Türkiye'de Yatırım

Türkiye’de Gayrimenkul Yatırımı İçin En İyi Şehirler Hangileri?

Son yıllarda yükselen fiyatlar ve kredi faizleri nedeniyle Türk halkının konut talebi azalma eğilimi gösterse de, özellikle yabancı yatırımcı için ciddi avantajlar devam etmektedir. Bunun yanı sıra, yabancıların Türkiye’deki gayrimenkul yatırımları artarak ilerlemektedir. Ayrıca konut maliyetlerinde son yıllarda yaşanan artış nedeniyle önümüzdeki yıllar içinde konut fiyatlarının yüzde 50’ye varan oranda artacağı tahmin edilmektedir. Bu durum yatırımcılar için büyük bir kazanç ifade etmektedir. Türkiye’nin yabancı yatırımcıların en çok tercih ettiği İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa ve Antalya gibi beş büyük şehrinde öne çıkan detayları yazının devamında bulabilirsiniz.

Türkiye’de Gayrimenkul Yatırımı İçin En İyi 5 Şehir

 

Türkiye'de Gayrimenkul Yatırımı için En İyi 5 Şehir

 

2020 yılı Ocak ayı verilerine göre, son yıllarda İstanbul’da m2 fiyatları yüzde 6 düşerken diğer şehirlerde yüzde 27’ye varan oranda artış göstermiştir. Önümüzdeki dönemde Türkiye genelinde konut fiyatlarında yüzde 8 artış beklenirken, en yüksek artışın Antalya’da gerçekleşmesi öngörülmektedir. Konut metrekare fiyatları Antalya’da yüzde 27, İzmir’de yüzde 26, Bursa’da yüzde 23, Ankara’da yüzde 9 artış göstermiştir. İstanbul’daki fiyat düşüşü için üç ana etken öne çıkmaktadır:

  • Metrekare birim fiyatlarının, tüketicinin alım gücünün çok üzerine çıkması,
  • Aynı segmentte ürün stokunun bulunması,
  • Tüketicilerin gayrimenkul yatırım iştahının azalması.

Antalya, İzmir, Bursa ve Ankara gibi diğer kentlerde görülen artışın ise konut arzının sınırlı bulunmasından ve tüketicinin bu kentlerde yeni ve modern konutlara olan talebinin artış göstermesinden kaynaklandığı tahmin edilmektedir.

2020 yılı verilerine göre konutların amortisman süreleri incelendiğinde, İstanbul’da 17 yıl ile Eyüpsultan en düşük amortisman süresine sahip ilçe olurken, Tarabya 55 yıllık amortisman süresiyle yatırımın en uzun sürede geri döndüğü semt olarak öne çıkmaktadır.Ankara’da 17 yıllık amortisman süresiyle Gölbaşı, Antalya’da 16 yıllık amortisman süresiyle Muratpaşa, Bursa’da 19 yıllık amortisman süreleriyle Nilüfer ve Osmangazi, İzmir’de 22 yıllık amortisman süresiyle Foça en düşük amortisman sürelerine sahip ilçeler olarak sıralanmaktadır.

 

İstanbu'da Gayrimenkul Yatırım Ortamı

 

İstanbul’daki Gayrimenkul Yatırım Ortamı

Gayrimenkul yatırımında her dönem ilgi odağı olan İstanbul’un pek çok ilçesinde konut fiyatları artarken, Ataşehir, Beşiktaş, Beykoz, Beyoğlu, Eyüpsultan ve Sultanbeyli’de düşüş göstermiştir. Önümüzdeki altı aylık dönemde ise İstanbul genelinde konut fiyatlarının yüzde 4 artması beklenmektedir.

İstanbul genelinde ortalama konut metrekare satış fiyatı 3 bin 579 TL olurken, gayrimenkul yatırımının ortalama geri dönüş süresi ise 22 yıl olarak saptanmıştır. Bununla birlikte İstanbul’un bazı bölgelerinde konut yatırımının geri dönüş süresinin 55 yıla kadar çıktığı görülmektedir.

Amortisman sürelerinin bu kadar yüksek seviyelerde olması, söz konusu bölgelerde gayrimenkul satış fiyatlarının yüksekliğine rağmen kira bedellerinin düşük olduğunu göstermektedir.Bu nedenle, bu bölgelerde gayrimenkul yatırımı yapmak önerilmemektedir. Ataşehir, Beşiktaş, Beykoz, Beyoğlu, Eyüpsultan ve Sultanbeyli gibi ilçelerde gayrimenkul yatırımı yapmak gelecekte avantaj sağlayacaktır. Özellikle yabancı yatırımcıların İstanbul’da gayrimenkul yatırımı yapmaya olan ilgileri artarak devam etmektedir.

Ankara, İzmir ve Bursa’daki Gayrimenkul Yatırım Ortamı

Ankara’da son üç yılda konut fiyatlarında yüzde 9 artış olmuştur. Ankara genelinde ortalama konut metrekare satış fiyatı bin 787 TL, konut yatırımının geri dönüş süresi ise 17 yıl olarak hesaplanmıştır.Ankara’da önümüzdeki altı ayda konut fiyatlarında yüzde 2 artış beklenmektedir.

İzmir’de son üç yılda konut fiyatları yüzde 26 artış göstermiştir. İzmir genelinde ortalama konut metrekare satış fiyatı 2 bin 914 TL iken, konut yatırımının geri dönüş süresi ise 20 yıl olarak hesaplanmıştır. İzmir’de önümüzdeki altı ayda konut fiyatlarında yüzde 4 artış öngörülmektedir.

Bursa’da ise son üç yılda konut fiyatları yüzde 23 artış göstermiştir. Bursa genelinde ortalama konut metrekare satış fiyatı 2 bin 77 TL olurken, konut yatırımının geri dönüş süresi 19 yıl olarak hesaplanmıştır. Bursa’da önümüzdeki altı ayda konut fiyatlarında yüzde 3 artış olacağı tahmin edilmektedir.

Türkiye’de Gayrimenkul Yatırımı İçin En İyi Şehir: İstanbul

Türkiye’nin ve Avrupa’nın en büyük kenti olan İstanbul, hem Kanal İstanbul gibi mega projelere ev sahipliği yapmasıyla hem de son dönemde yatırımla vatandaşlık avantajı ile Türkiye’nin en gözde yatırım merkezlerinden biri haline gelmiş durumda. Özellikle gelişmekte olan ilçeler ve mega projelere ulaşım güzergahında kalan bölgeler nispeten kısa amortisman sürelerine ve yüksek yatırım getirisine sahip olarak göze çarpıyor.

Av. Batın Yılmaz

Potansiyel bir iş sözleşmesini yansıtan yukarıdaki şartlar yalnızca ek tartışmalar için bir temel olarak sunulmuştur ve yasal olarak bağlayıcı bir yükümlülüğü yoktur. Tüm tarafların dahil olduğu bir sözleşme son haliyle yazılı olarak yapılmadıkça yasal olarak bağlayıcı hiçbir yükümlülük oluşmayacak, olduğu ima edilmeyecek ya da olduğu sonucuna varılmayacaktır.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Türkiye’de en iyi hizmet veren, blog konuları ile de sürekli canlılık sağlayan sanırım alanınızda tek site siz olabilirsiniz. Sizleri uzun zamandan beridir biliyorum ve bence harika iş çıkarıyorsunuz. Tebrik ederim…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu