Oturma İzni

Uluslararası Koruma Başvurusu Yapan Yabancılar İstedikleri İlde İkamet Edebilir mi ?

Hatırlatmak gerekirse, uluslararası koruma başvurusu yapan yabancıların kendileri için belirlenen ikamet ilinin değiştirmeleri için bazı özel durumların gerçekleşmesine bağlıdır. Eğer ikamet ettiğiniz şehri değiştirmek istiyorsanız, bulunduğunuz ildeki İl Göç İdaresi’ne başvurmanız gerekiyor. İkamet edilen şehir değişiklik talepleri genelde aşağıdaki iki durumda kabul edilebilmektedir.

• Eğer Türkiye’de başka bir ilde kanunlara uygun olarak ikamet eden yakın aile üyeleriniz varsa, o ile ikametinizi almak için başvuru yapabilirsiniz. Anne, baba, kardeş, eş, çocuk, büyükanne ve büyükbaba yakın aile üyesi olarak kabul edilmektedir.
• Eğer ciddi bir sağlık sorununuz varsa bulunuyorsa ve bulunduğunuz şehirde bu problemin çözümü mümkün değilse, tedavi süreci için başka bir il için ikamet başvurusu yapabilirsiniz. Başvurunuzun onaylanması durumunda tedavi göreceğiniz şehirde ikamet etmeniz yasal hale gelecektir.

Eğer sevk gerekçeniz bu iki durumun dışında ise, kendi gerekçelerinizi açık bir şekilde ikamet ettiğiniz ildeki İl Göç İdaresi Müdürlüğü’ne dilekçe yoluyla sunabilirsiniz. İl Göç İdaresi Müdürlüğü tarafından başvurunuz karara bağlanacaktır.

Eğer, Türkiye’de uluslararası koruma başvurusu yapanların ikamet illerini değiştirmeleri hakkında sorularınız bulunuyorsa, yorumlar kısmından veya sizin için özel olarak hazırladığımız “Sorun Cevaplayalım” sayfamızdan bize iletebilirsiniz.

Av. Batın Yılmaz

Potansiyel bir iş sözleşmesini yansıtan yukarıdaki şartlar yalnızca ek tartışmalar için bir temel olarak sunulmuştur ve yasal olarak bağlayıcı bir yükümlülüğü yoktur. Tüm tarafların dahil olduğu bir sözleşme son haliyle yazılı olarak yapılmadıkça yasal olarak bağlayıcı hiçbir yükümlülük oluşmayacak, olduğu ima edilmeyecek ya da olduğu sonucuna varılmayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu