Oturma İzni

Türkiye’de yasal olarak ve geçerli bir sebep göstererek uzun süreli kalacaklar için verilen ikamet izin kartları, yabancıların yasal olarak ülkede bulunmaları konusunda yasal bir belgedir ve özenle saklanması gerekmektedir. Fakat, Türkiye’de yasal olarak bulunan yabancıların sahip oldukları ikamet izni kartları bazı durumlarda kaybolabilir veya çalınabilir. Bu gibi durumlarda ilk olarak bulunduğunuz ilçedeki en yakın polis merkezine giderek konuyla ilgili tutanak tutturmanız gerekiyor. Bu işlemden sonra göç idaresine giderek aşağıdaki belgeler ile ikamet izin kartınızı yeniden çıkartabilirsiniz :

 • Polis merkezinden alınmış kayıp tutanağı
 • Yerleşim yeri belgesi
 • Pasaport fotokopisi
 • 2 adet fotoğraf
 • Harç tutarının yarısı kart bedeli

Eğer kayıp ikamet izin kartları hakkında sorularınız bulunuyorsa, yorumlar kısmından bize iletebilirsiniz.

8 yorum

 1. merhaba peki yeni kart başvurusunda bulunduktan sonra kart gelene kadar kullanmak üzere göç idaresinden geçici bir belge alabiliyor muyuz? Uçağa binmem gerekecek, pasaportum konsoloslukta başka kimlik belgem yok o nedenle soruyorum

  • Merhaba, en yakın polis merkezine giderek kimliğinizi kaybettiğinize dair ilgili tutanak tutturmanız gerekiyor. Sonra aşağıdaki belgeler ile birlikte GÖÇ idaresine müracaat etmeniz gerekmektedir.

   Polis merkezinden alınmış kayıp tutanağı
   Yerleşim yeri belgesi
   Pasaport fotokopisi
   2 adet fotoğraf
   Harç tutarının yarısı kart bedeli

 2. Merhaba,

  ben Turk esim ise Suriye vatandasi ve Temmiz 2021’den beri Isvec’te yasiyoruz. Öncesinde Turkiye’de yasadigimizdan esimin oradan aldigi ikamet karti vardi. Ama bu ikamet kartini malesef Isvec’e geldigimiz ilk dönemde diger bicok belge ile beraber kaybettik. Su an yurtdisinda bulunurken ikamet kartini yenileyebilir miyiz (mesela posta ya da email yoluyla gerekli belgeleri yollayarak). Veya esim ikamet karti olmaksizin Turkiye’ye giremediginden, ben esi olarak Turkiye’ye gelip kayip ikamet kartinin yenilenmesi icin basvurup karti teslim alabilir miyim? Tesekkurler.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Yorum Yap