler, ihlal durumlarına göre, eğer sınır kapısında vize ihlal cezalarını ödemezlerse, farklı sürelerde giriş yasağı cezasıyla karşı karşıya kalabilmektedir. Örnek vermek gerekirse, bir yabancı 2 yıl ve üzeri süreyle vize ihlali yapmışsa ve sınır kapısında idari para cezasını ödemezse, en az 5 yıl süreyle Türkiye’ye giriş yasağı almaktadır. Fakat, bazı durumlarda Türkiye’ye süresiz giriş yasağı kararı alınabilmektedir. Bu yazımızda, süresiz giriş yasağı konusunda bilinmesi gerekenlerden bahsedeceğiz.

Süresiz Giriş Yasağı Nedir?

Türkiye’ye süresiz giriş yasağı, herhangi bir süre sınırlaması bulunmayan giriş yasağı türüdür. Süresiz giriş yasağı almış yabancılar, Türkiye’ye giriş yasakları bulunduğu sürece ülkeye giriş yapamazlar. Bu yasak sebebiyle kaçak durumuna düşen yabancıların, bu yasağı kaldırmak için ilk olarak kendilerine uygulanan idari para cezasını ödemeleri gerekmektedir. Bu idari para cezasını ödeyen kişiler eğer başka bir cezaları bulunmuyorsa, süresiz giriş yasağı almaktan kurtulmuş olurlar. Türkiye’ye süresiz giriş yasağı almış yabancılar, sadece şartlı giriş başvurularının onaylanması durumunda, tüm cezalarını ödemek ve 10 gün içinde ikamet izni başvurusu yapmak şartıyla Türkiye’ye giriş yapabilirler. Tabi ki, bu konuda tüm takdir yetkisinin İçişleri Bakanlığı’na bağlı Göç İdaresi Müdürlüğü‘nde olduğunu hatırlatmakta fayda görüyoruz.

Süresiz Giriş Yasağı Kimlere Uygulanır?

Süresiz giriş yasağı genel uygulama olarak kamu düzeni ve kamu güvenliğini tehdit eden veya potansiyel tehdit oluşturabilecek kişilere uygulanmaktadır. Bunun yanı sıra, giriş yasağı süresi tamamlanmış olsa bile, eğer yabancının idari para cezası henüz ödenmemişse, yabancı Türkiye’ye giriş yapamaz. Ayrıca hakkında süresiz giriş yasağı uygulanır. Vize ihlal cezaları, sınırlarda ve havalimanlarında bulunan Vize ihlal ofislerinde hesaplanmakta ve ödenmektedir. Bu cezalar kişinin ülkesine ve ihlal süresine göre değişiklik gösterebilmektedir.

Türkiye’ye süresiz giriş yasağı hakkında sorularınız bulunuyorsa, yorumlardan bize iletebilirsiniz.

Av. Batın Yılmaz

Potansiyel bir iş sözleşmesini yansıtan yukarıdaki şartlar yalnızca ek tartışmalar için bir temel olarak sunulmuştur ve yasal olarak bağlayıcı bir yükümlülüğü yoktur. Tüm tarafların dahil olduğu bir sözleşme son haliyle yazılı olarak yapılmadıkça yasal olarak bağlayıcı hiçbir yükümlülük oluşmayacak, olduğu ima edilmeyecek ya da olduğu sonucuna varılmayacaktır.

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Selam Turkiye bana suresiz giris yasagi koymus N42 uyustucu madde suçu bunu icin avukat benin icin dava acmis 1 yil mahkmenin Oldugu tarihi bekliyorm cocugum turkiyede daha 5 yasinda ben azerbaycanda ben ne yapa bilirim bana bu konuda ne yapamam gerekiyorsa yardimci olurmusuz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu