Türkiye'de Eğitim

Türkiye’de Sınavsız Yabancı Öğrenci Kabul Eden Üniversiteler Hangileridir?

Üç kıta arasında köprü görevi gören jeopolitik konumuyla, yüksek eğitim kalitesiyle ve uluslararası alanda geçerliliğe sahip diploma avantajıyla, Türkiye son dönemde üniversite eğitimi için en fazla tercih edilen ülkeler arasında yer almayı başarmıştır. Özellikle Körfez ve Orta Asya ülkelerinden artan talep ile birlikte her yıl binlerce öğrenci Türkiye üniversitelerini tercih ediyor. 2021 itibariyle Türkiye’nin 81 ilinde toplam 200’ün üzerinde devlet üniversitesi ve vakıf üniversitesi mevcuttur. Bu üniversitelerde yüzlerce farklı lisans programı mevcut olup, program sonunda verilen diplomalar tüm dünyada uluslararası geçerliliğe sahiptir. Türkiye’de aralarında Kocaeli Üniversitesi, Karabük Üniversitesi,  Boğaziçi Üniversitesi, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi,TED Üniversitesi, Yaşar Üniversitesi, Atılım Üniversitesi ve Amasya Üniversitesi’nin de bulunduğu yaklaşık 70 üniversitede sınavsız yabancı öğrenci kabul edilmektedir. Bunun yanı sıra çoğu üniversite de bazı bölümlerinde sınavsız yabancı öğrenci kabulü yapmakta olup, en doğru ve güncel bilgiyi başvuracağınız üniversitelerin resmi internet sitelerinden alabileceğinizi hatırlatmakta fayda görüyoruz. Türkiye’de sınavsız yabancı öğrenci kabul eden pek çok üniversite mevcut olup, bu yazımızda kısaca bu üniversitelerden bahsedeceğiz.

Kimler Türkiye’de Üniversiteye Başlayabilir?

Türkiye’de genel kural olarak üniversiteler kendi bünyelerinde düzenlediği YÖS sınavı ile yabancı öğrenci kabul etmektedir. Fakat bazı üniversiteler de YÖS sınavı olmaksızın, lise diploması puanı ile lisans programlarına öğrenci kabul etmekte olup, bu durumun tamamen üniversitelerin inisiyatifinde olduğunu hatırlatmak istiyoruz. Ek olarak, YÖS ile öğrenci kabul edip, bazı kontenjanları boş kalan üniversitelere ait programlar için de sınavsız başvurular alınmaktadır. Türkiye’de yabancı olarak sınavsız lisans eğitimine başvurabilmeniz için aşağıdaki şartlardan birini sağlamalısınız:

 • Tamamen yabancı uyruklu olan kişiler,
 • Doğumla Türk vatandaşı olup, İçişleri Bakanlığından izin alarak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığından çıkmış olanlar
 • Sonradan Türk vatandaşı olanlar,
 • Lise eğitimini Türkiye’de tamamlayıp, yabancı ülke vatandaşı olanlar,
 • Türk vatandaşlığı sahibi olup yurt dışında lise eğitimi almış olmak
 • GCE AL sınav sonuçlarına sahip olan KKTC uyruklu öğrenciler

Başvuru İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Öncelikle yabancı öğrenciler için açılan kontenjanları ve şartları başvuru yapacağınız üniversitelerin resmi web siteleri üzerinden  takip edebileceğinizi hatırlatalım. Türkiye’de sınavsız üniversite başvurusu için gereken temel belgeleri aşağıda liste halinde bulabilirsiniz. Fakat, üniversitelerin ek belgeler de talep edebileceğiniz, bu belgeleri de noter onaylı şekilde sağlamanız gerektiğini de hatırlatmakta fayda görüyoruz.

 • Lise Diploması aslı ve noter yeminli tercümesi
 • Lise Transkripti ve noter yeminli tercümesi
 • Pasaport fotokopisi ve noter yeminli tercümesi
 • Denklik belgesi (Ülkelerindeki Türkiye Büyükelçiliklerinden ya da Türkiye’deki Milli Eğitim Müdürlüklerinden alınacak)
 • Biyometrik fotoğraf

Yabancılar için Türkiye’de sınavsız üniversite konusunda sorularınız varsa, bize yorumlar kısmından iletebilirsiniz.

Av. Serkan Tiryaki

Potansiyel bir iş sözleşmesini yansıtan yukarıdaki şartlar yalnızca ek tartışmalar için bir temel olarak sunulmuştur ve yasal olarak bağlayıcı bir yükümlülüğü yoktur. Tüm tarafların dahil olduğu bir sözleşme son haliyle yazılı olarak yapılmadıkça yasal olarak bağlayıcı hiçbir yükümlülük oluşmayacak, olduğu ima edilmeyecek ya da olduğu sonucuna varılmayacaktır.

İlgili Makaleler

28 Yorum

 1. Merhabalar, İspanya vatandaşıyım, 6 yıldır Türkiyede okuyorum, lise son sınıfım şuan, yös-sat sınavına girmeden başka bir sınavla ya da diploma notuyla üniversiteye kaydolma şansım var mı acaba?

 2. Merhaba ben rusya doğumluyum 2000 senesinde doğdum 2002 snesinde türkiyeye geldim yabancı uyruklu olarak sınava girmek istiyorum ancak türkiye vatandaşlığım var şuan benim 2002 senesinden bu yana türkiye vatanşlığım var rusya kimliğimide yenilemedim herhangi bir üniversiteye girebilirmiyim geri dönüş yapabilirmisiniz

  1. Merhaba, çifte vatandaşlığınız varsa ve ilk vatandaşlığınız Türkiye değilse katılabilirsiniz.

  1. Merhaba, Türkmenistan’da sınav merkezleri kuran üniversiteler var. O üniversitelere başvuru yaparak kazanmanız halinde Türkiye’de okuyabilirsiniz.

 3. Merhaba oğlum Türk vatandaşı 9,10 ve 11 .sınıfı yurt dışında okudu 12.sınıfı şuanda Türkiye’de okuyor.YÖS le üniversiteye girme şansı var mı?
  Teşekkürler.

  1. Merhaba, maalesef Türk vatandaşlarının YÖS’e katılabilmesi için lise öğrenimini yurt dışında tamamlaması gerekmektedir.

 4. Merhabalar; Eşim Rus vatandaşı Rusya’da lise eğitimini bitirdi ve şuan aktif Rusya’da bir üniversitede eğitim hayatını devam ettiriyor. Bu sene içerisinde Türkiye’ye dönüp 1 sene özel bir dil kursu aldıktan sonra 2023-2024 yani seneye sınavsız özel bir üniversitede eğitimine devam edebilir mi?

 5. Merhaba ben Hollanda’da yaşıyorum kızım batı Avrupa AOL okuyup mezun oldu sınavsız veya yos sınavına girebilir mi

 6. Merhaba kızım Fransız çifte vatandaşlığı var bu sene YKS sınavına girecek ancak YÖS sınavını duydum ve girebilir mi diye bilgi alabilirmiyim. Kendisi ayrıca hem fransızca ve de ingilize de biliyor

  1. Merhaba, kızınız Türk vatandaşlığını sonradan kazandıysa YÖS’e katılım sağlayabilir.

 7. Merhaba, liseyi Turkiye’de okudum ve sonradan cifte vatandas oldum. Dogum yerim Turkiye fakat kriterler arasinda liseyi Turkiye’de okumus olsam dahi universiteye sinavsiz basvurabilecegimi goruyorum. Hangi universiteler sinavsiz kabul ediyor ve sinir olarak kac diploma notu isteniyor bilgi alabilir miyim ?
  Tessekurler

  1. Merhaba, lisayi Türkiye’de okuduğunuz için yabancıların yararlandığı YÖS ve sınavsız üniversite haklarından maalesef ki faydalanamazsınız.

 8. Merhabalar .Aslım Türkmen sonradan Türk vatandaşı oldum liseyi Türkmenistanda bitirdim şimdi ise üniversiteye başvurmak istiyorum acaba danışmanlık yapabilirmisiniz🙏🏻

  1. Merhaba ben Azerbaycan vatandaşıyım Türkiye’de yaşıyorum fakat Türkiye vatandaşı değilim ikamet oturma iznim var. Burada okuyorum lise 1’im ve üniversite okumak istiyorum oturma izni ile YÖS veya TYT sınavına girebilir miyim? Veya sınavsız yabacancı öğrenci alan üniveristeseye girebilir miyim?? Rica ederim soruma cevap versiniz memnun olurum bende bilgi sahibi olurum:)

 9. merhaba ben Türkiyede yaşiyorum fakat Türk vatandaşı değilim, İkamet(oturma) izin kartım var. burada okuyorum lise son sınıfım ve üniversite okumak istiyorum. bunun için elimdeki ikamet kartı ile YÖS ya da TYT sınavına girebilir miyim??? veya Sınavsız Yabancı Öğrenci alan üniversitelere kayıt olabiliyormuyumm??? Rica ederim sorumu görürseniz cevaplayabilirmisiniz hemen çünkü durumum biraz acil. :))) TEŞEKKÜRLER

  1. Merhaba, evet yabancı uyruklu olduğunuz için YÖS’e katılabilirsiniz.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 10. Merhaba,
  Ben Almanyada doğup büyüdüm burdada hala okuyorum, ama bu sene Türkiyede Sınavsız Üniversiteye girmek istiyorum .
  Çift Vatandaşım böyle olunca nasıl oluyor diye sormak istedim.
  Birde ben bu sene Liseyi bitiriyorum diploma konusunda neyden bahsettiğinizi sormak istedim, Liseyi bitirdiğimi mi göstermem lazım sadece yoksa nasıl olacak?

  Iyi Günler diliyorum

  1. Merhaba, çift vatandaşlar ve Türk vatandaşları liseyi Türkiye dışında başka bir ülkede okuduğu takdirde YÖS üzerinden üniversitelere katılabilir. Başvuru sırasında sizden lise diploması istenecektir. Mezun olduğunuz lise Türkiye Cumhuriyetine bağlı değil ise denklik konusunu araştırmanızı öneririz.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

  1. Merhaba, kızınızın okumak istediği üniversitenin YÖS web sayfasını takip edip başvuruda bulunabilirsiniz.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 11. merhaba,
  Türk vatandaşıyız, çocuğum 9.sınıfı Türkiye’de okuduktan sonra Almanya’da uluslararası okula başladı.
  Burada 10-11-12.sınıfları okuyarak mezun olacak.
  Okul IB diploma veriyor. 11-12. sınıflar DP Program yılları olduğu için DP mezunu olup IB diploma alacak.

  Üniversite öğrenimine Türkiye’de devam etmesini istiyoruz. Bu durumda yabancı öğrenci statüsünden faydalanabiliyor mu acaba ?
  YÖK’ün tanımında Lise’nin tamamını yurtdışında bitirmiş olması maddesi var…ayrıca son 3 yılını yurtdışında okuyup mezun olanlar diye kriterler de görüyorum.
  Bu durumda biz yabancı öğrenci statüsünden faydalanabilir miyiz ?
  Teşekkürler

  1. Merhaba, evet yabancı öğrenci statüsünden YÖS sınavına çocuğunuz girebilir.

   Sitemizin içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

   1. Merhaba lisenin son üç yılını yurtdışında okumak yeterli mi ve istenilen her bölüm okunabiliniyor mu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu