Oturma İzni

İnsani İkamet İzinleri Uzatılabilir mi? Nasıl Uzatılır?

Öncelikle bilinmesi gerekiyor ki, insani ikamet izinleri Türkiye’de yasal olarak bulunma kriterlerine sahip olmayan, ancak içerisinde bulunduğu ciddi güvenlik vb. gibi özel durumlar sebebiyle normal yollarla ülkeye giriş yapamayan yabancıların başvuru yaptığı bir ikamet izni türüdür. Türkiye’de kaçak bulunan ve geçerli bir pasaportu olmayan yabancılar aile, kısa dönem veya öğrenci ikamet izni alabilmek için herhangi başvuruda bulunamazlar. Bu tür İkamet İzinlerine başvuru yapma hakkı olmayan yabancılar İnsani İkamet izni almak için başvuruda bulunabilirler. İnsani ikamet izni, diğer ikamet izinlerinin verilmesindeki şartlar aranmadan, İçişleri Bakanlığının onayı alınarak ve en fazla birer yıllık sürelerle olamak kaydıyla il göç idaresi müdürlüklerince verilebilmektedir. Genellikle olağanüstü durumlarda verilen insani ikamet izinleri için başvurular doğran Göç İdaresi’ne yapılmaktadır. Diğer ikamet izinleri türlerinde olduğu gibi e- ikamet üzerinden yapılmaz. Başvuru direkt başvuru sahibi tarafından veya onun yerine avukatı tarafından da yapılabilir. İnsani ikamet izni bakanlık tarafından verilen sürelerle sınırlandırılır. Ancak genel müdürlüğün onayı alınarak valilikler tarafından insani ikamet izni verilebilir ve bu iznin süresi uzatılabilir. İnsani ikamet izni için uzatma başvurusu da tıpkı ilk başvuru gibi yine Göç İdarelerine yapılmaktadır.

Eğer, yabancıların insani ikamet izinlerini uzatmaları hakkında sorularınız bulunuyorsa, yorumlar kısmından veya sizin için özel olarak hazırladığımız “Sorun Cevaplayalım” sayfamızdan bize iletebilirsiniz.

Av. Batın Yılmaz

Potansiyel bir iş sözleşmesini yansıtan yukarıdaki şartlar yalnızca ek tartışmalar için bir temel olarak sunulmuştur ve yasal olarak bağlayıcı bir yükümlülüğü yoktur. Tüm tarafların dahil olduğu bir sözleşme son haliyle yazılı olarak yapılmadıkça yasal olarak bağlayıcı hiçbir yükümlülük oluşmayacak, olduğu ima edilmeyecek ya da olduğu sonucuna varılmayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merhabalar dini nikahlı eşim Özbekistan vatandaşı resmi evliliğimiz yok ve 8 aylık hamile 5 aydan beri kaçak durumda. Çoçuğu nüfusuma alacağım ve eşim için insani ikamet izni alabilirmiyim ve kaç sefer bu izni alabiliriz teşekkür ederim ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu