Türkiye'de YaşamYabancılar Araçlarına Nasıl Kasko Yaptırabilir

Son dönemde özellikle Türkiye’de yerleşik olarak yaşamaya başlayan yabancılar, hem ev hem de araç piyasasında oldukça aktif olarak yer almaktadır. Bu durumun doğal bir sonucu olarak, araç satışlarının ardından kasko ihtiyaçlarına olan talep de artış göstermiştir. Öncelikle bilinmelidir ki, Türkiye’de araç kullanan tüm yabancılar da tıpkı Türk vatandaşları gibi herhangi kazaya karıştığında ve bu kazalarda karşı tarafa maddi ve bedensel zarar vermesi durumunda, ortaya çıkan hasarın telafisini yapmakla sorumludur. Bu yabancıların Türkiye’ye girişlerinde mutlaka geçerli bir sigorta poliçesi beyan etmeleri gerekmektedir, aksi takdirde araçları ile Türkiye’ye giriş yapmalarına izin verilmez.

Yabancı Plakalı Araçlar İçin Kasko ve Yeşil Kart Sigorta Uygulaması

Teknik olarak Türkiye’de yabancı plakalı araçlar için kasko sahibi olma şartı bulunmamaktadır. Geçerli bir sigortaya sahip tüm araçlar Türkiye sınırlarında yasal olarak yolculuk yapabilmektedir. Türkiye’de geçerli bir oturma izni bulunan ve yerleşik şekilde yaşayan yabancılar dilerlerse araçlarına ekstra olarak kasko poliçesi yaptırabilirler. Bu kasko poliçeleri ekstra olarak koruma sağlamaktadır. Olası kaza durumlarında araçlarınıza ait hasarlar bu kasko poliçelerine ait teminatlar çerçevesinde karşılanabilmektedir. Ayrıca geçerli bir yeşil kart sigortası bulunan araçlar için ekstra bir trafik sigortası poliçesi veya kasko poliçesi aranmamaktadır. Türkiye Cumhuriyeti tarafından sağlanan ve yasal olan bu sigortaya sahip araç sahiplerinden ek olarak trafik sigortası poliçesi talep edilmez. Eğer Türkiye’de aracınız için bir kasko sahibi olmak istiyorsanız, ilgili sigorta şirketlerinden teklif alabilir ve size en uygun olanını satın alabilirsiniz. Fakat, poliçeyi satın almadan önce mutlaka teminatları ve kapsamı çok iyi anlamalı ve değerlendirmenizi tavsiye ediyoruz.

Kasko Poliçesinin Fiyatlarını Belirleyen Faktörler Nelerdir?

Kasko poliçeleri çarpma, kaza, hırsızlık, yangın, ölümle veya sakatlıkla sonuçlanan kaza, toplumsal olaylar ve doğal felaketler gibi öngörülmeyen durumlarda araçlarınızı koruma altına almanızı sağlar. Genel olarak Türkiye’de pek çok sigorta şirketi farklı tutarlarda ve özelliklerde teminat içeren kasko poliçeleri sağlamaktadır. Kasko sigortaları için ödenecek sigorta primleri aracın modeline, durumuna ve süreye bağlı olarak değişmektedir. Ek olarak aracın plakası, araç sahibinin yaşı ve aracın markası da yine prim tutarlarını belirleyen faktörler olarak karşımıza çıkabilmektedir. Ayrıca poliçe sürecinde araç sahibi eğer hiçbir kazaya karışmamış ise, hasarsızlık indiriminden faydalanabilmektedir. Böylelikle kasko primlerinizde indirim sağlayabilirsiniz. Eğer ki poliçede aksi belirtilmiyorsa, bu tip sigortalar sadece Türkiye Cumhuriyeti sınırlarında geçerlidir.

Kaza Sonrasında Hasarın Tazmin Edilmesi

Eğer yabancı bir araç Türkiye’de kasko sahibi olarak bir kazaya karışmış ise, kaza sonrası hasarın tazmin edilmesi sigorta poliçesinde yer alan teminat tutarları kapsamında değerlendirilecektir. Buna göre kaza tespit ve ifade tutanaklarının incelenmesinin ardından oluşacak rapora göre hasarın tazmini için bir tutar belirlenir. Eğer sigorta teminatının kapsamında belirlenmiş bir hasar oluşmuşsa ve gereken tüm şartlar sağlanıyorsa, ayrıca ilgili kazanın oluş şekli poliçe kapsamında değerlendirilmişse, bu hasar sigorta şirketi tarafından ilgili kişilere ödenecektir.

Türkiye’de yabancıların araçları için kasko sahibi olmaları konusunda sorularınız varsa, bize yorumlar kısmından iletebilirsiniz.

Abone Ol
Bildir
guest
8 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Ali gökmen
Ali gökmen
8 gün önce

Bir yakinim hollandadan kesin dönüş yaptı ve hollanda plakalı bir araçla geldi 2 yıl araç tr de kalacak buna kasko yaptırma imkanımız var mı varsa ne kadara mal olur. Teşekkürler.

En son 8 gün önce, Ali gökmen tarafından düzenlendi
Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
5 saat önce
Yanıtla  Ali gökmen

Merhaba, aracınızın ruhsatını bilgi@atakurumsal.com adresine gönderirseniz size fiyat teklifi verebiliriz.

Begüm
Begüm
21 gün önce

Yabancı plakalı araca kasko yapıyor musunuz?

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
17 gün önce
Yanıtla  Begüm

Merhaba, evet yapıyoruz, pasaport ve ruhsat bilgilerinizi gönderirseniz arkadaşlarımız mail adresinize ücretleri hakkında bilgilendirme yapacaklardır.

Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

Hasan Taşyürek
Hasan Taşyürek
1 ay önce

Almanya plakalı aracımın kasko sigortası Türkiye’nin Anadolu yakasında geçersiz. Hangi sigorta şirketine kasko yaptırabilirim?

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
1 ay önce

Merhaba, yazımıda belirttimiz sigorta firmalarından fiyat teklifi alarak size uygun firmadan kaskonuzu yaptırabilirsiniz.

selman
selman
3 ay önce

Merhaba,
Bu sayfaya bakmadan once yabanci plaka araclara Turkiyede kasko yapilmiyor gibi bir sonuca varmistim.Bu konuda biraz daha bilgi verebilir misiniz?
Hollanda plakali aracima Turkiyede kasko yaptirmak istiyorum. 2 yil boyunca Turkiyede kullanmak icin. Yabanci kasko yurtdisinda uzun sure kalirsaniz problem cikarabiliyor kaza durumlarinda onun icin.
Tesekkurler

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
2 ay önce
Yanıtla  selman

Merhaba, Türk kasko firmaları iletişime geçip uygun olan bir paketi rahatlıkla alabilirsiniz.