Oturma İzniYabancı İşçilerin Türkiye'de SGK girişi nasıl yapılır?

İki kıtayı birbirine bağlayan jeopolitik konumu, gelişmiş altyapısı ve dinamik nüfusuyla Türkiye, son dönemde yabancıların farklı amaçlarla yaşamayı en sık tercih ettiği ülkelerin başında geliyor. Her yıl, dünyanın farklı coğrafyalarından binlerce yabancı yatırımcı, öğrenci veya çalışan olarak Türkiye’ye geliyor ve burada hayatlarını devam ettiriyorlar. Pek çoğu çalışma ve oturma izni ile Türkiye’de yasal olarak ikamet ederken, bir kısmı da uzun dönemde vatandaşlık hakkı elde ediyor. Vatandaşlık için de belirli sürelerin Türkiye’de geçirilmesi ve kesintiye uğramaması gerekiyor. Bu yazımızda, kesintisiz ikamet süresi hesaplama hakkında bilinmesi gereken detaylardan bahsedeceğiz.

Kesintisiz İkamet Süresi Nedir ve Nasıl Hesaplanır?

Öncelikle bilinmesi gerekiyor ki, zorunlu kamu hizmeti, eğitim ve sağlık kaynaklı durumlar hariç, bir takvim yılı içerisinde toplam altı ayı aşan veya son beş yıl içerisinde bir yılı aşan sürelerde yabancıların Türkiye dışında bulunması durumunda ikamet süresi hesaplamaları kesintiye uğramaktadır. İlgili ikamet süresinde kesinti yaşamış yabancıların vatandaşlık veya ikamet izni başvurularında veya başka bir ikamet iznine geçişlerinde daha önceki kalış süreleri hesaba katılmamaktadır. Bir başka deyişle, ikamet süresi kesintiye uğrayan yabancının geçmişte yasal ikamet süreleri yeni başvurular için kesinti yaşandığı andan itibaren hesaplanmamakta ve bu durum yabancılar için hak düşürücü nitelikte olmaktadır. Son dönemde ikamet süresi hesaplamalarında yabancılar lehine bazı olumlu gelişmeler meydana gelmiştir. Örneğin Türkiye’de öğrenci ikamet izniyle bulunan ve daha sonra çalışma izni ile Türkiye’de hayatına devam eden bir yabancının Türk vatandaşlığı başvurusu yapması durumunda öğrenci ikamet izni sürelerinin yarısı hesaba katılmaktaydı. Fakat yapılan yeni düzenleme ile öğrencilik döneminin tamamı bu hesaplamaya dahil edilmektedir. Buna göre, ikamet süresiyle Türk vatandaşlığı kazanılması için kesintisiz olarak 5 yıl ülkede ikamet edilmesi gerekiyor. Yabancıların ikamet süreleri Göç İdaresi Müdürlüklerinde hesaplanmaktadır.

Eğer kesintisiz ikamet süresi hesaplama hakkında sorularınız bulunuyorsa, yorumlar kısmından bize iletebilirsiniz.

23 yorum

 1. Merhabalar..hayırlı işler

  çalışma izni çıkmadan önceki turist kısa dönem oturma izni süreleri hesaplanır mı?
  Birde rica etsem…
  patronum çalışma iznimin yenilemesi yıl yılda uzatıyorsa vatandaşlık başvuracağım zamanda beşince yıl da sıkıntı çıkabilir mi yok mu?

  çok sağolunuz…teşekkür ediyorum

 2. Merhabalar…hayırlı işler

  çalışma izni çıkmadan önceki turist kısa dönem oturma izni süreleri hesaplanır mı?

  teşekkür ederiz

 3. Merhaba, yetkili yoluyla türk vatandaşlığına başvuru yapılacak, bütün şartlar karşılanıyor ancak iş için sürekli yurt dışına çıkılması gerek. bu durumda 5 yıl kesintisiz ikametgah şartının iş için çıkılması sebebiyle bir istisnası var mıdır?

  • Merhaba, maalesef ki böyle bir istisna mümkün değildir, Türk vatandaşlığı başvurusu yapacak yabancının son beş senede bir seneden fazla Türkiye dışında kalmamış olması gerekmektedir.

 4. Merhaba ben Türkiye Cumhuriyeti de 2017 den turistik ikamet izni ile kesintisiz oturuyorum çocuklar örenci Türkiye vatandaşı başvuru yapabilmiyim

  • Merhaba, turistik kısa dönem ikamet izni vatandaşlık başvurusu için yeterli değildir, aile, tapu veya çalışma izni üzerinden sayılan günler Türk vatandaşlığına başvuru için sayılmaktadır.

 5. Merhaba ben 2015 ten beri ikamet edıyorum ancak türk vatandaşliş nasil kazanildigini dogru yazmamişlar burda dıyorsunuz kesıntısız 5 yil ancak cevaplarda turıst ıkameti sayılmıyor dıyorsunuz o zaman bu yazıyım duzeltmenız gerekır sadece beş sene çalişma izinle ıkamet eden dıye yazmanız gerekır.ve o zaman ben 2015beri ıkamet edıyorum çok yerde bana sigorta yapmıyorlar bazı bahaneysıyle şirket sahıbleri ben bu durumda boşami bunca zaman yaşamiş olıyorum aylemden uzak😿

  • Merhaba, Türk vatandaşığı ile alaklalı her içeriğimiz de ve sorulan her sorunda verdiğimiz cevap ve içeriğimiz aynıdır. Tapu üzerinden alınmış ikamet izni veya çalışma izni üzerinde Türkiye’de kalınan günler haricinde hiç bir ikamet türü ile Genel yolla Türk vatandaşlığı için başvuruda bulunamazsınız.

 6. Merhaba ben kesintisiz 3 sene turistik ikamet izini aldım şimdi de calisma izinim war elimde 2 sene calisma izinimi devam etsem watandasliga başvuru yapabilirimim saygılarımla!!!

 7. Good afternoon, I’m a student and I have been in Turkey since September 2017 having a student resident permit. I have Jordanian passport, I graduated from bachelor degree and now continuing my masters degree. I haven’t been out of Turkey for 6 months in the past 5 years. Can I have the Turkish citizenship? If yes, what are the requirements?
  Thank you.

  • Hello,

   You will be able to apply for Turkish citizenship if you officially work here and get your work permit in Turkey.

   Thank you,

   Are you satisfied with the answers we have given to your questions? Ata Institutional Consuntancy would like to know your feedback. Please leave a comment on our webpage: https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 8. Merhabalar,

  2018 yilindan beri kisa donem ikamet iznine sahip olan yabanci esimle 2021 senesinde resmi nikah yaptik ve hala izni var fakat aile ikamet iznine gecmedik ikamet iznini senelik yeniliyoruz diye. Vatandasliga basvurmasi icin aile ikamet iznine mi gecmesi gerekiyor? Veya her sene degil de 5 senelik uzatma yapabiliyor mu?

  • Merhaba, evlilik yoluyla Türk vatandaşlığı başvurusu yapabilmeniz için aile ikamet iznine sahip olmanız ve 3 yılı doldurmanız gerekmektedir. Aile ikamet izinler ilk senenin ardından en fazla 3 yıllık uzatılabilmektedir.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 9. İyi günler. 4sene olucak Türkiyede ikamet ediyorum. 1sene turistik oturma izni aldim. 3sene evlilik ikakmet izni. Ben ayrilirsam yeniden 5sene Türkiyede yaşamaliyim vatandaş olmak için yoksa 1sene sonra vatandaşlik için başvuru yapabiliyormuyum?

 10. Merhaba ben 5 yil ogrenci ikamet izni aldiktan sonra 2 yillik turistik ikamet izni aldim ve suan 1 yildir calisma iznim var, almis oldugum turistik ikamet izni benim toplam ikametimi kesintiye ugratir mi yoksa ogrenci ikamet donemi de vatandaslik alabilmem icin sayilir mi

 11. Merhabalar
  Altı yıldır Türkiye’deyim ama ilk iki sene turizm ikametlerim vardı. Ondan sonra 2 yıllık çalışma izni çıkardım. Ondan sonra 2 yıllık gayrimenkul ikamet çıkardık.
  Gelecek sene eğer gayrimenkul ikametimi yenilersem vatandaşlık kazanmasına hakkım var mı?
  Not: son beş yıl 197 gün yurtdışına kaldım. Olur mu acaba !

   • Merhaba hayırlı ramazanlar dilerim ben Afganistan vatandaşim 6 sendir Türkiye den çikmaksizin ikamet etmekteyim kısa dönem / turizim amaçli olarak ikamet etmekteyim 5 seneyi tamamladığıma gore
    Şemdi ben türk vatandaşlığına başvura bilirmiyim
    Eğer başvura biliyorsam yolları nelerdir.
    Cevab yazarsanız beni mutlu edersiniz
    Teşekkürler ederimmmm

    • Merhaba, Türk vatandaşı olmak için konut üzerinden alınmış ikamet izni veya çalışma izni üzerinden alınmış ikamet izni ile 5 yılın doldurulması gerekmektedir, kısa dönem turistik ikamet izni ile Türk vatandaşlığı başvurusu maalesrf ki mümkün değildir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Yorum Yap