Türkiye'de Eğitim

Türkiye’de Sınavsız Yabancı Öğrenci Kabul Eden Üniversiteler Hangileridir?

Üç kıta arasında köprü görevi gören jeopolitik konumuyla, yüksek eğitim kalitesiyle ve uluslararası alanda geçerliliğe sahip diploma avantajıyla, Türkiye son dönemde üniversite eğitimi için en fazla tercih edilen ülkeler arasında yer almayı başarmıştır. Özellikle Körfez ve Orta Asya ülkelerinden artan talep ile birlikte her yıl binlerce öğrenci Türkiye üniversitelerini tercih ediyor. 2021 itibariyle Türkiye’nin 81 ilinde toplam 200’ün üzerinde devlet üniversitesi ve vakıf üniversitesi mevcuttur. Bu üniversitelerde yüzlerce farklı lisans programı mevcut olup, program sonunda verilen diplomalar tüm dünyada uluslararası geçerliliğe sahiptir. Türkiye’de aralarında Kocaeli Üniversitesi, Karabük Üniversitesi,  Boğaziçi Üniversitesi, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi,TED Üniversitesi, Yaşar Üniversitesi, Atılım Üniversitesi ve Amasya Üniversitesi’nin de bulunduğu yaklaşık 70 üniversitede sınavsız yabancı öğrenci kabul edilmektedir. Bunun yanı sıra çoğu üniversite de bazı bölümlerinde sınavsız yabancı öğrenci kabulü yapmakta olup, en doğru ve güncel bilgiyi başvuracağınız üniversitelerin resmi internet sitelerinden alabileceğinizi hatırlatmakta fayda görüyoruz. Türkiye’de sınavsız yabancı öğrenci kabul eden pek çok üniversite mevcut olup, bu yazımızda kısaca bu üniversitelerden bahsedeceğiz.

Kimler Türkiye’de Üniversiteye Başlayabilir?

Türkiye’de genel kural olarak üniversiteler kendi bünyelerinde düzenlediği YÖS sınavı ile yabancı öğrenci kabul etmektedir. Fakat bazı üniversiteler de YÖS sınavı olmaksızın, lise diploması puanı ile lisans programlarına öğrenci kabul etmekte olup, bu durumun tamamen üniversitelerin inisiyatifinde olduğunu hatırlatmak istiyoruz. Ek olarak, YÖS ile öğrenci kabul edip, bazı kontenjanları boş kalan üniversitelere ait programlar için de sınavsız başvurular alınmaktadır. Türkiye’de yabancı olarak sınavsız lisans eğitimine başvurabilmeniz için aşağıdaki şartlardan birini sağlamalısınız:

 • Tamamen yabancı uyruklu olan kişiler,
 • Doğumla Türk vatandaşı olup, İçişleri Bakanlığından izin alarak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığından çıkmış olanlar
 • Sonradan Türk vatandaşı olanlar,
 • Lise eğitimini Türkiye’de tamamlayıp, yabancı ülke vatandaşı olanlar,
 • Türk vatandaşlığı sahibi olup yurt dışında lise eğitimi almış olmak
 • GCE AL sınav sonuçlarına sahip olan KKTC uyruklu öğrenciler

Başvuru İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Öncelikle yabancı öğrenciler için açılan kontenjanları ve şartları başvuru yapacağınız üniversitelerin resmi web siteleri üzerinden  takip edebileceğinizi hatırlatalım. Türkiye’de sınavsız üniversite başvurusu için gereken temel belgeleri aşağıda liste halinde bulabilirsiniz. Fakat, üniversitelerin ek belgeler de talep edebileceğiniz, bu belgeleri de noter onaylı şekilde sağlamanız gerektiğini de hatırlatmakta fayda görüyoruz.

 • Lise Diploması aslı ve noter yeminli tercümesi
 • Lise Transkripti ve noter yeminli tercümesi
 • Pasaport fotokopisi ve noter yeminli tercümesi
 • Denklik belgesi (Ülkelerindeki Türkiye Büyükelçiliklerinden ya da Türkiye’deki Milli Eğitim Müdürlüklerinden alınacak)
 • Biyometrik fotoğraf

Yabancılar için Türkiye’de sınavsız üniversite konusunda sorularınız varsa, bize yorumlar kısmından iletebilirsiniz.

Av. Batın Yılmaz

Potansiyel bir iş sözleşmesini yansıtan yukarıdaki şartlar yalnızca ek tartışmalar için bir temel olarak sunulmuştur ve yasal olarak bağlayıcı bir yükümlülüğü yoktur. Tüm tarafların dahil olduğu bir sözleşme son haliyle yazılı olarak yapılmadıkça yasal olarak bağlayıcı hiçbir yükümlülük oluşmayacak, olduğu ima edilmeyecek ya da olduğu sonucuna varılmayacaktır.

İlgili Makaleler

40 Yorum

 1. İyi günler
  Türkiye de öğretmen olarak görev yaparken Almanya ya gitmiş ve ordan öğretmen olarak emekli olmuş ,aynı zamanda çifte vatandaş ve mavi kartlı biri Türkiyede sınavsız ve devam zorunluluğu olmayan bir üniversiteye girebilir mi?

 2. Merhaba, kızım için danışmanlık hizmeti almak istiyorum. Dubai, Birleşik Arap Emirliklerinde doğdu. Türk ve Ürdün vatandaşı. Şuan IGCSE İngiliz sistemli bir okulda 11. Sınıf öğrencisi ve Amman, Ürdün’de ikamet ediyoruz. Okul hayatı hep yurt dışında geçti. Psikoloji ve Sahne Sanatları okumak istiyor. İngilizce, Türkçe, Arapça dillerine hakim. İngiltere’deki Royal Academy of Dance’te 8. sınıf öğrencisi, önümüzdeki yıl yıl bale diplomasını tamamlayacak.Sınavsız yabancı kontenjan ya da yetenek sınavı ile hangi üniversitelere başvuru yapabilir?Sosyal bir çocuk. Bir çok projede gönüllü yer aldı, ödül ve sertifikaları var.Teşekkürler

 3. Merhabalar kızım 3 yıldır yurtdışında geldiğimiz zaman kızım lise 1. Sınıfı Türkiye de bitirmişti lise ikiye başlayacaktı. Fakat burda ortaöğretim 10 yıl olduğu için onu orta sondan tekrar başlattılar okudu şuna lise hazırlık sınıfında liseyi bitirdikten sonra gelip istediği bölümü sınavsız olarak okuyabilir mi cvp mail olarak ta atarsanız çok sevinirim iyi çalışmalar

  1. Merhaba, kızınızın Türk vatandaşlığı haricinde bir vatandaşlığı bulunmuyorsa YÖS veya sınavsız yerleştirme ile yerleşemez. YKS sınavları ile üniversiteye giriş yapmalıdır.

 4. Merhaba,
  Çocuğumu 18 yaşını doldurmadığı için Şu anda hem Alman hem de Türk vatandaşlığı bulunuyor. Türkiyede yaşamaktayız ve Liseye kadar burada okumayı planlıyoruz. Bu şartlar altında Yös den yararlanabilir miyiz ?

 5. Ben İsrail vatandaşıyım türkıyede üniversite okumak istiyorum tıp okumak nasıl bir yol alacam devlet üniversitesine gitmek istiyorum

  1. Merhaba, Türkiye’de bulunan tıp fakültelerinin açtığı YÖS sınavına girerek belirlenmiş puanı tutturmanız gerekmektedir.

 6. Ben İsrail vatandaşıyım türkıyede devlet üniversitesinde nasıl okuyacam lise puanım 85.1 İngilizce ibranca Arapça Türkçe dilim var

  1. Merhaba, YÖS sınavına katılarak veya direkt diplomanız üzerinden üniversitelere başvurarak Türkiye’de üniversite okuyabilirsiniz.

 7. Merhaba cocugum turk vatandaşı daha sonra belcika vatandaşlığı da aldı.Turkiye de yaşıyoruz.cougum turkiyede bir devlet ortaokulda gidiyor.Sinavsiz üniversite için liseyi yurt dışında mi okuması gerekiyor?turkiyedeki liselerde okusa da belcika vatandasligi oldugu icin sinavsiz üniversiteye veya yos e girebilir mi?

 8. Merhabalar, İspanya vatandaşıyım, 6 yıldır Türkiyede okuyorum, lise son sınıfım şuan, yös-sat sınavına girmeden başka bir sınavla ya da diploma notuyla üniversiteye kaydolma şansım var mı acaba?

 9. Merhaba ben rusya doğumluyum 2000 senesinde doğdum 2002 snesinde türkiyeye geldim yabancı uyruklu olarak sınava girmek istiyorum ancak türkiye vatandaşlığım var şuan benim 2002 senesinden bu yana türkiye vatanşlığım var rusya kimliğimide yenilemedim herhangi bir üniversiteye girebilirmiyim geri dönüş yapabilirmisiniz

  1. Merhaba, çifte vatandaşlığınız varsa ve ilk vatandaşlığınız Türkiye değilse katılabilirsiniz.

  1. Merhaba, Türkmenistan’da sınav merkezleri kuran üniversiteler var. O üniversitelere başvuru yaparak kazanmanız halinde Türkiye’de okuyabilirsiniz.

 10. Merhaba oğlum Türk vatandaşı 9,10 ve 11 .sınıfı yurt dışında okudu 12.sınıfı şuanda Türkiye’de okuyor.YÖS le üniversiteye girme şansı var mı?
  Teşekkürler.

  1. Merhaba, maalesef Türk vatandaşlarının YÖS’e katılabilmesi için lise öğrenimini yurt dışında tamamlaması gerekmektedir.

 11. Merhabalar; Eşim Rus vatandaşı Rusya’da lise eğitimini bitirdi ve şuan aktif Rusya’da bir üniversitede eğitim hayatını devam ettiriyor. Bu sene içerisinde Türkiye’ye dönüp 1 sene özel bir dil kursu aldıktan sonra 2023-2024 yani seneye sınavsız özel bir üniversitede eğitimine devam edebilir mi?

 12. Merhaba ben Hollanda’da yaşıyorum kızım batı Avrupa AOL okuyup mezun oldu sınavsız veya yos sınavına girebilir mi

 13. Merhaba kızım Fransız çifte vatandaşlığı var bu sene YKS sınavına girecek ancak YÖS sınavını duydum ve girebilir mi diye bilgi alabilirmiyim. Kendisi ayrıca hem fransızca ve de ingilize de biliyor

 14. Merhaba, liseyi Turkiye’de okudum ve sonradan cifte vatandas oldum. Dogum yerim Turkiye fakat kriterler arasinda liseyi Turkiye’de okumus olsam dahi universiteye sinavsiz basvurabilecegimi goruyorum. Hangi universiteler sinavsiz kabul ediyor ve sinir olarak kac diploma notu isteniyor bilgi alabilir miyim ?
  Tessekurler

 15. Merhabalar .Aslım Türkmen sonradan Türk vatandaşı oldum liseyi Türkmenistanda bitirdim şimdi ise üniversiteye başvurmak istiyorum acaba danışmanlık yapabilirmisiniz🙏🏻

  1. Merhaba ben Azerbaycan vatandaşıyım Türkiye’de yaşıyorum fakat Türkiye vatandaşı değilim ikamet oturma iznim var. Burada okuyorum lise 1’im ve üniversite okumak istiyorum oturma izni ile YÖS veya TYT sınavına girebilir miyim? Veya sınavsız yabacancı öğrenci alan üniveristeseye girebilir miyim?? Rica ederim soruma cevap versiniz memnun olurum bende bilgi sahibi olurum:)

 16. merhaba ben Türkiyede yaşiyorum fakat Türk vatandaşı değilim, İkamet(oturma) izin kartım var. burada okuyorum lise son sınıfım ve üniversite okumak istiyorum. bunun için elimdeki ikamet kartı ile YÖS ya da TYT sınavına girebilir miyim??? veya Sınavsız Yabancı Öğrenci alan üniversitelere kayıt olabiliyormuyumm??? Rica ederim sorumu görürseniz cevaplayabilirmisiniz hemen çünkü durumum biraz acil. :))) TEŞEKKÜRLER

  1. Merhaba, evet yabancı uyruklu olduğunuz için YÖS’e katılabilirsiniz.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 17. Merhaba,
  Ben Almanyada doğup büyüdüm burdada hala okuyorum, ama bu sene Türkiyede Sınavsız Üniversiteye girmek istiyorum .
  Çift Vatandaşım böyle olunca nasıl oluyor diye sormak istedim.
  Birde ben bu sene Liseyi bitiriyorum diploma konusunda neyden bahsettiğinizi sormak istedim, Liseyi bitirdiğimi mi göstermem lazım sadece yoksa nasıl olacak?

  Iyi Günler diliyorum

  1. Merhaba, çift vatandaşlar ve Türk vatandaşları liseyi Türkiye dışında başka bir ülkede okuduğu takdirde YÖS üzerinden üniversitelere katılabilir. Başvuru sırasında sizden lise diploması istenecektir. Mezun olduğunuz lise Türkiye Cumhuriyetine bağlı değil ise denklik konusunu araştırmanızı öneririz.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

  1. Merhaba, kızınızın okumak istediği üniversitenin YÖS web sayfasını takip edip başvuruda bulunabilirsiniz.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 18. merhaba,
  Türk vatandaşıyız, çocuğum 9.sınıfı Türkiye’de okuduktan sonra Almanya’da uluslararası okula başladı.
  Burada 10-11-12.sınıfları okuyarak mezun olacak.
  Okul IB diploma veriyor. 11-12. sınıflar DP Program yılları olduğu için DP mezunu olup IB diploma alacak.

  Üniversite öğrenimine Türkiye’de devam etmesini istiyoruz. Bu durumda yabancı öğrenci statüsünden faydalanabiliyor mu acaba ?
  YÖK’ün tanımında Lise’nin tamamını yurtdışında bitirmiş olması maddesi var…ayrıca son 3 yılını yurtdışında okuyup mezun olanlar diye kriterler de görüyorum.
  Bu durumda biz yabancı öğrenci statüsünden faydalanabilir miyiz ?
  Teşekkürler

  1. Merhaba, evet yabancı öğrenci statüsünden YÖS sınavına çocuğunuz girebilir.

   Sitemizin içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

   1. Merhaba lisenin son üç yılını yurtdışında okumak yeterli mi ve istenilen her bölüm okunabiliniyor mu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu