Türkiye'de YaşamYabancı Eşlerin Nafakası

Özellikle son dönemde Türkiye farklı ülkelerden yabancı göçmenleri ağırlamakta, bu durumun da doğal bir sonucu olarak hem iki tarafın yabancı olduğu hem de Türk eşlerle yabancı göçmenlerin evlendiği durumlarla daha sık karşılaşılmaya başlanmıştır. Evliliklerde çiftler arasında meydana gelecek uyuşmazlıklar sonucunda boşanma durumları ve nafaka konuları da sıklıkla aile mahkemelerinde görülmektedir. Türk vatandaşları için geçerli olan nafaka konuları benzer şekilde yabancı çiftler için de geçerli olmaktadır.  Kural olarak, yabancı evliliklerin bitirilmesi 2 aşamadan oluşmaktadır. İlk aşama boşanma ve bu alınan boşanma kararına geçerlilik kazandıracak olan ikinci aşama ise tanıma ve tenfizdir. Bu yazımızda Türkiye’de yasal bir oturma izni ile ikamet eden ve henüz vatandaşlık elde etmemiş yabancıların boşanma prosedürlerinden kısaca bahsedeceğiz.

Boşanma Başvurularında İzlenen Prosedürler Nelerdir?

Öncelikle Türkiye’de yabancılar için uygulanacak hukuk kurallarının geçerlilik durumlarını incelemek gerekiyor. Türk Milletlerarası Özel Hukuk Mevzuatına göz atıldığında boşanma hükümleri eşlerin müşterek milli hukukuna tabidir demektedir. Eğer ki eşler ayrı ülkelerin vatandaşlığına sahipseler müşterek ikametgah hukuku, bulunmadığı takdirde müşterek mutad meskenleri hukuku, bunun da bulunmaması halinde Türk hukuku uygulanacaktır. Günümüzde eşlerinden boşanan yabancıların bir kısmı Türkiye’de yaşamaya devam ederken, bir kısmı da kendi ülkesinde yaşamaya devam ediyor.  Bu durumda yabancıların boşanma kararlarının ve nafaka uygulamalarının nasıl uygulanacağı konusu en çok sorulan sorulardan biri haline gelmiş durumda. Bunu bir örnekle açıklayalım; Bir Fransız vatandaşı ile evli olan bir Türk, dilerse Fransa’da, ayrıca ikameti bulunuyorsa Türkiye’de de boşanma davası açabilir. Çekişmeli boşanma davalarında yetkili mahkeme, eşlerden birinin yerleşim yeri veya davadan önce son defa altı aydan beri birlikte oturdukları yer mahkemesi olup, anlaşmalı boşanma uygulamalarında böyle bir şart aranmamaktadır.

Kimler Nafaka Talep Edebilir?

Günümüzde Türk ya da yabancı eş fark etmeksizin boşanmalar sonrasında nafaka uygulaması bulunmaktadır. Kural olarak, yabancı uyruklu gelin ya da damat, Türk eşinden boşandığında ve boşanma sonrası yoksulluğa düşecekse süresiz nafaka talep edebilmektedir. Yeni Türk Medeni Kanunu’na göre süresiz yoksulluk nafakası vatandaşlık şartına bağlanmamıştır. Buna göre, ister Türk vatandaşı, ister yabancı ülke vatandaşları süresiz olarak nafaka talep edebilmektedir. Ayrıca, yine aynı kanuna göre nafaka alacaklısı olmak için boşanmada en fazla diğer eş kadar kusurlu olmak ve boşanmayla yoksulluğa düşecek olma şartı getirilmiştir.

Farklı Ülkelerde Yaşayan Boşanmış Eşler Arasındaki Nafaka Konuları

Genel kural olarak, bir yabancı Türkiye’de eşinden boşanmış ise, kendisine bağlanmış olan süresiz nafakayı almaya devam eder. Bu işlem için yabancının kendi ülkesinde tanıma ve tenfiz onayı gerekmektedir. Bu onay bir nevi ikinci bir boşanma onayı gibidir. Aynı durum yurt dışında boşanmış Türk vatandaşları için de geçerlidir. Bu gibi durumla karşılaşıldığında, yabancı eşler kendi ülkelerindeki Türk Başkonsolosluklarından birisine başvurarak Adalet Bakanlığı Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü Nafaka Bürosu’na ellerindeki mahkeme kararını göndererek, nafaka alacaklarında bir problem varsa, bu durumun çözüme kavuşturulmasını talep edebilmektedir. Çocukların velayetleri konusunda da boşanma kararının aksine, Türk mahkemeleri tarafından verilen kararlar kesin nitelik taşımaktadır.

Eğer boşanmış yabancı eşlerin nafaka alacakları ile alakalı herhangi bir sorunuz bulunuyorsa, lütfen bize yorumlar kısmından iletin.

Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle