Türkiye'de Eğitim

Türkiye’de Yabancı Öğrencilere Burs Veren Kurum ve Kuruluşlar Hangileridir?

Türkiye, yurt dışından gelen yabancı öğrencilere büyük burs olanakları sunuyor. Bu sayede, yükseköğrenim görmek isteyen yabancı öğrenciler için en iyi eğitim merkezlerinden biri olarak öne çıkıyor.Türkiye, öğrenim için çeşitli fırsatlar sunduğu için uluslararası öğrenciler için en iyi destinasyonlardan biri haline gelmiştir. Burs olanakları ve ileri düzeyde eğitimin yanı sıra öğrenciler, canlı sosyal hayatı, çok kültürlü toplumu ve zengin tarihsel geçmişi nedeniyle Türkiye’yi tercih ediyorlar.

Yükseköğretim Kurulu’na (YÖK) göre, şu anda Türk üniversitelerinde yaklaşık 115.000 yabancı öğrenci öğrenim görüyor ve bu sayı, ülkeyi dünyada uluslararası öğrenciler için en iyi 10 ev sahibi ülke arasına sokuyor.Burs programları kapsamında, her yıl dünyanın dört bir yanından yaklaşık 5.000 yabancı öğrenci Türk üniversitelerinde tam fonlu burslarla lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi almak için kabul edilmektedir.

Türkiye Bursları Programı

Türkiye Bursları Programı

 

Devlet desteğiyle Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı tarafından 2012’de başlatılan Türkiye Bursları Programı ilk yılında 40.000 başvuru aldı ve yıllar geçtikçe başvuru sayılarında ciddi bir artış görüldü. Türkiye’de üniversite öğrenimi gören başarılı uluslararası öğrencilere burs hakkı tanıyan Türkiye Bursları Programı 2019 yılında ise yaklaşık 150 bin başvuru alarak ilgi çekmeye devam ediyor.

Türkiye Bursları, öğrencilere finansal desteğe ek olarak üniversitelerde istedikleri programlara yerleştirilmelerini de kapsamaktadır. Bu özelliğiyle diğer burs programlarından farklıdır.Program öğrencilere, Türkiye’de geçirmiş oldukları süre boyunca üniversite eğitimi dışındaki sosyal, kültürel ve akademik aktivitelerden faydalanma olanağı da sunmaktadır.

Türkiye Bursları programı sunduğu farklı araştırma bursları ve Türkçe dil eğitimi ile yabancı akademisyenlere, araştırmacılara ve kamu personellerine de burs desteği vermektedir.Yabancı öğrencilere verilecek burstan yararlanmak için aranan şartlar arasında ilk olarakTürkiye’de lisans, yüksek lisans veya doktora düzeyinde en az bir akademik yılı tamamlamış olmak geliyor. Başvuru şartlarını sağlayan başarılı yabancı uyruklu öğrencilere bir eğitim öğretim yılı için aylık olarak burs ödemesi yapılıyor.

Uygunluk Kriterleri

Uygunluk Kriterleri

 

Türkiye Bursları Programına Almanya, İzlanda, Amerika Birleşik Devletleri, BAE, Pakistan gibi ülkelerden gelen öğrenciler dâhil ediliyor. Ayrıca, adayların sadece lisansüstü programlara başvurabilecekleri farklı ülkeler de yer almaktadır.Burs için uygunluk kriterleri aşağıdaki gibidir:

 • Yaş

Lisans programları için: 21 yaşın altında olmak

Yüksek Lisans programları için: 30 yaşın altında olmak

Doktora programları için: 35 yaşın altında olmak

 • Asgari Akademik Başarı

Lisans adayları için asgari akademik başarı: %70

Yüksek Lisans ve Doktora adayları için minimum akademik başarı: %75

Sağlık Bilimleri (Tıp, Diş Hekimliği ve Eczacılık) adayları için minimum akademik başarı: %90

 • Türk vatandaşları veya Türk vatandaşlığını kaybetmiş olanlar başvuramaz
 • Hâli hazırda Türkiye’de okuyan öğrenciler başvuramaz

Uluslararası Araştırmacılar İçin Araştırma Burs Programı

 

Uluslararası araştırmacılar için araştırma burs programları

 

Türkiye’de akademik çalışmalarını yürütmek isteyen yabancı öğrenciler ve araştırmacılar yukarıda anlatılan Türkiye Bursları programına ek olarak TÜBİTAK tarafından uluslararası öğrencilere sağlanan burslara da başvuru yapabilirler.

Araştırmalarının bir kısmını ya da tamamını Türkiye’de gerçekleştirmek isteyen, doktorasını almış veya yurt dışında doktora programına kayıtlı yabancı ülke vatandaşı araştırmacılara Türkiye’deki üniversitelerde veya araştırma kurumlarında yapacakları araştırmalar için TÜBİTAK tarafından burs desteği verilmektedir.

Uluslararası Öğrenciler için CoHE Bursu

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ile protokol imzalayan ülkelerden gelen lisans ve yüksek lisans düzeyindeki uluslararası öğrencilere yöneliktir. Türkçe yükseköğretim programlarına kabul edilen öğrencilerin Türkçe Yeterlilik Belgesi yoksa öğrencilere bir yıllık dil hazırlığı eğitimi verilmektedir.

Yabancı Öğrencilere Burs Veren Diğer Kurum ve Kuruluşlar

 • Türk Bilim ve Mühendislik Yüksek Lisans, Lisans Bursu
 • Abdullah Gül Üniversitesi Kayseri (AGU) Lisans Bursu
 • Yunus Emre Enstitüsü Yaz Değişim Programı Bursu
 • Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Lisans Bursu
 • İstanbul Ticaret Üniversitesi Lisansüstü Bursu
 • Kültür ve Turizm Bakanlığı Vakıflar Genel Müdürlüğü Bursu
 • Türk Patent ve Marka Kurumu ve Ankara Üniversitesi Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (WIPO) Bursu
 • Veysel Karani Türk-Yemen Vakfı Yemenli Öncüler Burs Programı
 • Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Birleşmiş Milletler Bursları
 • Dr. Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Araştırma Vakfı (IBTAV) ve Kırıkkale Üniversitesi Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Burs Programı

Av. Batın Yılmaz

Potansiyel bir iş sözleşmesini yansıtan yukarıdaki şartlar yalnızca ek tartışmalar için bir temel olarak sunulmuştur ve yasal olarak bağlayıcı bir yükümlülüğü yoktur. Tüm tarafların dahil olduğu bir sözleşme son haliyle yazılı olarak yapılmadıkça yasal olarak bağlayıcı hiçbir yükümlülük oluşmayacak, olduğu ima edilmeyecek ya da olduğu sonucuna varılmayacaktır.

İlgili Makaleler

80 Yorum

 1. merhaba bu sene yalova unıversıtesını kazandım. yenı oldugum ıcın ortalamam henuz 0 ama ıngılızce yeterlılık sınavını gecdım ve dırek bırıncı sınıfa basladım. Bursa ıhtıyacım var. Yardım edersınızse sevınırım.

 2. Merhaba. Ben hukuk fakültesi mevzuyum , ülkemin ış ve ekonomi çok kötü ve okumaya devam etmek çok çok ıstıyorum ( her hankı bölümü özellikle en sevdiğim bölüm ebelık , hemşırelık ) Yararlanabileceğim her hangi bir burs var mıdır? Bır gençın geleceği sızın ellerınızde. ?

 3. Merhaba ben Orkhan Alıyev .burs almak istiyorum çankırı unverstesinde okuyorum yardımcı olursanız sevinirim

 4. Merhabalar. Ben Kazakistanlıyım. Türkiye, Niğde üniversitesinde doktora sanat tarihini okuyorum. Yabancılar için burslar var mı? Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkür ederim.

 5. Merhaba. ben bahar, turkiyede yüksek lisans elektrik elektronik bölümünde öğrenciyim. Pandemi dolayı iş yerim kapattı.Ülkemin ekonomi durumu çok kötü ve yürtdışına destek olmak çok zor. Dersimi bırakmak istemiyorum. 1 oda kiralikta oturuyorum. Şu an çok zor durumdayım ve yardıma ihtiyacim var.

 6. Merhaba. Ben gıda mühendisleri fakültesi öğrencisiyim. . Ülkemin ekonomi durumu çok kötü. Temel ihtiyaçlarımı karşılamakta zorluk çekerken okul harcıma da zam geldi Eğitim çevrimiçi hale geldi ve bu, büyük finansal desteğe ihtiyaç duyan bir tür çalışma . Yararlanabileceğim her hangi bir burs var mıdır?

 7. Maddi durumum iyi olmadığı için burs alacağım herhangi bir kurum var mıdır?Burs almam çok önemli,geçimimi sağlayamıyorum.Üniversite ortalamam da iyi.%70in üzerinde

 8. Merhaba. Ben tıp fakültesi öğrencisiyim. Ülkemin ekonomi durumu çok kötü. Temel ihtiyaçlarımı karşılamakta zorluk çekerken okul harcıma da zam geldi. Yararlanabileceğim her hangi bir burs var mıdır? Okulu bırakmak istemiyorum 🙁

 9. Merhaba benim ismin Nigar. Azerbaycanlıyım ve uludağ üniversitesinde inglizce öğretmenliği okuyorum. Sizden yardım isterim. Not ortalamam iyi. Eğer bana yardımcı olursanız çok mutlu olurum. Şimdiden çok teşekkür ederim

 10. meraba ben akdeniz universitesinde ingliz dili ve edebiyati bolumunde okuyan bir yabanci ogrenciyim.benim ulkemin para birimi turkiyenin para biriminde daha degersiz oldgu icin bide pademi nedeniyle hem benim geldigim memleketten hemde tukiyede zam geldigi icin ailem artik okutura miyorlar beni.ben annemle yanliz yasiyordum simdide o beni okutturuyor ama artik yetistiremiyor lutfen yardim eder misiniz?

 11. Merhaba benim adım Aida, Lisans 4. sınıf öğrencisiyim, bursa çok ihtiyacım var. Akademik başarım %95.

 12. Merhabalar ben Rustam Tolkombaev bu sene ilk defa lisans programı ile üniversitesine gireceğim henüz üniversitesiteye gitmedim aile durumlar için ücretleri okula gitmek zorun çekiyor bu sebeple sizen küçük bir yardım ihtiyacım var siz karşı olmazsanız önceden teşekkürler Allah sizi bağışlasın koşça kalın

 13. Merhaba adım Umida . Ben yabancı öğrenciiym 2.sinif .Gazi universitesi Fizik fakültesi . benim aile maddi durumdan zorlandığım için benim bursa ıhtıyacım var. Covid-19 hastalığı yuzunden mddi durumda çok zorlanyorum yardam verebilirmisiniz

 14. Merhaba benim adım Zeynep 19 yaşındayım mimarlık okumak istiyorum bursa ihtiyacım var aileme destek olmak istiyorum eğer bana verirseniz çok memnun olcam

 15. Merhaba,
  Ben açelya almanya vatandaşı olarak türkiye de fe üniversitesibde okuyorum türkiyede yeterli maddi desteği alamadığım için bursa ihtitacım var okul vaşarı oranım %85 dir sizden yardım bekliyorum

 16. Merhaba adım Maryam. Istanbul teknik Üniversitesinde yüksek lisans öğrencisiyim ve not ortalamam iyidir. Burs alma şansım nekadar?

 17. Salam Aytac,
  evvelce yüksek lisans magistr tehsilidir.yeni tam orta tehsili ile baglı attestatını elde etdikden sonra 4 illik unıversitete daxil olmalı.o bakalavr tehsili hesab olunur.(türkiyede bu lisans adlanır) daha sonra 4 illik unıversiteti bitirdikden sonra 2 illik magistr tehsili ala bilirsen.(bu 2 illik tehsil Türkiyede yüksek lisans adlanır).ve son sualın 4 illik türkiyede bakalavr tehsili üçün stipendiye verilir.beli

 18. Merhaba ben Namık Kemal üniversitesinin 2 sınıf öğrencisiyim maddi durumdan dolayı bursa ihtiyacım var çok sağolun böyle bir şans verdiğiniz için?

 19. Merhaba ben üniversite 1 sınf ögrencısyım su dönemde burs almaya ihtiyacım var İskenderun ünıversıtesınde mimarlık bölümde okuyorum

  1. Merhaba kusura bakmayin rahatsiz ettim.Burs ala bildiniz mi?Ve ben hala okulda okuyorum ama universite olarak turkiye universitelerinde okumak istiyorum..Amma hala anlaayamiyorum yukseklisans ne anlamina gelir?Qisasi uzur isteyirem bayaqdan turkce yazridim .Bizde ki kimi ilk 4 il universitetlerde oxumaga burs verilir?

   1. Salam Aytac,
    evvelce yüksek lisans magistr tehsilidir.yeni tam orta tehsili ile baglı attestatını elde etdikden sonra 4 illik unıversitete daxil olmalı.o bakalavr tehsili hesab olunur.(türkiyede bu lisans adlanır) daha sonra 4 illik unıversiteti bitirdikden sonra 2 illik magistr tehsili ala bilirsen.(bu 2 illik tehsil Türkiyede yüksek lisans adlanır).ve son sualın 4 illik türkiyede bakalavr tehsili üçün stipendiye verilir.beli

 20. Merhaba adım Farangiz. Ankara Üniversitesi öğrencisiyim. Burs almak istiyorum. Genellikle çok yerlere başvuru yaptım. Not ortalamam de yüksek ama burs almaya ihtiyacım var bu zor dönemlerede destek vermenizi istiyorum.

 21. Merhaba adım Jalal Şeyh Edebali Üniversitesi 1 sınıf da okuyan Azerbaycanlı öğrenciyim. Burs alma imkanım varmı?

 22. Merhaba, ben Azerbaycanlıyım.17 yaşındayım. Gelecek sene üniversite sınavına gireceğim.Bu yüzden Türkiye’yi tercih etmek istiyorum.Merak ettiğim bi’ konu var: Türkiye’deki burslu üniversiteler burs verdiği zaman üniversite sınav sonucunu mu değerlendiriyor ? Yani burs verilen öğrencilerin seçiminde en önemli etkenler nelerdir? Bilen biri cevaplarsa sevinirim.İyi günler

 23. Merhaba
  Benim adım Rame babilli 20 yaşındayım suriye’liyim
  Sivas cumhuriyet üniversitesinde tıp okuyorum . 1. Dönem öğrenciyim
  Bursa ihtiyacım var

 24. Hello, I’m Aulia from Indonesia, I’m 17 years old. How do I get a scholarship to study in Turkey? I really want to study in Turkey with scholarship.

  1. Merhaba. Adım Nijat. Azerbaycanlıyım. Bu yıl yös sınavına giricem. Hangi üniversiteler doğrudan sınav ile burs veriyor?

 25. Merhabalar, benım adım Ahmed 19 yaşındayım ben Özbekistanlı ögrencıyım Yalova Üniversiteside okuyorum, bana şu an çok para lazım oldu, siz bana izin verseniz sizden burs almaya, çok memnun olacam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu