Türkiye'de EğitimYabancı Öğrenciler Nasıl Transkript Belgesini Alabilir?

Üç kıta arasında köprü görevi gören jeopolitik konumuyla, yüksek eğitim kalitesiyle ve uluslararası alanda geçerliliğe sahip diploma avantajıyla, Türkiye son dönemde üniversite eğitimi için en fazla tercih edilen ülkeler arasında yer almayı başarmıştır. Özellikle Körfez ve Orta Asya ülkelerinden artan talep ile birlikte her yıl binlerce öğrenci Türkiye üniversitelerini tercih ediyor. 2021 itibariyle Türkiye’nin 81 ilinde toplam 200’ün üzerinde devlet üniversitesi ve vakıf üniversitesi mevcuttur. Bu üniversitelerde yüzlerce farklı lisans programı mevcut olup, program sonunda verilen diplomalar tüm dünyada uluslararası geçerliliğe sahiptir. Türkiye’de aralarında Kocaeli Üniversitesi, Karabük Üniversitesi,  Boğaziçi Üniversitesi, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi,TED Üniversitesi, Yaşar Üniversitesi, Atılım Üniversitesi ve Amasya Üniversitesi’nin de bulunduğu yaklaşık 70 üniversitede sınavsız yabancı öğrenci kabul edilmektedir. Bunun yanı sıra çoğu üniversite de bazı bölümlerinde sınavsız yabancı öğrenci kabulü yapmakta olup, en doğru ve güncel bilgiyi başvuracağınız üniversitelerin resmi internet sitelerinden alabileceğinizi hatırlatmakta fayda görüyoruz. Türkiye’de sınavsız yabancı öğrenci kabul eden pek çok üniversite mevcut olup, bu yazımızda kısaca bu üniversitelerden bahsedeceğiz.

Kimler Türkiye’de Üniversiteye Başlayabilir?

Türkiye’de genel kural olarak üniversiteler kendi bünyelerinde düzenlediği YÖS sınavı ile yabancı öğrenci kabul etmektedir. Fakat bazı üniversiteler de YÖS sınavı olmaksızın, lise diploması puanı ile lisans programlarına öğrenci kabul etmekte olup, bu durumun tamamen üniversitelerin inisiyatifinde olduğunu hatırlatmak istiyoruz. Ek olarak, YÖS ile öğrenci kabul edip, bazı kontenjanları boş kalan üniversitelere ait programlar için de sınavsız başvurular alınmaktadır. Türkiye’de yabancı olarak sınavsız lisans eğitimine başvurabilmeniz için aşağıdaki şartlardan birini sağlamalısınız:

 • Tamamen yabancı uyruklu olan kişiler,
 • Doğumla Türk vatandaşı olup, İçişleri Bakanlığından izin alarak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığından çıkmış olanlar
 • Sonradan Türk vatandaşı olanlar,
 • Lise eğitimini Türkiye’de tamamlayıp, yabancı ülke vatandaşı olanlar,
 • Türk vatandaşlığı sahibi olup yurt dışında lise eğitimi almış olmak
 • GCE AL sınav sonuçlarına sahip olan KKTC uyruklu öğrenciler

Başvuru İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Öncelikle yabancı öğrenciler için açılan kontenjanları ve şartları başvuru yapacağınız üniversitelerin resmi web siteleri üzerinden  takip edebileceğinizi hatırlatalım. Türkiye’de sınavsız üniversite başvurusu için gereken temel belgeleri aşağıda liste halinde bulabilirsiniz. Fakat, üniversitelerin ek belgeler de talep edebileceğiniz, bu belgeleri de noter onaylı şekilde sağlamanız gerektiğini de hatırlatmakta fayda görüyoruz.

 • Lise Diploması aslı ve noter yeminli tercümesi
 • Lise Transkripti ve noter yeminli tercümesi
 • Pasaport fotokopisi ve noter yeminli tercümesi
 • Denklik belgesi (Ülkelerindeki Türkiye Büyükelçiliklerinden ya da Türkiye’deki Milli Eğitim Müdürlüklerinden alınacak)
 • Biyometrik fotoğraf

Yabancılar için Türkiye’de sınavsız üniversite konusunda sorularınız varsa, bize yorumlar kısmından iletebilirsiniz.